Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Wabi-sabi we wnętrzach, czyli 10 sposobów na dobre samopoczucie

Wabi-sabi to japoński termin, który oznacza odnajdywanie piękna w niedoskonałości. Wabi odnosi się do życia z pokorą i prostotą, pozostając tym samym w jedności z naturą. Sabi natomiast jest definiowane jako zdolność do zaakceptowania otaczającego świata takim, jakim jest. Bez względu na wady, niedociągnięcia czy okoliczności.

Nie ma łatwego i szybkiego sposobu na przełożenie filozofii wabi-sabi na wystrój domu. Jednak po przyjrzeniu się tej filozofii aranżacji z bliska, stworzyliśmy listę wskazówek, które pozwolą na jej wprowadzenie i rozkoszowanie się autentycznym byciem “tu i teraz” we własnym domu.

Od bardziej technicznego podejścia do wystroju domu po romantyzowanie codziennych czynności – oto jak wprowadzić sztukę wabi-sabi do swojej przestrzeni!

Bądź świadomy wpływu wystroju wnętrz na samopoczucie

Wabi-sabi opiera się na głębokim szacunku do natury i jej nieskomplikowanego piękna. Powinno to łatwo przełożyć się na przyjęcie filozofii w projekcie domu! Bądź bardzo uważny i spójrz głęboko w siebie przy wyborze przedmiotów do swojego domu. To, na co się zdecydujesz, określa, jak chcesz żyć.

Natura jest w wabi-sabi jest niezmiernie ważna i odnosi się nie tylko do materiałów, które Cię otaczają. Ważna jest również naturalność uczuć i czystość intencji.

Wabi-sabi, czy uważność w wyborze dekoracji

Kupowanie błyszczących nowych przedmiotów do domu może być kuszące. Podczas remontu codziennej przestrzeni często znikają granice w wydawaniu pieniędzy. Kompulsywne kupowanie może stracić sens, jeśli wybierzesz filozofię wabi-sabi.

Uderzająco piękne dzieło sztuki i wazon wykonany ręcznie przez Twoją pociechę mają jedną wspólną cechę. To Ty decydujesz, czy znajdą się w Twojej przestrzeni. Świadomy wybór dekoracji zamienia przedmioty w skarby, które budzą radość. Wyposażenie z historią zainspiruje Cię do celebrowania autentyczności i da poczucie kierowania swoim życiem – oba te elementy są kluczowe w projektowaniu wabi-sabi.

Postaw na naturę

Filozofia wabi-sabi skupia się na asymetrii, prostocie i intymności. Innymi słowy, wabi-sabi odrzuca ideę perfekcji, a zamiast tego skupia się na tym, co naturalne i prawdziwe. Możesz naśladować ten sposób myślenia, wybierając naturalne elementy, takie jak rośliny, tkaniny o naturalnym splocie czy materiały o niepowtarzalnym wzorze (np. naturalne drewno).

Bardzo ważna jest tutaj asymetria, która staje w opozycji do harmonijnego stylu feng-shui. Nowa myśl, którą pozyskujemy z obserwacji natury to “wystarczająca niedoskonałość”. To nasza akceptacja imperfekcji sprawia, że dany przedmiot staje się piękny.

Styl wabi-sabi i drzewko bonsai
Pielęgnacja drzewka bonsai to rozluźniające i bardzo empatyczne zajęcie.

Pościel łóżko, czyli wabi-sabi w nawykach

Japońską filozofię stylu życia wabi-sabi można bardzo łatwo włączyć do codzienności, zwłaszcza w sypialni. Ścielenie łóżka jest ważnym codziennym zadaniem, które wprowadza ład do chaotycznego poranka.

Nieważne, jak zaaranżujesz wystrój łóżka: czy będzie to minimalistyczna narzuta czy fikuśnie poukładany stos poduszeczek. Chodzi o to, aby nadać rytm dnia, zaczynając od prostej czynności: ścielenia łóżka. To symbolicznie zamknięcie minionej dobry.

Wabi-sabi w sypialni
Ciepły minimalizm w sypialni pozwoli wyciszyć zmysły.

Stwórz przytulną przestrzeń

Twój dom powinien być miejscem, w którym naprawdę możesz poczuć się sobą. Zaaranżuj przestrzeń tak, aby była przytulna i pozwala na lekki bałagan. Salony prosto z katalogów firm meblarskich starszą zimną pustką. Każdy element jest w nich idealnie ułożony.

Przestrzeń, która jest używana przez domowników tak nie wygląda. Podaruj sobie odrobinę luzu i pozwól na rozrzucone kapcie, nierówno rozłożoną narzutę na sofie, nie odłożoną na półkę książkę. To idealny sposób na to, by pokazać przestrzeń, w której można się zadomowić i poczuć swobodnie, a właśnie o to chodzi w wabi-sabi.

Źródło zdjęcia: decoist.com

Prany len a filozofia wabi-sabi

Najlepsza część wdrożenia designu wabi-sabi? Odnajdywanie komfortu w drobiazgach bez zamartwiania się, że nie wyglądają idealnie. Prany len jest doskonałym dodatkiem do domu w stylu wabi-sabi. Zarówno jako pościel, jak i ręcznik na naczynia kuchenne czy serwetę stołową. Dlaczego? Ponieważ prany len ma naturalnie pomarszczony wygląd, a to dowodzi, że piękno tkwi w niedoskonałościach.

Źródło zdjęcia: Leroy Merlin.

Szukaj przedmiotów, które starzeją się z wdziękiem

Do wyposażenia i dekoracji swojego domu wybierz wysokiej jakości elementy. Wysoka jakość sprawi, że wytrzymają próbę czasu i dodadzą głębi Twojej przestrzeni. im dłużej je masz, tym stają się bardziej wartościowe. Tym samym wracamy do punktu o przemyślanych zakupach elementów wystroju.

Przykładem mogą być elementy, które naturalnie się starzeją i patynują, takie jak piękny ręcznie rzeźbiony kawałek litego drewna. Można z niego stworzyć deskę do krojenia lub miskę do serwowania owoców.

Minimalistyczne przedmioty styl wabi-sabi w domu
Proste dekoracje z materiałów dobrej jakości długo będą wyglądać jak nowe.

Doceń niedoskonałości swojego domu

Nie martw się, że nie nadążasz z wdrażaniem nowinek technologicznych sprzętów domowych. Zamiast tego postaraj się docenić niedoskonałości, które już masz w swoim wyposażeniu. Nie ma żadnej potrzeby, aby posiadać najnowszy model tostera czy ekspresu do kawy.

Warto dobrze zapoznać się z dostępnymi funkcjami sprzętów, które już posiadasz. Gwarantujemy, że sięgając po instrukcję odkryjesz opcje, o których nie miałeś pojęcia, że są dostępne w starym modelu!

Romantyzuj codzienną rutynę – wabi sabi i chwila dla Ciebie

Jak pójść o krok dalej z filozofią wabi-sabi? Odnajdując piękno w codziennych przedmiotach i rutynie. Dzięki temu codzienne zadania staną się niezapomniane. Możesz zacząć po prostu od porannego parzenia kawy lub herbaty i uczynić z tego rytuał, na przykład zmielić ziarna lub stworzyć unikalną mieszankę herbat.

Zadbaj również o 15 minut dla siebie. Czas, gdy pijesz poranną kawę to chwila, w której żaden z domowników nie może Cię zagadywać lub angażować w dodatkową pracę.

Nie zapomnij o stymulacji zmysłów

Dom to najlepsze miejsce do zaangażowania i pobudzenia zmysłów. Po pracy (nawet, jeśli pracujesz na home office) odpal kadzidło, włącz muzykę złożoną z dźwięków płynącego strumyka i otul się mięciutkim kocem. Zaangażuj się również w bardziej kreatywne i wyciszające zajęcia domowe. Należą do nich m.in. tworzenie sztuki i czytanie starych tomików poetyckich.

Relaksujące hobby to esencja stylu wabi-sabi
Relaksujące hobby, które wzmacnia obecność "tu i teraz" to pośrednia forma medyctacji.

Wabi-sabi to idealna filozofia i sposób na spędzanie czasu w okresie jesienno-zimowym.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

JAPANDI – STYL DLA MIłOśNIKóW OSZCZęDNYCH WNęTRZ
TRENDY WNęTRZA 2021 - CZEGO NALEżY SIę SPODZIEWAć?
TRENDY WNęTRZARSKIE 2021 – URZąDź MODNIE WNęTRZE!

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum