Luksus w Twoim domu, czyli salon w stylu glamour
Któż z nas nie marzy o odrobinie luksusu w codzienności. Czasem chcemy poczuć się wyjątkowo fundując sobie pobyt w ekskluzywnym hotelu czy salonie spa, stroimy się niczym na bal z królową lub wybieramy najdroższą restaurację w mieście, aby świętować ważną datę. Jedni są w stanie obejść się bez takich rarytasów, inni od czasu do czasu muszą napełnić emocjonalny zbiornik luksusu, inni – nie mogą bez tego żyć. Salon w stylu glamour jest stworzony właśnie dla trzeciej grupy osób. Nie dla nich "walnięcie się" na kanapę w dresie z chipsami i piwem. Uznają zasadę, że od swobody jest sypialnia, a w salonie trzeba być damą i gentelmanem. A może tryb życia i status społeczny warunkuje konieczność posiadania eleganckiego wnętrza? Jakikolwiek masz powód, aby w tym stylu urządzić salon – zapraszamy do lektury.
Salon w stylu glamour, czyli jakim?
Glamour oznacza nic innego, jak przepych. Nie mowa tu jednak o przepychu pod względem ilościowym i zagraceniu wnętrza, ale o przepychu jakościowym, czyli wszystko na bogato i wszystko duże! Mamy czuć się luksusowo, elegancko i wyniośle. Dookoła powinno być jasno, błyszcząco, przestronnie i przyjemnie w dotyku. Wysokiej klasy materiały, surowce i drogie dodatki są jak najbardziej na plus. Salon glamour nie jest przytulny, jest wyniosły. Tam nie mówi się kawałów o blondynkach, a prowadzi ważne rozmowy na poziomie. Poznajmy nieco szczegółów dotyczących urządzania wnętrz w stylu glamour.
Wymagania techniczne, czyli powierzchnia, wysokość i światło
Salon musi być przestronny. Na 12 metrach kwadratowych możemy co najwyżej urządzić kącik glamour, ale nie salon. Przestrzeń, jak i objętość pomieszczenia, powinna być jak największa. Tak więc salony połączone z jadalnią lub nawet kuchnią są jak najbardziej na plus. Pamiętajmy jednak, że tworząc aneks kuchenny musimy tam zachować sterylny porządek. Kolorowe ściereczki, brudne naczynia czy wyciągnięte na blat kuchenne drobiazgi zdecydowanie nie są glamour.
Oprócz powierzchni liczy się też wysokość. Jeśli mamy możliwość zbudowania wyższego salonu, np. wykorzystując poddasze – koniecznie to zróbmy. Wysokie wnętrza pozwalają wstawić wysokie okna i jeszcze lepiej doświetlić pokój. Nie bez znaczenia jest też możliwość powieszenia okazałego żyrandola czy miękkich, bogatych zasłon. Jeśli nie mamy możliwości podwyższenia salonu, dobrym pomysłem może być delikatne rozjaśnienie i ozdobienie sufitu. Można do tego użyć podświetlenia np. w podwieszanych sufitach. Można też stworzyć subtelne kasetony i sztukaterię, która nada bogaty charakter.
Wspomnieliśmy już o wysokich oknach, ale nie powiedzieliśmy, że warto wstawić ich jak najwięcej lub jak największe. Nowoczesne domy i mieszkania lubują się w potężnych taflach niczym niepoprzedzielanego szkła. Sugerując się jednak bardziej klasycznym stylem, np. ze szprosami, można postawić na mniejsze połacie, ale wstawić ich więcej. W salonie wypoczynek rzadko jest dosunięty do którejś ściany, często stoi na środku pomieszczenia, a więc ściany dookoła mogą obfitować w okna do ziemi.
Salon w stylu glamour – materiały i dekoracje
Jak szaleć, to szaleć! Lustrzane powierzchnie, ornamenty, podświetlenia, brokaty, złota, srebra to coś, co glamurowicze lubią najbardziej. Zanim jednak o dodatkach, skupmy się na podłodze i ścianach. Bardzo często podłogę w salonie glamour zdobią płytki. W nowoczesnym wydaniu bardzo modnymi są marmurowe, duże tafle o szerokości nawet 120cm. Można też postawić na jednolity kolor płytek, jednak ich duży rozmiar powinien być mocno zaakcentowany. Jeśli nie płytki, to wysokiej jakości drewniana podłoga. Zwykle deski są nieco większe niż znany do tej pory parkiet, jednak nie aż tak duże, jak popularne panele. Drewniana podłoga może być ułożona w tzw. jodełkę francuską. Prezentuje się bardzo elegancko i nawiązuje do wytwornych salonów z danych lat.
Na ścianach nie powinno być zbyt nudno. Jedna biel to zdecydowanie za mało, chyba że salonem mają rządzić obrazy i dekoracje wiszące. Standardowo warto urozmaicić nieco wystrój. Na części ścian można dać tapetę lub tapety. Ciekawym połączeniem jest zastosowanie dwóch wzorów tapet utrzymanych w jednej tonacji kolorystycznej. Do tego inspirującym rozwiązaniem jest ozdobienie ściany za telewizorem lub kominkiem. Można wyłożyć ją ozdobnymi cegiełkami, kamieniami lub płytami, np. marmurowymi. Pamiętajmy, że co błyszczy, to jest cenne! Unikajmy drewna na ścianach. Pomimo wielu zalet tego materiału i jego wysokiej jakości, drewno kojarzy się z przytulnym ciepłem, które nie do końca idzie w parze z wytwornością.
Meble w salonie glamour
Meble dzielimy na te wypoczynkowe i skrzyniowe.
Jeśli mowa o wypoczynkowych, powinny być duże i zwracać na siebie uwagę. Nawet, jeśli na sofie mieścić się mogą tylko 2 osoby, warto wybrać taką, która posiada żłobione nogi, czy wyrafinowane oparcie i podłokietniki. Aranżując salon glamour możemy to zrobić po nowoczesnemu i w klasyce. Do klasyki pasować będą pikowane welury i satyny. Do tego duża ilość zdobionych poduszek oraz inne tekstylia, jak masywne zasłony, firany czy pokaźnych rozmiarów dywan oraz skóra przy kominku. W nowoczesnej wersji meble wypoczynkowe wykonane być mogą ze skóry. Dla relaksu i prestiżu wyposażmy je w elektronicznie sterowane zagłówki lub podnóżki, które można wysunąć przyciskając subtelnie ukryty guzik dotykowy. Do sofy warto dobrać fotele lub pufy.
Mówiąc o meblach skrzyniowych raczej nie musimy długo zastanawiać się nad surowcem użytym do ich produkcji. Najtrwalsze i najpiękniejsze będą oczywiście meble drewniane, utrzymane w wysokim połysku. Wybierzmy głównie zabudowane regały czy komody oraz przeszklone witryny, które dodatkowo można stylowo podświetlić. Da to możliwość zaprezentowania kolekcji szkła lub drogiej porcelany, podczas gdy na regałach niech królują sporych rozmiarów wazony, figury, lampki czy kwiaty. Biorąc pod uwagę sporą ilość okien, ciężko będzie ustawić meble skrzyniowe, dlatego też nie decydujmy się na ich dużą ilość. Zadaniem salonu glamour jest przede wszystkim zachwycać, a dopiero później być lekko praktyczny. Dlatego unikaj stawiania na szafach drobiazgów, które zepsują cały efekt.
Dodatki w salonie w stylu glamour
Jak wspomnieliśmy nie raz i nie dwa, luksusowe salony błyszczą. Dlatego wszelkie dodatki, które potęgują wrażenie bogactwa i przepychu są wskazane. Jeśli decydujemy się na odkryty regał, np. na książki, niech nie będą to wielobarwne okładki z tanimi romansidłami, lecz kolekcja pięknie zdobionych albumów, literatura piękna czy inne pozycje utrzymane w dobrym stanie i jednolitej kolorystyce.
Zdecydowanie często pojawiającym się elementem w salonie glamour jest duże lustro nad komodą, często wstawione w bogato zdobioną ramę. Powiększa dodatkowo wnętrze oraz odbija światełka. Na plus są sporych rozmiarów wazony z kwiatami (również sztucznymi, ale dobrej jakości), figury i rzeźby oraz dekoracyjne patery. Zrezygnujmy za to z drobnostek. Maleńkie figurki i ozdoby zdecydowanie nie nadają się do salonu glamour.
Komentarze