Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Kredens — czym jest, jak go wybrać i dopasować do aranżacji?

Stylowy kredens to ozdoba niejednej kuchni i jadalni. Doskonale łączy wysoką funkcjonalność z pięknym wyglądem i reprezentacyjną funkcją. I choć w ostatnich latach stracił nieco na popularności na rzecz modułowych mebli, obecnie wraca z pełną mocą. Sprawdź więc, czym dokładnie jest kredens i jak wybrać idealny mebel tego typu.

Kredens Bianco z białymi frontami
Nowoczesny kredens to doskonałe połączenie funkcjonalności i estetyki

Co to jest kredens — historia i cechy charakterystyczne mebla

Zacznijmy od tego, że kredens ma bardzo długą i bogatą historię. Na początku XV wieku pojawiły się skrzyniowe meble przeznaczone do przechowywania sprzętu stołowego i… zamkniętych potraw. To właśnie tu trzymano jedzenie sprawdzone jako nie zatrute, czyli uwierzytelnione. Stąd mebel taki nazywano kredensem od łacińskiego credo — wierzę.

Pierwsze kredensy były zatem masywne, wyposażone w szafki zamykane na klucz. W szczycie włoskiego renesansu tworzono tzw. credenzone. Były to niezwykle dekoracyjne, bardzo bogato rzeźbione i zdobione meble łączące cechy skrzyni i szafy. Miały formę niskich, ale szerokich szafek z drzwiczkami na dole i szufladami u góry. Na blacie stawiano misy, dzbany i ozdobne naczynia, w środku trzymano zaś inne elementy zastawy, bieliznę stołową itp.

We Francji z kolei popularne stawały się dressuary (fr. dressoir) o budowie zbliżonej do gotyckich szaf słupowych, ale z renesansowym wystrojem. Wersjami angielskimi były natomiast cupboard oraz dwukondygnacyjny buffet. To właśnie ten ostatni ma formę najbardziej zbliżoną do współczesnego kredensu.

Klasyczny kredens również jest meblem dwupiętrowym. Na dole znajduje się szafka z drzwiczkami, ewentualnie uzupełniona o szuflady. To miejsce idealne do przechowywania naczyń, stołowej bielizny i innych elementów istotnych przy nakrywaniu do stołu. Kredensy kuchenne często wykorzystywano również do przechowywania suchej żywności. Górny poziom jest natomiast reprezentacyjny. Znajdują się tu półki (dziś najczęściej za przeszkleniem), na których wystawia się eleganckie zastawy, serwisy, szkło czy porcelanę.

Kredens doskonale łączy zatem funkcjonalność mebla do przechowywania z estetyką i elegancją miejsca ekspozycji najpiękniejszych domowych naczyń.

klasyczny kredens kuchenny
Klasyczne kredensy to meble dosyć masywne, dwukondygnacyjne, z cofniętym górnym modułem i funkcjonalnym blatem

Nowoczesny kredens — połączenie tradycji i współczesnego designu

Nowoczesne kredensy różnią się nieco od tych tradycyjnych. Często rezygnuje się z nich z typowego niegdyś cofnięcia górnego poziomu, co tworzyło funkcjonalny blat nad zamykanymi szafkami. Blat ten można było wykorzystać jako bufet na zimne przekąski lub barek do nalewania kawy, herbaty czy drinków. 

Obecnie częściej spotykamy kredensy o jednolitej formie, gdzie dolny i górny moduł są równe. Dzisiejsze kredensy są też o wiele mniej dekoracyjne, często wręcz całkowicie pozbawione gzymsów, rzeźbień, intarsji itd. Uproszczona forma doskonale wpisuje się we współczesne trendy minimalistyczne, dzięki czemu nowoczesny kredens pasuje nie tylko do klasycznych wystrojów. Świetnie odnajdzie się też w stylu skandynawskim czy industrialnym.

Kredens przeszedł więc typową przemianę z mebla bardzo ozdobnego, masywnego i bogatego w stonowaną, wysoce praktyczną, ale wciąż estetyczną formę odpowiadającą obecnym trendom. Wciąż jest to mebel dwukondygnacyjny, najczęściej z przeszkloną górą i zamkniętym dołem.

Jego funkcja to z jednej strony przechowywanie kuchennych lub jadalnianych utensyliów, z drugiej ekspozycja eleganckich naczyń. Kredens doskonale sprawdza się zatem jako centralny punkt wystroju kuchni lub jadalni. Świetnie przyciąga wzrok, pozwala pokazać bibeloty, zastawy czy kolekcję szkła, porcelany itp. Przywołuje nieco sentymentalny klimat i świetnie ociepla wnętrza.

Nowoczesne kredensy maja prostą formę, w której góra i dół są równe. Brak w nich więc roboczego blatu

Na co zwracać uwagę, wybierając dobry kredens?

Odpowiednio dobrany kredens sprawdzi się w każdej kuchni i jadalni. Nowoczesne meble tego rodzaju doskonale wpisują się we współczesne trendy wnętrzarskie, a bez trudu znajdziemy też meble do aranżacji klasycznych czy stylizowanych. Przy wyborze kredensu trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Wielkość

Po pierwsze dopasować trzeba wielkość kredensu do potrzeb i pomieszczenia. Klasyczne meble tego rodzaju był bardzo masywne, pełne zdobień, rzeźbień itd. Współcześnie jednak stawia się na lżejsze wyposażenie, które wpisze się z małe metraże dzisiejszych mieszkań.

Wielkość kredensu należy jednak dopasować nie tylko do metrażu pomieszczenia, ale także do potrzeb użytkowników. Przemyśleć należy, co i ile będzie tu trzymane. Przeszklona gablota może być wspaniałą wystawą rodzinnych skarbów i pamiątek, ale musi mieć odpowiednie rozmiary. Zbyt mała sprawi, że wszystko będzie tu stłoczone, zbyt dużą będzie trzeba zapełniać na siłę. Dlatego przed kupnem kredensu warto pomyśleć, co chcemy w nim chować, a co eksponować.

Nowoczesne kredensy to nie tylko wielkie konstrukcje, ale też drobniejsze, eleganckie meble idealne na małe metraże

Ergonomiczny układ

Kredens doskonale zastępuje kuchenne szafki. Jeśli jednak chcemy go tak wykorzystać, ważna będzie ergonomia. Praca w kuchni ma być wygodna i przyjemna, a to wymaga odpowiedniej organizacji niezbędnych narzędzi i akcesoriów.

Ta organizacja dla każdego będzie inna, bo mamy różne przyzwyczajenia, używamy odmiennych akcesoriów i gotujemy inaczej. Kredens (i inne meble do jadalni lub kuchni) warto zatem dopasować do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Jedni wybiorą mebel z obszernymi szafkami z drzwiczkami, w których pomieszczą garnki i zastawy stołowe. Innym bardziej przydadzą się szuflady pozwalające zorganizować obrusy, serwety, sztućce czy inne drobiazgi. 

Szczególną uwagę trzeba też poświęcić przeszkleniu, a raczej znajdującym się za nim półkom. Ich wysokość, układ i wielkość determinują przecież, co i jak można będzie na nich ustawiać, jak łatwo będzie to wyjąć itd.

Materiał i wykończenie

Kolejna niezwykle istotna sprawa to materiał i wykonanie. Kredens powinien być meblem nie tylko pięknym, ale i solidnym, a to w ogromnej mierze zależy od tego, z czego jest zrobiony.

Oczywiście najlepszym wyborem będzie kredens z drewna litego. To najlepsza gwarancja odporności na uszkodzenia, trwałości i długowieczności. Bukowe i dębowe kredensy przetrwają dziesiątki lat w nienaruszonym stanie.

Meble drewniane - tradycyjny kredens z witryną
Lite drewno to najlepszy materiał na meble. Jest trwałe i naturalnie piękne

Drewniane meble to również estetyka. Naturalna barwa oraz rysunek usłojenia drewna wprowadzają do pomieszczenia ciepło i przytulność. Ponadto pasują właściwie do każdego wystroju.

Materiał to jedno, ale równie ważne jest dobre wykonanie. Trzeba pamiętać, że kredens jest meblem reprezentatywnym. Eksponujemy tu domowe skarby, które mają zachwycić gości i cieszyć oko domowników. Jednak miejsce ekspozycji jest równie istotne. Powinno być wykonane starannie, z uwagą i troską o detale.

Warto więc przyjrzeć się łączeniom elementów, sprawdzić solidność zawiasów w drzwiczkach, prowadnic w szufladach itd. Bardzo istotna jest też jakość szkła użytego w gablotach. Powinno ono być gładkie i przejrzyste, pozbawione przetarć czy rys.

Jaki kredens do aranżacji nowoczesnej, klasycznej i stylizowanej?

Dobry kredens zawsze powinien być wybierany do konkretnego miejsca i aranżacji. Mebel powinien wpisać się w styl pomieszczenia formą, barwą czy wzornictwem.

Nowoczesne kredensy to przeważnie meble o minimalistycznym designie. Mają proste formy pozbawione mocno dekoracyjnych akcentów. Widzimy to m.in. w modelach Steel, czy James. Tak proste bryły pozwalają wysunąć na pierwszy plan rysunek usłojenia drewna. To właśnie naturalna struktura materiału jest tu największą ozdobą.

Takie meble idealnie pasują do współczesnych aranżacji o minimalistycznych cechach — np. do stylu skandynawskiego czy industrialnego. Mimo prostej formy nie są bowiem nudne ani ascetyczne. Faktura drewna jest bardzo ciekawa, unikatowa i niepowtarzalna, ale jednocześnie nienachalna.

Kredens Retro
Kredens Retro doskonale łączy elementy retro ze współczesnym charakterem

Oczywiście nowoczesne kredensy to nie tylko minimalizm. Mamy też bardziej dekoracyjne formy. Model Odys ma wyraźnie prowansalski charakter, który świetnie wpisze się też w styl boho, kolonialny, a nawet rustykalny. Kredens Retro to z kolei przykład nowoczesnego podejścia do designu z PRL-u. To meble, które wyraźnie kojarzą się z przeszłością, a mimo to są niezwykle aktualne.

Po latach dominacji nieco nudnych ciągów szafek kuchennych, którymi zabudowywano w zasadzie całe ściany, powrót kredensu jest powiewem świeżości. To powrót do przemyślanego, zindywidualizowanego urządzania wnętrz, w których liczy się nie tyle maksymalizowanie przestrzeni do przechowywania, ile jej mądre zagospodarowanie i tworzenie unikatowego charakteru. Kuchnia i jadalnia znów stają się miejscami przyjemnymi, w których spędza się czas, a nie tylko mechanicznie przygotowuje i spożywa posiłki. Dobrze dobrany kredens może mieć w tym wyraźny udział.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

CZY MEBLE NA WYMIAR TO ZAWSZE DOBRY POMYSł? KIEDY WARTO WYBRAć GOTOWY MODEL?
MEBLE TAPICEROWANE - INSPIRUJąCE PRZYKłADY MEBLI DREWNIANYCH Z ELEMENTAMI TAPICEROWANYMI
MEBLE POLSKIE CZY Z CHIN? DLACZEGO WARTO INWESTOWAć W RODZIMYCH PRODUCENTóW.

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum