czytania ( wyrazy)

Ogród w domu - niesztampowe pomysły na hodowanie domowych roślin

Ogród w domu ma jeden cel - sprawić, abyś czuł się jeszcze lepiej w swoim mieszkaniu. Natura hipnotyzuje, pozwalając w magiczny sposób zapomnieć o codziennych obowiązkach. To bardzo ważne, aby mieć taki ogród w domu, aby móc się na chwilę zrelaksować.

Ogród wertykalny w domu

Zapewne zauważyłeś w holach szklanych wieżowców ogrody zaczepione na ścianie. Wyglądają obłędnie i dobrą wiadomością jest to, że możesz sprawić sobie taki w domu. Łatwiejsza opcją jest zamóienie go u firmy, która zajmuje się tym profesjonalnie, jednak można również podziałać budżetowo.

W tym przypadku z pomocą przyjdą sukulenty lub chrobotek reniferowy. Aby założyć ogród wertykalny w domu, zamów specjalną matę, do której wsypiesz ziemię. Występuje w różnych wariantach: z rzędowo ułożonymi kieszeni, donicami nachylonymi pod odpowiednim kątem lub w formie metalowej siatki.

Ogród wertykalny
Mech i neony to niesłabnący od kilku lat trend.

Ogród wertykalny w najprostszej formie to wysoko zawieszona parapetowa półeczka na której ustawisz doniczki ze zwisającymi roślinami. Np. kolumnea, trzykrotka czy asparagus.

Ogródek ziołowy

Zioła muszą stać w słonecznym miejscu, inaczej ich gałązki będą się przekrzywiać i wyciągać w stronę słońca. Być może zauważyłeś podobne zachowanie u niezwykle popularnej monstery. Wystarczy 48h, aby całkowicie zmieniła położenie swoich liści. Takie obserwowanie zmian położenia łodyg skutecznie przypomni Ci, że rośliny to organizmy żywe a nie tylko ładna dekoracja.

Ogród w domu w postaci ziołowej doniczki to świetny sposób na zawsze świeże przyprawy i… odstraszanie komarów. Te owady skutecznie odstrasza bazylia oraz rozmaryn.

Ziołowy ogródek na oknie
Świeża mięta w kuchni jest bezcenna w czasie wakacyjnym.

Zielony ogródek w salonie - rośliny, których potrzebujesz

Dobra wiadomość jest taka, że popularne markety budowlane i centra roślin wykonały już 80% pracy za Ciebie. Rośliny są bardzo dobrze opisane, wraz ze sposobem ich pielęgnacji. Jeżeli jednak potrzebujesz kilku rad, aby wiedzieć jak przygotować miejsce na ogród w domu, pamiętaj że:

 • Roślina to żywy organizm, więc nie kupuj jej po to, aby szybko uschła.
 • Pamiętaj, aby ustawić zieleń na odpowiednich stanowiskach. Im roślina wypuszcza więcej kwiatów, tym więcej słońca potrzebuje.
 • Jeśli masz zwierzęta, zaopatruj się w rośliny, które nie są dla nich toksyczne.
 • Nie wprowadzaj roślin stricte ogrodowych do pomieszczenia. Nie chodzi jedynie o ich niedogodności, ale także intensywny zapach, który wydzielają.

We wnętrzach sprawdzą się monstery, schefflery, wszelkiego typu palmy, a także niezywkle modna strelitzia czy aloes.

Bujny ogród w domu
Bujny ogród w domu to marzenie wielu z nas.

Sposoby na rzadsze podlewanie roślin

Ogródek w wersji mini, stworzony z różnych maleńkich sukulentów. To jeden ze sprawdzonych pomysłów. Odmian sukulentów jest naprawdę wiele, a małe sadzonki nie przekraczają ceny 3 zł za sztukę. Masz zatem ogromne pole do popisu, zestawiając roślinki ze sobą. Sukulenty jako ogród w domu to pomysł dla zapominalskich, ponieważ podlewa się je raz w tygodniu (latem) lub raz w miesiącu (zimą).

Ogródek w domu - nawadnianie
Nie kupuj roślin, jeśli wiesz, że nie będziesz miał na ich pielęgnację.

Sukulenty to także gratka dla ciepłych aranżacji wnętrz. Jasne, ciepłe drewno w odcieniach miodowych lub nawet pomarańczowych i różowe wyposażenie pokocha sukulenty. Oprócz całej palety zieleni, prezentują się bowiem w nietypowych kolorach. Różach, fioletach, czerwieniach i pomarańczach. Gdy stworzysz z nich ogródek wertykalny, wiele osób będzie zaskoczonych, że składa się z żywych roślin!

ogród w domu - sukulenty
Warto zwrócić uwagę na sukulenty w nietypowych barwach.

Szklany ogródek. Ogród w domu może przyjąć postać pustyni i to nie dlatego, że zapomniałeś go podlać. Chodzi o kaktusy, które potrafią przybierać finezyjne kształty i zachwycać… kwiatami. Tak, kaktusy wypuszczają kwiaty obok których ciężko przejść obojętnie.

Sposoby na taki pustyny mini krajobraz to: szklarnia lub szklane naczynia. Różne rodzaje kaktusów mogą zostać włożone do cylindrowych szklanych słojów, lampionów lub podłużnego akwarium. Szczerze polecamy ten pomysł, ponieważ nie trudno w trakcie spotkania ze znajomymi lub zabawy z psem wpaść na kolce kaktusa.

Kwitnący kaktus
Kaktus kwitnie na wiele kolorów.

Różnorodne kule samonawadniające oraz mini-systemy irygacyjne, oparte na zasadzie naczyń połączonych. Ten drugi sposób jest fantastyczny, gdy wyjeżdżasz na długie wakacje (np. 3 tygodnie) lub masz niesamowicie intensywny okres w pracy i po prostu nie możesz zająć się roślinkami.

Ogród w domu, czyli kilka słów o akcesoriach

Same rośliny to nie wszystko, aby stworzyć wzorcowy ogród w domu potrzebny jest klimat. A uzyskasz go dzięki kilku prostym akcesoriom.

Fontanna

Przelewająca się i pluskająca woda to odgłos natury przy którym zasypia się w mgnieniu oka. To również miła odskocznia od zgiełku miasta i dobry sposób na nawilżenie powietrza. Elementy otoczenia, które mają swój stały, monotonny rytm tworzą oryginalną mini wersję przydomowych ogrodów.

Dymna fontanna

Inaczej kominek zapachowy lub kadzidło płynące. Ogród w domu to nie tylko rośliny i ciekawe donice, ale także gadżety, które nie tyle co urozmaicą zieloną przestrzeń, a dopasują ją do Ciebie. Rzeźba z kamieni, którą leniwie otula mleczny dym o egzotycznym zapachu to hipnotyzujący gadżet. Przypomina maksymę Oktawiana Augusta: śpiesz się powoli i pozwoli Ci roznieść po domu ulubiony aromat.

Głośniczki

Tak, małe głośniki z których sączą się odgłosy natury, trzepot skrzydeł ptaków bądź przelewająca się woda. “Odgłosy” ogrodu w domu nie muszą być wyraźne. Wystarczy, aby można je było usłyszeć, gdy podchodzisz do kąciku wypoczynkowego. To naprawdę świetny sposób na oryginalny salon.

Ogród w domy - aranżacje
Ogród w domu nadaje nową jakość przestrzeni.

Zalety ogrodu w domu

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do posiadania roślin w domu. Jednak dla spokojnego snu, wymienimy kilka niepodważalnych argumentów “za”. Ogród w domu:

 • Nawilża i oczyszcza powietrze w domu.
 • Obniża temperaturę w ciepłe miesiące.
 • Daje cień bez zasłaniania okien.
 • Pozwala odpocząć zmęczonym oczom.
 • Koi i wycisza skołatane nerwy.
 • Jest niesamowitym i niepowtarzalnym pomysłem na aranżację wnętrza.
 • Ziołowe (lub warzywne) ogródki pomagają w gotowaniu.

Topowe pomysły na aranżację ogrodu w domu

Pomysł, który jest banalnie prosty, a nada przestrzeni niesamowity klimat, to… oplatanie łodyg małymi światełkami. Lampeczki są zasilane na baterie, dlatego donica może dokładnie tam, gdzie jej potrzebujesz. Małe pojemniki możesz z łatwością ukryć wśród listków schefflery lub bujnych korzeni monstery - najpopularniejszych zielonych roślin w naszych domach.

Dodatkowo, na jednej roślinie mogą być założone lampki w ciepłej lub zimnej barwie, a to stanowczo pomaga w nadaniu salonowi odpowiedniego klimatu. Nie na darmo ogródki restauracyjne są otoczone girlandami składającymi się z żarówek - ten design się po prostu podoba!

Morskie drewno. Jest po prostu… niesamowicie klimatycznym dodatkiem. Sprawdzi się rewelacyjnie z oplątwami, szklanym ogrodem kaktusów oraz kiedy zostanie najzwyczajniej w świecie pozostawiony wśród fikusów.

Kwietniki i donice. Możesz wybierać wśród kwietników o różnej wysokości, kolorowych donic lub całych szaf skonstruowanych pod prowadzenie domowego ogrodu. Możliwości są niemal nieskończone. Pamiętaj, że aranżacja ogrodu w domu będzie spójna, jeśli każdy element będzie posiadał jakiś wspólny motyw. Mogą to być np. białe błyszczące donice lub drewno, a nawet ten sam gatunek rośliny. Wybór należy do Ciebie!

Komentarze

 • To pole jest wymagane
 • To pole jest wymagane
 • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

LUKSUS W TWOIM DOMU, CZYLI SALON W STYLU GLAMOUR
OGRóD W DOMU - NIESZTAMPOWE POMYSłY NA HODOWANIE DOMOWYCH ROśLIN
SZARE DREWNO, CZYLI PRZESTRZEń, NATURA I śWIATłO

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum