Minimalistyczne meble do sypialni — jak urządzić wygodne i przytulne miejsce snu w stylu minimal
Minimalistyczne meble to nie tylko domena współczesnych salonów czy kuchni. Prostota i klarowność form oraz spokojny, pozbawiony nadmiernej dekoracyjności design coraz częściej pojawia się również w sypialniach. Sprawdź, jak wybrać minimalistyczne meble do sypialni i jak stworzyć funkcjonalną i estetyczną aranżację w tym stylu!
Minimalistyczna sypialnia — czy warto?
Minimalistyczna sypialnia to idealna propozycja dla tych osób, które szukają nowoczesnej, funkcjonalnej, a przy tym spokojnej i estetycznej aranżacji. Minimalizm jest w końcu ucieleśnieniem spokoju, umiaru, lekkości i klarowności.
Wbrew wciąż funkcjonującym mitom minimalizm to nie asceza, chłód i wyrzeczenia. Jest to natomiast styl, w którym liczy się każdy detal i element wystroju. Nie ma tu miejsca na przepych i kiczowatą dekoracyjność. Ważna jest jakość, a nie ilość, dopasowanie mebli i wyposażenia do całości aranżacji, a nie wystawność poszczególnych elementów.
Minimalistyczna sypialnia jest więc miejscem uporządkowanym, przemyślanym i doskonale zorganizowanym. To oczywiście przekłada się na funkcjonalność wystroju, ale tworzy też spokojną atmosferę sprzyjającą relaksowi — a to przecież w sypialni kluczowe!
Minimalistyczna aranżacja sypialni doskonale więc podkreśla podstawową funkcję tego pomieszczenia. Pomaga się odprężyć, oczyścić umysł, daje poczucie, że wszystko jest na swoim miejscu i ma swój cel. Taki wystrój nie pochłania energii i nie rozprasza uwagi. Dzięki temu minimalistyczna sypialnia może być prawdziwą oazą spokoju.
Jednocześnie w minimalu liczy się nie tylko prostota i przejrzystość form czy designu. Duży nacisk kładziony jest na wysoką jakość. Meble do sypialni minimalistycznej są więc trwałe, funkcjonalne, a także wyjątkowo wygodne. Rezygnacja z wybujałej dekoracyjności pozwala bowiem projektantom i wykonawcom skupić się na istocie przedmiotu — jego funkcji i wygodzie użytkownika. Minimalistyczna sypialnia jest zatem nie tylko estetyczna i praktyczna, ale też bardzo komfortowa, przytulna i ciepła.
Minimalistyczne meble do sypialni — jakie wybrać?
Minimalistyczne meble do sypialni to przede wszystkim uproszczone formy i gładkie powierzchnie pozbawione tłoczeń, toczeń, gzymsów i innych elementów dekoracyjnych.
Meble skrzyniowe to głównie proste linie i kąty, a więc formy budowane na planie prostokątów lub kwadratów. Mamy tu jasne podziały na sekcje (szuflady, szafki itp.), co pomaga podkreślić funkcje mebli. Fronty są gładkie, bez zdobień. Estetyka płynie głównie z całościowej formy — doskonale dobranych proporcji i przemyślanej konstrukcji. Nie bez znaczenia jest również materiał. Minimalistyczne meble z drewna litego zyskują dodatkowy wymiar estetyczny dzięki naturalnej fakturze i rysunkowi usłojenia. Ciekawy wygląd samego tworzywa jest tu więc najlepszą ozdobą. Przykładami takich mebli do sypialni są m.in. kolekcje Bingo, James i Minimal.
Jednak minimalistyczne meble to nie tylko proste linie i kąty. Zaokrąglenia rantów widać np. w kolekcjach Greg i Bianco. Takie lekkie obłości świetnie łagodzą formę tych mebli, dodają im lekkości podkreślonej dodatkowo przez dosyć wysokie, stożkowe nóżki.
Jak widać, minimalistyczne meble do sypialni mają różne oblicza. Wciąż są to formy proste i klarowne, ale uroku dodają im drobne detale i ciekawe rozwiązania konstrukcyjne.
Łóżko w minimalu
Łóżka to oczywiście najważniejsze meble do sypialni. To one odpowiadają za funkcje tego pomieszczenia, wygodę użytkowników, dobra jakość snu i wypoczynku.
Nowoczesne łóżka w minimalu to przede wszystkim jak najprostsze ramy bez dekoracyjnych dodatków. Funkcja ramy jest tu jednoznaczna — podtrzymanie stelaża i materaca — a mebel nie wykracza poza nią.
Estetyka minimalistycznych łóżek płynie przede wszystkim z klarowności designu, ale także z materiału. Tu znów doskonale widać atuty litego drewna — jego naturalna barwa ociepla wnętrze, a rysunek usłojenia wprowadza ciekawy wzór doskonale łamiący pewną sterylność wystroju, w którą łatwo popadają wnętrza minimalistyczne.
Prostotę formy połączoną z tym ciepłem i przytulnością naturalnego drewna wyraźnie prezentują łóżka skandynawskie. Modele takie jak Vento A, Golo czy Steel świetnie wpiszą się w minimalistyczny wystrój, zapewniając jednocześnie trwałość i wygodę.
Minimalistyczne meble do sypialni — garderoba i przechowywanie
Meble do sypialni minimalistycznej to nie tylko łóżka. Większość sypialni pełni bowiem również funkcję garderoby — niezbędne są więc odpowiednie meble do przechowywania.
Koło łóżka warto umieścić odpowiednio dobrane szafki nocne. To niepozorne, ale wyjątkowo funkcjonalne meble. Dzięki nim możemy mieć pod ręką budzik, telefon, książkę czy rozmaite drobiazgi przydatne przed snem i tuż po obudzeniu.
Minimalistyczna szafka nocna powinna pasować do łóżka proporcjami i formą. Dlatego warto wybrać te meble z jednego zestawu, chociaż takie modele jak James czy Vigo są relatywnie uniwersalne. Ich prosta forma powinna pasować do większości łóżek.
Nieco trudniejszy może się okazać wybór innych mebli do przechowywania. Komody i szafki do sypialni minimalistycznej powinny być dopasowane nie tylko do wystroju, ale przede wszystkim do potrzeb użytkowników.
Minimalizm kładzie duży nacisk na funkcjonalność i ergonomię. Dlatego każdy mebel należy dobierać do roli, jaką ma odgrywać we wnętrzu. Np. komody do sypialni powinny mieć gabaryty i układ funkcjonalny odpowiedni do tego, co będziemy w nich przechowywać. Każdy musi indywidualnie zdecydować, czy potrzebuje więcej szuflad, czy półek za drzwiczkami. A może lepiej sprawdzą się otwarte regały lub wiszące półki?
Indywidualne dostosowanie mebli do potrzeb pomaga zachować tak istotną w minimalu organizację i umiar oraz płynący z nich spokój. Wybierając wyposażenie, trzeba więc zwracać uwagę zarówno na design, jak i na funkcjonalność.
Dodatki i dekoracje do sypialni w stylu minimalistycznym
Minimalizm to nie tylko dobrze dobrane meble, ale też odpowiednie dodatki i pozostałe wyposażenie.
Oczywiście aranżacje minimalistyczne stawiają na umiar, ale nie są wcale ubogie. Istotne jest w nich jednak to, by każdy element miał swoją wartość dla mieszkańców. Duży nacisk kładziony jest na wartość funkcjonalną, czyli użyteczność wszystkich przedmiotów. Jednak w minimalu jest również miejsce na wartość emocjonalną — przedmioty sentymentalne, pamiątki itp.
Ważne jednak, by nie robić z pomieszczenia graciarni. Każdy element powinien być rzeczywiście dobrze przemyślany, jego wartość ma być oczywista i wyrazista. Umiar pomaga wyróżnić takie istotne dodatki. W otoczeniu wielu bibelotów znikłyby i zlały się w jeden wielki bałagan. W aranżacji minimalistycznej wszystko jest doskonale wyeksponowane. Właśnie dlatego tak istotna jest wysoka jakość i wysoka wartość (funkcjonalna lub emocjonalna) dodatków.
Jest tu oczywiście miejsce na sztukę użytkową wszelkiego rodzaju — estetyczne, proste w formie wazony, naczynia, szkatułki na biżuterię czy przedmioty osobiste, ale też designerski budzik, lustro w nowoczesnej ramie itp. Z drugiej strony mamy wspomniane przedmioty sentymentalne — doskonale sprawdzą się fotografie (najlepiej czarno-białe) w prostych oprawach czy pojedyncze, dobrze wyeksponowane na półkach czy komodach bibeloty.
Uwagę warto zwrócić również na tekstylia — najlepiej sprawdzi się pościel w jednolitych barwach, ewentualnie z lekkimi wzorami geometrycznymi. Poduchy to też doskonały sposób na wprowadzenie odrobiny ożywczych kolorów. Przeważnie bowiem minimalistyczne wnętrza mają bardzo spokojną, stonowaną paletę kolorystyczną. Dodatki pomagają trochę ją urozmaicić. Z kolorem nie należy jednak przesadzać. Pamiętajmy, że sypialnia ma być oazą spokoju. Zbyt intensywne barwy (tak samo jak pstrokate wzory) będą rozpraszały i pobudzały, zamiast uspokajać.
Dodatki należy więc dobierać z umiarem i uwagą. Istotny jest ich prosty, minimalistyczny design, ale jeszcze ważniejsza jest ich wartość emocjonalna lub użytkowa. Ostatecznie to właśnie takie osobiste drobiazgi — pamiątki, zdjęcia i ważne dla nas bibeloty — zamieniają lokal mieszkalny w prawdziwy dom.
Komentarze