Drewniane stoły do jadalni — jakie wybrać, by były piękne, funkcjonalne i solidne?
Drewniane stoły kojarzą się z ciepłem domowego ogniska. To przy stole toczy się życie domowe — przy nim spożywamy posiłki z rodziną, spotykamy się z przyjaciółmi. Przy stole mnie tylko jemy, ale również rozmawiamy, gramy w gry towarzyskie, bawimy się z dziećmi i zacieśniamy więzi. Wybór odpowiedniego mebla do jadalni jest więc niezwykle istotny, warto zatem wiedzieć, jakie zalety mają drewniane stoły i jak dopasować je do różnych aranżacji.
Na co zwracać uwagę, wybierając drewniane stoły?
Stół w każdym domu jest głównym miejscem spotkań mieszkańców i ich gości. To przy nim dyskutujemy o sprawach codziennych i spędzamy wyjątkowe okazje — organizujemy imprezy czy święta. Funkcjonalność stołu wykracza więc daleko poza spożywanie posiłków. To przede wszystkim miejsce socjalizacji i budowania więzi. Dlatego wybierając mebel, warto uwzględnić kilka zasadniczych kwestii.
Wymiary
Najistotniejszą dla funkcjonalności stołu cechą są wymiary stołu. Powinien on przede wszystkim mieścić wszystkich domowników, ale także ich gości. Dlatego w jadalni najlepiej sprawdzą się drewniane stoły minimum dla 6 osób. Jeśli metraż na to pozwala, możemy śmiało wybrać stół dla 12 osób, a nawet jeszcze większy. Wszystko zależy od tego, jak liczne jest grono domowników i ile osób chcemy gościć. Trzeba przy tym pamiętać, żeby zachować odpowiednio dużo miejsca wokół stołu, aby można było swobodnie wstać, usiąść czy przechodzić za plecami siedzących.
Kształt
W sprzedaży dostępne są drewniane stoły o różnej budowie i kształtach. Mogą mieć blaty okrągłe, kwadratowe lub prostokątne. Najwygodniejszym i najbardziej praktycznym wyborem do jadalni jest klasyczny stół o prostokątnym blacie. Zapewnia od dużo miejsca dla biesiadników i pozwala wygodnie siedzieć w różnych konfiguracjach — czy to obok, czy naprzeciw siebie, co ma znaczenie nie tylko przy planowaniu większych imprez, ale również przy takich aktywnościach, jak np. gry towarzyskie.
Świetnym wyborem są również drewniane stoły z blatem Live Edge. Naturalny blat tego rodzaju wykonany jest z jednego kawałka drewna i zachowuje jego oryginalną krawędź. Oznacza to, że z grubsza prostokątny czy kwadratowy blat ma jednak nieregularne i asymetryczne boki, co dodaje mu uroku, intryguje i świetnie urozmaica wnętrze.
Funkcja rozkładania
Warto też rozważyć wybór stołu rozkładanego. To doskonałe rozwiązanie na mniejszych metrażach, gdzie na co dzień chcemy zaoszczędzić miejsce, ale od czasu do czasu chcemy też zorganizować większe spotkanie z przyjaciółmi czy rodzinną imprezę. W przypadku mebli tego typu ważny jest system rozkładania.
Drewniane stoły z pełnym blatem rozsuwanym pozwalają na wysunięcie spod blatu głównego dodatkowych modułów, rozszerzających mebel z obu stron. To niezwykle wygodne i praktyczne rozwiązanie. Zmiana wymiarów blatu jest szybka, prosta i nie wymaga użycia siły.
Inny system wykorzystują drewniane stoły modułowe i rozkładane z dzielonym blatem. Blat główny składa się w nich z dwóch części, które rozkładają się na boki, tworząc miejsce na dodatkowy moduł w centrum stołu. Systemy synchronicznych prowadnic sprawiają, że proces rozkładania i składania przebiega bardzo sprawnie i lekko.
Drewniane stoły i ich największe zalety
Jadalniane stoły drewniane to meble, których używamy każdego dnia, często po kilka razy. Z tego względu powinny być wykonane z materiałów odpornych na efekty eksploatacji. Idealnym wyborem są meble dębowe i bukowe z litego drewna. To gatunki drewna o wysokiej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne, jak i niekorzystne czynniki zewnętrzne. Odpowiednie wykończenie bukowych i dębowych mebli zapewnia im również ochronę przed wilgocią czy wysoką i niską temperaturą.
Drewniane stoły łatwo też odrestaurować, odświeżyć i przywrócić im dawny blask. Ewentualne drobne uszkodzenia, takie jak rysy czy mocniejsze zabrudzenia można bez trudu usunąć poprzez delikatne szlifowanie i ponowne olejowanie lub lakierowanie. Dzięki temu stoły z drewna to inwestycja na naprawdę bardzo długi czas.
Drewniane stoły są nie tylko bardzo solidne i długowieczne. Ogromnym atutem jest również ich wygląd. Naturalny rysunek usłojenia drewna to wspaniały dodatek do każdej aranżacji. Świetnie wygląda zarówno w wystroju nowoczesnym, jak i klasycznym. Wprowadza do pomieszczenia ciepło, familiarność i przytulny klimat.
Jak dobierać drewniane stoły do aranżacji?
Drewniane stoły to meble bardzo praktyczne, trwałe i piękne same w sobie. Tak samo jak każdy inny mebel, muszą jednak być dopasowane do wystroju.
Styl
Podstawą jest zatem wybór mebla w odpowiednim stylu. Do aranżacji nowoczesnych, w których ważny jest minimalizm, wybierzmy drewniane stoły o prostej formie, bez dodatkowych zdobień. Sprawdzą się modele Vento, Minimal czy Cubic o maksymalnie uproszczonej konstrukcji.
Z kolei we wnętrzach loftowych doskonale wyglądają drewniane stoły z metalowymi nogami. Mogą to być formy proste, takie jak Mercury lub Golo, jak i ciekawsze konstrukcje, np. Oxide czy Calisto z krzyżującymi się nogami, lub Adao z naturalnym blatem osadzonym na konstrukcji z przecinających się profili metalowych.
Stoły z litego drewna to absolutna klasyka, dlatego doskonale pasują do wnętrz właśnie w klasycznym stylu. Charakterystyczne dla takich aranżacji jest stosowanie bardziej wybujałych form, zdobień czy ornamentacji. Idealny będzie więc np. stół Paris z tłoczonymi, dekoracyjnymi nogami. Jego styl nawiązuje do paryskich salonów, dzięki czemu odnajdzie się nie tylko w typowych klasycznych wnętrzach, ale również w stylu retro, a nawet glamour.
Kolor
Oczywiście poza formą ważny będzie również kolor mebla. Naturalne drewno bukowe i dębowe jest piękne samo w sobie. Zachwyca nie tylko ciepłymi, przyjemnymi barwami, ale przede wszystkim intrygującym rysunkiem usłojenia. Nie oznacza to jednak, że nie można zmienić naturalnej barwy buku czy dębu. Zastosowanie odpowiednich lakierów pozwala na zmianę tonacji koloru — jego przyciemnienie lub rozjaśnienie — bez utraty faktury. Można więc w pewnym stopniu manipulować barwą, zachowując rysunek usłojenia.
Wybór koloru mebli zależy w dużej mierze od osobistych preferencji, ale jest zasadą, którą warto zawsze mieć na uwadze. Chodzi o to, że kolory jasne powiększają pomieszczenie optycznie. Właśnie dlatego stosuje się je tak powszechnie w aranżacjach minimalistycznych i na małych metrażach, czyli tam, gdzie liczy się wrażenie przestronności. Z kolei ciemne barwy są bardziej przytulne, dają poczucie intymności i bezpieczeństwa, ale w nadmiarze mogą przytłaczać.
Krzesła
Stół bez krzeseł traci całą swoją funkcjonalność i w zasadzie nie ma sensu. Dlatego, wybierając drewniane stoły, zawsze trzeba mieć na uwadze również wybór krzeseł. To, jak zgrać ze sobą te meble, jest tematem na osobny artykuł. Tutaj wspomnę tylko, że krzesła muszą być nie tylko wygodne, ale również formalnie czy kolorystycznie dopasowane do wyglądu stołu. Taki efekt uzyskamy, dobierając meble w podobnym stylu czy z podobnych materiałów.
Komentarze