Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Materac dla niemowlaka — jak go wybrać i na co zwracać uwagę?

Wielu rodziców zastanawia się, jak wybrać dobry materac dla niemowlaka. Słusznie zakładają, że od tego zależy komfort snu, jak i prawidłowy rozwój kręgosłupa i układu ruchowego. Niemowlęta przecież śpią bardzo dużo, a nawet przebudzone spędzają czas na leżąco. Sprawdźmy więc, jaki materac dla niemowlaka jest odpowiedni i na co zwracać uwagę przy jego wyborze.

Materac do do łóżka
Wybór dobrego materaca to kluczowa sprawa zarówno dla wygody snu, jak i zdrowia

Materac dla niemowlaka — jego wybór ma znaczenie

Zacznijmy od tego, że dobry materac dla niemowlaka ma ogromne znaczenie. W pierwszych miesiącach życia układ ruchowy rozwija się przecież bardzo intensywnie, więc zapewnienie dziecku właściwych warunków tego rozwoju jest kluczowe.

Źle dobrany materac może natomiast powodować nieprawidłowe ułożenie ciała, a to nie tylko prowadzi do utrwalenia złych nawyków, ale też do poważnych problemów z kręgosłupem.

Jednak o dobry materac dla niemowlaka warto zadbać również ze względu na komfort — tak malucha, jak i własny. Dziecko, któremu jest wygodnie, po prostu śpi lepiej, a to oznacza, że mniej się budzi i ma lepszy nastrój. W oczywisty sposób przekłada się to na funkcjonowanie rodziców, którzy też mają więcej spokoju.

Wybór materaca dla niemowląt ma zatem duże znaczenie. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to wybór skomplikowany. Wszystkie niemowlęta są małe i ważą niewiele, a to oznacza, że nie trzeba dobierać materaca do indywidualnych cech każdego malucha. Znacznie łatwiej zatem wybrać modele niemowlęce niż “dorosłe” materace.

Dobranie materaca dla niemowlaka, choć tak ważne, jest zatem, proste, o ile poznamy kilka podstawowych kwestii.

Materac do łóżeczka niemowlaka
Wybór materaca dla malucha jest ważny, ale wcale nie skomplikowany.

Z czego powinien być zrobiony materac dla niemowlaka?

Jedno z najczęściej zadawanych przez rodziców pytań dotyczy tego, z czego powinien być zrobiony materac dla niemowlaka. Na rynku jest naprawdę sporo opcji — różne rodzaje pianek o odmiennych właściwościach, sprężyny bonelowe i kieszeniowe, kokos, lateks i inne technologie.

Tymczasem specjaliści twierdzą, że najlepiej sprawdza się materac dla niemowlaka ze zwykłej pianki poliuretanowej. To materiał o odpowiedniej sprężystości, oddychający, łatwy do wysuszenia i wyczyszczenia. Wszelkie dodatki i udziwnienia są właśnie tym — dodatkami i udziwnieniami.

Oczywiście, jeśli rodzicom zależy na specjalnych właściwościach materaca dla niemowlaka, mogą wybrać jakąś opcję premium — np. materac z warstwą termoelastyczną czy wysokoelastyczną. Warto jednak wiedzieć, że zwykła pianka jest jak najbardziej wystarczająca. Omówmy mimo to kilka opcji dodatkowych.

Kokosowy materac dla niemowlaka

Bardzo popularne są w ostatnich latach kokosowe materace dla niemowląt. Wiele osób poleca je, bo materiał nie powoduje alergii i zapewnia dobrą wentylację. Z drugiej strony pojawiają się głosy, że te kokosowe materace dla niemowląt są zbyt twarde (kwestię twardości omawiam dokładnie w dalszej części artykułu). 

Ponadto, wbrew zapewnieniom wielu producentów, kokosowe wypełnienie wcale nie musi być ekologiczne. Włókna kokosowe należy bowiem poddać obróbce chemicznej, zanim będzie można je wykorzystać. W materacach niskiej klasy i z wątpliwych źródeł stosuje się do tego toksyczne substancje, które mogą się później uwalniać z materaca. 

Jako że włókna kokosowe są materiałem organicznym, stanowią też doskonałe podłoże dla rozwoju roztoczy, grzybów i bakterii, szczególnie kiedy narażone są na wilgoć, a to w przypadku niemowląt jest w zasadzie gwarantowane.

Kokosy i włókno kokosowe
Włókno kokosowe to z pozoru bezpieczny, naturalny i ekologiczny materiał, ale czy rzeczywiście taki pozostaje po przetworzeniu na materac?

Lateksowe materace niemowlęce

Popularne są także lateksowe materace niemowlęce. I tu zacząć trzeba od odróżnienia lateksu naturalnego (kauczuku) od syntetycznego. Okazuje się bowiem, że zalety materacy lateksowych bardzo często dotyczą wyłącznie tych z lateksu naturalnego, choć i tu jest pewien haczyk. Naturalny lateks jest bowiem roztworem koloidalnym i bez dodatków syntetycznych jest po prostu płynny. Materace reklamowane jako wykonane z naturalnego lateksu zawierają najwyżej 40% kauczuku.

Jest to jednak dostateczna ilość, aby zapewnić produktowi dobrą przepuszczalność powietrza i dużą wytrzymałość. O ile więc zarówno syntetyczne, jak i naturalne materace lateksowe dla niemowląt są antybakteryjne i antygrzybiczne, elastyczne i komfortowe, o tyle te syntetyczne wcale nie gwarantują dobrej wentylacji.

Syntetyczny lateks niestety nie najlepiej przepuszcza powietrze, co prowadzi do zwiększonej potliwości śpiącego malucha. Ponadto materiał ten nie jest odporny na wilgoć, temperaturę i promienie UV.

Zaznaczę jednak raz jeszcze — wymienione wady dotyczą lateksowych materacy niemowlęcych z niższej półki, wykonanych z taniego lateksu syntetycznego. Te, które zawierają sporo naturalnego kauczuku, nie mają tych wad.

Piankowe materace dla niemowląt

Najbardziej popularne, najprostsze, a przy tym najlepsze są piankowe materace niemowlęce. Oczywiście pianka powinna być dobrej jakości i o odpowiednich właściwościach.

Jeśli taka jest, świetnie przepuszcza powietrze, zapewniając dobrą wentylację i odprowadzenie wilgoci. Wykonany z niej materac dla niemowlaka szybko więc schnie i można go wietrzyć, pozbywając się w ten sposób przykrych zapachów. Piankowy materac jest też higieniczny. Poliuretan nie wydziela toksycznych substancji i nie stanowi dobrego środowiska rozwoju drobnoustrojów.

Czysty, biały materac
Materac z dobrej jakości pianki poliuretanowej w zupełności zaspokaja potrzeby niemowlęcia

Uważać trzeba jednak na niemowlęce materace wodoodporne. To kuszące dla wielu rodziców, bo sprzątanie przemoczonego materaca jest uciążliwe. Jednak taki wybór nie jest trafiony. Pianki wodoodporne owszem, nie chłoną płynów, ale nie przepuszczają też powietrza. To z kolei prowadzi do przegrzewania i nadmiernego pocenia się dziecka. Dlatego lepszym pomysłem będzie odpowiedni pokrowiec i ochraniacz.

Pokrowiec na materac niemowlęcy

Sam materac dla niemowlaka może być wykonany ze zwykłej poliuretanowej pianki. Baczną uwagę warto jednak zwrócić na pokrowiec. On też musi być zrobiony z bezpiecznych materiałów, które zapewnią zdrowie, higienę i wygodę malucha.

Oczywiście idealnie sprawdzają się pokrowce bawełniane — są ciepłe, “oddychające” i łatwe do utrzymania w czystości (można je prać). Tu trzeba zaznaczyć, że pokrowiec na materac niemowlęcy musi być zdejmowany (a nie zawsze jest!). Najlepiej wybrać taki na zamek błyskawiczny.

Dobry pokrowiec nie powinien też zmieniać twardości samego materaca. Nie może zatem być zbyt gruby, aby nie zmiękczał, ani nie utwardzał podłoża.

Nie polecam też pokrowców wodoodpornych — z tych samych względów, z których nie polecam wodoodpornych wypełnień do materacy niemowlęcych. Pokrowiec, który nie chłonie wody, nie przepuszcza też powietrza, co prowadzi do przegrzewania i pocenia się dziecka. Zamknięty w takim pokrowcu materac nie może też “oddychać”, a zatem skutecznie oddawać wilgoci, zapachów itd. — szybciej więc niszczeje.

Jeśli natomiast rodzicom zależy na dodatkowym zabezpieczeniu przed przemoczeniem materaca, można kupić odpowiedni ochraniacz na materac. Zakłada się go na wierzch materaca (pod prześcieradło), co pozwala na cyrkulację powietrza od boków i dołu. Rozwiązuje to przynajmniej problem wentylacji materaca, choć pozostawia otwartą kwestię przegrzewania i potliwości malucha.

Ściąganie pokrowca z materaca
Zdejmowany, nadający się do prania pokrowiec na materac to absolutna podstawa.
Źródło: Pristine Carpet Care LLC

Twardość materaca dla niemowlaka — jak ją dobrać?

Jedną z najbardziej zajmujących dla rodziców kwestii jest twardość materaca dla niemowlaka. Mamy tu wiele mitów, które niestety do dziś funkcjonują w naszym społeczeństwie.

Z jednej bowiem strony “zdrowy rozsądek” podpowiada, że jak jest miękko, to jest wygodnie. Rodzice szukają zatem najbardziej miękkich materacy dla niemowląt, które “otulą” malucha.

Niestety, to poważny błąd. Niemowlęta potrzebują bowiem stabilnego podłoża zarówno do snu, jak i do aktywności po przebudzeniu. Zbyt miękki materac, w który dziecko się zapada, nie tylko nie da odpowiedniego podparcia kręgosłupa. Będzie też hamował rozwój ruchowy i eksplorację. Wystarczy sobie wyobrazić, że sami próbujemy przemieszczać się pod bardzo miękkim podłożu, w którym “toną” nam ręce, nogi i korpus — ani to wygodne, ani skuteczne.

Niemowlęta potrzebują natomiast warunków, w których mogą kształtować nawyki ruchowe, rozwijać mięśnie itd. Muszą mieć swobodę i wygodę ruchów, której miękki materac niemowlęcy po prostu nie zapewnia.

Nie można jednak popaść w drugą skrajność. Do dziś popularne jest bowiem przekonanie (błędne), że spanie na twardym jest zdrowe. To absolutnie nie jest prawda. Materac ma być na tyle elastyczny, by odpowiednio podpierał całe ciało i odciążał mięśnie. Jeśli jest zbyt twardy, nie dopasuje się do krzywizn ciała i nie zapewni prawidłowej pozycji. Twarde materace dla niemowląt są więc nie tylko niewygodne, ale i niezdrowe.

Jaka twardość materaca dla niemowlaka jest zatem odpowiednia? Odpowiedź jest prosta — najlepszy jest materac o średniej twardości. Ze względu na małą wagę i rozmiary ciała niemowlęcia wystarczy średnio-twardy materac piankowy o grubości 11-14 cm. Zapewni on zarówno odpowiednie podparcie ciała, jak i swobodę ruchów.

Niemowlę na materacu
Materac niemowlęcy nie może być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Ma podpierać ciało, a jednocześnie zapewniać swobodę ruchów

Bezpieczeństwo, czyli zadbaj o jakość!

W przypadku materacy dla niemowląt bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych kwestii.

Bezpieczny materac to taki, który zapewnia prawidłową postawę ciała w czasie snu i zabawy w łóżeczku, wykonany jest z materiałów nie zagrażających zdrowiu i odpornych na rozwój patogenów. Nie każdy jednak zna się na wypełnieniach, materiałach na pokrowce itd.

Dlatego warto postawić na materace niemowlęce z odpowiednimi certyfikatami. Podstawą jest pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka czy też Państwowego Zakładu Higieny. Takie rekomendacje dotyczą całych materacy dla niemowląt. Przy ich wystawianiu bierze się więc pod uwagę wszystkie wykorzystane materiały i technologie oraz całościowy obraz produktu. Wnikliwi mogą też sprawdzić certyfikaty na poszczególne elementy — wypełnienie, pokrowiec itp.

Wysoka jakość jest znacznie ważniejsza niż obietnice niektórych producentów o cudownych właściwościach ich produktów. Jak bowiem pisałem, materac dla niemowlaka nie musi być wykonany w technologii kosmicznej. To prosty produkt, który może być zrobiony z podstawowych materiałów, o ile spełnią one pewne normy. Szukajcie zatem prostoty, ale o wysokiej jakości.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

ZADBAJ O ZDROWY SEN – CZYLI JAK WYBRAć MATERAC DO łóżKA
JAK WYBRAć MATERAC, KTóRY ZAPEWNI KOMFORT I ZDROWY SEN?
IDEALNE łóżKO DREWNIANE — JAK WYBIERAć NAJLEPSZE RAMY STELAżE I MATERACE?

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum