Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Mid-century modern – co wiemy o tym trudnym do zaaranżowania stylu wnętrzarskim?

Gdyby do salonu w stylu mid-century modern wszedł ktoś z czasów przedwojennych, poczułby… pustkę. Oszczędność dekoracji, stonowana paleta barw, całkowity brak złotych akcentów i nic (kompletnie nic) co przypominałoby styl art deco. Tak można spróbować opisać modny salon lat 1945-1960.

Skąd wziął się ten styl?

Należy podkreślić, że chociaż mid-century modern stawia na designerską skromność, mocno nacechowała go tragiczna historia Europy. Aranżacja wnętrza polega na wywoływaniu emocji, najczęściej tych pozytywnych, np. poczucia swobody, ciepła, bezpieczeństwa.

Mid-centrury modern
Część z trendów mid-century modern możemy odnaleźć w pamięci z czasów dzieciństwa.

Mid-century modern z uwagi na to, dlaczego jest tak skromny, tego ciepła ma w sobie jakby odrobinę mniej. Powojenna rzeczywistość zwyczajnie nie mogła zapewnić środków na dekoracje w stylu art deco, drapowane zasłony czy chociażby duży metraż mieszkania. Domy budowało się szybko, budżetowo, więc również aranżacje wnętrz musiały być odpowiednio przemyślane z uwagi na brak surowców.

Ten styl popularność zyskał głównie na zachodzie, gdzie wyemigrowali zdolni artyści Bauhausu. Jednak i w środku Europy cieszył się niemałą uwagą. Modernizm przesiąknięty pamięcią czasów przedwojennych jeszcze nie przypominał tej ascetycznej oszczędności, która doprowadziła do jego upadku.

Styl mid-century modern
Różnorodność utrzymana w prostocie.

Tak właśnie można przybliżyć trudny do uchwycenia styl mid-century modern, w którym swój udział miał również polski design.

Mid-century modern – cechy charakterystyczne

Skoro już mniej-więcej wiemy, gdzie szukać tego stylu, pora na wyodrębnienie jego kilku charakterystycznych cech. Radykalne zmiany w projektowaniu wnętrz kładły nacisk na:

  • światło – dużo światła, które wnosiło świeży powiew do projektów;
  • meble z drewna (lub płyty) nisko osadzone przy podłodze – nóżki będą pochylone, a sofy, komody z drewna czy fotele budowane na planie trapezu;
  • proste zagłówki i podłokietniki – tutaj także należy brać pod uwagę, że będą to raczej niskie oparcia;
  • organiczne materiały wymieszane z nowo powstałymi substytutami;
  • ponadczasowość – wnętrza zaprojektowane w tym stylu wyglądają rewelacyjnie także dziś ze względu na swoją uniwersalność;

Dla podkreślenia tematu warto postawić na wyposażenie, które wówczas stanowiło must-have:

  • lampę sufitową z wentylatorem,
  • skórzano-drewniany fotel obrotowy Charlesa & Eamesa;
  • krzesła z drucianej siatki;
  • tkaniny tapicerowane z geometrycznym wzorem,
  • grafiki i dzieła sztuki do powieszenia na ścianie,
  • mozaiki,
  • kryształy (które dziś osiągają zawrotne ceny na aukcjach internetowych).

Styl mid-century modern to nie tylko otwarte aranżacyjnie przestrzenie. To przede wszystkim hołd dla całkiem nowego stylu życia, który odrzucał to, co przedwojenne.

Komoda z drewna
Komoda do salonu mogłaby być zrobiona z forniru lub drewna.

Paletki kolorystyczne w stylu mid-century modern

Palety, które pasują do stylu połowy ubiegłego wieku, są z pozoru trudne do zestawienia. Dzieje się tak, ponieważ na pierwszy rzut oka, pojedynczo te kolory nie są atrakcyjne dla oka przyzwyczajonego do dzisiejszych kolorów, które widać w sklepach.

Mamy tutaj zatem limonkowy odcień żółtego, przygaszone pomarańcze, paletę miodowo-musztardowych barw, kolor oliwy, awokado czy zielonego jabłuszka. Można także spokojnie odnaleźć bordowe czerwienie, szeroką gamę neutralnych brązów, a także dość kontrastowe pastele takie jak pudrowy róż i błękit. Co zaskakujące… wszystkie te kolory można łączyć w zgrane paletki za pomocą… granatu.

Mid-century modern
Kolorystyka tego stylu jest trudna do odtworzenia.

Granat w tych ciekawych barwach stanowi klucz do połączenia ich w spójną całość. Jednocześnie czyni te paletki kolorystyczne skromnymi i wyszukanymi. Oglądając dzisiejsze katalogi, w których króluje styl skandynawski, nie jesteśmy przyzwyczajeni do powyższych wyborów. Mimo, że (to może być nieco zaskakujące) zarówno styl scandi, jak i mid-century modern powstały w tym samym okresie historycznym.

Meble drewniane i styl mid-century modern

Polskie wzornictwo może poszczycić się bogatą linią mebli z drewna bądź forniru, które idealnie wpasowują się w omawiany styl aranżacyjny. Niestety część z młodych projektantów może okrzyknąć je mianem “mebli PRL”, które niestety ma wydźwięk pejoratywny i kreuje negatywny odbiór tego wysmakowanego wzornictwa.

łóżko drewniane RETRO
Współczesne meble drewniane doskonale wpasowują się w styl powojnia.

Dla tych, którzy nie mają czasu szukać oryginalnych pereł rozwijającego się prężnie modernizmu, mamy dobre wieści. Obecnie styl modernistyczny mebli z drewna przeżywa renesans i w uwspółcześnionej formie można go zauważyć w sklepach i manufakturach meblarskich.

Warto przyjrzeć się zwłaszcza nieco mniejszym graczom na rynku, ponieważ ich projekty często są niezwykle oryginalne, a nakłady danych modeli ograniczone. Dzięki temu, kupując w małej manufakturze, zyskujesz mebel wysokiej jakości, wraz z gwarancją, że nie zobaczysz go u 5 swoich znajomych.

Aranżacja salonu - styl mid-century modern
Współczesne mieszkania luźno nawiązują do mid-century modern.

Sprawdzą się tutaj meble na niskich nóżkach oraz meble w stylu retro, których całą kolekcję do sypialni, salonu oraz jadalni możecie znaleźć na beds.pl.

Oprócz pożądanego w powojennej rzeczywistości drewna, styl mid-century modern korzystał z nowych materiałów, które powstały z powodu braku innych materiałów. Były to przede wszystkim włókno szklane, plastik (!) oraz sklejka. Często używano także ciekawych kombinacji, co owocowało takimi połączeniami, jak drewno + plastik czy drewno + metal.

Pokój dzienny i szary fotel retro
Szafki RTV w typie jamnika nadal są uznawane za modne wyposażenie wnętrz.

Te ostatnie rozwiązanie możecie zaobserwować na zdjęciach kolekcji mebli STEEL.

Ważny akcent – okna!

Nie bez powodu jako pierwsze w cechach charakterystycznych wymieniliśmy światło. Naturalne oświetlenie w stylu mid-century modern stanowiła główną dekorację salonu, kuchni, sypialni czy pokoju dziecka.

Styl mid-century modern
Styl mid-century modern w ujęciu trendów 2022.

Jeżeli tylko jest to możliwe, znajdź okna, które nie mają wąskie ościeżnice. Dzięki temu wpuszczą do mieszkania więcej światła. Idealnym rozwiązaniem byłyby oczywiście duże, gładkie i niczym nie rozdzielone szyby. Jednak zdajemy sobie sprawę, że wymiana okien może nie być tym, co przewidujesz na pierwszym miejscu, gdy zastanawiasz się nad zmianą stylu własnego M.

Innym rozwiązaniem mogą okazać się prześwitujące firany rozpraszające delikatnie światło lub… ich całkowity brak. Dla pomieszczeń gorzej oświetlonych, które znajdują się np. w centrum miasta, ten pomysł może okazać się najbardziej korzystny.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

W OTWARTEJ PRZESTRZENI - PANORAMA 360°
BIAłO I PRZYTULNIE - PANORAMA 360°
DWUKONDYGNACYJNE MIESZKANIE Z "ATRIUM" - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum