Komody rustykalne — do czego pasują i jak je wybrać?
Komody rustykalne mogą być doskonałym uzupełnieniem wielu aranżacji i wnętrz. Świetnie sprawdzą się w salonie, jak i sypialni. Idealnie wpiszą się w sielskie aranżacje wiejskie, ale też w nowoczesne wnętrza industrialne czy eko. Sprawdź, do czego pasuje komoda rustykalna i jak wybrać model odpowiedni do Twojego wnętrza!
Charakter stylu rustykalnego
Rustykalny styl wystroju wnętrz cieszy się niesłabnącą popularnością. Po fali zachwytu nad aranżacjami minimalistycznymi zaczynamy wracać do ciepłych, przytulnych i mocno spersonalizowanych wnętrz. Minęła fascynacja bardzo czystymi, wręcz ascetycznymi mieszkaniami utrzymanymi w nieskazitelnej bieli.
Styl rustykalny to wyraźny powrót do sentymentalnych, sielskich i bardzo swojskich wystrojów, w których liczy się nie tyle wydumana nowoczesność, ile faktyczny komfort mieszkańców. Mniej stawia się tu zatem na przejrzystość i minimalistyczną powściągliwość, mającą oszczędzić czas i energię, bardziej natomiast na swojskość, osobisty charakter i przytulność.
Rustykalne wnętrza przywodzą więc na myśl mieszkania naszych rodziców i dziadków. Przywołują wyraźnie sielskie, wiejskie skojarzenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to wiejskość chłopska i biedna. Rustykalizm czerpie bowiem z tradycji szlacheckiej — wiejskich dworków, willi i wystawnych posiadłości możnych, łącząc je z prostotą, a nawet pewną surowością.
Obok bogato zdobionego ludwikowskiego kredensu może więc stanąć zbita z nieociosanych bali ławka, a przy stole z naturalną krawędzią mogą znaleźć się eleganckie, obite wzorzystymi tapicerkami krzesła.
Styl rustykalny jest więc wyraźnie eklektyczny, a jego siła nie tkwi w konkretnych zabiegach estetycznych, tylko w ogólnym klimacie. Jest to klimat wiejskiej bezpretensjonalności i braku kompleksów. Nic nie jest tu na pokaz i nie służy tworzeniu scenografii. Rustykalne wnętrza są autentyczne i prawdziwe, pełne funkcjonalnych udogodnień, osobistych przedmiotów i folklorystycznych akcentów. To wnętrza budowane przez codzienne życie — takie, w których wartość ma nie to, co drogie dla portfela, a to, co drogie sercu.
Komody rustykalne, czyli jakie?
Komoda rustykalna jest takim elementem wyposażenia, który doskonale wpisuje się w wiele wnętrz i aranżacji. Oczywiście doskonale sprawdzi się w mieszkaniach w całości urządzonych w rustykalnym stylu, ale nie tylko.
Rustykalizm to przede wszystkim naturalność. Widać ją choćby w stosowanych materiałach. Komoda rustykalna bezwzględnie powinna być wykonana z litego drewna. Nie ma tu miejsca na laminaty, plastik i jakiekolwiek imitacje. W grę wchodzi wyłącznie prawdziwe drewno ze swoją ciepłą, przyjemną barwą oraz nieregularnym i ciekawym, ale nienachalnym rysunkiem usłojenia.
Komoda rustykalna może być wykonana nawet z drewna rozbiórkowego lub z elementów z naturalną krawędzią. Wręcz wskazana jest tu pewna doza brutalizmu, choć nie jest to regułą. W styl rustykalny wpisują się również meble z pięknie obrobionych i gładko szlifowanych elementów. Niemniej drewno powinno grać pierwsze skrzypce — tak w nadawaniu faktury, jak i koloru.
Ponieważ styl rustykalny odnosi się do bogatych dworków szlacheckich, pasują tu nie tylko surowe elementy, ale i piękne, kunsztowne zdobienia.
Ciekawym pomysłem mogą być też komody rustykalne zdobione wzorami ludowymi. Ornamenty roślinne, charakterystyczne regionalne koronki itp. można np. wypalić w drewnie, co wprowadzi wyraźnie lokalny charakter. Ozdobą mogą być także oryginalne, ręcznie robione okucia czy klamki.
Komoda rustykalna może też mieć ozdobne nóżki, tłoczone fronty czy inne dekoracyjne elementy. Dobrym przykładem jest m.in. model Odys. To komoda o wyraźnie prowansalskim charakterze (a styl prowansalski jest odmianą rustykalnego). Mamy tu profilowane nóżki, tłoczone gzymsy przy blatach i klarowne podziały modułów. Taki mebel doda charakteru każdemu wnętrzu i będzie centralnym punktem aranżacji.
Nowoczesny rustykalizm
Warto wyraźnie podkreślić, że styl rustykalny nie jest stylem retro. Owszem, mogą się tu pojawiać elementy stylizowane, a nawet antyki, ale nie to jest sednem tych wnętrz.
W nowoczesnych aranżacjach rustykalnych często więc stosuje się bardzo współczesne formy i wzornictwo. Minimalistyczna konstrukcja komody rustykalnej może pomóc w wydobyciu na pierwszy plan charakteru samego drewna. Ekspozycja słojów i ciepłych barw buku lub dębu pozwala tworzyć bardzo przyjemne, przytulne wystroje.
W tym nurcie utrzymane są np. komody z kolekcji Kula, Pola czy Koli. Formalnie prosta budowa pomaga uwydatnić walory drewna, a to zabieg bardzo typowy dla aranżacji rustykalnych.
Nie tylko estetyka — funkcjonalne komody rustykalne
Jak wspomniałem, rustykalne wnętrza nie są na pokaz. Owszem, dobrze urządzone wyglądają wspaniale, ale nie wynika to z planowanej scenografii, a z osobistego i emocjonalnego charakteru tych wnętrz.
Mieszkanie w stylu rustykalnym w dużej mierze powstaje w oparciu o codzienne potrzeby i zachowania domowników. Właśnie dlatego jest nie tylko estetyczne, ale i wysoce funkcjonalne. Ta funkcjonalność nie pada bowiem ofiarą wykoncypowanej estetyki.
Komody rustykalne doskonale wpisują się w tę zasadę. To meble o przemyślanej budowie, wygodne w użytkowaniu i dopasowane do potrzeb domowników. Dobierane są z uwagi na gabaryty, układ funkcjonalny i obecność konkretnych modułów (szuflad czy szafek). I nawet jeśli zbite są metodą DIY ze starych palet czy rozbiórkowego drewna, zawsze są odpowiedzią na realne potrzeby mieszkańców.
Oczywiście funkcjonalność nierozerwalnie wiąże się z jakością. Dobre komody rustykalne są więc trwałe, wyposażone w nowoczesne prowadnice szuflad czy solidne zawiasy. Mogą więc wyglądać surowo, a wręcz brutalnie, ale mają działać bez zarzutu.
Gdzie pasuje komoda rustykalna?
Komoda rustykalna jest meblem bardzo charakterystycznym. To mocny akcent w każdym wnętrzu. Odpowiednio dobrana i ustawiona, staje się wyrazistym punktem fokalnym (przykuwającym wzrok) i może być centrum aranżacji.
Taka wyróżniająca się komoda rustykalna doskonale spisze się w salonie i to nie tylko rustykalnym. Pięknie przełamie minimalizm nowoczesnych aranżacji, doda nieco surowości wnętrzom industrialnym czy złamie nieco nudną symetrię wnętrz klasycznych.
Oczywiście komoda rustykalna wcale nie musi łamać schematu i się wyróżniać. Na tle innych rustykalnych mebli stworzy przytulny klimat wiejski czy górski. Doskonale spisze się też we wnętrzach w stylu eko, gdzie naturalność materiałów i form jest tak istotna.
Komoda rustykalna pasuje zatem do całej gamy różnorodnych wystrojów — od klasycznych po bardzo nowoczesne.
Jako mebel funkcjonalny, komoda rustykalna będzie doskonałym uzupełnieniem mebli do salonu, jak i do sypialni. Właściwie dobrana może zastąpić kredens w jadalni, a odpowiednio zaimpregnowana i wykończona znajdzie swoje miejsce nawet w kuchni czy łazience.
Jak wybrać dobrą komodę w stylu rustykalnym?
Dobra komoda rustykalna to przede wszystkim dobra jakość materiałów. Mowa tu oczywiście o litym drewnie, ale musi to być drewno odpowiedniego gatunku.
Ze względów praktycznych, jak i estetycznych najlepiej sprawdzają się komody rustykalne z dębu lub buku. To bardzo mocne, twarde gatunki drewna, które mogą przetrwać wiele pokoleń. Lite drewno bukowe i dębowe wręcz szlachetnieje z czasem, więc wykonana z nich komoda z czasem będzie wyglądać coraz lepiej.
Szukając dobrej komody rustykalnej, warto zwrócić uwagę również na inne elementy konstrukcji. Dobre okucia, prowadnice, zawiasy czy uchwyty odpowiadają zarówno za wygląd mebli, jak i za ich funkcjonalność. Nawet w komodach o bardzo surowym charakterze takie detale powinny być wysokiej jakości.
Trzeba też pamiętać, że lite drewno bukowe i dębowe ma swoją wagę. To materiały dosyć masywne — okucia mebli muszą tę masę podtrzymać, zapewniając jednocześnie np. płynne otwieranie szuflad i szafek.
W przypadku komód rustykalnych i innych mebli drewnianych niezwykle istotne jest też wykończenie powierzchni. Uwagę warto zwrócić na jakość stosowanych lakierów czy olejów. Najlepiej, jeśli są to produkty naturalne, neutralne dla środowiska. Właśnie takie stosujemy w The Beds, o czym świadczą odpowiednie certyfikaty.
Dobre wykończenie drewna jest istotne nie tylko dla wyglądu, ale również dla trwałości mebli. Lakiery czy oleje chronią bowiem przed wnikaniem w drewno wilgoci, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Komoda rustykalna powinna zatem być mocna, trwała, funkcjonalna i estetyczna. Jak się okazuje, większość z tych rzeczy zapewnia po prostu wybór dobrego surowca. Nasze komody bukowe i dębowe są tego doskonałym przykładem.
Komentarze