Meble tapicerowane i futrzasty pupil, czyli jak neutralizować psie zapachy
Meble tapicerowane są komfortowym wyposażeniem salonu, czyli miejsca, w którym spędzasz najwięcej czasu ze swoim pupilem. Wiemy, że wielbiciele miękkich kanap nie będą chcieli z nich rezygnować. Jak zatem zadbać o meble tak, aby zarówno właściciel, jak i futrzak mogli w pełni skorzystać z kącika wypoczynkowego?
Tapicerowane meble drewniane - jakość materiału
Przygarniając pod swój dach psa musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę jego wychowanie. Jeżeli zdecydujesz, że nie może wskakiwać na sofę czy krzesła tapicerowane, konsekwentnie trzymaj się tej decyzji. Nie ma nic gorszego niż zdezorientowany piesek, który nie wie, które miejsca w mieszkaniu są przeznaczone dla niego.
Oczywiście jakość materiału wyposażenia wysokiej jakości ma wpływ na to, jak mebel pochłania zapachy. Tkaniny odporne na zabrudzenia to m.in. materiały szenilowe, których włókna nie absorbują wilgoci. Nie jest to co prawda wodoodporność na poziomie plastikowych materiałów (np. ceraty), jednak ciecz wnika jedynie w górne warstwy obicia. Dzięki szybkiej reakcji wystarczy ręcznik papierowy, którym osuszysz wilgotne miejsca. Po plamie nie będzie śladu.
Oprócz tkanin szenilowych, plamooporne będa również takie materiały obiciowe, które w swoim składzie zawierają podobną zawartość poliestru lub poliuretanu, co szenile. Minusem sztucznych materiałów jest to, że mogą być nieprzyjemne dla skóry.
Dobrym wyborem na obicia mebli będa tkaniny gruboplecione (np. tkanina Fibero). Dużo łatwiej usunąć z nich sierść czy zabrudzenia pojawiające się od psich łapek.
Jeżeli natomiast zdecydujesz się na meble tapicerowane ze skórzanym obiciem, przed pazurkami i niechcianymi plamami, najlepiej będzie zabezpieczyć je narzutą. Łatwa w utrzymaniu higieny tkanina może być wyprana w zwykłej pralce, a Ty będziesz spokojniejszy o swój zestaw wypoczynkowy.
Jak usunąć zapach psa z kanapy?
Meble tapicerowane mają zdolność do szybkiego wchłaniania zapachów. Biorąc pod uwagę fakt, że każdy psiak ma swój indywidualny, dość intensywny zapach futerka - tkanina może go przejąć. Tutaj wystarczy w trakcie porządków obficie “natrzeć” materiał obiciowy proszkiem zrobionym z sody oczyszczonej, kilku kropel wody i… rozmarynu. Soda zneutralizuje przykry zapach, a rozmaryn nada naturalny i przyjemny aromat kanapie.
Większy problem pojawia się w przypadku decyzji o adopcji szczeniaka lub psa ze schroniska. Takiego czworonoga należy dopiero nauczyć czystości. Co zrobić, gdy jednak “zaznaczy” kanapę w mieszkaniu? W tym wypadku również sprawdzą się naturalne środki, które znajdziesz w swojej kuchni. Soda oczyszczona oraz ocet. Takim roztworem (1 łyżka stołowa octu na 1l. “preparatu”) należy potraktować poplamione i wcześniej osuszone ręcznikiem miejsca.
Meble tapicerowane nie nasiąkną octowym zapachem, ponieważ ten wyparuje po kilku godzinach, zostawiając tapicerkę czystą i odkażoną. Pamiętaj, że psy lubią zaznaczać swój teren zawsze w tych samych miejscach. Jeżeli solidnie nie podjedziesz do wyczyszczenia psiego zapachu, czworonóg powtórzy swój “wyczyn”. Solidne obsypanie miejsca po plamie sodą oczyszczoną powinno pomóc pozbyć się zapachu raz na zawsze.
Tapicerowane meble na drewnianych nogach
Kolejnym wyzwaniem, które może Cię spotkać po przygarnięciu futrzastego przyjaciela są… obgryzione nóżki mebli drewnianych. Jeżeli zdecydowałeś się na nie jedynie w sypialni (komoda i łóżko drewniane) możesz je skutecznie uchronić, zwyczajnie zamykając drzwi.
Innym dobrym rozwiązaniem będzie oczywiście tresura, jednak zanim pupil nauczy się zabawy gryzakiem, może okazać się, że meble będą do wymiany. Dobrym pomysłem jest wybór mebli drewnianych na metalowych płozach. Połączenie naturalnego materiału z metalowymi elementami sprawdzi się w aranżacjach w stylu loftowym, industrialnym lub nowoczesnym.
Pieski nie będą ostrzyć zębów na tak twardym materiale, a Ty będziesz mógł się cieszyć drewnianymi elementami łóżka, stołu czy krzeseł.
Drewniane podłogi i panele - jak myć?
Piesek nie zawsze będzie leżał w swoim legowisku. Oprócz oczywistej chęci wskoczenia na miękką kanapę z pewnością położy się na drewnianej podłodze. Zwłaszcza w upalne dni, kiedy daje mu upragniony chłód. Drewno, które jest materiałem przyjmującym zapachy i wchłaniającym wilgoć, może nabrać aromatu, który nie jest dla człowieka do końca przyjemny.
Warto zatem zadbać o właściwą impregnację podłogi. Lakier lub olejowosk pomogą “odbijać” naturalne psie zapachy i ułatwią mycie podłogi. Raz w tygodniu warto przetrzeć drewno wspomnianą ciepłą wodą z octem i sodą oczyszczoną, dodając do mieszanki tradycyjny płyn do podłóg. Naturalne środki nie zaszkodzą pupilowi nawet, jeżeli poliże świeżo umyte panele.
Meble tapicerowane… dla psa
Jeżeli nie chcesz spędzać czasu przed telewizorem z psem na tapicerowanej kanapie, sprezentuj mu jego własne tapicerowane legowisko. Taki zabawny mini-mebel stanie się atrakcją i ozdobą salonu. Urocze miniaturowe kanapy, które służą za legowisko dla psa mogą z powodzeniem być dopasowane do reszty domowego wyposażenia.
Wybór psich legowisk powiększa się z roku na rok, ponieważ producenci doskonale wiedzą, że komfort futrzastego członka rodziny jest dla niej bardzo ważny. Niektóre modele potrafią zaskoczyć: od modernistycznych drewnianych łóżek aż po siedziska rodem z pałacu w stylu rococo.
Dużą zaletą kanapy tapicerowanej dla psa jest to, że nie musisz martwić się o jej zapach. Natomiast producenci zadbali o to, aby tkanina obiciowa legowiska była łatwa w utrzymaniu czystości.
Innym skutecznym pomysłem na oglądanie filmu z psiakiem jest zadbanie o specjalne płaskie legowisko, zakładane na sofę. Składa się z kocyka i przytwierdzonych do niego miękkich rolek, o które może oprzeć pyszczek. Dzięki takiemu rozwiązaniu czworonóg czuje się bezpiecznie, a Tobie nie spędza snu z powiek czyszczenie tapicerki. To minimalistyczne legowisko dla psa możesz z powodzeniem wyprać w pralce, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Wygląda na to, że… meble tapicerowane zostały uratowane w prosty i nie wykorzystujący chemii sposób!
Komentarze