Kolory roku 2023 – jak wykorzystać je w aranżacji wnętrz?
W okolicach początku grudnia, firmy związane z aranżacją wnętrz wybierają wiodący kolor nadchodzącego roku. Czasem kolory roku są do siebie zbliżone, czasem oscylują na odmiennych biegunach. Kto wytycza trendy? Jak sprawdziły się palety królujące w ubiegłym roku? Jaki jest kolor roku 2023?
Jakie kolory dominowały w ubiegłym roku?
Co ciekawe, projektanci na faworytów roku 2022 typowali… wszelkie odcienie niebieskiego łączonego z żółtym. Można powiedzieć, że faktycznie to połączenie było bardzo widoczne w przestrzeni publicznej. We wnętrzach jednak bardziej zadomowiły się kolory ziemi z palety vintage. Przydymione brązy, nieostre czerwienie, oliwkowe zielenie.
Duże zaskoczenie przyniosła paleta kremowych beży. Można było pomyśleć, że te kolory powoli będą schodzić na drugi plan. Jednak wiosenne, letnie i jesienne aranżacje stołu do jadalni czy dekoracje komody drewnianej nadal kochają beż! Jednym głównych powodów może być mocny zwrot w stronę ekologii. Beże idealnie wpasują się w styl boho, scandi czy wabi-sabi. Ten klimat jest najczęściej spotykany w mieszkaniach osób obeznanych w tematach eco.
Co więcej, można zaryzykować stwierdzenie, że i w nadchodzącym roku mleczne odcienie brązu nie wyjdą z mody. Miałaś w planach kupno beżowej narzutki na łóżko małżeńskie? Nie warto zwlekać.
Jak w tym zestawieniu wypada kolor roku Pantone, a mianowicie Very Peri? Cóż, zarówno w aranżacjach domowych, przestrzeni publicznej, jak i biurowej… nie sprawdził się. Na próżno szukać go na liście nagradzanych projektów pracowni architektonicznych. Nie pojawiał się często w kreacjach celebrytów. Designerzy korzystali z niego oszczędnie.
Trendy kolorystyczne 2023
Wygląda na to, że przyszły rok lubuje się w czerwieniach i soczystych pomarańczach. Wiele firm kładzie nacisk właśnie na te odcienie. Producent farb Tikkurila do wyścigu o najlepszy kolor roku 2023 wystawia V413 Rosy Moment. Kolor czerwieni wpadający w przygaszony, brzoskwiniowy pomarańcz.
Eksperci firmy Dulux wytypowali natomiast dobrze znany i lubiany beż. Cudowny beż (taką nazwę nosi faworyt Duluxa) to interpretacja barw natury, inspirowanych światem przyrody. Ma 4 palety palety uzupełniające. Oscylują wokół prowansalskich fioletów, szarych zieleni i… czerwieni wpadającej w ciepły pomarańcz.
Luksusowa marka farb Dunn-Edwards stawia na kolor o nazwie Terra Rosa. Jeśli przypatrzeć się jej bliżej, może sprawiać wrażenie mniej nasyconej siostry barwy wybranej przez Instytut Pantone.
Widać wyraźnie, jaką tym razem mamy zgodność przewidywań trendujących barw. Co ciekawe, główne typy na najmodniejszy kolor 2023 są… niezwykle zgodne. Ponadto rewelacyjnie pasują do nich meble drewniane.
Viva Magenta! Kolor roku 2023 wybrany przez…
…Instytut Pantone. Viva Magenta (18-1750) to niezwykle energetyczny, głęboki i nastrojowy kolor. Opowiada o sile człowieka, który kreuje swoje życie tak, jak chce. Magenta również nawiązuje do ekologii. Bowiem czerwień koszenilowa (E124) jest jednym z najmocniejszych naturalnych barwników na świecie.
To dość znany kolor, obecny w naszej przestrzeni już dziś. Dość wspomnieć o korporacjach, które wykorzystują go w swojej identyfikacji wizualnej. Jest także obecny w postaci pomadek do ust, palety barw jesieni, a także we wnętrzach stylu art-deco, glamour czy ludwikowskim.
Czy kolor roku 2023 Viva Magenta powtórzy wątpliwy sukces Very Peri? Dowiemy się tego za pewien czas. Tymczasem ruszyła machina marketingowa sklepów z dekoracjami, meblami i wyposażeniem wnętrz. Cała ubrana w buraczkowy róż.
Aranżacja salonu – z czym łączyć buraczkowy róż?
Buraczkowy róż brzmi jak kolor trudny do zaaranżowania. Nic bardziej mylnego. Łączy się z tak szeroką paletą barw, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Zacznijmy zatem od barw leżących blisko siebie. Zarówno Viva Magenta, jak i Rosy Moment oraz Terra Rosa wyglądają rewelacyjnie w towarzystwie brudnego różu.
Aranżacja salonu, zwłaszcza ta z meblami drewnianymi, może wymagać wprowadzenia kontrastu. Tutaj rewelacyjnie sprawdzi się śnieżna biel, jak i delikatna kość słoniowa aż po neutralne kolory wpadające w delikatne szarości. Dobrą propozycją będzie również kolor Blank Canvas, wystawiony do konkurencji przez markę Behr.
Dla bardziej odważnych czeka cała kolejka kolorów w odcieniach pochmurnego nieba (aż do fiołkowych fioletów), jak i głębokiej, świątecznej zieleni. Intensywne róże w typie magenty dobrze zestawić z czymś połyskującym. Dodatki w postaci kuli dyskotekowej, cekinowej zasłony czy kryształków Swarovskiego są mile widziane.
Czy kolory roku 2023 mogą kreować monobarwną przestrzeń? Jeśli chodzi o propozycje z półki beży, to jak najbardziej. O czym przekonaliśmy się na własnej skórze w ubiegłych sezonach. Czerwienie natomiast sprawdzą się bardziej w przestrzeni publicznej, niż jako jednokolorowe pomieszczenie mieszkania. Pokój może wówczas wydać się przytłaczający i zamiast dostarczać energii, skutecznie nam ją odbierze.
Kolor roku 2023 – podsumowanie
Niezależnie na jaką propozycję koloru roku 2023 się zdecydujesz, to będzie czas ciepłych, energetycznych barw. Wnętrza coraz śmielej wypełniają mocne, soczyste odcienie. Wdzierają się na salony niczym mocny trend kiełkujący w pandemii – maksymalizm.
Wszelkie odcienie magenty dobrze czują się w towarzystwie ich bledszych odpowiedników. Jeśli chodzi o uchwycenie kontrastu, warto postawić na biel lub klasyczne beże. Jak zawsze doskonałym towarzyszem każdego wnętrza będą rośliny. Monstera staje się coraz mniej popularna na rzecz strelizi czy smukłych, eleganckich palemek.
Warto spoglądać w stronę eko. Ten trend kolorystyczny świetnie dopełnią meble z drewna do sypialni, salonu, pokoju młodzieżowego i przedpokoju. Pomieszczenia w miarę możliwości czekają na dużo naturalnego światła, które codziennie namaluje na ścianach dzieła sztuki przy pomocy światłocienia.
Czy już wiesz, na który kolor roku 2023 się zdecydujesz?
Komentarze