Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

"Przejściowe" mieszkanie - PANORAMA 360°



Loading...

Panorama Przejściowe mieszkanie - PANORAMA 360°
Ikona 360
Ikona Uruchom

Prezentujemy Państwu aranżację niewielkiego, ale przytulnego mieszania w nowym budownictwie, a konkretnie zajrzymy do salonu połączonego z jadalnią.

Pierwszą rzeczą, która zwraca uwagę w tej aranżacji jest intrygujący układ funkcjonalny. Jadalnię i salon umieszczono bowiem za przejściową sypialnią. To niebanalne rozwiązanie, które przywodzi na myśl apartament i sprawia, że pomieszczenia te nabierają prywatności i intymnego charakteru. Zaproszenie do takiego salonu czy jadalni, stanowi pewnego rodzaju nobilitację, jest wyrazem zaufania i dopuszczeniem zaproszonego do prywatnej sfery mieszkańców. Sama sypialnia nie jest zresztą twardo oddzielona od jadalni i salonu, duże, dwuskrzydłowe, przeszklone drzwi sprawiają, że to wydzielenie jest raczej nieformalne, a pomieszczenia dzienne i sypialne tworzą pewną zwartą prywatną strefę.

Przechodząc przez wspomniane przeszklone drzwi wkraczamy do strefy jadalnej, za którą znajduje się strefa wypoczynkowa. Nie są one od siebie oddzielone żadnym zabiegiem architektonicznym, definiuje je raczej wyposażenie i sposób użytkowania. Strefy te przenikają się zatem, przez co ich granice stają się bardzo elastyczne.

Stół z kolekcji Bona Źródło: The Beds

Całe pomieszczenie urządzono w spójny sposób, zapewniając ciągłość i jednolitość aranżacji salonu i jadalni. Kontrast pomiędzy pobielaną podłogą z wyraźnym rysunkiem usłojenia drewna, a czarną ścianą naprzeciw okna nadaje mocno graficznego charakteru. Na czarną ścianę można sobie tutaj pozwolić, ponieważ pomieszczenie jest doskonale doświetlone przez rząd czterech dużych okien. Okna te kończą się tam, gdzie zaczyna się strefa wypoczynkowa, dzięki czemu w pokoju jest jasno, ale swobodnie można wylegiwać się na kanapie, nie narażając się na drażniące oczy ostre słońce.

  • Przejściowe mieszkanie - PANORAMA 360° Obrazek
  • Przejściowe mieszkanie - PANORAMA 360° powiększenie

Połączenie drewna i stali

Jadalnia konstytuowana jest przed duży, drewniany stół stojący w świetle okien. Dobrane do niego krzesła o czarnych plastikowych siedziskach i kobiecej linii, osadzonych na delikatnych stalowych nogach, podkreślają graficzność i elegancję aranżacji. Ich opływowe kształty świetnie komponują się z zaokrąglonymi nogami stołu, tworząc spójną całość. Uzupełnieniem strefy jadalnej jest duży, kredens z obszerną, przeszkloną gablotą, w której można wyeksponować piękną zastawę lub serwis kawowy. Znajdujące się w kredensie szuflady zapewniają natomiast miejsce na stołową bieliznę i inne niezbędne w jadalni utensylia. Za doświetlenie jadalni po zmroku odpowiadają dwie duże, czarne, okrągłe oprawy wiszące nad stołem, które wpisują się w graficzny charakter wystroju elegancko kontrastując z białym sufitem i korespondując z krzesłami.

Stół z kolekcji Bona Źródło: The Beds

W głębi pomieszczenia urządzono natomiast kącik wypoczynkowy o klasycznym układzie kanapa – stolik kawowy – szafka RTV. Taki układ pozwala na realizację wszystkich niezbędnych funkcji salonu na stosunkowo małej przestrzeni i sprawdza się tutaj idealnie.

Salon z kolekcji Bona Źródło: The Beds

Wygodna, miękka kanapa, dzięki temu, że jest pozbawiona nóżek, mocno zakotwicza się w podłodze a poprzez czarną tapicerkę, wyraźnie odcina się na tle pobielanej podłogi i białych ścian utrzymując graficzność aranżacji. Graficzność ta podkreślona jest dodatkowo przez dobrze dobrane tekstylia, np. w postaci czarnych i białych poduszek.

Pernamentna stylistyka

W centralnym punkcie salonu znajduje się dość masywny stolik kawowy. Ta masywność jest charakterystyczna dla całej kolekcji widocznych tutaj mebli. Zawdzięczają ją one pogrubianym, ozdobnym nogom, które kotwiczą meble w podłodze. Wywołuje to wrażenie trwałości i pewnego rodzaju permanentności. Każdy z tych mebli ma swoje stałe, jasno ustalone miejsce, dzięki czemu nie są one wyłącznie funkcjonalnym sprzętem użytkowym, ale również, a może nawet przede wszystkim, bardzo silnym akcentem kompozycyjnym.

Salon z kolekcji Bona Źródło: The Beds

Bez kantów

Jeszcze lepiej widać to w przypadku większych mebli typu komody, szafka RTV i kredens. Ich masywna konstrukcja stanowi gwarant trwałości i solidności podkreślony zarówno przez ozdobne nogi, jak i pogrubiane, zaokrąglone fronty górnych szuflad. Takie ozdobniki nie są elementami dodanymi, wynikają bezpośrednio z konstrukcji mebla, dzięki czemu wydobywają naturalne piękno drewna, którego niepowtarzalny rysunek wciąż pozostaje najsilniejszym akcentem dekoracyjnym. Naturalne ciepło widocznego usłojenia jest wyraźnie podkreślone przez graficzność pozostałych elementów kompozycyjnych, sprawiając, że wystrój jest domknięty i pełny, nie wymaga żadnych dodatkowych bibelotów, czy dekoracji poza kilkoma dobrze dobranymi, czarno-białymi grafikami na ścianach.

Mebel bez kantów z kolekcji Bona Źródło: The Beds

Lampa spider, czyli sposób na graficzny klimat

Oświetlenie strefy wypoczynkowej zrealizowano za pomocą lampy w stylu "spider", posiadającej siedem cylindrycznych, czarnych opraw na wygiętych pałąkach. Dobrze wpisuje się ona w nowoczesny i graficzny klimat tego wnętrza, zapewniając jednocześnie odpowiednie doświetlenie.

Ta aranżacja stanowi doskonałą propozycje dla osób nowoczesnych, którym nie odpowiada surowość i minimalizm postmodernizmu, a z drugiej strony nie są fanami przepychu tworzonego przez nadmierne wzornictwo i nagromadzenie ozdobnych bibelotów. Układ funkcjonalny sugeruje również, że jest ono przeznaczone dla osób, dla których mieszkanie jest ich twierdzą, czymś osobistym i prywatnym, do czego dostęp mają jedynie najbliżsi i najbardziej zaufani. Przyjęcie gości w takim mieszkaniu jest równoznaczne z dopuszczeniem ich w najbardziej intymne przestrzenie swojego życia.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

Z AżUROWYMI PODZIAłAMI - PANORAMA 360°
W OTWARTEJ PRZESTRZENI - PANORAMA 360°
BIAłO I PRZYTULNIE - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum