Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Lamele drewniane – ścianki, które otwierają przestrzeń

Wnętrza kochają wielkie powroty! Dobrze znane lamele drewniane wracają do naszych domów w niesamowicie eleganckim wydaniu. Budowanie otwartych przestrzeni determinuje poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań. Czasem gubimy się w pogoni za idealnym wnętrzem, a rozwiązanie jest blisko. Właśnie w ten sposób lamele wróciły do łask architektów wnętrz. Czy was także ucieszyła ta wiadomość?

Ażurowy design – zalety

Oprócz zalet czysto estetycznych, lamele drewniane świetnie realizują inne funkcjonalności. Warto wymienić chociaż niektóre z nich:

  • optycznie podnoszą sufit,
  • nie zamykają przestrzeni,
  • pozwalają wydzielić strefy w pokojach otwartych,
  • zapewniają odpowiednie natężenie prywatności,
  • dopuszczają światło słoneczne do dalszych części mieszkania.

Lamele są także często wykorzystywane w aranżacji pokojów dziecięcych. W mieszkaniach, gdzie rodzeństwo współdzieli pokój, lamele z sukcesem wyznaczają przestrzeń dla każdego z dzieciaków. Maluchy są ciągle razem, jednak żadne z nich musi walczyć o swoją prywatność. Razem decydują, kiedy chcą uczestniczyć w zabawie, a kiedy od siebie odpocząć.

To znakomite rozwiązanie dla małych mieszkań w blokach. Dzięki ściance zrobionej z lameli nie odseparowujemy dziecka od domowników, a jedynie dajemy mu wybór, w jaki sposób chce uczestniczyć w aktywnościach. Tym samym dziecko nie zamyka się we własnej przestrzeni i we własnym świecie.

Lamele - aranżacja sypialni
Deseczki można wykorzystać na wiele sposobów. Chętnie korzystano z nich w stylu art deco.

A… co to jest blook?

Obecnie największa konkurnecję dla lameli sprawiają blooki. Blooki to panele w formie kwadratu lub prostokąta. Umieszcza się je na ścianie, a popularność zawdzięczają nowoczesnym aranżacjom, które kładą duży nacisk na światło. Lampy ukryte w blookach wyglądają niesamowicie elegancko i minimalistycznie.

To rozwiązanie jednak w pełni nie zastąpi lameli, z uwagi na to, że jego główne zastosowanie jest nieco inne, niż w przypadku pasów drewna. Tradycyjne lamele można zamontować na wiele sposobów. Mogą być ułożone pionowo (najczęściej), poziomo, mogą być również przytwierdzone bezpośrednio do ściany lub drzwi w celach czysto estetycznych.

Blook ma o wiele węższe zastosowanie i może nie zastąpić w pełni tradycyjnych lameli. Jednak walka o uwagę designerów wciąż trwa i rozstrzygnięcie wymaga czasu.

Czy to rozwiązanie sprzyja utrzymaniu czystości?

Może się wydawać, że duża ilość wąskich drewnianych paseczków jest idealną powierzchnią do osadzania się kurzu. Ten natomiast ciężko usunąć z zakamarków lameli. Musimy przyznać, że jest to mit, który funkcjonuje od jakiegoś czasu i wpływa na PR lameli drewnianych.

To właśnie ostatni wyraz okazuje się w tej kwestii kluczowy – lameli drewnianych. Drewno, zupełnie tak, jak w przypadku łóżek drewnianych, foteli, krzeseł czyli ogólnie mebli z drewna, może zostać spryskane antystatycznym płynem. Preparat skutecznie hamuje osadzanie się kurzu na drewnianych powierzchniach.

Przestrzeń publiczna
Lamele mogą być zabezpieczeniem schodów, elementem przestrzeni publicznej lub wystroju ogrodu.

Nie oznacza to oczywiście zwolnienia z cotygodniowych porządków. Lamele pielęgnujemy i myjemy dokładnie tak, jak resztę drewnianych powierzchni i sprzętów. Więcej piszemy o tym w artykule, jak dbać o meble drewniane.

Można jednak śmiało stwierdzić, że drewno jest materiałem, który pozytywnie wpływa na funkcjonowanie alergików czy małych dzieci. A systematyczne przecieranie go wilgotną szmatką i stosowanie preparatów, które hamują osadzanie się pyłu czy kurzu, to idealne rozwiązanie.

Lamele drewniane w sypialni
Hotele często korzystają z tej ozdoby.

Do czego służą lamele drewniane w małym mieszkaniu?

Można być przekonanym o tym, że lamele są przeznaczone jedynie do dużych metraży lub tzw. open space'u. To jednak dość wąskie spojrzenie na ich wielofunkcyjność. Drewniane sztachetki potrafią upiększyć mały metraż kawalerki w niespotykany sposób!

Lamele drewniane
Eleganckie sztachetki optycznie podnoszą sufit.

Dla singli przestrzeń jest tak samo ważna, jak dla rodziny 2+2. Właściwie wszyscy kochamy dobrze zaprojektowane wnętrza, których układ jest sfokusowany na łatwe użytkowanie przestrzeni.

Lamele drewniane na klatce schodowej
Poziome lamele wydłużają pomieszczenie.

Lamele genialnie odgrodzą przestrzeń sypialną od dziennej. Mieszkańcy kawalerek często skarżą się na to, że łóżko staje się ich centrum życia. Zwłaszcza, jeżeli mają pracę zdalną. Wówczas na łóżku jedzą śniadanie, a później otwierają komputer. W oka mgnieniu okazuje się, że spędzili w “sypialni” większość dnia.

To nie wszystko. Lamele delikatnie i stanowczo oddzielają sypialnię od części dziennej i dadzą odpowiedni sygnał do tego, aby prace wykonywać w innej części mieszkania. W industrialnym wydaniu ten trick wykorzystuje transparentną ściankę przedzieloną metalowymi prętami, które tworzą kwadraty o sporej przekątnej.

Ściankę z lameli można potraktować jako kwietnik po którym pną się zielone rośliny oczyszczające powietrze. Kto nie marzył o green wallu, który podwyższy standard mieszkania? Sztachetki dobrze sprawdzą się przy pnących, jak i wiszących roślinach.

Do stworzenia green wall’a sprawdzi się przykładowo: filodendron, bluszcz pospolity czy cissus australijski. Rośliny te są łatwe w uprawie i nie wymagają specjalnego traktowania. To zatem gratka dla tych, którzy lubią ładnie mieszkać, ale nie mają ręki do roślin.

Lamele a żaluzje lamelowe

Żaluzje lamelowe można inaczej nazwać… ruchomymi lamelami. Drewniane deseczki ustawione pionowo można dowolnie przekręcać wokół własnej osi. To rozwiązanie daje możliwość lekkiego odgrodzenia przestrzeni za pomocą drewna.

Utworzona w ten sposób przegroda nie przepuszcza światła słonecznego, ale nie jest na tyle solidna, aby skutecznie podzielić pokój na pół. Żaluzje lamelowe sprawdzają się np. w biurach, gdzie kilku pracowników dzieli tę samą przestrzeń.

Jakie meble drewniane wybrać do lameli?

Jeśli mówimy już o ściankach, które przepuszczają światło słoneczne w nietypowy sposób, warto zwrócić uwagę na ażurowe meble. Lekkie meble o niemal prześwitujących frontach, pasują do lameli jak ulał.

łóżko ODYS z litego drewna Beds.pl
Łóżko małżeńskie ODYS z litego drewna.

W tym wypadku można zapoznać się z kolekcją mebli drewnianych POLA. Ta kolekcja hołduje stylowi boho, jednak jej zastosowanie w projektowaniu wnętrz jest o wiele szersze. Uniwersalność kolekcji bierze się przede wszystkim z jej solidnego wykonania. Lite drewno jest nieczęsto spotykane przy produkcji mebli ażurowych.

W większości manufaktury meblarskie skupiają się na rattanie, który pięknie podkreśla delikatność mebli. O wiele trudniej jest uzyskać efekt lekkości, tworząc meble bukowe lub dębowe. Jednak kolekcja POLA udowadnia, że stolarz z doświadczeniem i dobry materiał mogą stworzyć solidne wyposażenie, którego delikatny charakter zachwyca.

łóżko ODYS z litego drewna Beds.pl
Łóżko drewniane ODYS ma wysoki zagłówek, który koresponduje z lamelami.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

MEBLE AżUROWE – DO CZEGO PASUJą, A W JAKICH ARANżACJACH WYGLąDAJą NIEKORZYSTNIE?
MIESZKANIE "NA PRZESTRZAł" - PANORAMA 360°
WNęTRZE W ODRESTAUROWANEJ KAMIENICY - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum