Kuchnia z oknem – czy to dobry pomysł na jadalnię?
Kuchnia z oknem jest największą konkurencją salonu, jeśli chodzi o usytuowanie jadalni. Polacy kochają otwarte przestrzenie w mieszkaniach i domach. Z tego powodu często wybierają salon łączony z jadalnią. Jednak… Czy mają rację?
Zalety jadalni w kuchni z małym oknem
Kuchnia z oknem daje nam szereg możliwości, które pozwolą nam oszczędzać czas i spędzić miłe chwile z bliskimi. Umiejscowienie części jadalnianej w kuchni, zależy od jej metrażu mieszkania. Duża powierzchnia pomieszczenia idealnie nadaje się na to, aby zamiast wyspy kuchennej, na środku znalazł się stół do jadalni dla 12 osób.
Natomiast mała kuchnia z oknem będzie wymagać innego rozwiązania. Najlepiej, jeśli w tym konkretnym wypadku, stół drewniany znajdzie się możliwie najbliżej okna. Naturalne światło wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Dlatego, aby czas spędzony z rodziną przy posiłku był satysfakcjonujący, ustaw stół jak najbliżej źródła naturalnego światła.
Jadalnia w kuchni to także brak problemów z utrzymaniem porządku. Zazwyczaj w kuchni mamy kafelki. Zatem nawet gdy na powierzchni kuchennej pojawi się brud, można w łatwy sposób się go pozbyć. To samo dzieje się z wszelkiego rodzaju okruszkami.
Kuchnia, w której znajduje się stół do jadalni to oszczędność czasu. Zaraz po przygotowaniu dań możesz sprawnie podać je rodzinie. Gdy czegoś zabraknie na stole, można sprawnie sięgnąć do lodówki czy szafki z przyprawami.
Nie możemy zapomnieć, że stół w kuchni to także dodatkowy blat, którego możesz użyć do przygotowania posiłków. Kuchnia z wieloma płaszczyznami jest bardziej funkcjonalna.
Najczęściej wymieniana zaleta kuchni z oknem
Jedną z często wymienianych zalet kuchni z oknem i jadalnią jest brak zapachów jedzenia w salonie, sypialni czy pokoju dziecka. W momencie, gdy wyniesiesz dania z kuchni, zapach obiadu bądź kolacji w mgnieniu oka rozniesie się po całym mieszkaniu. Możesz uniknąć tego w prosty sposób. Rozwiązaniem jest przede wszystkim dobry okap i rozszczelnienie okna na czas gotowania. Spożywanie posiłków w kuchni również ogranicza zapachy, które mogą roznosić się po domu w trakcie jedzenia.
Kilka sposobów na ustawienie stołu drewnianego w kuchni
Wiele zależy od indywidualnych preferencji oraz układu pomieszczenia, jednak ogólnie istnieje kilka sposobów na umiejscowienie stołu w kuchni. Dwa z nich zostały wymienione wyżej. Teraz zebraliśmy wszystkie w jedną, spójna listę. Drewniany stół w kuchni możesz postawić:
- przy ścianie - jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest umieszczenie stołu przy ścianie, co pozwala na oszczędzenie miejsca i swobodne poruszanie się po kuchni;
- w centrum kuchni - jeśli kuchnia jest na tyle duża, żeby pomieścić duży stół, można umieścić go w centrum pomieszczenia. Taki układ nadaje kuchni charakteru i pozwala na swobodne przemieszczanie się między stołem a innymi elementami wyposażenia;
- przy oknie - umieszczenie stołu przy oknie pozwala na cieszenie się widokiem podczas posiłków i korzystanie z naturalnego światła podczas przygotowywania posiłków;
- w aneksie jadalnym - w przypadku kuchni połączonej z salonem można stworzyć aneks jadalny, gdzie umieści się stół i krzesła. Takie rozwiązanie pozwala na oddzielenie strefy jadalnej od reszty pomieszczenia i zapewnia wygodną przestrzeń do jedzenia;
- w kształcie litery "L" lub "U" - jeśli kuchnia jest na tyle duża, możesz rozważyć ustawienie stołu w kształcie "L" lub "U". Takie rozwiązanie pozwala na wykorzystanie przestrzeni i przygotowania przyjęcia lub obiadu nawet dla kilkunastu osób.
Ostatecznie, wybór miejsca dla stołu zależy od preferencji i indywidualnych potrzeb użytkowników kuchni. Ważne, aby wybór był funkcjonalny, praktyczny i zapewniał wygodne warunki do jedzenia oraz codziennej pracy w kuchni.
Jaki stół do kuchni z oknem wybrać?
Możliwości jest naprawdę wiele! Jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości i dobrym wykonaniu, postaw na stół live edge lub z stół z litego drewna do jadalni. To przede wszystkim oryginalne rozwiązanie pod kątem designerskim, a także bycie bliżej natury.
Stoły drewniane, zaimpregnowane we właściwy sposób, są odporne na temperaturę, uszkodzenia mechaniczne spowodowane standardowym użytkowaniem czy wilgoć. Idealnie nadają się do kuchni z oknem.
Stół z naturalnym blatem Adao to oszczędność miejsca. Noga stołu jest w kształcie gwiazdki, co sprawia, że pod blatem możesz wygospodarować przestrzeń magazynową. Kosze wiklinowe lub wiklinowy kufer wpasuje się do wystroju aranżacji kuchni.
Live Edge oznacza, że blat jest wykonany z jednego kawałka drewna. Naturalne blaty są niepowtarzalne, poniewaz bardzo ciężko zdobyć materiał tak szeroki, by można z niego wykonać blat stołu. Ze stołem live edge GOLO masz pewność, że nigdy nie zobaczysz u kogoś takiego samego blatu.
Stół z naturalnym blatem Davi jest idealny dla tych, którzy nie lubią sprzątać. Ze względu na to, że blat jest wsparty na metalowych płozach o geometrycznym kształcie, nie posiadają zakamarków, w których mógłby zbierać się kurz.
Czy kuchnia z oknem to dobry pomysł na jadalnię?
Wygląda na to, że wielu z nas decyduje się umieścić kącik jadalniany w salonie i zapomina o korzyściach płynących z projektu jadalni wewnątrz kuchni. To rozwiązanie jest przede wszystkim dla tych, którzy salon chcą wykorzystać jedynie jako miejsce relaksu, resetu i odpoczynku.
Stół do jadalni, umieszczony w salonie z którego korzysta wiele osób może powodować konflikty domowników. Natomiast jeśli kuchnia jest na tyle duża, aby pomieścić osobne miejsce do spożywania posiłków, a jednocześnie jest połączona z salonem lub jadalnią, wówczas można rozważyć utworzenie aneksu jadalnego. W takim przypadku stół może być umieszczony w strefie jadalnej, a kuchnia pozostanie przestrzenią do gotowania i przygotowywania posiłków.
Ostatecznie wybór koncepcji aranżacji kuchni i jadalni zależy od indywidualnych potrzeb użytkowników i konkretnych warunków, w których pomieszczenie się znajduje. Nie zapominajmy jednak o szeregu zalet, jakie niesie ze sobą część jadalniana w kuchni z oknem.
Komentarze