Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Sypialnia w stylu prowansalskim — jak wybrać meble i dodatki?

Ciepła, jasna i przytulna, a przy tym elegancka — taka jest sypialnia w stylu prowansalskim. Jeśli marzy Ci się namiastka klimatu południowej Francji w domu — ta aranżacja będzie idealna. Sprawdź, jak urządzić, umeblować i wyposażyć sypialnię w stylu prowansalskim.

Prowansalska aranżacja sypialni
Styl prowansalski to połączenie francuskiego rustykalizmu z elegancją

Sypialnia w stylu prowansalskim, czyli jakim?

Prowansja to niezwykle urokliwy obszar na południu Francji. Słynie przede wszystkim ze wspaniałych widoków, bujnej przyrody i łagodnego klimatu. Z Prowansją kojarzy się doskonała oliwa, intensywnie pachnąca lawenda uprawiana tu na dużą skalę, a także malownicze, romantyczne pejzaże znane choćby z dzieł Van Gogha, Gauguina i Cézanne’a.

Styl prowansalski czerpie ze specyfiki regionu całymi garściami. Widać to w naturalnych materiałach, kolorach i wzornictwie. Wnętrza prowansalskie są jasne, doskonale nasłonecznione, sielskie i wyraźnie rustykalne, ale pełne też gracji i elegancki tak charakterystycznej dla Francuzów.

Sypialnia w stylu prowansalskim ma zatem być lekka i komfortowa, ale też estetyczna i uporządkowana. W tych aranżacjach elementy proste, niemal brutalne doskonale współgrają z designerskimi i mocno dekoracyjnymi. Rustykalna surowość charakterystyczna dla wsi splata się z francuskim wyrafinowaniem i poczuciem estetyki. To styl pełen pozornych sprzeczności, które jednak działają w zaskakującej harmonii.

Efektem może być sypialnia w stylu prowansalskim, która z jednej strony będzie bardzo wygodna i intymna, z drugiej elegancka i estetyczna, a przy tym lekka i bezpretensjonalna.

Można zatem śmiało powiedzieć, że styl prowansalski jest odmianą stylu rustykalnego. O ile jednak rustykalizm kojarzy się raczej z lokalnymi wpływami folklorystycznymi, o tyle w stylu prowansalskim są to wpływy… z Prowansji.

Inspiracje czerpiemy zatem z życia wiejskiego, choć nie tyle z chłopskich chat, ile z eleganckich dworków i willi możnych. W stylu prowansalskim znajdujemy zatem m.in. wpływy ludwikowskie i paryskie połączone z lokalną (tzn. prowansalską) sielanką. To właśnie w mariażu najwyższej jakości i szlachetności z wiejską bezpretensjonalnością płynie siła stylu prowansalskiego.

Sypialnia w stylu prowansalskim
Wygoda, ciepło i lekkość z nutą elegancji - to charakterystyczne cechy stylu prowansalskiego

Materiały, kolory i wzory do sypialni w stylu prowansalskim

Sypialnia w stylu prowansalskim to idealne miejsce na naturalne materiały — drewno, kamień, metal i ceramikę. Doskonale odnajdą się tu również wiklinowe plecionki — tak w formie mebli, jak i rozmaitych pudełek, pojemników, dodatków i dekoracji.

Styl prowansalski świetnie łączy gładkie faktury i jednolite barwy z wybujałym wzornictwem. Na tle gładko tynkowanych ścian stają np. wzorzyste fotele i sofy. Działa to także w drugą stronę — tłem dla prostej nowoczesnej sofy może być ściana z cegły — tak surowej, jak i bielonej — lub pokryta drewnianymi panelami.

Faktury wprowadzane są tutaj właśnie przez materiały, ale nie tylko. Koło naturalnych deseni drewna i kamienia czy plecionej wikliny pojawiają się np. wzorzyste tapicerki (przede wszystkim w motywy roślinne), kolorowe, miękkie dywany i dużo przytulnych tekstyliów.

Sypialnia w stylu prowansalskim to również jasna (i naturalna) paleta barw. Dominują tu biele, beże i pastelowe odcienie błękitu, zieleni czy żółci. Nie może też zabraknąć barw lawendy.

Jak można zauważyć, paleta wydaje się bardzo cukierkowa i przesłodzona, ale tak być nie musi. Jeśli na bazę wybierzemy biel (może trochę złamaną w stronę beżu), a resztę kolorów wprowadzimy w akcentach i dodatkach, powstanie wnętrze jasne, przejrzyste, a przy tym bardzo ciepłe.

Pastelową cukierkowość doskonale przełamują też rośliny doniczkowe — najlepiej w prostych donicach i słonkach ceramicznych, ale też w makramach podwieszanych pod sufitem i na ścianach.

Warto zaznaczyć, że w sypialni w stylu prowansalskim liczy się jakość. Materiały powinny być autentyczne, a nie udawane. To nie miejsce na imitacje drewna (np. laminowaną płytę meblową) czy plastik. Znakomicie pasują tu natomiast elementy zrobione samodzielnie w konwencji DIY. Mogą to być wspomniane makramy, doniczki ze starych wiaderek i puszek, samodzielnie skomponowane stroiki z kwiatów, gałązek, szyszek i innych darów natury, a nawet meble z palet, i rozbiórkowego drewna.

Te typowo rustykalne elementy można zestawić z ludwikowską komodą czy eleganckim kredensem — w stylu prowansalskim będzie to połączenie doskonałe.

Meble do sypialni z kolekcji Golo
Styl prowansalski jest pełen wyrazistych faktur i wzorów - głównie naturalnych

Meble do sypialni w stylu prowansalskim

Sypialnia w stylu prowansalskim powinna być wyposażona w odpowiednie meble. Liczy się materiał, forma i wzornictwo, a także jakość. Dlatego najlepiej wybierać meble z litego drewna, które nie tylko doskonale wpisują się w charakter tych aranżacji. Są też niezwykle wytrzymałe, odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i czynniki zewnętrzne. Posłużą więc latami, zachowując świetny wygląd.

Trzy przykłady mebli do sypialni prowansalskiej

Prowansalskie meble do sypialni wyróżnia lekkość formy. Często są to elementy z charakterystycznymi plecionymi frontami z rattanu lub wikliny.

Doskonałym przykładem jest kolekcja Pola. Mamy tu cienkie, okrągłe nogi gładko przechodzące w słupki konstrukcyjne korpusów, co nadaje niezwykłej lekkości. Widzimy też wspomnianą rattanową plecionkę. Jej ażurowy charakter jeszcze bardziej podkreśla lekkość konstrukcji, a jednocześnie wprowadza ciekawą fakturę. Dzięki temu doskonale przełamana zostaje w istocie minimalistyczna budowa tych mebli cechująca się prostą geometrią form i gładkością frontów oraz korpusów.

Ciekawym wyborem do sypialni w stylu prowansalskim może być także kolekcja Kula. Widzimy tu cienkie metalowe nóżki umieszczone pod lekkim skosem, co wynosi korpusy w górę i również nadaje im lekkości. Blaty są tu nieco wysunięte poza obrys korpusu, co wprowadza ciekawą tektonikę formy. Jednak najbardziej charakterystycznym elementem są ryflowane fronty. To właśnie one wprowadzają do mebli trójwymiarowość i tak charakterystyczne dla stylu prowansalskiego fakturowanie.

Kolejna propozycja do sypialni w stylu prowansalskim to kolekcja Odys. To meble wyraźnie inspirowane wzornictwem francuskim. Mamy tu zwężane ku dołowi nóżki, mocne podziały modułów, tłoczone gzymsy przy blatach i wyraźną symetrię. Kolekcja Odys utożsamia więc francuską elegancję, ale bez zadęcia i nadmiernego blichtru. To meble, które doskonale wyglądają w połączeniu z wybujałymi formami ludwikowskimi, jak i surowymi elementami DIY.

Trzy przedstawione wyżej kolekcje to dobry, ale nie jedyny wybór do sypialni w stylu prowansalskim. Pokazuje natomiast pewien kierunek. Łączy je bowiem wiele charakterystycznych cech. Mamy korpusy mocno wyniesione w górę na nóżkach, mocne faktury — w kolekcji Odys zapewnione przez wyraźny podział modułów (grube linie między szufladami i szafkami). Mamy też elegancję bez zadęcia, a więc grację form i brak nadmiernej dekoracyjności. Dzięki temu na pierwszy plan wybija się to, co sypialnia w stylu prowansalskim lubi najbardziej — naturalność materiałów — w tym przypadku litego drewna.

Prowansalska komoda z kolekcji Pola
W stylu prowansalskim świetnie sprawdzają się plecionki z wikliny czy rattanu - także na frontach mebli

Sypialnia w stylu prowansalskim — łóżko

Znamy ogólną charakterystykę mebli prowansalskim, warto jednak poświęcić jeszcze chwilę na konkrety. Zasadniczym elementem wyposażenia każdej sypialni jest łóżko. To ono determinuje funkcję pomieszczenia i to wokół niego powinniśmy budować resztę wystroju.

Sypialnia w stylu prowansalskim powinna być wyposażona w łóżko o lekkiej, ale mocnej i trwałej konstrukcji. Idealnym wyborem są oczywiście łóżka drewniane, najlepiej nie tylko z zagłówkiem, ale i z wyniesionym szczytem w nogach. Najlepiej, jeśli szczyty będą ażurowe, co doda meblom lekkości.

Doskonałymi przykładami są zatem modele z kolekcji Odys — przede wszystkim LOZ2002 czy LOZ2004. Sprawdzi się jednak także łóżko Baron czy Pola z rattanem.

Jednak samo łóżko to tylko część sukcesu. Sypialnia w stylu prowansalskim powinna być pełna estetycznych, wyrazistych tekstyliów. Na łóżku nie może zatem zabraknąć grubo plecionego pledu, koca lub narzuty (najlepiej ręcznej roboty) oraz kolorowych poduch (we wzory roślinne lub jednolite, pastelowe barwy).

Dla kompozycji duże znaczenie mają też szafki nocne. Odpowiednio dobrane powinny podkreślać lekkość łóżka i całej aranżacji. Dobrym pomysłem są zatem modele na wysokich nogach, o prostej, choć dekoracyjnej budowie. Idealna będzie więc szafka nocna Odys i Paris, ale również nowocześniejszy model Greg.

łóżko i szafka nocna Odys
Dobrze dobrana szafka nocna podkreśli lekkość formy prowansalskiego łóżka

Pozostałe meble prowansalskie do sypialni

Oczywiście sypialnia w stylu prowansalskim to nie tylko łóżko i jego najbliższe otoczenie. Ważne są także pozostałe meble — np. te do przechowywania.

Przy ich wyborze należy kierować się przedstawionymi już cechami — lekkością, prostą, choć nieco dekoracyjną formą i wyrazistymi fakturami. I tak np., wybierając szafy, uwagę warto zwrócić na model Pola i Abies. To meble na wysokich nogach, z mocno fakturowanymi frontami, ale o nowoczesnej, nie przesadnie wybujałej formie.

Podobnych cech należy szukać w komodach do sypialni prowansalskiej. Tu uwagę przykuwają modele ze wspomnianych już kolekcji Pola, Abies, Odys i Kula, ale także tez kolekcji Paris i Bona.

Jednak sypialnia w stylu prowansalskim to również miejsce na eksperymenty. Jednym z symboli tego stylu są kredensy. I choć są to meble kojarzące się raczej z jadalnią, nikt przecież nie zabroni wykorzystania ich właśnie w sypialni.

Odpowiednio dobrany kredens może być doskonałą alternatywą dla klasycznej komody. Podkreśli charakter sypialni w stylu prowansalskim, zapewniając miejsce na przechowywanie ubrań, jak i eksponowanie bibelotów czy pamiątek.

Jeśli chcemy w ten sposób wykorzystać kredens, postawić warto na mebel funkcjonalny, z dużą przestrzenią zamkniętą. Modele Odys, Bona czy Paris wyróżniają się przestronnymi szafkami i szufladami połączonymi z niewielkimi, ale funkcjonalnymi przeszkleniami. Dzięki temu świetnie spiszą się jako meble garderobiane i wystawki ważnych, osobistych przedmiotów czy dekoracji.

Sypialnia w stylu prowansalskim jest też odpowiednim miejscem na lekką, zgrabną toaletkę z lustrem. To element, który dodaje uroku, ale też zapewnia dodatkową funkcjonalność i “odblokowuje” łazienkę dla innych domowników.

Odpowiednio dobrany kredens z powodzeniem zastąpi komodę w sypialni

Sypialnia w stylu prowansalskim — dodatki i dekoracje

W sypialni w stylu prowansalskim nie może zabraknąć odpowiednich dodatków i dekoracji. O większości już wspomniałem. To przede wszystkim dobrze dobrane tekstylia, rośliny doniczkowe czy wiklinowe (lub rattanowe) plecionki — koszyki, pudełka, organizery itp.

Sypialnia w stylu prowansalskim może być wzbogacona także o lustra w drewnianych lub posrebrzanych ramach, ceramikę użytkową i dekoracyjną (wazony, misy, ale też figurki i bibeloty), rozmaite szkatułki, skrzyneczki i pudełeczka (także wykonane lub ozdobione metodami DIY).

Dobrze pasują tu rzeczy stare (lub wysokiej klasy elementy postarzane). Lekko obdarta farba, trochę rys czy przetarć — takie detale wprowadzają pewną narrację i autentyczność. Dzięki nim mieszkanie nie wygląda jak wypacykowana scenografia, ale jak miejsce pełne życia i spontaniczności.

Nie można też zapomnieć o rzeczach osobistych, sentymentalnych. To one dodają przestrzeni indywidualizmu i zmieniają lokal w dom. Rodzinne fotografie, pamiątki z podróży, budzące emocje drobiazgi i bibeloty — to elementy, którymi wzbogaca się ściany, blaty komód czy przeszklone gabloty.

Ostatecznie więc sypialnia w stylu prowansalskim powinna być przytulna, zindywidualizowana, wygodna, a przy tym nieco elegancka. To “nieco” jest tu kluczowe. Styl prowansalski nie znosi bowiem zadęcia, blichtru i rzeczy na pokaz. Kształtowany jest przez wpływy rustykalne, a więc wiejskie (choć sielskie) życie w zgodzie z naturą i sobą samym. Wnętrza urządzone w tym duchu mają więc być wyrazem osobowości mieszkańców, a nie sztuczną sceną, która pięknie wygląda na zdjęciach, ale nijak ma się do prawdziwego życia.

Komentarze

  • Przytulniej
    23 Grudzień 2022 o 04:47
    Dzisiejszy internet jest pełen tekstów napisanych tylko po to, aby się one klikały i na siebie zarabiały… To jest męczące i sprawia, że nie traktuje już poważnie wszystkich artykuł. Na szczęście ten wpis jest dowodem, że istnieją jeszcze ciekawe artykuły!!! Polecam!!!
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

KAWALERKA W LOFTOWYM KLIMACIE - PANORAMA 360°
Z AżUROWYMI PODZIAłAMI - PANORAMA 360°
OTWARCI NA śWIAT. SYPIALNIA XXI WIEKU - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum