Sypialnia na poddaszu – jak zaaranżować cichą i spokojną przestrzeń do odpoczynku
Sypialnia na poddaszu to mały test na kreatywność. Podejmując wysiłek umeblowania poddasza, musisz być przygotowany na nowe wyzwania architektoniczne i rozwiązania projektowe. Poddasze wymaga wyjątkowej kreatywności w temacie umeblowania sypialni (m.in. ze względu na ograniczoną przestrzeń). Ale to nie wszystko!
Sypialnia na poddaszu – zamień wady na zalety!
Pamiętaj, że dla jednych wada to zaleta dla innych. Poddasze również ma ich kilka i tylko od Ciebie zależy, jak na nie spojrzysz. Przede wszystkim jest to przestrzeń dla osób lubiących ciepło. Niewątpliwie w okresie letnim temperatura może być tam wysoka. Jednak zimą ciepło wytworzone w dolnych partiach domu, szybko dotrze na poddasze, którego nie będziesz musiał dodatkowo dogrzewać.
Sypialnia na poddaszu to również przestrzeń oddzielona od reszty domu. Nie ma wokół niej ciągów komunikacyjnych, zatem wybierając strych na urządzenie sypialni, masz pewność że zyskujesz ciszę i spokój.
Skosy, które mogą niejednej osobie przysporzyć problemów, łatwo wykorzystać w pozytywny sposób. Nie będziesz musiał rezygnować z przestrzeni, jeżeli do sypialni wstawisz łóżko w stylu japońskim. Ten model jest idealny do pomieszczeń z obniżonym sufitem lub skośnym dachem. Niski stelaż spowoduje optyczne powiększenie przestrzeni, delikatna rama zniknie pod przykryciem z kołdry i pledu, a spanie blisko podłogi ma również wpływ na dobry sen.
Kilka podstawowych rad
Podczas aranżacji sypialni na poddaszu, ważne jest pobranie wymiarów ścianek kolankowych. To pozwoli Ci zaplanować rozmieszczenie takich mebli, jak: niska komoda drewniana, szafka nocna, półka drewniana. W tym wypadku możesz zwrócić szczególną uwagę na niskie meble, pasujące do stylu wabi-sabi.
W niektórych przypadkach możesz potrzebować mebli na wymiar. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że podczas projektowania sypialni na poddaszu, z powodzeniem możesz skupić się na meblach kastomizowanych.
Pamiętaj, aby do sypialni na poddaszu nie wstawiać szafy. Nawet, jeśli miałaby się znaleźć w najwyższym punkcie skosów. To po prostu mało praktyczny pomysł, z którego realizacją mieliby problem profesjonalni projektanci. Ta opcja nie jest niemożliwa, jednak szafa drewniana zdecydowanie lepiej zaprezentuje swoje walory w salonie, przedpokoju lub garderobie.
W trakcie poszukiwań idealnych rozwiązań, nie zapomnij o ponadczasowych projektach. Meble, które są oparte na planie prostych brył odnajdą się w każdej przestrzeni. Sypialnia na strychu jest pomysłem, który rzuca aranżacyjne wyzwania i z tego powodu nie będziesz często zmieniał jej wystroju. Skup się na wyborze mebli uniwersalnych i dobrej jakości.
Sprzyjające palety kolorystyczne
Poddasze to zazwyczaj mała przestrzeń. Dlatego trzeba wybrać dobrą, rozświetlającą paletę kolorystyczną. Należy całkowicie zrezygnować z ciemnych kolorów, nawet jeżeli chcesz optycznie wydłużyć pokój. W palecie dla sypialni na poddaszu powinien obowiązkowo znaleźć się biały oraz beże. Uwaga! Nawet lekkie brązy mogą tu okazać się nietrafione.
Wszystkie wybrane kolory rozbielamy i rozjaśniamy tak, aby uzyskać przyjemny balans. To będzie miało wpływ na nasze samopoczucie. Dobrą wiadomością jest fakt, że wszystkie jasne barwy zgrywają się z wyposażeniem skompletowanym z mebli drewnianych. W tym przypadku nie będzie kłopotu z dobraniem odpowiedniego tonu farby czy temperatury jej koloru.
Jeśli chodzi o dekoracje, najlepiej skupić się na minimalistycznym wystroju, a zainwestować w dobry materac oraz pościel z naturalnym wypełnieniem. Mała sypialnia powinna spełniać tylko jedną funkcję. Wybierz więc ciekawe plakaty na ścianę, które kolorystyką nie odbiegają od farby, na którą się zdecydowałeś. Dzięki płaskim plakatom (najlepiej w antyramie), nie strącisz żadnych dekoracji np. podczas ścielenia łóżka.
Sypialnia na poddaszu – oświetlenie
Jedną z głównych ról na poddaszu odgrywa odpowiednio dobrane oświetlenie. W dzień, z naturalnych przyczyn, w tym pomieszczeniu będzie bardzo jasno i widno. Duże okna rozpościerające się niemal na cały „sufit” dobrze oświetlą każdy zakamarek sypialni.
Czasem właściciele sypialni na poddaszu martwią się, że ktoś może zaglądać przez okna. jest to niemal niemożliwe, ze względu na kąt nachylenia konstrukcji dachu. Dla własnego komfortu, może zamontować rolety, które przysłonią szyby i uchronią przed zbyt dużym nasłonecznieniem w ciepłym kwartale roku.
W pomieszczeniach o niskim suficie, egzamin zdaje oświetlenie LED, które najlepiej zamontować w postaci punktów świetlnych. Mała nastrojowa lampka nocna o różnych stopniach natężenia światła to kolejny dobry element wyposażenia sypialni na poddaszu.
Meble drewniane dedykowane sypialni z niskim sufitem
Kwestię mebli do sypialni omówiliśmy w skrócie w poprzednich akapitach. Teraz, gdy najważniejsze punkty aranżacji sypialni na strychu zostały opisane, możemy skupić się na konkretnych modelach mebli. Pomogą Ci urządzić się w Twojej wymarzonej sypialni.
Łóżka japońskie to w większości niskie wersje naszych klasycznych kolekcji. Znajdziesz wśród nich łożko w stylu japońskim BONA, łóżko japońskie CUBIC czy VINCI. Jest także kilka innowacyjnych modeli, które dzięki swojemu minimalizmowi doskonale wpasują się w przestrzeń poddasza.
Niska szafka RTV może w sprytny sposób zastąpić wysoką komodę. To znaczna oszczędność miejsca, natomiast szufladki pozwolą na magazynowanie wszystkich rzeczy, które musisz mieć pod ręką.
Kolejnym niezbędnym wyposażeniem jest szafka nocna do sypialni. To na niej znajdzie się lampka, telefon, butelka wody mineralnej czy budzik. W ofercie szafek drewnianych Beds.pl znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Od futurystycznych szafek o nowoczesnej linii aż po modele w stylu retro.
Chociaż umeblowanie i zaaranżowanie sypialni na poddaszu jest kreatywnym wyzwaniem, dobrze podejść do tego zagadnienia na luzie. Przeczesując internet w poszukiwaniu porad aranżacyjnych z pewnością natkniesz się na kilka porad, które zrewolucjonizują Twoje podejście do nieco trudniejszych przestrzeni.
Komentarze