Przeprowadzka – jak zadbać o meble drewniane podczas zmiany lokum?
Jeżeli nigdy się nie przeprowadzałeś, musisz wiedzieć, że przeprowadzka rzadko przebiega sprawnie. Nawet jeśli jesteś oazą spokoju i potrafisz okiełznać biegające dzieci, ciekawskiego psa, firma przeprowadzkowa jest z polecenia, a wokół krąży grupa przyjaciół, którzy z chęcią pomagają. Podczas transportu mebli zawsze może wydarzyć się coś niespodziewanego.
Przygotuj się dobrze do przeprowadzki, dzięki radom, które przygotowaliśmy!
Upewnij się, że Twoje meble drewniane i wyposażenie domu są… czyste
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jeszcze przed rozpoczęciem przenosin jest umycie wszystkich mebli i sprzętów. To może wydać się błahostką i wydłużyć pakowanie, jednak znacznie usprawni aranżowanie nowej przestrzeni.
Uprzednio umyte meble drewniane prościej owinąć folią zabezpieczającą, w trakcie przewożenia ich okruchy, drobinki kurzu i inne ścierne elementy nie zarysują frontów i blatów. Natomiast kiedy meble drewniane przyjadą w docelowe miejsce, szybciej doprowadzisz je do idealnego stanu.
Poświęcając czas na wyczyszczenie mebli przed przeprowadzką, możesz także zdecydować, czy chcesz pozbyć się starego wyposażenia. Sprawdzisz, czy sprzęt nie jest uszkodzony i ustalisz, czy nie jest zbyt duży dla nowej aranżacji salonu, kuchni bądź sypialni.
Zdemontuj wszystkie wystające elementy, czyli przeprowadzka dla majsterkowicza
Demontaż jest niezwykle przydatny, ponieważ ułatwia przewóz mebli. Przede wszystkim upewnij się, że wiesz, jak rozkręcić meble w trakcie przeprowadzki i zapamiętaj… jak je złożyć. Każdy z nas wie, że po takich manewrach zawsze zostaje “kilka dodatkowych” śrubek. Czy faktycznie były nadprogramowe? Odpowiedź potrafi zaskoczyć.
Pamiętaj: jeśli przewozisz duże gabaryty, będą bardziej podatne na wypadki – uderzenie, upuszczenie lub cokolwiek, co może się wydarzyć, jeśli nie zabezpieczysz ich poprawnie na czas transportu.
Przeprowadzka: używaj pudełek i pojemników wysokiej jakości
Jedną z najbardziej pomocnych wskazówek dotyczących zmiany lokum jest zakup porządnych kartonów. Z czym łatwiej sobie poradzisz? Z nieco większą inwestycją w opakowania, których faktycznie potrzebujesz czy z rozpadającymi się pudłami w trakcie przeprowadzki?
Zauważ, że wymiana zniszczonej w trakcie przewożenia sofy, stołu do jadalni, łóżka z litego drewna, krzeseł czy komody pochłonie dużo więcej środków, niż kilka kartonowych pudeł. Co więcej, kartony mogą przydać się Twoim znajomym, którzy także planują przeprowadzkę, możesz je również przeznaczyć na makulaturę i tym samym zadbać o środowisko.
Zabezpiecz meble z drewna folią stretch
Oczywiście nie zawsze można zdemontować wszystkie elementy mebli. W większości przypadków meble z litego drewna będą musiały przebyć drogę do nowego domu w jednym kawałku. Niektóre elementy mogą być zbyt duże, aby można je było włożyć do pudełka lub pojemnika.
Z tego powodu (aby mieć pewność, że meble przetrwają przeprowadzkę) użyj folii stretch, a newralgiczne miejsca zabezpiecz tkaninami lub steropianem. Użyj obu tych zabezpieczeń równocześnie!
Korzystanie z jednego lub drugiego pomysłu może być w porządku, w zależności od danego mebla. Jednak jak wyżej – zalecamy używanie obu jednocześnie. Folia stretch jest po to, aby zabezpieczyć wszelkie poruszające lub chwiejące się elementy. Dzięki niej nie odłamią się podczas transportu.
Być może podwójne zabezpieczenie zajmie trochę więcej czasu, ale inwestując w meble drewniane, zwykle myśli się o wyposażeniu na lata. Dobre drewno nie zmienia swojego wyglądu, dlatego warto zadbać o to, aby nie uszkodzić materiału mechanicznie. Niestety przeprowadzka sprzyja obiciom i powstawaniu ubytków w drewnie.
Tkanina załagodzi potencjalne uderzenia, zapobiegając rysom i powstawaniu wgłębień, jednocześnie chroniąc meble przed zabrudzeniem.
Dobrze zaplanuj dzień, w którym odbędzie się przeprowadzka
Pogoda jest kapryśna i niewiele można na to poradzić. Jednak przeprowadzka jest stresującym wydarzeniem i generuje mnóstwo napięć w rodzinie. Upewnij się, że zrobiłeś wszystko, aby wybrać odpowiedni dzień na przenosiny. Koniecznie sprawdzaj prognozę pogody.
Jak już wspomnieliśmy – pogody nie da się przewidzieć w 100%. Jednak masz wpływ na to, jaką porę roku wybierzesz na przeprowadzkę. Pamiętaj, że najtrudniej uchronić meble drewniane przed wodą i błotem, natomiast najbardziej narażasz je na uszkodzenia mechaniczne w trakcie zimy.
Przeprowadzka nie jest oczywiście zarezerwowana na miesiące wakacyjne. Czasem jej termin nie zależy od nas. W trakcie chłodniejszej połowy roku przeprowadzka będzie wymagać większego zaangażowania w prawidłowe przygotowanie mebli. Jeśli tego nie zrobisz, woda może dostać się do mebli i pozostawić plamy, które odznaczą się na meblach. Nie wspominając o błocie i brudnym deszczu, które gwarantowałyby zniszczenie drewna, gdyby się do niego dostały.
Skróć czas przenoszenia mebli do minimum
Kolejnym sposobem na utrzymanie mebli w nienagannym stanie podczas przeprowadzki jest zminimalizowanie czasu ich przenoszenia.
Większość uszkodzeń mebli powstaje podczas załadowania i wyładowania ciężarówek firm przeprowadzkowych. Gdy sprzęty są już bezpiecznie zapakowane na ciężarówkę, stosunkowo rzadko coś się z nimi dzieje.
Poproś firmę, aby zaparkowała wóz tak blisko drzwi wejściowych, jak to tylko możliwe. Sprawdź, czy sąsiedzi nie zostawili na korytarzu roweru, butów, wózka dziecięcego bądź innych przedmiotów, które mogą znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo przenoszenia sprzętów.
Nigdy nie próbuj samodzielnie nosić ciężkich rzeczy. Powinno to być dość oczywiste, jednak w emocjach można o tym zapomnieć. Przede wszystkim w ten sposób bardzo łatwo o zrobienie sobie krzywdy.
Niezależnie od tego, czy chodzi o Ciebie, czy o meble, poczekaj na pomoc przy przewożeniu ciężkich przedmiotów. Pamiętaj również, aby nigdy nie stawiać bezpieczeństwa i czystości swoich mebli ponad własne zdrowie. Nawet, jeżeli Twoje meble drewniane to bezcenne antyki.
Komentarze