Kącik do home office zostanie z nami na dłużej. Jak zaprojektować miejsce pracy dla siebie?
Mimo, że nowoczesne biura kuszą pracowników strefami wypoczynkowymi, salami zabaw i innymi benefitami, praca zdalna zostanie z nami na dłużej. Wiele firm decyduje się na pracę hybrydową. Z jednej strony dla oszczędności, z drugiej dla wygody pracowników. Jak stworzyć ciekawy i spokojny kącik do home office we własnych czterech ścianach?
Kącik do home office czy praca z biura?
Dyskusja o tym, czy pracownik jest bardziej efektywny w biurze czy w domu powoli się zamyka. Po kilku latach (za niedługo obchodzimy 3 rocznice wybuchu pandemii!) pracy zdalnej można wysnuć konkretne wnioski.
Wiele nowoczesnych firm dostrzega, że stała kontrola pracownika nie wpływa pozytywnie na wyniki firmy. Utrzymując ciągłe skupienie i patrząc w komputer przez 8h dziennie, efektywność sukcesywnie spada. Aby pod koniec dnia… koncentracja znalazła się na poziomie zerowym. Strefy wypoczynkowe, częstsze i krótsze przerwy mogą doskonale wpłynąć nie tylko na koncentrację, ale również motywację do pracy!
Taką kilkuminutową odskocznią od pracy okazują się komfortowe strefy wypoczynkowe w przestrzeni biurowej lub właściwie przygotowany kącik do home office. Dodatkowo warto podkreślić, że zmiana środowiska pracy (jednego dnia w domu, drugiego w biurze) również wpływa na nas korzystnie. Interakcje z zespołem, dyskusja na temat projektu, a nawet dojazd do pracy mogą sprawić, że wpadniemy na nowe rozwiązania.
Czego potrzebujesz do aranżacji kącika do pracy zdalnej?
W wersji minimalistycznej jedynie stołu lub biurka, wygodnego fotela oraz dobrego oświetlenia. Jednak dobry kącik do home office to znacznie więcej. Wszystko po to, aby praca przebiegała komfortowo, a czas spędzony nad projektem upływał szybko.
Kącik do home office powinien zawierać:
- szeroki stół drewniany lub biurko,
- fotel biurowy z możliwością dowolnej regulacji (część lędźwiowa, podłokietniki, wysokość siedziska, wysuw siedziska),
- panele akustyczne,
- dostęp do światła dziennego,
- prawidłowe oświetlenie drewnianego blatu,
- rośliny,
- swobodny dostęp do gniazdek elektrycznych.
Uwaga, jeśli masz w domu czworonoga, postaw na fotel biurowy bez kółek. Psy lubią towarzyszyć nam podczas pracy, przez co kładą się tuż pod naszymi nogami. Jeśli zdecydujesz się na fotel na nóżkach, zmniejszasz prawdopodobieństwo najechania pupilowi na ogon.
Ergonomia domowego kącika do home office
Ważne, aby miejsce do pracy było ergonomiczne, czyli dostosowane do użytkownika. Odpowiednia odległość fotela od ściany czy ścianek akustycznych pozwoli na swobodę ruchów.
Jako alternatywę do biurka, możesz wybrać stół drewniany. Na szerokim blacie będzie wystarczająco dużo miejsca, aby postawić komputer, lampkę oraz dokumenty niezbędne do pracy. Ważna jest tutaj ustalenie wysokości blatu tak, aby nadgarstki mogły swobodnie się na nim oprzeć. Nieprawidłowa wysokość blatu może spowodować nawet zapalenie stawów! Blaty drewniane są często wykorzystywane w przestrzeniach coworkingowych.
To, co znajduje się za Tobą jest ważne. Jeśli chodzi o telekonferencje, potrzebne jest odpowiednie tło. Oczywiście można je wyblurować bądź zastąpić dowolnie dobraną fototapetą, jednak jeżeli łączysz się z kimś w pośpiechu możesz o tym zapomnieć. Neutralne tło za oparciem fotela możesz stworzyć ze ścianki akustycznej. Z jednej strony ścianka zapewni Ci prywatność, wygłuszenie odgłosów domowych, a z drugiej neutralne tło idealne do rozmów online.
Nie każdy może pozwolić sobie na wydzielenie osobnego pomieszczenia jako gabinetu do pracy zdalnej. Wiele domów i mieszkań jest obecnie projektowanych jako przestrzeń multizadaniowa. Pomieszczenia są ze sobą łączone, np. hol z salonem i jadalnią czy kuchnia z salonem i jadalnią, a nawet pokój kąpielowy w sypialni (jako jedna przestrzeń). Przestrzenie otwarte pozwalają poczuć się w domu swobodnie. Przyczyniają się do kształtowania dobrego samopoczucia. Z tego powodu nie musisz silić się na przearanżowanie mieszkania tak, by znaleźć przestrzeń zamkniętą na home office.
Kącik do home office a prawidłowe oświetlenie miejsca pracy
Równomiernie rozchodzące się światło to podstawa dobrego stanowiska pracy. Warto unikać ozdobnych neonów, które rozpraszają i męczą wzrok. Tego typu ozdoby są bardzo popularne, dlatego jeżeli znajdują się gdzieś w zasięgu wzorku, z powodzeniem można je wyłączyć z prądu.
Najbardziej korzystne jest oczywiście światło dzienne. Zatem jeśli tylko możliwe jest ustawienie biurka tuż przy parapecie, skorzystaj z tej opcji. jasne, łagodne światło idealne do pracy na home office da się uzyskać dzięki sztucznemu oświetleniu. jednak to, co naturalne jest zawsze pożądane, a dodatkowo… drewniany blat będzie wyglądał naprawde rewelacyjnie!
Sztuczne doświetlenie stanowiska kącika do home office powinno mieć ok. 500 luxów. Należy unikać kierowania go bezpośrednio w stronę monitora, poniewaz nawet na matowej matrycy światło lampy będzie odbijać się od ekranu.
Dodatkowe elementy kącika do pracy zdalnej
Podstawowe elementy masz już zapewnione. Lista brakujących pozycji rozpisana, a teraz czas na dodatki. Dodatki sprawią, że poczujesz się w pełni przygotowany do 8-godzinnego dnia pracy.
Zadbaj m.in. o podnóżek, rozgałęźnik gniazd (kilka ładowarek podłączonych w tym samym momencie to standard), matę lub poduszkę z odkształcającym się wypełnieniem. Ciekawym gadżetem jest również podkładka podgrzewająca kubek z kawą lub herbatą, która nie pozwoli napojom ostygnąć. Dobrą praktyką jest również zawieszenie zielonego obrazu (ogródek wertykalny) lub roślina doniczkowa na stanowisku pracy. Odrywając na chwile wzrok od monitoru, ukoisz zmęczone oczy spoglądając na naturalną zieleń.
Prawidłowa temperatura
Temperatura, którą należy utrzymywać w biurze oscyluje między 18 a 21 stopni. Wilgotność powietrza powinna wynosić 40%. Te parametry są oczywiście mierzone w budynkach biurowych. Natomiast my możemy jedynie spróbować dopasować się do tych standardów.
Gotowy na aranżację własnego kącika do home office?
Komentarze