Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Sypialnia w stylu skandynawskim — jak ją urządzić i umeblować?

Sypialnia w stylu skandynawskim to idealny sposób na połączenie minimalistycznych form z przytulnością. Przejrzysta, prosta i jasna aranżacja wzbogacana jest tu o dodatki i faktury, które tworzą intymną, ciepłą atmosferę. Sprawdź zatem, jak urządzić i umeblować sypialnię w stylu skandynawskim!

Sypialnia w stylu skandynawskim
Przejrzystość, prostota, a przy tym ciepło i przytulność -- to charakterystyczne cechy skandynawskich aranżacji

Styl skandynawski — historia i charakterystyka

Styl skandynawski wywodzi się z północy Europy. Jego charakterystyczne cechy to odpowiedź na panujące tam warunki — długie noce, ograniczoną ilość światła słonecznego i często niesprzyjającą pogodę. Widać tu także wpływ typowo skandynawskiego podejścia do życia — praktycznego, nastawionego na wydajność działań i wysoką funkcjonalność, a jednocześnie na poszukiwanie komfortu i szczęścia. To tzw. filozofia Hygge, która wpływa na zachowania Skandynawów, ale też na sposób organizacji przestrzeni.

Styl skandynawski łączy więc minimalistyczne formy i praktyczne rozwiązania z przytulnością, ciepłem i prawdziwie domową atmosferą. Są to aranżacje przejrzyste, klarowne i funkcjonalne, a jednocześnie bardzo miłe w odbiorze.

Cechy stylu skandynawskiego

Charakterystyczne cechy skandynawskiego stylu to jasna paleta barw, wykorzystanie naturalnych materiałów, wprowadzenie do wnętrz roślinności oraz wysokiej jakości mebli i dodatków o minimalistycznych, ale designerskich formach.

Jasne kolory mają tu nie tylko znaczenie estetyczne, ale i funkcjonalne. Jak wspomniałem, skandynawskie warunki wiążą się z ograniczoną ilością światła. Wykorzystanie jasnej palety ma więc za zadanie doświetlić i optycznie powiększyć pomieszczenia, aby w pełni wykorzystać promienie słoneczne.

Sypialnia w stylu skandynawskim - meble z kolekcji Vinci
Skandynawska sypialnia to jasne barwy wzbogacone o kolory natury - np. drewna

Sypialnia w stylu skandynawskim to zatem głównie biele, delikatne szarości, brązy czy pastele. Niektórzy obawiają się, że taka kolorystyka może być mdła i nieciekawa. Nie jest to jednak prawda. Wzbogaca się ją bowiem kolorami przyrody — naturalną barwą drewna czy zielenią roślin doniczkowych.

Styl skandynawski nawiązuje też do trendów ekologicznych, Widać to głównie w stosowanych materiałach. Pojawia się tu zatem drewno, tekstylia roślinne — np. bawełna i len — ale również wełna, a także ceramika, kamień i szkło. Do sypialni w stylu skandynawskim pasują więc meble z litego drewna, ciepłe tekstylia o wyrazistych fakturach i designerskie dodatki z materiałów naturalnych — najlepiej ręcznie robione.

Duże znaczenie odgrywają też rośliny doniczkowe. Naturalna zieleń świetnie wzbogaca paletę kolorystyczną i wpisuje się w ekologiczny aspekt tych aranżacji. Rośliny umieszcza się w eleganckich, prostych donicach i osłonkach. Stają one na podłodze, parapetach czy półkach lub w wiszących makramowych kwietnikach.

Dodatki do sypialni w stylu skandynawskim powinny być możliwie proste i minimalistyczne, ale nie pozbawione uroku. Idealnie pasuje tu sztuka użytkowa — designerskie wazony, donice, lampy itp. Ściany można ozdobić prostymi grafikami czy czarno-białymi zdjęciami. Dobrze prezentują się również miękkie koce, narzuty oraz poduchy, najlepiej o wyrazistym splocie i mocnej fakturze.

Sypialnia w stylu skandynawskim — baza

Urządzanie sypialni w stylu skandynawskim należy rozpocząć od dobrego zaplanowania bazy, czyli wyglądu ścian, podłogi i sufitu. Dominuje tu prostota i wspomniana jasna kolorystyka.

Ściany i sufit przeważnie maluje się na biało, ale nie muszą one być gładkie. Dobrze prezentują się tu tynki, a nawet tapety o lekkiej strukturze trójwymiarowej. Biel można też zastąpić delikatną szarością czy beżowymi, bardzo łagodnymi odcieniami. Takie urozmaicenia można stosować na wszystkich ścianach lub tylko w wybranych miejscach.

Podłoga to przede wszystkim drewno, najlepiej w formie długich, szerokich desek lub paneli. Świetnie pasują tu jasne wybarwienia drewna — również podłogi bielone — ale też cieplejsze tonacje, np. dębu czy jesionu. Pamiętaj jednak o tym, by wykończenie było ekologiczne — najlepiej wybrać deski olejowane, ewentualnie lakierowane bezpiecznymi dla środowiska środkami.

Skandynawska sypialnia na małym metrażu - poddasze
Jasna paleta kolorystyczna pomaga doświetlić i optycznie powiększyć pomieszczenie. Aranżacje skandynawskie doskonale więc pasują nawet na małe metraże

Sypialnia w stylu skandynawskim świetnie będzie wyglądać także z podłogą z drewna rozbiórkowego, najlepiej pobielanego. Doda to nieco rustykalnego charakteru. Ważna jest ekspozycja faktury drewna — rysunku jego usłojenia. Faktury w ogóle odgrywają ogromną rolę w tych aranżacjach, bo to one przełamują pewną monotonię i sterylność skandynawskiej palety barw.

Ciekawym pomysłem na fakturę jest zastosowanie desek o nierównych krawędziach, a więc nieregularnej fudze. To estetyczny sposób na wprowadzenie ciekawego elementu “zaczepnego” dla wzroku bez burzenia prostoty i przejrzystości aranżacji.

Sypialnia w stylu skandynawskim ma więc dość prostą, choć niebanalną bazę. Jasna, mocno stonowana kolorystyka może się wydawać zbyt chłodna, ale bez obaw. Odpowiednie meble i dodatki skutecznie ocieplą atmosferę i wprowadzą wyraźnie komfortowy, przytulny klimat.

Meble do sypialni w stylu skandynawskim

Meble do sypialni w stylu skandynawskim to wybór łatwy jedynie z pozoru. Owszem, pasują tu formy proste, wręcz minimalistyczne, ale nie można zapomnieć o designerskim aspekcie tych wnętrz. Nie powinny to zatem być kiepskiej jakości meble z sieciówki, choćby i tej najpopularniejszej, o wyraźnie skandynawskich korzeniach.

Poza wyglądem ważna jest też jakość. Meble skandynawskie powinny być mocne, trwałe i odporne na uszkodzenia. Wynika to nie tylko z estetyki, ale też z ekologicznych aspektów tego stylu wnętrzarskiego. Porządne meble z materiałów naturalnych po prostu posłużą dłużej, co wiąże się z minimalizowaniem generowanych odpadów.

Warto więc wybierać skandynawskie meble drewniane. Lite drewno doskonale wpisuje się w tę estetykę, a dodatkowo jest bardzo trwałe. Odpowiednio pielęgnowane i konserwowane meble posłużą więc przez dziesięciolecia.

Aranżacja sypialni z meblami Golo
Do aranżacji skandynawskich doskonale pasują minimalistyczne meble z litego drewna

Skandynawskie meble do sypialni — forma

Skandynawskie kolekcje mebli do sypialni wyróżnia prostota formy. To w niej najbardziej widać nawiązania do minimalizmu. Są to meble o skrzyniowej konstrukcji, pozbawione zbędnych ozdobników i dodatków. Próżno szukać w nich dekoracyjnych tłoczeń, intarsji czy fikuśnych urozmaiceń. Ich piękno płynie z przejrzystych form, świetnie dobranych proporcji, a przede wszystkim z naturalności drewna — jego barwy i rysunku usłojenia.

Widać to wyraźnie m.in. w kolekcjach Bingo, James i Minimal. To meble o wyjątkowej gracji, a jednocześnie nieskazitelnej, przejrzystej konstrukcji. Każdy element jest tu dobrze przemyślany i spójny z całością. Forma działa przede wszystkim w służbie funkcjonalności, choć nie jest pozbawiona uroku.

Wystarczy przyjrzeć się np. komodzie KOM2110 Minimal. Na pierwszy rzut oka to bardzo prosta konstrukcja, ale przy bliższych oględzinach dostrzeżemy wiele ciekawych detali. Ramowa konstrukcja korpusów, regularne podziały, estetycznie wkomponowane uchwyty czy lekko wystające po bokach blaty sprawiają, że jest to mebel intrygujący, a jednocześnie wyraźnie minimalistyczny.

Komoda drewniana, szafka RTV i wisząca półka z kolekcji Minimal
Meble z kolekcji Minimal to idealne połączenie prostej formy z ciekawymi, nienachalnymi detalami

Mówiąc o meblach do sypialni w stylu skandynawskim, nie można też pominąć białych frontów z kolekcji Bianco. Biel doskonale łączy się z ciepłymi tonami naturalnego drewna, więc takie kompozycje są klasyką skandynawskich wnętrz. 

W tej kolekcji też widzimy idealne połączenie minimalizmu z designerskimi detalami. Przykładem niech będzie kredens Bianco KRE9821. Mamy tu delikatnie zaokrąglone ranty korpusu, umieszczone pod lekkim kątem, zwężające się ku dołowi nóżki i eleganckie wcięcia zamiast uchwytów.

Wyraźnie minimalistyczny mebel potrafi więc zaintrygować. Co ważne, detale te nie są dodatkiem umieszczonym na siłę. Są prostym, ale eleganckim wzbogaceniem formy, w której wciąż dominuje aspekt funkcjonalny. Właśnie to jest kwintesencją dobrych mebli w stylu skandynawskim.

Sypialnia w stylu skandynawskim — podstawowe wyposażenie

Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym meblom, bez których sypialnia w stylu skandynawskim (czy dowolnym innym) nie spełni swojej funkcji.

Pierwszym elementem jest oczywiście łóżko. Łóżka ogólnie są konstrukcjami raczej prostymi (pomijając może modele kontynentalne czy z baldachimem). Nie ma tu wiele miejsca na dekoracje i wybujałe dodatki, choć niektórzy producenci usilnie próbują.

Łóżka skandynawskie są jednak wyjątkowo proste. Często całkiem pozbawione zagłówka, jak w modelach Greg LOZ2403 i Cubic LOZ1503. Ewentualnie wyposażone w zagłówek bardzo prosty, nienachalny, jak w modelach Minimal LOZ2102 i Steel LOZ2201.

Łożko Cubic - producent Beds.pl
Łóżko Cubic to przykład bardzo prostej konstrukcji, która jednak urzeka wyeksponowanym rysunkiem usłojenia i ciepłą barwą drewna

Obok łóżka pojawić się muszą szafki nocne. Najlepiej wybrać je z tej samej kolekcji co łóżko, ale można też poeksperymentować. Ważna jest oczywiście prosta forma, wyeksponowany rysunek usłojenia drewna i wysoka funkcjonalność. Do sypialni w stylu skandynawskim pasują np. modele James SZN1604, Pau SZN0004 czy Vento SZN1206, ale również wielofunkcyjna szafka-śniadaniownik EVO.

Pomieszczenie wyposażone w łóżko i szafki nocne można już nazwać pełnoprawną sypialnią, ale zazwyczaj stają tu też inne meble. W większości przypadków sypialnia to także garderoba. Niezbędne są więc szafy, komody i szafki. Przydają się także regały i półki, a nawet toaletki i biurka.

Wszystkie te meble należy wybierać, kierując się tymi samymi zasadami — prostotą formy, wysoką funkcjonalnością, a jednocześnie doskonałą, minimalistyczną estetyką. Pamiętaj też, że w sypialni w stylu skandynawskim nie ma miejsca na tandetę. Meble (i całe wyposażenie) powinno być wysokiej jakości, wykonane z doskonałych materiałów i z wielką dbałością o szczegóły.

Aranżacja ma być harmonijna, stonowana, ale nie nudna. Naturalne faktury drewna i ich ciepłe wybarwienia są kluczem do stworzenia przytulnej i intymnej atmosfery, która jest tak istotna w sypialni.

Sypialnia w stylu skandynawskim — dodatki, które wzbogacą wnętrze

Wspomniałem już nieco o dodatkach, ale warto ten temat trochę rozwinąć. Sypialnia w stylu skandynawskim nie znosi przepychu, kiczu i nadmiaru. Dodatki i dekoracje należy więc wybierać bardzo uważnie.

Przede wszystkim powinny to być elementy wysokiej jakości i z dobrych materiałów. Odpada plastik, sztuczne tkaniny i sieciówkowe bibeloty. Zamiast tego w skandynawskiej sypialni powinno się pojawić rękodzieło i dodatki designerskie.

Sypialnia w stylu skandynawskim - dodatki
Dobre dodatki do aranżacji skandynawskich to m.in. sztuka użytkowa, rośliny doniczkowe oraz ciepłe, miękkie tekstylia

Aranżacje skandynawskie kochają drewno, ceramikę i naturalne tkaniny. Na podłogach pojawiają się więc puszyste dywany, łóżka zdobią grube, ciepłe pledy i narzuty, a na półkach pojawiają się kwiaty i eleganckie naczynia. Ściany można przyozdobić minimalistycznymi grafikami lub zdjęciami w prostych ramach. Dobrze sprawdzają się też długie, zwiewne zasłony w oknach, designerskie, ale proste lampy, wiklinowe kosze i pojemniki czy zapachowe świece.

Te elementy pomogą w tworzeniu miłej, ciepłej atmosfery i sprawią, że sypialnia w stylu skandynawskim stanie się miejscem niezwykle przytulnym. Będzie prawdziwą oazą spokoju i harmonii, czyli idealnym miejscem do wypoczynku.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

SKANDYNAWSKIE MEBLE DO SALONU — CO JE WYRóżNIA I JAK DOPASOWAć JE DO ARANżACJI?
SKANDYNAWSKIE MEBLE I DODATKI — CZY TEN STYL WCIąż JEST MODNY?
BIAłO I PRZYTULNIE - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum