Jak wybrać stół do jadalni, by był funkcjonalny, solidny i estetyczny?
Stół do jadalni to jeden z najważniejszych mebli i prawdziwe serce domu. Przy nim przecież nie tylko jemy, ale i pracujemy, bawimy się, spotykamy z rodziną czy przyjaciółmi. Powinien więc być funkcjonalny, ale także solidny i estetyczny. Sprawdź zatem, jak wybrać idealny stół do jadalni!
Funkcjonalny stół do jadalni
Myśląc o tym, jaki stół do jadalni wybrać, powinniśmy przede wszystkim kierować się funkcjonalnością. Wydaje się, że to kwestia bardzo prosta — w końcu to mebel o nieskomplikowanej konstrukcji i oczywistej funkcji. W zasadzie jest to tylko płaski blat podniesiony na odpowiednią wysokość.
Ta prostota jest tylko pozorna, a to dlatego, że stół do jadalni ma tak wiele zastosowań. Jest przecież nie tylko miejscem spożywania posiłków (choć to jego główna rola). Stół jadalniany to często także miejsce, przy którym dzieci odrabiają lekcje, a dorośli pracują — korzystają z laptopa, wypełniają różne dokumenty itp. To także domowe centrum spotkań — nie tylko z innymi domownikami i najbliższą rodziną, ale także ze znajomymi. Przecież właśnie tu przyjmujemy gości, urządzamy imprezy, świętujemy ważne wydarzenia i biesiadujemy w szerszym gronie. Stół do jadalni to zatem prawdziwe serce domu — to przy nim tętni życie rodzinne i towarzyskie.
Funkcjonalność stołu do jadalni zależy przede wszystkim od jego pojemności. Blat musi być na tyle obszerny, by było przy nim miejsce dla wszystkich biesiadników (zarówno domowników, jak i gości). Musi też pomieścić to, co na nim ustawiamy — nie tylko codzienny obiad, ale też wielodaniową ucztę na święta i specjalne okazje czy rozbudowaną grę planszową, w którą grywamy z rodziną lub przyjaciółmi.
Wielkość
Myśląc o tym, jaki stół do jadalni wybrać, musimy więc uwzględnić jego wymiary, ale również kształt, bo wpływa on na ustawność (to gdzie i jak można mebel postawić).
Zacznijmy od wymiarów. Określa się, że na jednego biesiadnika powinno przypadać przynajmniej 60 cm szerokości blatu. Stoły dla 6 osób powinny więc mieć długość minimum 120 cm i szerokość około 80 cm (to pozwala zorganizować miejsca zarówno po bokach, jak i na szczytach stołu). Pamiętajmy jednak, że 60 cm to minimum, a zatem większą wygodę zapewni stół dla 6 osób o szerokości 140 cm.
W naprawdę dużej jadalni można postawić na modele większe i pojemniejsze. Jeśli planujemy organizację większych spotkań, przyda się stół dla 12 osób, a nawet jeszcze większy. Trzeba tylko pamiętać, że takie meble wymagają naprawdę sporo przestrzeni.
Warto tu zaznaczyć, że między blatem stołu do jadalni i ścianą powinno być minimum 70 cm wolnej przestrzeni. Pozwala to na wygodne odsunięcie krzesła od blatu przy siadaniu i wstawaniu i umożliwia poruszanie się za plecami siedzących. Jeśli stół sąsiaduje z meblami otwieranymi (np. komodą czy kredensem), dodatkowo powinno się uwzględnić miejsce na otwieranie szafek i szuflad.
Kształt stołu do jadalni
Stoły mogą jednak mieć nie tylko różne wymiary, ale także kształty. Te klasyczne są prostokątne, ale spotykamy też kwadratowe, okrągłe czy eliptyczne (owalne). To, jaki stół do jadalni wybrać zależy od kilku kwestii.
Przede wszystkim kształt wpływa na ustawność i możliwość wygodnego usadzenia biesiadników przy blacie. Stary przesąd mówi, że nie powinno się siedzieć na rogu stołu. O ile wątpię, by przynosiło to pecha, o tyle jest po prostu niewygodne i rzeczywiście nie polecam takiego rozwiązania. Warto jednak zauważyć, że równie niekomfortowe może być siedzenie przy zaokrąglonym elemencie stołu eliptycznego czy okrągłego.
Zaokrąglenie sprawia bowiem, że po prostu mamy mniej miejsca niż przy blacie z równą krawędzią. Wygodne sięganie po rzeczy na blacie wymaga tu większego wychylenia (tym większego im większy jest łuk), trudniej też oprzeć ręce o blat, który “ucieka” nam po bokach. O ile przy krótkim korzystaniu z takich mebli nie ma to większego znaczenia, przy dłuższej biesiadzie może już znacząco zmniejszać komfort.
Dlatego do jadalni przeważnie wybiera się stoły prostokątne. Nie tylko pozwalają na maksymalne wykorzystanie powierzchni blatu, ale też łatwiej je ustawić w pomieszczeniu. W razie potrzeby jeden z boków można nawet dostawić do ściany.
To oczywiście nie wyklucza całkowicie innych kształtów. Przeważnie jednak stoły okrągłe stawia się w kuchni. Z kolei te owalne są dobrym wyborem do jadalni, o ile pomieszczenie jest naprawdę duże.
Rozkładany czy nierozkładany stół do jadalni?
Na funkcjonalność, wymiary i kształt stołu do jadalni wpływa możliwość rozkładania. Specjalne mechanizmy pozwalają tu na zwiększenie blatu i to nie tylko prostokątnego. Stół okrągły można zmienić w owalny, a kwadratowy w prostokątny.
Warto przy tym zaznaczyć, że dostępne są stoły rozkładane z pełnym blatem i stoły rozkładane z dzielonym blatem. Funkcjonalnie nie ma to większego znaczenia — różnica dotyczy jedynie sposobu rozkładania. W modelach z pełnym blatem dostawki dokładane są po bokach stołu, a w tych z dzielonym stół rozsuwa się, a dostawki dokładane są w środek blatu podstawowego.
Takie rozwiązanie jest oczywiście idealne do mniejszych pomieszczeń. Rozkładane stoły do jadalni sprawdzają się jednak nie tylko na małym metrażu. Doskonale spiszą się wszędzie tam, gdzie zależy nam na efektywnym wykorzystaniu przestrzeni i dużej ergonomii. Złożony stół można bowiem wykorzystywać na co dzień (np. do posiłków z rodziną), a rozkładać go wyłącznie, gdy zajdzie taka potrzeba (czyli gdy odwiedzą nas goście).
Rozkładane stoły do jadalni pozwalają więc zaoszczędzić miejsce, które na co dzień możemy wykorzystać inaczej. Takie meble doskonale też wpisują się we współczesne aranżacje z nutą minimalizmu — w nich wolna przestrzeń jest bowiem niezwykle cenna i pomaga budować wrażenie przestronności i uporządkowania.
Solidny stół do jadalni, czyli materiały i konstrukcja
Funkcjonalność stołu do jadalni wynika nie tylko z jego wymiarów czy kształtu. Jako centrum domowego życia, stół jest meblem mocno eksploatowanym i narażonym na rozmaite uszkodzenia — tak mechaniczne, jak i spowodowane niekorzystnymi warunkami.
Liczy się zatem solidność i odporność na zadrapania czy przetarcia, ale także na wysokie temperatury i wilgoć. Niech pierwszy rzuci kamień ten, kto nigdy nie zapomniał o podkładce pod gorący kubek czy ten, kto nigdy nic nie rozlał na blat.
Jak zatem wybrać stół do jadalni, który przetrwa długie lata i będzie łatwy do utrzymania w idealnym stanie? Przede wszystkim należy wybrać mebel z dobrych, mocnych materiałów — czyli z wysokogatunkowego drewna lub drewna i metalu.
Drewniane stoły do jadalni
Drewniane stoły do jadalni to klasyka. Meble z drewna produkuje się od zarania dziejów — nie bez powodów. To surowiec bardzo wdzięczny z wielu powodów — jest mocny, relatywnie łatwy w obróbce, a do tego po prostu piękny.
Wysokogatunkowe drewno (np. dębowe i bukowe) jest przede wszystkim bardzo trwałe. Przy odpowiednich warunkach i pielęgnacji (która nie jest wcale trudna czy czasochłonna) meble bukowe i dębowe mogą przetrwać nie lata, a całe dekady.
Co więcej, drewniany stół do jadalni z czasem nabiera szlachetności. Dobrze utrzymane drewno z wiekiem pogłębia swoją barwę, uwydatnia się jego rysunek usłojenia i całość nabiera niepowtarzalnego (i niepodrabialnego) charakteru. Jest to jeden z powodów, dla którego prawdziwe antyki są tak cenne. Wiele osób kupuje też meble z drewna jako inwestycję, bo z upływem lat ich wartość rośnie.
Drewniany stół do jadalni może więc służyć przez całe życie, a i następne pokolenie z niego skorzysta. Drewno dębowe czy bukowe jest bowiem gęste, a zatem twarde, odporne na złamania, jak i na zarysowania czy otarcia.
Co więcej, właściwie wysezonowane, zaimpregnowane i wykończone (np. lakierem lub olejem) jest też odporne na wilgoć i temperatury. Ponadto, nawet jeśli taki mebel uszkodzimy (porysujemy lub zabrudzimy czymś trudnym do usunięcia), niezwykle łatwo go odrestaurować. Wystarczy szlif papierem ściernym i ponowne nałożenie powłoki (oleju lub lakieru).
Drewniane stoły do jadalni to zatem bezapelacyjnie najlepszy wybór. Żadna płyta meblowa nie podrobi tej jakości i nie zapewni takiej trwałości.
Estetyka drewnianych mebli
Oczywiście trwałość i solidność to nie jedyne atuty drewnianych stołów jadalnianych. Dobrze dobrane drewno zapewnia też niepowtarzalną estetykę.
Po pierwsze nie ma dwóch identycznych stołów z drewna. Każdy kawałek materiału jest bowiem inny — ma inaczej ułożone słoje. Nawet meble wykonane wedle identycznego wzoru będą więc różne.
Tą unikatowością wyróżniają się przede wszystkim stoły z naturalnym blatem. Blaty wykonane są tu z jednego kawałka drewna, co sprawia, że usłojenie jest bardzo wyraźnie wyeksponowane. Dodatkowo zachowana została oryginalna, nieregularna krawędź (nie jest ona ścięta na równo), a ta także jest inna w każdym kawałku drewna. Te tzw. meble Live Edge wyróżnia zatem absolutna niepowtarzalność i unikatowość, a także niezwykle atrakcyjna surowość, która dodaje aranżacji rustykalnego akcentu.
Oryginalność drewnianych mebli to nie wszystko. Naturalna, ciepła barwa tego surowca jest niezwykle przyjemna. To właśnie drewno pomaga wprowadzić do mieszkania ciepło i przytulność. Jako materiał konstrukcyjny towarzyszy ludziom od początków cywilizacji i można śmiało stwierdzić, że upodobanie do drewna mamy zapisane w DNA.
W otoczeniu drewna po prostu czujemy się dobrze i bezpiecznie. Jego kolor, faktura i wzór słojów budzą pozytywne skojarzenia i doskonale sprawdzają się jako element wystroju.
Właśnie dlatego nawet w aranżacjach minimalistycznych (choćby w nurcie skandynawskim) drewno jest tak pożądane. Wykonany z niego stół do jadalni pomaga w tworzeniu pozytywnej, przytulnej atmosfery, bo świetnie przełamuje minimalistyczną sterylność form i faktur.
Metalowy stół do jadalni
W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się też metalowe stoły do jadalni. Trzeba tu jednak doprecyzować, że nie chodzi o meble w całości wykonane z metalu, a o takie z blatem na metalowej podstawie.
Stoły metalowe spopularyzował trend na aranżacje loftowe. To właśnie w loftach wykorzystywano stoły robocze, industrialne, pozyskiwane np. ze starych fabryk czy magazynów. Pierwotnie były to zatem np. meble warsztatowe, gdzie metalowa konstrukcja miała zapewniać ich dużą stabilność i wytrzymałość na obciążenia.
Były to zatem surowe, wysoce funkcjonalne, ale niekoniecznie bardzo estetyczne meble. Obecnie sytuacja jest zgoła odmienna. Industrialne stoły z metalowymi nogami to często meble bardzo ekskluzywne — doskonale zaprojektowane i wykonane. Wyróżnia je nie tylko solidność wynikająca z połączenia stali i drewna, ale też wysoka estetyka.
W klasycznych meblach industrialnych wciąż widzimy wyraźny wpływ idei minimalizmu. Przykładem mogą być modele Steel czy Mercury o bardzo prostej formie — prostokątny blat wsparty jest tu na metalowych płozach. Wszystkie kąty i linie są proste, ale całość prezentuje się bardzo “czysto” i elegancko. Dzięki drewnianym blatom mają też swoją fakturę i meble te nie są nudne czy bez wyrazu.
W ostatnich latach odchodzi się jednak od tak twardego minimalizmu. Stoły do jadalni opiera się zatem na nogach giętych, umieszczanych pod kątem czy krzyżujących się (jak w modelach Breno, Calisto lub Oxide), a nawet na “pajęczych” cokołach umieszczonych centralnie pod środkiem blatu (jak w modelu Adao).
Meble te zyskują więc nowy wymiar i coraz bardziej oddalają się od swoich loftowych pierwowzorów. Dzięki temu mogą być wykorzystane już nie tylko w aranżacjach industrialnych i minimalistycznych. Coraz częściej goszczą także w towarzystwie mebli o wyrazistej formie — tak nowoczesnych, jak i klasycznych
Jak wybrać estetyczny stół do jadalni?
Niezwykle ważne jest dobranie stołu do wystroju jadalni. Obecnie producenci oferują stoły zaprojektowane w konkretnym stylu, co znacząco ułatwia wybór.
Mamy zatem stoły nowoczesne, które zazwyczaj utrzymane są w duchu minimalistycznym. Doskonale pasują one do większości modnych obecnie wystrojów, np. do wciąż popularnego stylu skandynawskiego, jak i dopiero rosnącego w siłę stylu eko.
Z drugiej strony mamy stoły klasyczne. Te będą idealne właśnie do klasycznych wnętrz, czyli tam, gdzie pożądana jest pewna doza dekoracyjności, ale bez przesadnej nonszalancji. Pasują więc m.in. do aranżacji kolonialnych czy prowansalskich i oczywiście klasycystycznych.
Dostępne są także stoły ekskluzywne. To modele designerskie, z wyrazistym charakterem. Forma dopasowana jest tu do bogato zdobionych wnętrz glamour, niezwykle eleganckich aranżacji francuskich (np. paryskich, a nawet ludwikowskich) i innych wystrojów, w których wystawność, blichtr i przepych jest mile widziany.
Niektórzy producenci idą jeszcze dalej, dzieląc swój asortyment na konkretne style wnętrzarskie — możemy więc znaleźć stoły rustykalne, loftowe, skandynawskie, glamour itd.
Oczywiście podział na te kategorie nie jest dogmatyczny. Ekskluzywny stół do jadalni w stylu klasycznym też świetnie pasuje. Jego wyrazista forma doskonale podkreśla bowiem centralny charakter tego mebla. W końcu to właśnie stół konstytuuje funkcję jadalni. Z drugiej strony minimalistyczny mebel w otoczeniu bardziej wystawnych sprzętów też może być ciekawym akcentem łamiącym schematy.
Podziały warto więc traktować jak wskazówki, a nie twarde zalecenia. Przy wyborze odpowiedniego stołu do jadalni dobrze jest skorzystać z porady specjalistów. Mieszanie trendów może bowiem dawać doskonałe efekty, ale równie łatwo może zaburzyć wygląd wnętrza. Warto o tym pamiętać, bo dobry stół do jadalni powinien być nie tylko funkcjonalny i solidny, ale także reprezentacyjny i po prostu piękny.
Komentarze