czytania ( wyrazy)

Kącik czytelniczy w domu — jak go urządzić, umeblować i wyposażyć?

Kącik czytelniczy to miejsce relaksu, odpoczynku, ale też skupienia na lekturze. Bibliofile z pewnością docenią własne, wydzielone miejsce do czytania, urządzone tak, by zapewnić komfort, funkcjonalność i odpowiednią estetykę. Sprawdźmy więc, jakie meble wybrać do domowego kącika czytelniczego.

Kącik czytelniczy - domowa biblioteczka i wygodny fotel
Dobrze wyposażona biblioteczka i wygodne miejsce do siedzenia to podstawa domowego kącika czytelniczego. Co jeszcze się w nim przyda?

Kącik czytelniczy — przede wszystkim elegancka i praktyczna biblioteczka

Kącik czytelniczy w domu to przede wszystkim miejsce na książki. Estetyczna i dobrze wyposażona biblioteczka to nie tylko magazyn lektur, ale też piękna dekoracja i powód do dumy każdego bibliofila.

Wiemy doskonale, że książki mogą sporo ważyć, dlatego półki, na których się znajdą, muszą być odpowiednio mocne. Wysoki udźwig (wytrzymałość na obciążenia), a także stabilność całej konstrukcji i odporność na uszkodzenia zapewnią meble z litego drewna.

Klasycznym wyborem na meble biblioteczne są rzecz jasna regały na książki. Styl mebla dobieramy oczywiście do całego wystroju pomieszczenia, w którym nasz kącik czytelniczy się znajduje. Można więc postawić na prostotę i minimalizm modeli Vento, Bingo lub Vinci, jak i na bardziej wybujałe, dekoracyjne czy stylizowane formy kolekcji Retro, Odys i Paris.

Regał BONA - półki na książki
Regał to klasyczny mebel biblioteczny. Jest pojemny, wytrzymały i pozwala na szybkie wyszukanie i łatwy dostęp do książek.

Ciekawym pomysłem może być też wykorzystanie witryn lub innych mebli z przeszkleniem. Pomogą one zabezpieczyć książki przed kurzem, a jednocześnie zapewnią doskonałą widoczność całej kolekcji przez szklane drzwiczki. Tak samo jak w przypadku regałów, do wyboru są meble w różnych stylach, ale także różnej wielkości. Meble do kącika czytelniczego należy dopasować do ilości książek w naszej kolekcji. Można więc postawić na szeroką i wysoką witrynę Bona, Odys czy James, albo wąskie modele Cubic, Vinci lub Seti.

Kącik czytelniczy można też wyposażyć w bardziej niebanalny sposób. Zamiast regałów i witryn wykorzystać można wiszące półki. Mogą to być modele piętrowe, takie jak Minimal czy Seti lub prostsze półki (Vinci, Cubic) zawieszone jedna nad drugą w różnych konfiguracjach przestrzennych.

Na mniejszych metrażach, gdzie chcemy zaoszczędzić miejsce, zamiast mebli wolnostojących możemy użyć szafek wiszących z przeszkleniem. Jeśli zawiesimy takie meble na odpowiedniej wysokości, pod nimi znajdzie się miejsce na stolik, lampę, a nawet fotel do czytania.

Wygodny kącik czytelniczy — komfortowe siedzisko

Kącik czytelniczy nie obędzie się bez wygodnego miejsca dla samego czytelnika. Odpowiednio dobrane siedzisko to podstawa dla zachowania prawidłowej postawy ciała, a więc dla komfortu i zdrowia.

Kącik czytelniczy z wygodnym fotelem i wysoką konsolą
Wygodne siedzisko to podstawa dla bibliofilów, którzy przy książkach mogą spędzać długie godziny

Kącik czytelniczy najlepiej wyposażyć w wygodny fotel z oparciem i podłokietnikami. Siedzisko powinno być miękkie i wygodne. Warto też zwrócić uwagę na materiały obiciowe. Powinny być nie tylko miłe w dotyku, ale też przepuszczające powietrze (aby skóra oddychała i nie pociła się) oraz łatwe w czyszczeniu.

Meble z kolekcji Retro

Komfort zapewnią m.in. tapicerowane fotele Warsaw, Rome oraz Venice. To estetyczne siedziska o klasycznej konstrukcji i bardzo zgrabnym designie. Zapewniają wygodę, a dzięki spokojnemu wzornictwu i wyważonej kolorystyce nie rozpraszają uwagi i pomagają się zrelaksować oraz skupić na lekturze.

Do fotela czy tapicerowanego krzesła dobrze jest dobrać również odpowiedni podnóżek, który da jeszcze więcej komfortu. Zdecydować można się na miękki puf, ale równie dobrze sprawdzi się niski stołek, np. ten z kolekcji Retro.

Stołek z kolekcji Retro od The Beds
Stołek Retro to wielofunkcyjny mebel, który wykorzystamy nie tylko jako dodatkowe siedzisko, ale też jako wygodny podnóżek, np. w domowym kąciku czytelniczym

Klasyczne rozwiązania są uniwersalne, ale niektórzy mogą chcieć bardziej zaszaleć. Kącik czytelniczy wyposażyć można więc w wielofunkcyjne fotele rozkładane z wbudowanym podnóżkiem, regulowanym kątem oparcia, a nawet funkcją masażu. Ciekawym pomysłem są też siedziska wiszące wykonane np. techniką makramy, a nawet worki sako, czyli miękkie, duże pufy dopasowujące się do kształtu ciała.

Dodatkowe meble i wyposażenie do domowej czytelni

Kącik czytelniczy można ograniczyć do biblioteczki i siedziska, ale można go również wzbogacić o dodatkowe elementy, które podniosą komfort i funkcjonalność tego miejsca.

Praktycznym dodatkiem będzie przede wszystkim miejsce do odłożenia aktualnie czytanej książki, postawienia kubka z kawą czy naczynia z przekąskami. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście stolik.

W zależności od tego, jakie mamy siedzisko (a konkretnie od jego wysokości), sprawdzą się inne modele stolików. Do klasycznego fotela z podłokietnikami najlepiej pasują wyższe stoliki i konsole, takie jak Faber, Slok, Bingo lub Lobo. Do niższych siedzisk — np. wspomnianych worków sako — lepsza będzie niska ława lub konsolka, np. model Steel, Fi albo Bres.

Wysoka konsola Lobo od The Beds
Wysoka konsola doskonale sprawdzi się w kąciku czytelniczym nie tylko na lampkę, ale też do odstawienia kubka z kawą czy odłożenia aktualnie czytanej książki

Alternatywą dla stolików i konsol mogą być kompaktowe, niskie komody, takie jak Odys, Greg lub Koli, a nawet szafki nocne. Meble te sprawdzą się szczególnie dobrze na małych metrażach, zapewnią bowiem dodatkowe miejsce do przechowywania.

Kącik czytelniczy w domu warto wzbogacić również o odpowiednie oświetlenie. Może to być wolnostojąca, wysoka lampa lub mniejszy model do postawienia na stoliku. Ważne, żeby światło z jednej strony było odpowiednio mocne i zapewniało dobrą widoczność, a z drugiej punktowe, oświetlające tylko najbliższe otoczenie, a nie całe pomieszczenie. Pomoże to w stworzeniu przytulnego klimatu wspierającego wypoczynek i skupienie na lekturze.

Klimatyczny kącik czytelniczy w domu — aranżacja

Odpowiednia aranżacja sprawi, że kącik czytelniczy będzie przytulny, ułatwi relaks, ale też pomoże skupić się na lekturze. Warto unikać tu jaskrawych barw czy skomplikowanych deseni, które będą odciągać uwagę od książki. Dodatki i dekoracje powinny więc być utrzymane w stonowanej kolorystyce i spokojnym wzornictwie.

kącik czytelniczy - dodatki, dekoracje i bibeloty
Kącik czytelniczy można przyozdobić estetycznymi podpórkami na książki, bibelotami, a nawet roślinami w doniczkach. Trzeba tylko pamiętać, by nie przesadzić i nie zmienić tego miejsca w graciarnię.

Przydadzą się miękkie poduchy, które podłożymy np. pod plecy. Na regałach, półkach i w witrynach, obok księgozbioru, postawić można minimalistyczne bibeloty i dekoracje. Dobrze sprawdzą się estetyczne podpórki do książek. Klimatu dodadzą też żywe rośliny doniczkowe lub wazony z kwiatami ciętymi.

Ściany można przyozdobić ciekawymi grafikami czy plakatami. Świetnie sprawdzą się np. wielkoformatowe wydruki ilustracji czy okładek z ulubionych lektur.

Fani konkretnych stylów literackich mogą pokusić się o wystrój tematyczny. Miłośnicy science-fiction mogą więc wybierać meble i dodatki w stylu futurystycznym, a fani kryminałów mogą postawić na dodatki w stylu noir — np. czarno-białe zdjęcia i grafiki.

Nie ma tu uniwersalnych zasad i warto dać się ponieść fantazji, aby stworzyć kącik czytelniczy, w którym po prostu poczujemy się dobrze. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to to, że najważniejsza będzie tu książka i to na niej mamy się skupić, dlatego nie warto przesadzać z wystrojem.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

MEBLE NA PODDASZE — JAKIE MEBLE WYBRAć POD SKOSY?
STół DO JADALNI – 4 SPOSOBY NA ZACHWYCAJąCą DEKORACJę SALONU
KOMODY DO KAżDEGO POMIESZCZENIA — FUNKCJONALNE I ESTETYCZNE TYPY KOMóD

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum