Meble do garderoby — funkcjonalne i estetyczne sposoby na przechowywanie ubrań
Meble do garderoby powinny być funkcjonalne, estetyczne i dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników. Właściwie dobrane pozwolą na doskonałą organizację ubrań, akcesoriów i dodatków. Pomogą utrzymać porządek i zapewnią wygodę. Tylko jak urządzić i umeblować garderobę, aby rzeczywiście spełniała wszystkie potrzeby użytkowników?
Pokój garderobiany — jak go zaprojektować i urządzić?
Garderoba to pomieszczenie służące do organizacji i przechowywania ubrań. W jej aranżacji głównym aspektem jest zatem funkcjonalność, a estetyka schodzi na dalszy plan. Nie oznacza to rzecz jasna, że nie warto dbać o dobry wystrój, a raczej o to, że najważniejsze są dobrze odpowiednio dobrane meble do garderoby, a nie dodatki czy dekoracje.
Właściwie urządzona garderoba to jednak nie tylko meble, ale również odpowiednia lokalizacja, wielkość i organizacja wewnętrznych stref funkcjonalnych. Zacznijmy zatem od podstaw i sprawdźmy, jak urządzić idealne pomieszczenie garderobiane.
Lokalizacja
Garderoba przede wszystkim powinna być umieszczona blisko sypialni. W końcu to właśnie tutaj rano wybieramy ubrania i szykujemy się, by stawić czoła wyzwaniom kolejnego dnia. Optymalnym rozwiązaniem dla singli lub dla pary jest garderoba, do której wchodzi się bezpośrednio z sypialni, ale równie dobrze sprawdzi się osobne pomieszczenie z dostępem z korytarza. To drugie rozwiązanie będzie też lepsze tam, gdzie z jednej garderoby korzystają wszyscy domownicy — np. rodzice i dzieci.
Pomieszczenie garderobiane powinno też być blisko łazienki, szczególnie jeśli w samej garderobie zabraknie miejsca na toaletkę, przy której można zrobić makijaż czy poprawić fryzurę.
Wymiary
Rozmiar garderoby to sprawa niezwykle indywidualna. Zależy on nie tylko od potrzeb czy preferencji użytkowników, ale w wielu przypadkach wynika po prostu z gotowego projektu czy charakterystyki zastanej przestrzeni. Niewiele osób może sobie bowiem pozwolić na projektowanie mieszkania czy domu od podstaw.
Niemniej, planując urządzenie garderoby, warto przede wszystkim przemyśleć, jakie ma pełnić funkcje. Niektórzy używają garderoby wyłącznie na odzież i obuwie, inni organizują w niej również toaletkę, suszarnię czy miejsce do prasowania. Istotne będzie także to, co i w jakich ilościach chcemy w garderobie przechowywać. Czy ma być to pomieszczenie dla jednej osoby, pary, a może całej rodziny? Jak bogatą kolekcję odzieży mają domownicy? Czy ma się tu znaleźć miejsce tylko na odzież, czy może także na obuwie? Czy chcemy mieć w garderobie jedynie ubrania, które aktualnie nosimy, czy ma to być także magazyn na odzież sezonową — letnią i zimową?
Ogólnie uważa się, że minimalna wielkość pomieszczenia garderobianego, aby zapewnić funkcjonalność i minimum wygody, powinna wynosić około 4 metry kwadratowe. Pod uwagę trzeba brać także kształt i układ pomieszczenia. Odległość między szafą (regałem lub innymi meblami) i przeciwległą ścianą lub między dwiema szafami umieszczonymi naprzeciw siebie powinna być nie mniejsza niż 1 - 1,5 metra, co pozwoli na w miarę swobodne poruszanie się.
Oczywiście im więcej miejsca, tym więcej się tu zmieści i tym wygodniej będzie się poruszać po wnętrzu. Różnicę mogą zrobić nawet niewielkie zmiany kubatury, zatem warto naprawdę dobrze przemyśleć, ile przestrzeni naprawdę potrzebujemy i ile możemy poświęcić na garderobę.
Strefy funkcjonalne
Dobrze urządzona garderoba powinna mieć wydzielone strefy. Ułatwi to odpowiednią organizację i zachowanie porządku w tym niewielkim przecież pomieszczeniu. Wydzielenie miejsca na ubrania zimowe i letnie, wiszące i składane, bieliznę i okrycia wierzchnie czy dodatki i akcesoria to podstawa. Wyznaczone na te rzeczy półki i drążki na wieszaki pozwolą uniknąć rzucania wszystkiego na jedną kupę.
Dobra organizacja garderoby to nie tylko kwestia zachowania porządku. To także wygoda i ergonomia. Jeśli każda rzecz będzie miała swoje miejsce, oszczędzimy czas na szukaniu tego, co nam potrzebne. Ponadto odpowiednio przechowywana odzież mniej się niszczy czy gniecie, dzięki czemu nadaje się do ubrania prosto z wieszaka czy półki.
W większych garderobach można też wydzielić odrębne strefy funkcjonalne, wyznaczając kąt do prasowania z miejscem na deskę i żelazko lub tworząc suszarnię na wyprane ubrania. Popularnym dodatkiem do pomieszczeń garderobianych są też niewielkie, ale praktyczne toaletki, najlepiej z lustrem.
Meble do garderoby — postaw na funkcjonalność
Meble do garderoby to najważniejsze wyposażenie w tym miejscu. To od ich właściwego wyboru w największej mierze zależy to, jak funkcjonalne będzie pomieszczenie.
Właściwie dobrane meble do garderoby powinny zapewniać przestrzeń na różne elementy ubioru. Przydatne będą nie tylko szafy z wieszakami, ale również regały lub wiszące półki ścienne. Wykorzystać można też komody i szafki wolnostojące lub wiszące, a także meble z przeszkleniem.
Funkcjonalność mebli do garderoby należy dostosować do indywidualnej kolekcji ubrań. Jeśli zatem w garderobie będzie dużo odzieży przechowanej na wieszakach, przyda się większa szafa z dużym drążkiem, np. dwudrzwiowy model Bianco, Golo lub Greg, a może nawet 3-drzwiowa szafa, taka jak Steel czy Bingo.
Na ubrania składane przydadzą się z kolei półki — w formie wiszącej lub w regałach, takich jak np. Bona, Paris czy Retro. Praktyczne meble do garderoby to również witryny z przeszkleniem, np. model James lub Odys. Zamykane drzwiczki chronią ubrania przed kurzem i innymi zabrudzeniami, a przeszklenie zapewni dobrą widoczność.
Do przechowywania bielizny, akcesoriów i dodatków przydadzą się szuflady i szafki z drzwiczkami, np. te w komodach Koli, Vigo czy Bingo. Jeśli nad blatem komody zawiesimy lustro, stworzymy praktyczne miejsce do ułożenia fryzury czy zrobienia makijażu. Jeśli jednak mamy dosyć miejsca, możemy w garderobie umieścić osobną toaletkę, taką jak np. model Paris, Seti lub Cubic.
Jak widać, wybór mebli do garderoby jest sprawą bardzo indywidualną. Gotowe projekty warto więc traktować jedynie jako inspirację, na bazie której stworzymy własny układ funkcjonalny.
Estetyczne meble do garderoby — jak je wybrać?
Jak wspomniałem na początku, estetyka jest w garderobie mniej ważna niż funkcjonalność. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnego znaczenia. Wygląd aranżacji wyznaczają tu jednak nie tyle dodatki i dekoracje, ile właśnie same meble do garderoby.
Aby zachować spójność i elegancję, warto postawić na meble z jednej kolekcji. Wybór szaf, regałów i komód z jednego zestawu zapewni jednolity, atrakcyjny wystrój.
Warto też zadbać o spójność stylu aranżacji garderoby z resztą mieszkania. Jeśli więc jesteśmy fanami minimalizmu, odpowiednie będą m.in. meble z zestawu Steel, Cubic czy Minimal. Entuzjastom klasyki spodoba się z kolei kolekcja Paris i Bona, a dla miłośników mebli stylizowanych odpowiednie będą meble Retro czy Odys.
Estetyka to oczywiście nie tylko forma i styl, ale również materiał i sposób wykończenia. Drewniane meble do garderoby są wyborem uniwersalnym, pasującym właściwie do każdego mieszkania. Naturalne, lite drewno wyróżnia się nie tylko wyjątkową estetyką, ale też trwałością i odpornością na uszkodzenia. Wybierając meble z drewna, mamy więc pewność, że nawet przy intensywnej eksploatacji posłużą nam przez wiele lat i zachowają swój doskonały wygląd.
Komentarze