Czy meble na wymiar to zawsze dobry pomysł? Kiedy warto wybrać gotowy model?
Meble na wymiar coraz częściej goszczą w naszych domach i mieszkaniach. Do niedawna były zarezerwowane do kuchni i przy wykonaniu dużej szafy w korytarzu. Dziś coraz chętniej zgłaszamy się do fachowców, aby wykonali nam wymarzone meble do sypialni, garderoby, salonu, biura i pokoju dziecięcego. Zalet rozwiązania wydaje się być całkiem sporo. Jednak jest też wiele wad, o których nie zawsze myśli się na etapie meblowania.
Meble dopasowane do Twoich potrzeb
Największą zaletą mebli na wymiar jest ich indywidualizm. Wszystko zależy od naszego pomysłu i preferencji. Wymiar, materiał, kolor, wykończenie, zastosowane systemy zamykania szafek czy szuflad, ilości półek, uchwyty – wszystko! Oczywiście w ramach umiejętności naszego majstra. Tego typu meble to przede wszystkim doskonałe rozwiązanie do pomieszczeń, w których musimy maksymalnie wykorzystać każdy centymetr.
Meble na wymiar to także luksus. Nie każdego na nie stać, mogą być niebagatelną ozdobą oraz mieć w sobie zastosowane surowce czy elementy zupełnie niestandardowe. Wykonując w ten sposób na przykład meble do pokoju dziecięcego, można całkowicie puścić wodze fantazji. Łóżka w kształcie statków czy zamków, piękne zabudowane szafy – domki, czy też niestandardowe półki, jak np. coraz bardziej popularny regał w formie rozgałęzionego drzewa. Takich mebli nie kupi się w sklepie. Tym bardziej nie będą idealnie wykorzystywać możliwości konkretnego pokoju, do którego są dedykowane.
Meble do kuchni i korytarza
Najczęściej na wymiar robimy kuchnie, a także pojemne szafy wnękowe montowane przy wejściach do domów i mieszkań. Kuchnia na wymiar to przede wszystkim wykorzystanie przestrzeni aż do sufitu. W zależności od tego, jaki kształt ma pomieszczenie i jak będzie dla nas najwygodniej, ustalamy szafki w sposób najlepiej organizujący pracę w kuchni.
Podobnie w korytarzu. Organizujemy przestrzeń w zależności od ilości obuwia czy ubrań wiszących, które musimy przechować. Możemy wybrać specjalne szafki na sprzęty typu odkurzacz, deska do prasowania czy na przechowywanie torebek, szali i czapek. Często idąc za ciosem i tworząc komplety, oprócz szaf w kuchni robimy stół na wymiar czy też stylową ławkę lub witrynę. W korytarzu dopasowujemy pufy do zdejmowania obuwia czy też dodatkowe półki lub szafki wykorzystujące inne wnęki, a tworzące z szafą główną harmonijną kompozycję.
Czy meble na wymiar są potrzebne w każdym pomieszczeniu?
Trend z kuchni czy korytarza rozszerza się na inne pomieszczenia. O ile zabudowa na wymiar w garderobie również wydaje się być zrozumiała, o tyle czy naprawdę potrzebujemy jej w salonie, biurze czy łazience?
Meble dopasowane do wnętrza dają wrażenie lepiej zorganizowanego, spójnego i idealnie dopasowanego do domowników. Pięknie wykorzystują przestrzeń, również tą zwykle niewykorzystaną, jak np. miejsce pod schodami czy dziwne wnęki. Dodatkowo dają ogromne pole do popisu pod względem kreatywności. Jeśli nie lubimy mieć tych samych przedmiotów, co sąsiad czy kolega, meble na wymiar pozwolą być nam w 100% unikatowymi. Chcąc znaleźć gotowy, wyjątkowy mebel, trzeba podjąć często spory wysiłek i dodatkowo dysponować pokaźną sumą.
Meble na wymiar do salonu
Salon to wizytówka domu. Nic więc dziwnego, że właśnie w to miejsce jesteśmy w stanie najwięcej zainwestować. Meble na wymiar potrafią zrobić fenomenalne wrażenie, gdyż zwykle nie ograniczamy się do zamówienia tylko półek czy szafek na wymiar, ale jednocześnie łączymy design mebli z aranżacją ścian. I tak często telewizor wisi na ścianie pokrytej ciekawym motywem drewnianym lub tworzymy we wnęce subtelną i podświetlaną witrynę na wymiar. Na koniec dobieramy stolik kawowy, który choć wolnostojący – musi współgrać z całą resztą.
Jednak czy zawsze salon skrojony na wymiar to szczyt elegancji i stylu? Zabudowa tego typu jest bardzo kosztowna. W dodatku mocno ingeruje w kwestie budowlane, gdyż zwykle jest silnie przymocowana do ścian, a jeśli posiada podświetlenia – dodatkowo doprowadzone są do niej kable. Moda jednak nie stoi w miejscu. To, co będzie trendem w 2021, w 2026 może być daleko poza listą topowych rozwiązań salonowych. Mając meble wolnostojące nic nie stoi na przeszkodzie, aby je poprzestawiać, a jeśli są wykonane z dobrej jakości litego drewna – możemy je dodatkowo odnawiać wedle naszych upodobań i wielokrotnie zmieniać ich kolor.
Meble na wymiar – czy zawsze są droższe niż gotowe meble wolnostojące?
Jeśli porównujemy popularne sklepy z meblami tworzonymi hurtowo z płyt drewnopochodnych – tak, meble na wymiar będą od nich dużo droższe. Natomiast, jeśli bierzemy pod uwagę produkty na wymiar robione z płyt oraz gotowe meble z litego drewna – ceny mogą być bardziej porównywalne. Oczywiście najdroższą opcją są meble na wymiar z litego drewna.
Kwestia ceny może być jednak bardzo zróżnicowana, gdyż składa się na nią wiele czynników:
- Rodzaj materiału. Jeśli jest to drewno, cena może mieć duże rozbieżności pomiędzy zwykłą sosną a zamawianym drewnem egzotycznym.
- Rodzaj elementów łączących, czyli zawiasów, prowadnic, specjalnych systemów przechowywania i innych, niestandardowych opcji. Za każdą nietypową zachciankę sporo się płaci, w dodatku liczy się też firma. Renomowane marki potrafią naprawdę zaskoczyć z cenami, jednak zyskujemy zdecydowanie lepszą jakość, wieloletnią gwarancję bezawaryjności oraz komfort użytkowania.
- Wymiar. To chyba oczywiste. Większa szafa – większa cena.
- Lokalizacja. Może się wydać to dziwne, jednak fachowcy za tę samą pracę mogą wziąć znacznie różne opłaty w zależności od miejsca zamieszkania. W dużych miastach z pewnością musimy liczyć się z wyższymi kosztami niż na wioskach. Jednak mając świadomość większej konkurencji w aglomeracjach, możemy wymagać większej jakością usług niż na wiosce, gdzie majster nie ma sobie równych.
Ciemne strony mebli na wymiar
Oprócz wyższej ceny, niż ta, którą zapłacilibyśmy za gotowy meble podobnych rozmiarów z tych samych materiałów, meble na wymiar mają kilka innych wad. Jedną z nich jest niemożliwość przestawienia. Oczywiście jeśli na wymiar robimy komodę, możemy z nią biegać po całym domu. Jednak większość mebli wykonywanych jest pod konkretne wymiary danej przestrzeni. Zwykle dodatkowo są mocowane do ścian. Ich demontaż nie tylko pozostawi widoczne ślady, wymagające zatuszowania. Trudno będzie bez poprawek zamontować tę samą szafę czy półki w innymi miejscu niż pierwotnie do tego dedykowane. Dlatego też meble na wymiar to nie jest dobry pomysł dla osób, które kochają zmiany i najchętniej co kilka miesięcy robiłyby przemeblowanie.
Ostatnią cechą negatywną jest czas. Zainteresowanie meblami na wymiar jest coraz większe, przez co czasem na fachowca musimy czekać dobrych kilka miesięcy. To zdecydowanie gorsze niż kupienie mebli od ręki, lub nawet poczekanie kilku dni/tygodni na sprowadzenie produktu do magazynu. Nigdy też nie mamy pewności co do końcowego wyglądu. Nawet, jeśli fachowiec wykona dla nas wizualizację, nigdy nie będzie ona identyczna z realnym produktem. Wybierając gotowy mebel dobrze wiesz, na co się decydujesz.
Komentarze