Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Rustykalne i górskie motywy w nowoczesnych wnętrzach

Rustykalne i górskie motywy w nowoczesnych wnętrzach to wyraz tęsknoty za wiejską sielanką i spokojem. Przywodzą na myśl domy naszych dziadków, które pełne były klimatycznych mebli i dodatków, niejednokrotnie robionych samodzielnie lub kupowanych od drobnych rzemieślników i rękodzielników. Rustykalne i górskie motywy akcentują zatem to, co naturalne, tradycyjne i przytulne. Odpowiednio wykorzystane będą pięknym uzupełnieniem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji.

Rustykalne/górskie wnętrze
Zastosowanie rustykalnych i górskich motywów we wnętrzach to doskonały sposób na ciepłą i przytulną aranżację kojarzącą się z wiejską sielanką

Rustykalne i górskie motywy na podłodze i ścianach

Rustykalne i górskie motywy we wnętrzach kojarzą się przede wszystkim z wykorzystaniem naturalnego, litego drewna. To idealny materiał na bazę — podłogę, ściany, a nawet sufit.

Rustykalnego czy górskiego klimatu doda więc drewniana podłoga, najlepiej z długich, szerokich desek. Świetnie pasuje tu stare drewno, np. rozbiórkowe, ale też elementy postarzane i stylizowane. Co ważne, na drewnianej podłodze doskonale prezentują się zarówno klasyczne, jak i nowoczesne meble, co daje duże możliwości aranżacyjne.

Jako rustykalne i górskie motywy świetnie sprawdzą się też drewniane panele ścienne. Możemy położyć je na całej wysokości ściany lub tylko do pewnej wysokości, jako estetyczne lamperie. Tu również idealne będzie drewno surowe w dużych kawałkach.

Drewniane panele ścienne
Drewno w aranżacjach rustykalnych i górskich może pojawiać się wszędzie -- na podłodze, ścianach, suficie, w meblach i dodatkach

Typowo rustykalnym czy górskim motywem są odkryte drewniane belki stropowe. Między nimi zamontować można kasetony z drewna lub podbitkę. W ostatnich czasach do łask wraca też boazeria, którą wykorzystuje się nie tylko klasycznie na ścianach, ale również na suficie.

Drewniana baza dodaje wnętrzom charakteru, naturalna barwa drewna i rysunek usłojenia wprowadzają ciepły, sielski klimat i interesujące faktury. Trzeba jednak pamiętać, by nie przesadzić. Zrobienie całej bazy w drewnie może stworzyć wrażenie mieszkania w dziupli, a nie przytulnej górskiej czy wiejskiej chacie.

W nowoczesnych wnętrzach dobrze sprawdza się połączenie wyrazistej faktury drewna ze strukturami gładkimi. Podłogę z desek zestawia się więc z zacieranymi na płasko tynkami, a drewniane lamperie i panele ścienne z jednolitymi wykładzinami czy prostymi, naturalnymi dywanami.

Meble w stylu rustykalnym i górskim

Rustykalne i górskie motywy we wnętrzach to również odpowiednio dobrane wyposażenie. Ważne są zastosowane materiały. Bezwzględnie muszą być naturalne, ekologiczne i surowe. Stosuje się więc drewno, ale również kamień, metal, tkaniny z włókien roślinnych, a także skóry i futra. Przede wszystkim sprawdzają się jednak meble z litego drewna, najlepiej o wyrazistej fakturze i ciepłej barwie, np. dębowe i bukowe.

Estetyczne, trwałe i piękne meble z litego drewna wprowadzają ciepło i rustykalny klimat do każdej aranżacji

Drewniane meble prezentują się doskonale niezależnie od formy. Ich charakterystyczna struktura i barwa wprowadza rustykalne i górskie motywy zarówno do modeli klasycznych, jak i nowoczesnych. Dzięki temu sielankowy, przytulny klimat można uzyskać niezależnie od stylu wystroju.

Do wystrojów nowoczesnych warto jednak wybierać formy proste, takie jak w kolekcjach Vinci, Vento, Vigo czy Odys. Idealnie łączą one minimalizm konstrukcji z dekoracyjną, ale nienachalną strukturą drewna. Takie meble pozwalają wprowadzić rustykalne i górskie motywy do nowoczesnych wnętrz bez utraty wysokiej funkcjonalności wyposażenia czy spójności aranżacji.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by nowoczesne mieszkanie urządzić w bardziej wybujałym stylu. Kolekcja Retro nawiązuje do minionych czasów, zachowując przy tym nowoczesny charakter. To świetny wybór dla tych, którzy chcą jeszcze silniej nawiązać do wystroju wnętrz pamiętanych z dzieciństwa.

Omawiając rustykalne i górskie motywy, nie można też zapomnieć o stołach z surowym blatem Live Edge. Modele Golo, Davi czy Calisto mają blaty wykonane z pojedynczego kawałka drewna, z zachowaną oryginalną, nierówną krawędzią. Taka forma doskonale odnajduje się w aranżacjach w stylu rustykalnym i górskim, ale też w mieszkaniach nowoczesnych. Wprowadza niepowtarzalny klimat naturalności i ciepła. Kojarzy się ze stołami i ławkami z wiejskich podwórek czy kuchni.

Stół drewniany z blatem Live Edge - kolekcja Golo
Stół z blatem naturalnym Live Edge to wyrazisty akcent rustykalny, idealny również do wnętrz nowoczesnych

Rustykalne i górskie motywy dekoracyjne

Rustykalne i górskie motywy w nowoczesnych wnętrzach to również dobrze dobrane dodatki i dekoracje. To właśnie one często decydują o charakterze wystroju i jego ostatecznym klimacie.

Warto znów przypomnieć, że tak jak w bazie i meblach, w dodatkach rustykalnych i górskich również najważniejsza jest naturalność. Wybierajmy więc przedmioty z drewna, kamienia, ceramiki, metalu czy tkanin naturalnych. Bezwzględnie należy unikać plastiku i masowo produkowanej tandety z popularnych sieciówek.

Dodatki i dekoracje w stylu rustykalnym i górskim to głównie rękodzieło, ale również przedmioty wykonane w koncepcji DIY (zrób to sam) oraz elementy recyklingowane i upcyklingowane.

Rustykalne i górskie motywy dekoracyjne
Rustykalne dodatki i dekoracje to przede wszystkim rękodzieło z materiałów naturalnych -- drewna, kamienia, ceramiki i tkanin

Sprawdzą się więc wszelkiego rodzaju ręcznie robione bibeloty, ale również sztuka użytkowa. Drewniane misy, ceramiczne wazony, plecione z wikliny i rattanu kosze, oraz rozmaite bibeloty i drobiazgi z materiałów naturalnych przyozdobią komody i szafki, regały oraz ścienne półki. Najlepiej, jeśli ozdobione będą motywami ludowymi, które jeszcze silniej podkreślą ich rustykalny styl.

Tekstylia rustykalne i górskie to oczywiście wzorzyste poduchy, koce i pledy z tkanin naturalnych, ale również ręcznie robione dywany i kilimy. Podobnie jak w stylu boho, również tu odnajdą się plecione ze sznurków makramy w formie ozdób ściennych czy podwieszanych pod sufitem kwietników.

Trzeba oczywiście pamiętać, by nie przesadzić z dodatkami, szczególnie jeśli mówimy o aranżacjach nowoczesnych. Rustykalne i górskie motywy powinno się wprowadzać z umiarem, stawiając raczej na kilka wyrazistych akcentów niż natłok dekoracji. Nadmiar może bowiem zmienić wnętrze w rupieciarnię, a nie przyjazną i przytulną enklawę spokoju.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

NOWOCZESNE MEBLE RUSTYKALNE — POłąCZENIE MINIMALIZMU Z KLIMATEM WIEJSKIEJ SIELANKI
STYL RUSTYKALNY – WIEJSKI SZYK W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ
NOWOCZESNE MEBLE DREWNIANE DO SALONU

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum