Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Rustykalny stół — jak wybrać idealny model do rustykalnego wnętrza?

Rustykalny stół może być prawdziwym sercem domu. To wokół niego będziemy spotykać się z rodziną i przyjaciółmi, jeść posiłki, spędzać czas przy grach planszowych czy pracować zdalnie. Sprawdź więc, jak wybrać rustykalny stół, który będzie funkcjonalny, solidny i po prostu piękny.

Rustykalny stół i kredensy w tle
Dobrze dobrany stół będzie prawdziwym centrum domowego życia - miejscem nie tylko spożywania posiłków, ale i spędzania czasu z rodziną czy przyjaciółmi

Stół i jego rola w domu

Stół to bez wątpienia jeden z najważniejszych mebli w każdym domu. Przy nim przecież zbierają się wszyscy domownicy, ale też goście, aby razem jeść, rozmawiać i spędzać czas. Tutaj też odbywają się wszystkie uroczystości, imprezy czy przyjęcia.

Co ważne, przy stole nie tylko jemy. Ten mebel często jest domowym centrum aktywności. Przy stole dzieci mogą odrabiać lekcje, a rodzice pracować. Tutaj gramy w planszówki z pociechami czy w karty z przyjaciółmi. Dobrze dobrany stół musi więc być funkcjonalny i wygodny, dopasowany do potrzeb konkretnych użytkowników.

Ponadto, wybierając stół, nie można zapominać o estetyce. To mebel, który konstytuuje jadalnię — jest jej centralnym, najważniejszym punktem, a jego wygląd wpływa na wystrój całego wnętrza. Dobrze dobrany będzie przykuwał wzrok i urzekał. Pomoże w budowaniu ciepłej, przytulnej atmosfery i niepowtarzalnego charakteru wnętrza.

Stół jest bez wątpienia meblem mocno eksploatowanym, wykorzystywanym w wielu sytuacjach i kontekstach. Intensywne użytkowanie naraża go na różne czynniki — uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury czy rozlane płyny. Dobry stół musi zatem być solidny, trwały i odporny na szkodliwe warunki. Tylko wtedy zachowa doskonały wygląd i funkcjonalność.

Zastawiony rustykalny stół
Przy stole przede wszystkim jemy, ale też pracujemy, bawimy się czy po prostu spędzamy czas w gronie rodziny lub przyjaciół

Styl rustykalny — krótka charakterystyka

Styl rustykalny jest obecnie jednym z najbardziej popularnych trendów wnętrzarskich. Wracamy do niego po lekkim zachłyśnięciu chłodnym minimalizmem i industrialem.

Rustykalizm jest więc żywy nie tylko na wsiach, gdzie przychodzi w zasadzie naturalnie (rustykalny oznacza po prostu wiejski). Coraz więcej ludzi w miastach także sięga po ten styl. Widać tu pewną tęsknotę za powrotem do natury, autentyczności i sielskości — cech tak wyraźnych w rustykalnych wnętrzach.

Styl rustykalny wyróżnia się bowiem niezwykłą naturalnością i autentycznością. Stosowane są tu naturalne materiały — drewno, kamień, wiklina, ceramika i tkaniny roślinne. Pojawiają się motywy ludowe, rękodzieło oraz przedmioty użytkowe i dekoracyjne z upcyklingu.

Najważniejsza w rustykalizmie jest jednak prawda. Zdecydowanie nie jest to styl pocztówkowy, który wygląda jak wymuskana sceneria do robienia zdjęć. Nic tutaj nie jest na pokaz i nic nie jest udawane. Styl rustykalny nie znosi blichtru, sztucznego przepychu i tandetnej dekoracyjności. Uwielbia natomiast autentyczne piękno, swobodę ekspresji, lekkość wyrazu i prawdziwy indywidualizm.

Rustykalne wnętrze z pieknymi meblami
Styl rustykalny wyróżnia się bezpretensjonalnością, szczerością i naturalnością

Co pasuje do wnętrz rustykalnych?

W stylu rustykalnym pojawia się dużo rękodzieła i prawdziwego rzemiosła. Źle pasują tu wypacykowane elementy spod sieciówkowej sztancy. Nie ma więc miejsca na meble z płyty laminowanej czy oklejanej zadrukowanymi materiałami. W grę wchodzi tylko autentyczne usłojenie i barwa drewna.

Mile widziane są elementy stare lub postarzane — noszące ślady zużycia i mające swoją historię. Doskonale pasują tu więc prawdziwe antyki (szczególnie z okresu od lat 30. do 70. XX wieku), ale też dobrze wykonane nowoczesne meble w stylu retro.

Rustykalne wnętrza lubią też ciepłe, miękkie tekstylia, poduchy, ręcznie robione koce i pledy. Doskonale wyglądają tu rośliny doniczkowe w osłonkach na doniczki wykonanych metodą DIY, najlepiej w nurcie upcyklingu. Wykorzystać można do tego choćby stare puszki, metalowe wiaderka czy drewniane skrzynki, beczki itp.

Sprawdzi się tu zatem wszystko to, co prawdziwe, wykonane, odnowione lub zmodyfikowane ręcznie (najlepiej samodzielnie!). To, co kojarzy się z wsią, ciepłem, sielanką i spokojem, a więc wszystko to, co bliskie, ważne i co podoba się domownikom — co zapewnia im komfort i poczucie bycia u siebie.

Rustykalne wnętrze z meblami z kolekcji Pola od the Beds
W rustykalnym stylu sprawdza się to, co ciepłe, przytulne, co dobrze się kojarzy i buduje atmosferę swojskości

Charakterystyka mebli rustykalnych

Meble rustykalne wyróżniają się naturalnością, prostotą, a wręcz pewną surowością formy i wykończenia. Robione powinny być w zasadzie wyłącznie z materiałów naturalnych. Na rynku dostępne są oczywiście meble z płyty określane jako rustykalne, ale to tylko marne podróbki.

Prawdziwe rustykalne meble są więc trwałe, odporne na uszkodzenia, bardzo solidne, a przy tym funkcjonalne i o niebanalnym wyglądzie. 

Podstawowym materiałem na meble rustykalne jest oczywiście drewno. W mieszkaniach urządzonych w tym stylu doskonale prezentują się meble bukowe i dębowe, ale też jesionowe czy orzechowe. Sosna również ma tu swoje miejsce, choć jest drewnem dosyć miękkim, a przez to bardziej podatnym na zniszczenie. Sprawdza się zatem głównie w mało eksploatowanych meblach. Te intensywnie używane, takie jak rustykalny stół, powinny być zrobione z drewna twardego.

Tapicerowane meble rustykalne to oczywiście naturalne materiały obiciowe — przede wszystkim z tkanin roślinnych, choć jest tu też miejsce na skóry czy futra.

Stół z naturalną krawędzią i wiklinowe krzesła w stylu rustykalnym
W stylu rustykalnym istotne są naturalne materiały -- lite drewno, wiklina, kamień, ceramika i naturalne tkaniny

Wzornictwo rustykalne

Popularnym motywem w meblach rustykalnych są ręcznie wykonywane zdobienia. Są to przede wszystkim motywy ludowe, ale niekoniecznie lokalne. Styl rustykalny nawiązuje bowiem do folkloru, ale nikt nie powiedział, że na Pomorzu nie można sobie urządzić mieszkania w stylu górskim czy odwrotnie. Dopuszczalne są nawet elementy etno czy wręcz orientalne. Warto jednak trzymać się wzornictwa z jednego konkretnego regionu i nie mieszać stylistyk, bo to może prowadzić do chaosu wizualnego i niespójności.

Typowo rustykalnym motywem są też elementy z materiałów nie do końca obrobionych. Mogą to być lampy wykonane z gałęzi wyrzuconych przez morze lub znalezionych w lesie, czy nawet meble z naturalną krawędzią i wykonane z desek o wyraźnej, trójwymiarowej fakturze, mocnych zagłębieniach i śladach obróbki np. dłutem.

Są to zatem meble surowe, ale nie chłodne czy redukcjonistyczne, jak to ma często miejsce w minimalizmie. Wręcz przeciwnie, rustykalne wyposażenie jest bardzo “ciepłe”, tworzy swojską, przytulną atmosferę. Zbliża do natury, pracy rąk ludzkich, a nie bezdusznych maszyn. Jest wyrazem docenienia prawdziwego rzemiosła, ludzkiej inwencji twórczej i mocy sprawczej.

Spotkanie przy stole
W stylu rustykalnym najlepsza dekoracja jest naturalny wygląd samych materiałów, ale stosuje się tez motywy ludowe, etniczne, a niekiedy nawet orientalne

Rustykalny stół — jaki wybrać?

Rustykalny stół to mebel, który pasuje nie tylko do wnętrz w tym stylu. Doskonale sprawdzi się we wszystkich aranżacjach, w których ceni się to, co naturalne — np. boho czy eko. Taki mebel wpisze się także w mieszkania o surowym charakterze, do których chcemy wprowadzić jednak nieco ciepła — może więc być idealnym uzupełnieniem industrialnej jadalni czy salonu.

Oczywiście rustykalne stoły mają wiele form i są wykonywane z różnych materiałów. Ich głównymi cechami są jednak: naturalność, prostota i niebanalność.

Rustykalny stół z litego drewna

Rustykalny stół kojarzy się przede wszystkim z meblem wykonanym w całości z litego drewna (są to więc stoły z drewnianymi nogami). Rzeczywiście takie modele są najbardziej popularne. Wyróżniają się nie tylko doskonałym wyglądem, ale też trwałością, stabilnością i odpornością na rozmaite uszkodzenia.

Drewniany rustykalny stół powinien być wykonany z dobrej jakości surowca, najlepiej z twardych gatunków drewna. Idealne będą więc stoły bukowe lub dębowe. Oczywiście perfekcyjne musi być też wykonanie.

Rustykalny stół z litego drewna powinien mieć wyraźnie wyeksponowany rysunek usłojenia i zachowaną naturalną barwę drewna. Dobrze więc, by był wykończony mało inwazyjnymi metodami, które nie zmieniają zanadto wyglądu surowca. Sprawdzi się więc przede wszystkim olejowanie, ewentualnie lakierowanie, ale dobrej jakości lakierami.

Forma powinna być prosta, pozbawiona fikuśnych form i dekoracji. Dopuszczalne są ręcznie wykonane motywy zdobnicze, ale mebel jako taki ma być raczej zwarty, o typowej budowie. Dobrym przykładem są modele Vinci, Koli czy James.

Prosta forma tych mebli sprawia, że na pierwszy plan wysuwają się właśnie cechy drewna — jego naturalna i ciepła paleta kolorystyczna oraz ciekawy, ale nienachalny rysunek usłojenia.

Stół rozkładany do jadalni - stolik KOLI
W nowoczesnych wnętrzach o rustykalnej nucie doskonale sprawdzają się bardzo proste, wręcz minimalistyczne konstrukcje z litego drewna

Rustykalny stół z metalową podstawą

Nieco inny charakter mają rustykalne stoły z metalowymi nogami, płozami czy inną podstawą. To meble doskonale łączące nowoczesne i tradycyjne wzornictwo. Blaty takich stołów wykonane powinny być z dobrego drewna. Podstawa musi być natomiast mocna i stabilna.

Wykorzystanie metalu na podstawę sprawia, że tego rodzaju rustykalne stoły mogą mieć znacznie cieńsze nogi od wersji w całości drewnianych. Zachowują one stabilność i solidność, ale nabierają znacznie lżejszego charakteru, co widzimy m.in. w modelach Abies czy Kula.

Jednak metalowe podstawy mogą też dodawać masywności i mocniej osądzać mebel w podłożu. Wystarczy wykorzystać grube profile na nogi czy płozy, co widzimy w stole Mercury i Steel.

Rustykalne stoły na metalowej podstawie dobrze wpiszą się w nieco bardziej nowoczesne aranżacje. Pasują oczywiście do wnętrz loftowych, ale też do typowego minimalu, który chcemy nieco złamać ciepłym drewnianym blatem. Są też doskonałym sposobem na lekkie ożywienie i uwspółcześnienie typowo rustykalnych wystrojów.

Rustykalny stół na metalowych nogach
Solidny blat na metalowych nogach lub płozach to idealne połączenie tradycji z nowoczesnością

Rustykalny stół z naturalnym blatem

Jedną z najciekawszych propozycji jest rustykalny stół z naturalnym blatem. Może to być zarówno model na nogach drewnianych, jak i metalowych.

Blat w takim stole wykonany jest z jednego, czasem dwóch kawałków litego drewna z zachowanymi, nieregularnymi (nie ściętymi na równo) bokami. Naturalna krawędź może być okorowana i wygładzona, by pozbyć się zadziorów. Czasem zachowuje się jednak korę, ale taki mebel wymaga dobrego wykończenia, np. pokrycia żywicą epoksydową czy innym materiałem tworzącym zwartą, mocną i nieprzepuszczalną barierę.

Stoły z naturalnym blatem to absolutna perełka w każdej aranżacji. Prostsze modele — jak Golo czy Davi — pasują do spokojniejszych wystrojów w duchu minimalistycznym. Z kolei te na nieco bardziej fantazyjnych podstawach — np. Adao, Breno czy nawet Calisto — to dobry wybór do wnętrz o nowoczesnym charakterze.

Rustykalne stoły z krawędzią naturalną bez wątpienia są wyjątkowe. Nie ma dwóch identycznych kawałków drewna, więc każdy egzemplarz jest niepowtarzalny i ma w sobie tę istotną dla rustykalizmu autentyczność, której nie da żaden fabrycznie obrobiony element.

Stół z drewnianym blatem
Stół Live Edge (z tzw. naturalnym blatem) idealnie wpisuje się w stylistykę rustykalna, ale nie tylko. Będzie też wyjątkowym dodatkiem do innych aranżacji

Jak wybrać idealny rustykalny stół?

Wybierając rustykalny stół, warto zwracać uwagę nie tylko na materiał czy wygląd. Mebel powinien być przede wszystkim dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkowników. 

Dobrze przemyśleć należy więc wymiary blatu, jego kształt czy możliwość rozkładania. Rustykalny stół powinien pomieścić wszystkich domowników, a także ich gości. Minimum do jadalni stanowią więc stoły dla 6 osób, choć w wielu przypadkach może to nie wystarczać.

Poza wielkością blatu, która zasadniczo wpływa na funkcjonalność, sprawdzić warto też samą konstrukcję. Dobry rustykalny stół to nie tylko dobrej jakości drewno, ale też okucia. Wszystkie złącza czy prowadnice do rozkładania powinny być solidne, mocne i trwałe. Od nich zależy bowiem stabilność i trwałość całej konstrukcji.

Uwagę warto zwrócić również na wykończenie. To ono w znacznym stopniu determinuje odporność mebla na zabrudzenia, wilgoć czy skrajne temperatury. Większą trwałość bez wątpienia zapewnia lakier, który tworzy po prostu powierzchniową barierę ochronną na meblu. Jednak ze względów estetycznych lepszym wyborem może być stół olejowany, który lepiej zachowuje naturalny wygląd drewna.

Podsumowując — rustykalny stół powinien być zarówno funkcjonalny i mocny, jak i piękny. Jego forma nie powinna być nazbyt wybujała i fantazyjna, bo urok płynąć ma z naturalnego wyglądu drewna. Mile widziane są natomiast wszelkie zabiegi, które te naturalne atuty uwydatniają. Może to być np. pozostawienie nieobrobionej krawędzi, zachowanie widocznych śladów po obróbce ręcznej czy pozostawienie lekko chropowatej faktury samego drewna.

Dobrze dobrany, solidny, a przede wszystkim autentyczny rustykalny stół z pewnością stanie się ozdobą każdego domu.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

DREWNIANE STOłY DO JADALNI — JAKIE WYBRAć, BY BYłY PIęKNE, FUNKCJONALNE I SOLIDNE?
NOWOCZESNE MEBLE DREWNIANE DO SALONU
STOłY DREWNIANE Z BLATEM LIVE EDGE — NATURALNE PIęKNO DO JADALNI, SALONU I KUCHNI

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum