Mała kuchnia z oknem – czy wiesz, jak ją urządzić?
Mała kuchnia z oknem to powszechne rozwiązanie w małym mieszkaniu w bloku. Okno w kuchni niesie ze sobą szereg zalet, np. pomaga w prawidłowej wentylacji pomieszczenia, reguluje wilgotność powietrza, doświetla pomieszczenie. Jak sprawić, aby mała kuchnia była funkcjonalna i odpowiadała na potrzeby całej Twojej rodziny?
Mała kuchnia w bloku – niewielka przestrzeń, wiele możliwości!
Jeśli planujesz aranżację małej kuchni z oknem, zacznij od rozmieszczenia szafek kuchennych. Zaplanowanie przestrzeni do magazynowania to kluczowa sprawa w małej kuchni z oknem, aby swobodnie się poruszać.
Przede wszystkim wiszące szafki nie mogą kolidować z kątem otwarcia okna, natomiast dolne powinny umożliwiać swobodny ruch i łatwe sięganie po mniejsze sprzęty kuchenne. Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, zdecyduj się na szafki, które pną się ku sufitowi. Używając wąskich modeli szafek kuchennych, optycznie wysmuklisz przestrzeń i kuchnia wyda się bardziej przestronna.
Pamiętaj, by przestrzeń bezpośrednio nad oknem pozostawić pustą. Otwierając i zamykając okno, możesz strącić przedmioty, które się na niej znajdują. To szczególnie niebezpieczne, jeśli Twoja kuchnia wychodzi na ruchliwą ulicę lub podwórko.
Pod żadnym pozorem nie obniżaj sufitu! To nie tylko nie przyniesie korzyści wizualnych, ale sprawi także, że kuchnia będzie szczelna. Prawidłowa wentylacja tak małego pomieszczenia, które generuje zapachy, wilgoć i ciągłe zmiany temperatur jest kluczowa dla bezpieczeństwa.
Funkcjonalna kuchnia z oknem to również pozbycie się wszelkich uchwytów i haczyków z szafek. Na małej przestrzeni znacznie łatwiej zaczepić się fartuchem lub uderzyć o wystający uchwyt dekoracyjny. Szafki bez uchwytów częściej brudzą się podczas gotowania, jednak jest to cena, którą warto zapłacić za ergonomiczną kuchnię.
Wąska kuchnia z oknem podłużnym – czy jest na nią jakiś sposób?
Mieszkania w blokach bywają kreatywnie rozplanowane. Nietypowy kształt kuchni z oknem może sprawić mały aranżacyjny problem, jednak można z niego wybrnąć zwycięsko. Wąska kuchnia najczęściej ma okno na krótszej ścianie. Tutaj nie pozostaje nam nic innego, jak rozmieścić szafki kuchenne i przestrzeń do przygotowywania posiłków na ścianach prostopadłych. Zwłaszcza, jeśli okno sięga podłogi.
Jeżeli natomiast parapet niemal łączy się z blatami… warto pomyśleć o ich zlicowaniu.
Jak zaoszczędzić miejsce w kuchni z oknem pośrodku?
Mała kuchnia to nie tylko szafki i przestrzeń do magazynowania garnków, patelni, mniejszych sprzętów tj. jak miksery czy roboty kuchenne. To również miejsce na podstawowe sprzęty AGD, które bywają pokaźnych rozmiarów.
Warto tutaj postawić na minimalizm. Zrezygnować z piecyka gazowego na rzecz płyty indukcyjnej dwupalnikowej, a lodówkę wybrać jednodrzwiową. Podobnie, jak w przypadku szafek wiszących – warto wybrać smukłą, ale wysoką lodówkę, w której z pewnością zmieścisz wszystko, co potrzeba.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem dla małej kuchni jest zrezygnowanie z drzwi. Pozostawienie kuchni otwartej zwiększy powierzchnię użytkową, ponieważ otwarte drzwi nie będą zajmować miejsca. Rezygnując z drzwi (również tych harmonijkowych) możesz zaoszczędzić sporo miejsca w kuchni.
Paleta kolorystyczna dla małej kuchni z oknem
Paleta kolorystyczna dla małej kuchni w bloku jest chyba dla wszystkich oczywista. To jasne, pastelowe bądź beżowe barwy. Nic dziwnego, to właśnie te kolory optycznie powiększają przestrzeń, więc jeśli nie można skorzystać z popularnego rozwiązania do salonów (czyli luster), postaw na kolory!
Możesz także spróbować kolorowych szafek dolnych oraz kontrastowej, jasnej farby na ścianach. To lekko odetnie wizualnie dół pomieszczenia, jednak jeśli będą utrzymane odpowiednie proporcje, kuchnia powinna optycznie się wydłużyć.
To nowoczesne rozwiązanie, które sprawdzi się w minimalistycznych aranżacjach. Dla tych, którzy kochają styl vintage, boho chic czy cottage ten pomysł może okazać się niekorzystny.
Mała kuchnia z oknem ma swoje małe zalety!
Przede wszystkim, jeśli masz w kuchni ładne, szerokie okno, zamiast podłużnych wąskich okienek, to już jesteś w dobrym miejscu. Deweloperzy potrafią tak optymalizować przestrzenie, że niestety okno w kuchni bywa pomijane. Co niewątpliwie wpływa na komfort domowników, a także ich bezpieczeństwo.
Mała kuchnia, to mniejsze wydatki na remonty i projekt architekta, który nawet na niewielkiej przestrzeni stworzy ergonomiczne wnętrze. Dzięki zmniejszeniu budżetu na projekt, możesz zaopatrzyć się w sprzęt AGD wyższej klasy i postawić na trwałe materiały blatów kuchennych (w tym tych z litego drewna).
Dodatkowo, niewielkie zmiany w wystroju kuchni, szybko odmienią ją nie do poznania, a sprzątanie będzie przyjemne, ponieważ… potrwa krótko.
Triki, które pomogą Ci zaaranżować sprytną przestrzeń!
Mała kuchnia wymaga kreatywności. Jest jednak kilka trików, które pozwolą w szybki i prosty sposób usprawnić korzystanie z niewielkiej przestrzeni. Architekci często w swoich projektach:
- wykorzystują stół drewniany, który może być równocześnie blatem do przygotowania posiłków i tym samym zastąpić niektóre blaty kuchenne;
- zamieniają stół na szerokie parapety, które zastąpią go funkcjonalnością i będą dodatkową przestrzenią magazynową,
- rezygnują z tradycyjnego okapu na rzecz małego okapu wsuwanego pod szafki wiszące;
- montują ciekawe i wzorzyste kafelki między blatami, a szafkami wiszącymi, aby urozmaicić wygląd kuchni, która ze względu na swoje wymiary musi być utrzymana w pastelowej palecie kolorystycznej;
- uwzględniają roślinność. Może to być np. wiszący kwietnik lub mała paproć na parapecie.
Mała kuchnia z oknem ma duży potencjał i może stać się sercem domu. Mały metraż niesie ze sobą szereg zalet i możliwości aranżacji kuchni, która dzięki swojej funkcjonalności w niedługim czasie sprawi, że zapomnisz o początkowym wyzwaniu, jakim był ten projekt.
Komentarze