Meble z drewna litego - jak je wykończyć, aby były piękne i trwałe?
Meble z drewna litego bez wątpienia mają liczne zalety. Są naturalne i ekologiczne, a do tego trwałe, solidne i odporne na uszkodzenia. Zachwycają również swoim wyglądem, który w dużej mierze zależy od sposobu wykończenia. Jak zatem wykończyć meble z drewna litego, aby doskonale sie prezentowały i służyły przez długi czas?
Olejowanie mebli z drewna litego
Olejowanie mebli z drewna litego to jeden z najlepszych sposobów wykończenia. Zapewnia nie tylko świetne efekty estetyczne, ale również ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych.
Do olejowania mebli stosuje się wyroby oparte na olejach naturalnych, najczęściej na oleju lnianym. Dodatkowo zawierają one substancje pomocnicze oraz pigmenty umożliwiające barwienie drewna. Wyroby te są w pełni ekologiczne oraz bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych. Olejowane meble z drewna litego wykorzystać można więc w każdym pomieszczeniu, łącznie z sypialnią czy pokojem dziecięcym.
Zaletą olejowania jest zachowanie widocznego rysunku usłojenia drewna. Nawet oleje z pigmentami barwiącymi nie zakrywają tej naturalnej struktury drewna, dzięki czemu zachowuje ono swoje wyjątkowe walory estetyczne.
Meble olejowane bardzo łatwo też odrestaurować. Zarysowany stół czy komodę wystarczy przetrzeć drobnoziarnistym papierem ściernym i ponownie zaolejować szlifowane miejsce. Sam proces olejowania można przeprowadzić samodzielnie, nie wymaga on bowiem specjalnych umiejętności czy skomplikowanych narzędzi. Pozwala to na odświeżenie mebli oraz naprawę drobnych uszkodzeń, co znacznie przedłuża żywotność wyposażenia.
Oleje nie tworzą wierzchniej warstwy na meblach, co ma wiele zalet. Po pierwsze nienaruszona pozostaje faktura drewna — pod palcami wyczujemy więc jego drobne nierówności, co niewątpliwie dodaje uroku i podkreśla naturalny charakter takiego wyposażenia. Wykończone w ten sposób meble wyglądają właściwie jak z drewna surowego. Brak wierzchniej powłoki to również brak problemów z jej ewentualnym łuszczeniem i pękaniem.
Lakier, bejca czy lakierobejca — co wybrać do mebli z drewna litego?
Zastanawiając się nad wykończeniem drewna, wiele osób myśli o bejcach, lakierach i lakierobejcach, ale nie do końca zna różnicę między tymi produktami. Odmienne właściwości bejcy, lakieru i lakierobejcy sprawiają natomiast, że mają one inne zastosowania, a wykończone nimi drewno ma inne właściwości. Co i kiedy zatem wybrać do wykończenia mebli z drewna litego?
Bejca
Warto wiedzieć, że bejca w około 90% składa się z wody, rozpuszczalnika lub oleju, które są nośnikiem dla barwników. Dzięki temu becja doskonale wnika w głąb drewna. Oznacza to, że zawarte w niej składniki barwiące nie tyle tworzą zewnętrzną warstwę na drewnie, co wnikają w jego środek. Pozwala to zabarwić drewno bez zakrywania jego naturalnej struktury, czyli rysunku usłojenia.
Jak wspomniałem, istnieją różne typy bejcy, w tym wodna, rozpuszczalnikowa oraz olejowa. Mają one różne właściwości chemiczne i skład, ale dają podobne efekty estetyczne. Trzeba również pamiętać, że bejca służy jedynie do barwienia, nie zawiera substancji impregnujących i nie chroni przed wnikaniem wilgoci w drewno. Dlatego bejcowane meble — przede wszystkim kuchenne czy jadalniane, które są szczególnie narażone na wilgoć — należy również polakierować.
Lakier
Lakierowanie mebli z drewna litego to zabieg, który pozwala na zabezpieczenie ich przed uszkodzeniami oraz czynnikami zewnętrznymi — wilgocią oraz zmianami temperatur.
Lakier tworzy twardą powłokę na powierzchni drewna. Jest ona wysoce odporna na ścieranie czy zarysowania, a także na detergenty oraz działanie wody. Ze względu na te właściwości lakierowanie chętnie wykorzystuje się w meblach do jadalni, kuchni, a nawet łazienki.
Lakiery, podobnie jak bejca czy olej, pozwalają zachować naturalną fakturę i wygląd lakierowanej powierzchni. Warstwa lakieru pozostaje transparentna — nie zasłania więc rysunku usłojenia.
Lakierobejca
Lakierobejce łączą właściwości bejc i lakierów. Pozwalają więc na zmianę koloru drewna bez zakrywania rysunku usłojenia i zapewniają ochronę przed uszkodzeniami oraz czynnikami zewnętrznymi.
Meble z litego drewna wykończone lakierobejcą nie sinieją, są odporne na warunki atmosferyczne, wilgoć, a także pleśń czy owady. Lakierobejca zatem nie tylko przebarwia, ale też impregnuje drewno. Ten sposób wykończenia sprawdzi się więc w każdym pomieszczeniu — w meblach do salonu, sypialni, jadalni czy kuchni, ale również w meblach ogrodowych.
Malowanie — czy warto?
Kolejny sposób wykończenia mebli z drewna litego to malowanie farbą, które pozwala nadać dowolny kolor. Przy malowaniu można wykorzystać jeden kolor do pokrycia całego mebla lub zdecydować się na połączenie wielu barw.
Trzeba oczywiście pamiętać, że farba zakryje rysunek usłojenia drewna. Nie zawsze jednak jest to minusem. W wielu aranżacjach doskonale sprawdza się połączenie farby i naturalnej barwy oraz faktury drewna.
Malowanie jest m.in. doskonałym sposobem na stworzenie drewnianych mebli z białymi frontami, które są obecnie bardzo popularne, szczególnie w minimalistycznych aranżacjach skandynawskich. Nie musimy więc polegać na gotowych meblach skandynawskich, takich jak kolekcja Bianco. Możemy wybrać dowolny zestaw mebli drewnianych i samodzielnie pomalować fronty.
Malowane meble z drewna litego sprawdzą się też w pokojach dziecięcych. Żywe, kolorowe regały, szafki i komody czy biurko do nauki i zabawy pobudzą wyobraźnię i dodadzą uroku.
Oklejanie i decoupage — nietypowe sposoby wykończenia mebli z drewna litego
Meble z drewna litego można też oklejać specjalną okleiną lub wykończyć w technice decoupage.
Okleina meblowa może pokryć całą powierzchnię mebli lub wybrane elementy. Na rynku znajdziemy bardzo różne wzory i kolory oklein, które pozwolą nadać meblom wyjątkowego charakteru. Technika ta oczywiście zakrywa rysunek usłojenia, tracimy więc naturalny wygląd wyposażenia. Nie trzeba jednak oklejać od razu całego mebla. Ciekawym i estetycznym dodatkiem mogą być nawet niewielkie naklejki na frontach.
Takie okleiny są doskonałym sposobem na dekorowanie mebli w pokojach dziecięcych, choć pojedyncze, stonowane akcenty sprawdzą się także w sypialni dorosłych czy w salonie.
Inną techniką dekoracji i wykańczania mebli jest zyskujący coraz większą popularność decoupage. Metoda ta polega na przyklejaniu na powierzchnię mebli papierowych wzorów, które następnie pokrywa się grubymi warstwami lakieru. Tego rodzaju zdobienia prezentują się naprawdę doskonale i przypominają ręcznie malowane ornamenty.
Decoupage jest często wykorzystywany do zdobienia komód. Meble te często stanowią centrum aranżacji, ponieważ mają ciekawe formy, a na ich blatach organizuje się ekspozycje rodzinnych pamiątek, fotografii czy dekoracyjnych bibelotów. Ozdobiona metodą decoupage komoda nabiera jeszcze ciekawszego charakteru, szczególnie kiedy skorzystamy z technik postarzania.
Postarzanie mebli z drewna litego metodą decoupage osiąga się przez nałożenie dwóch warstw farby lub lakieru — ciemniejszej pod spodem i jaśniejszej na wierzchu. Następnie wierzchnią warstwę przeciera się, odsłaniając w niektórych miejscach ciemniejszy odcień. Pozwala to osiągnąć doskonały efekt starego, poprzebarwianego drewna.
Rozmaite techniki wykończenia i dekoracji mebli z drewna litego pozwalają na duży zakres personalizacji. Odpowiedni dobór olejów, bejc, lakierów czy farb pozwala na kastomizację mebli, czyli dopasowywanie ich do indywidualnego gustu i aranżacyjnych potrzeb. Wybór metody wykończenia zależy więc zarówno od poczucia estetyki mieszkańców, jak i od tego, gdzie mebel ma stanąć i jakie będzie jego otoczenie.
Komentarze