Drewniane akcesoria kuchenne i zastawa - czy to się sprawdza?
Drewniane akcesoria kuchenne kojarzą Ci się tylko z zabawkami dla dzieci? A może przywołują na myśl ludy pierwotne, które z braku innych materiałów wszystkie przedmioty wykonywały z drewna? Nowe trendy oraz zamiłowanie do ciepła naturalnego drzewa zachęcają do wykorzystania tego surowca także w kuchni. Choć nie jest to jeszcze zbyt popularne, to coraz częściej można spotkać piękne drewniane misy, podstawki, a nawet talerze czy sztućce.
Dlaczego warto mieć drewniane akcesoria kuchenne?
Nawet najpiękniejsza porcelana nie wniesie tak naturalnego i przyjemnego ciepła, jak naczynie wykonane z drewna. Materiał ten kojarzy się bardzo dobrze i przytulnie. Daje szerokie możliwości obróbki, dzięki czemu można spotkać nowoczesne formy, a także bardziej standardowe, naznaczone ludowym wzornictwem. Oczywiście można samodzielnie ozdabiać drewno choćby metodą decoupage czy wypalając ozdobne elementy.
Zaznaczmy, że drewno to bardzo wytrzymały materiał. Trwały oraz tani! Oczywiście biorąc pod uwagę fakt, że drewno w kuchni to obecnie przejaw mody, kupując zastawę w markowych sklepach należy liczyć się z kosztami takiej ekstrawagancji. Można jednak samodzielnie wykonać niektóre elementy, ale o tym nieco później.
Do niewątpliwych zalet zastawy drewnianej należy jej uniwersalność. Pasuje niemal do każdej kuchni, szczególnie tych, w których występują drewniane blaty. Zdecydowanie uatrakcyjnia też wygląd potraw, czy to sałat podanych w misach z drewna, czy mięs zaserwowanych na talerzach wykonanych z przekroju pnia. Drewniane akcesoria kuchenne są też niezastąpione podczas przygotowywania dań. Łopatki czy łyżki nie uszkadzają powierzchni teflonowej.
Ciemniejsza strona drewnianych akcesoriów kuchennych
Nie tak łatwo ją zdobyć. Chociaż ten argument może być plusem i minusem, bo gdy już nabędziesz wyjątkowe talerze drewniane, raczej nie spotkasz ich u znajomych. Najpierw jednak trzeba ją zdobyć, a więc albo wykonać samemu, albo wyszperać perełki w zakątkach Internetu czy w punktach handmade.
Drugim minusem jest konieczność prawidłowej konserwacji i czyszczenia. Chcąc zachować dobry wygląd i sterylność naczyń i przyborów drewnianych, należy powziąć nieco trudu. Przede wszystkim naturalne drzewo trzeba zaimpregnować. Można to zrobić wykorzystując olej. Dzięki temu jedzenie nie będzie wchodzić w struktury drzewa i go odbarwiać oraz zmieniać zapachu. Po każdym użyciu należy jak najszybciej umyć przedmiot i go osuszyć. Drewnianej zastawy nie powinno się myć w zmywarce, ani używać detergentów do czyszczenia. Brzydkie zapachy czy brud usunąć można wykorzystując sól, ocet lub sok z cytryny.
Co mogę mieć drewnianego w kuchni?
Można by powiedzieć, że wszystko, ale jednak drewnianych garnków czy patelni nie znajdziemy. Wśród najpopularniejszych drewnianych elementów wyposażenia kuchennego znajdziemy:
- Deski do krojenia – mogą być ze specjalnym rowkiem, do którego zlewa się sok z krojonych owoców czy warzyw lub z dziurką umożliwiającą powieszenie deski.
- Przybory kuchenne, czyli łyżki, łopatki itp.
- Drewniane misy
- Tacki i półmiski – jednymi z popularniejszych w ostatnim czasie są te wykonane z przekroju pnia drzewa. Obecna na obrzeżach kora świetnie podkręca klimat i wygląd całego dania
- Drewniane talerze i sztućce– rzadko spotykane głównie przez konieczność bardziej czasochłonnego czyszczenia
- Chlebak – nie trzeba go często czyścić, ani specjalnie dbać o konserwację, a mnogość wzorów potrafi zawrócić w głowie
- Drewniane młynki do soli i pieprzu
- Stolnica i wałek do ciasta
- Moździerz do ziół i przypraw
- Dziadek do orzechów
- Pojemniki na cukier, sól, herbatę
To jedne z popularniejszych przedmiotów drewnianych, które warto mieć w swojej kuchni. Jeśli naszym marzeniem jest pójście krok dalej, można poszukać garnków z drewnianymi uchwytami czy noży z rękojeścią wykonaną z drewna. Koneserom z pewnością przypadną do gustu drewniane kufle. Istnieją także artykuły wykonane z materiału drewnopodobnego, Nie oddają one jednak prawdziwego uroku drzewa, a ich pielęgnacja również nie należy do najłatwiejszych. Do tego dochodzi dużo mniejsza trwałość niż w przypadku prawdziwego drzewa.
Jak usuwać zabrudzenia z drewnianej zastawy?
Pomimo szybkiego mycia zaraz po korzystaniu z przedmiotu drewnianego, czasem może się on odbarwić tworząc nieestetyczne plamy. Takie zabrudzenia najlepiej wyszorować szczoteczką z wykorzystaniem roztworu sody oczyszczonej, a następnie zanurzyć we wspomnianej miksturze na kilka godzin. Wraz z czasem jasna powierzchnia naturalnego drzewa może ulec ciemnieniu. Na większych elementach, np. deskach do krojenia można pozbyć się tego poddając cały przedmiot szlifowaniu. Należy jednak wykonać czynność ostrożnie, gdyż zbyt mocne zeszlifowanie powierzchni przyczynia się do utraty wytrzymałości. Oczyszczony w ten sposób przedmiot należy dobrze opłukać, aby nie pozostały drobinki drzewa, które mogłyby dostać się do pożywienia, a następnie zaimpregnować olejem lub oliwą.
Pomimo trwałości drewna, z czasem ulega ono zniszczeniu. Pęknięte elementy najlepiej wymienić na nowe, gdyż drzazgi mogą przedostać się do żywności. Tak samo, gdy zobaczymy pleśń. Bardzo ciężko usunąć ją naturalnymi metodami, a silne detergenty ciężko później wypłukać z drewna. Dlatego tak ważne jest pilnowanie, aby drewniane elementy zawsze były szybko wyczyszczone i osuszone. W ten sposób nie staną się pożywką dla bakterii.
Drewniane akcesoria kuchenne DIY
Samodzielne wykonanie niektórych elementów kuchennych wcale nie wymaga bycia złotą rączką czy posiadania najprzeróżniejszych sprzętów do obróbki drzewa. Dysponując niektórymi urządzeniami jesteśmy w stanie od zera wykonać piękne przedmioty. Jeśli jednak ich nie mamy, zawsze możemy zakupić tanie półprodukty, które udekorujemy zgodnie z naszą wizją.
Najprostszym, a zarazem bardzo efektownym przedmiotem drewnianym do kuchni lub jadalni jest patera/podstawka wykonana z przekroju pnia drzewa. Im bardziej nieregularny kształt, tym bardziej naturalnie i pięknie. Do wykonania potrzebujemy piły – najlepiej elektrycznej. Powierzchnię dobrze jest wyrównać szlifując lub choćby przecierając papierem ściernym, aby nie było większych drzazg. Później oczywiście dobrze jest zaimpregnować olejem. Taka podstawka sprawdzi się jako podkładka pod gorące naczynia, ale także pod wazon z kwiatami. Może być także talerzem, na którym podamy danie.
Inną propozycja z serii DIY jest samodzielne ozdobienie i dopasowanie pudełek pod konkretne produkty. W sklepach z artykułami drewnianymi można za grosze kupić szkatułki i pudełka z surowego, litego drewna. Po odpowiednim wygładzeniu powierzchni, możemy spersonalizować produkt ozdabiając go techniką decoupage, malując go, pisząc lub grawerując odpowiedni napis.
Ciekawym przedmiotem będzie także pojemnik na przybory kuchenne wykonany poprzez wydrążenie dziury w kawałku pnia drzewa. Tego typu produkt jest zdecydowanie niebagatelną ozdobą, jednak do jego wykonania potrzebujemy specjalnej otwornicy oraz dawkę cierpliwości i precyzji.
To tylko kilka propozycji na drewniane DIY. Przy wykonaniu innych ograniczać nas może tylko wyobraźnia. Pamiętajmy, że wysiłek podjęty przy pielęgnacji drewnianej zastawy jest wart efektu, który nadaje ona całemu pomieszczeniu.
Komentarze