Łóżka jednoosobowe – dlaczego wciąż są popularne?
Wiele pięknych aranżacji sypialni ma wspólny mianownik. Jest nim oczywiście łóżko małżeńskie, najczęściej z litego drewna. Jednak łóżka jednoosobowe do sypialni wciąż pozostają niezwykle modne, a wskazują na to chociażby aktualne raporty sprzedaży dużych sklepów meblarskich.
Jak projektanci wykorzystują łóżka jednoosobowe w przestrzeni? Sprawdźmy!
Łóżko drewniane dla… solisty?
„Łóżka jednoosobowe wybierają single”. To stwierdzenie, chociaż wydaje się logiczne, nie jest prawdą. Wielokrotnie wąskie łóżka z litego drewna są kupowane przez młode małżeństwa oraz duże rodziny (które zamawiają je dla swoich nastoletnich dzieci), a także... pary.
Dlaczego właśnie pary pozostają w czołówce chętnych do wykorzystania łóżka jednoosobowego w aranżacji wnętrz? Zamawiają je głównie z myślą o najbliższej rodzinie, która odwiedzi ich w święta lub dni wolne od pracy, a także znajomych (jeśli przyjeżdżają z daleka bądź chcą nocować po imprezie urodzinowej).
Łóżko dla nastolatka to przede wszystkim wygoda dostosowana do jego wzrostu. Młodsze dzieci zazwyczaj czują się lepiej w wąskim łóżku, które przylega jednym bokiem do ściany. Dopiero w późniejszym wieku odkrywają plusy spania na nieco szerszym łóżku dla jednej osoby.
Łóżko jednoosobowe – wymiary
Wąskie łóżka dla jednej osoby klasycznie mają wymiary 90x200 cm. Jednak to nie jedyne łóżka jednoosobowe, na które warto zwrócić uwagę. Komfort przyniosą zwłaszcza ramy z litego drewna o wymiarach 120x200 cm wraz z wygodnym materacem oraz nieco szersze łóżka 140x200 cm.
Na wybór łóżka idealnego mają wpływ także inne czynniki, niż tylko preferencje osobiste. Dużą rolę odgrywa wielkość sypialni czy funkcje, które dla niej przewidujemy oraz to, czy masz zamiar pozwolić swojemu pupilowi czuwać przy Tobie, gdy śpisz. Wiele osób nie przyznaje się otwarcie, że piesek czy kot układają się obok nich na poduszce. Jednak z ankiet przeprowadzonych przez American Pet Products wynika, że blisko połowa (45%) właścicieli pozwala czworonogom wskakiwać na łóżko. Ma to głównie zalety dla zwierząt, ponieważ czują się wówczas bezpiecznie i zaspokajaą swoje instynkty stadne.
Zatem… jeżeli pozwalasz zwierzakowi spać w swoim łóżku, koniecznie wybierz szerszy model drewnianej ramy.
Wracając do wymiarów sypialni, które są decydującym czynnikiem wyboru łóżka jednoosobowego. Długa i wąska sypialnia wymaga kupna łóżka 90x200 cm. Dzięki ustawieniu go przy dłuższej ścianie i odpowiednich kolorach farb, optycznie zyskasz na przestrzeni. Natomiast do mniejszej sypialni na planie zbliżonym do kwadratu, możesz z powodzeniem wstawić łóżko o szerokości do 140 cm.
Takie wymiary łóżka jednoosobowego (140x200 cm) są bardzo często zamawiane do kawalerek. Pełnią wówczas funkcję kanapy (pościel jest chowana do pojemnika lub wysuwanej szuflady), kiedy w odwiedziny przychodzą znajomi i przyjaciele. Kawalerki jeszcze przed rokiem 2020 spełniały funkcję sypialni, w której nie spędzało się wiele czasu.
Łóżko jednoosobowe dla wysokich
W części przypadków bardziej niż szerokość drewnianej ramy liczy się jej… długość. Tak jest w przypadku osób wysokich, dla których wygodny sen oznacza posiadanie łóżka jednoosobowego, które jest dłuższe niż 200 cm.
Wybierając łóżko dla osoby wysokiej należy doliczyć do standardowej długości ramy ok. 30 cm. Tyle dodatkowego miejsca jest potrzebne np. na swobodne ułożenie poduszki w sposób, który umożliwia wygodny i relaksujący odpoczynek.
W tym wypadku najszybciej i najrozsądniej jest zamówić łóżko na wymiar. Dzięki skorzystaniu z tej opcji, masz także wpływ na jego szerokość oraz rodzaj drewna, z którego zostanie wykonana rama. Można również zadbać o nietypową szerokość i wybrać np. 100 lub 110 cm. Nietypowe wymiary łóżka jednoosobowego determinują posiadanie odpowiedniego materaca.
Wysokość łóżka
Skoro jesteśmy już przy łóżkach dla osób wysokich, warto poruszyć temat wysokości łóżka. Tzw. łóżka japońskie pozwalają na umieszczenie materaca niemal na podłodze. Z drugiej jednak strony, łóżka jednoosobowe, które znajdują się kilkadziesiąt centymetrów ponad podłogą (tzw. łóżka kontynentalne) to synonim komfortu w wielu hotelach 4-ro i 5-cio gwiazdkowych.
Jak zatem wybrać odpowiednią wysokość łóżka? W tym celu usiądź na krześle lub salonowej sofie i zaobserwuj, na jakiej wysokości Twoja noga zgina się w najbardziej naturalnym ułożeniu. Przy utworzeniu kąta prostego w kolanie, zmierz wysokość na jakiej się znajduje. Ten wynik to optymalna wysokość Twojego łóżka.
Nie można jednak zapominać o zaletach niskich łóżek japońskich. To nie tylko trend, który pojawia się coraz częściej w Europie, ale również wiele korzyści prozdrowotnych.
Minus posiadania niskiego łóżka może pojawić się przy ogrzewaniu podłogowym. Unoszące się ciepło może wysuszać drogi oddechowe i utrudniać zapadnie w głęboki sen. Jeżeli cierpisz na nadmiernie wysuszającą się śluzówkę, ale kochasz spać blisko podłogi, spróbuj umieścić na cokole (który w łóżkach japońskich pełni funkcję szafki nocnej) miskę z parującą wodą i kilkoma kroplami olejku sosnowego.
Wyśpij się w pojedynczym łóżku drewnianym!
Dlaczego łóżka drewniane są najlepszym wyborem do domowej sypialni? Przede wszystkim ze względu na antyalergiczny i w pełni naturalny materiał, którym niewątpliwie jest drewno. Meble drewniane z reguły są polecane osobom zmagającym się z astmą i przewlekłymi chorobami układu oddechowego.
Drewno posiada właściwości elektrostatyczne, co w skrócie oznacza, że nie przyciąga kurzu i drobinek brudu. Przy odpowiedniej i regularnej pielęgnacji tego materiału, rama łóżka z drewna pozostaje niemal w 100% wolna od osadzających się kurzu i pyłu.
Kolejną zaletą dla osób zmagających się z przeróżnymi alergiami jest fakt, że meble z litego drewna do sypialni są w większości przypadków zbijane oraz skręcane bez użycia kleju. Wyjątek stanowią drewniane blaty, które nie występują w jednym płacie. Wówczas, aby także zadbać o naturalny materiał, jakim jest drewno, używa się klejów z najlepszym składem.
Łóżka jednoosobowe z litego drewna to także gwarancja trwałości. Takie meble zostają w rodzinie na lata i zaopatrując najmłodsze dziecko w łóżko o wymiarach 90x200 cm, masz pewność, że będą go mogło używać także potencjalne młodsze rodzeństwo. Trwałość wyposażenia to także komfort snu, gdy przewracając się z boku na bok, cała konstrukcja nie chwieje się i nie trzeszczy.
Komentarze