Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Pokój dla niemowlaka w minimalistycznym stylu skandynawskim

Architektura redukcji od lat stanowi wyznacznik funkcjonalności. Ta z kolei jest niezbędna w pokoju maluszka. Odpowiednia organizacja, dużo przestrzeni magazynowej i przede wszystkim ergonomia – to cechy, które musi posiadać pokój dla niemowlaka.

Minimalizm, funkcjonalność… a co z bezpieczeństwem?

Miejscem, w którym niemowlak spędza najwięcej czasu jest oczywiście łóżeczko. Dobrze, jeśli będzie wykonane z litego drewna. Dlaczego? Ponieważ drewno jest materiałem hipoalergicznym i zadba o zdrowie malca. Właściwie zaimpregnowane drewno nie pozwoli, aby osiadał się na nim kurz. Z tego powodu łatwiej będzie utrzymać czystość w pokoju dla niemowlaka.

Pokój dla niemowlaka
Styl skandynawski w pokoju dziecka to trafny wybór.

Aby w pełni skupić się na bezpieczeństwie, w projekcie należy uwzględnić takie elementy, jak:

  • zabezpieczenie ostrych kantów mebli i przedmiotów;
  • zaślepki wkładane do kontaktów;
  • blokady szuflad;
  • meble z mechanizmem reagującym na lekki dotyk (aby fronty nie posiadały klamek);
  • brak wiszących półek ściennych nad łóżeczkiem;
  • mechanizmy mocujące duże meble do ściany.

To lista, która pozwoli Ci przygotować się na pierwsze dni niemowlaka w domu. Zabezpieczenia i ułatwienia codziennego funkcjonowania będą modyfikowane wraz z rozwojem charakteru dziecka. Obserwując maluszka, będziesz wiedzieć, jakich usprawnień potrzebuje pokój dla niemowlaka.

Pokój dla niemowlaka – krótka lista niezbędnego wyposażenia i akcesoriów

Wszystkie elementy, które będą częścią pokoju dla niemowlaka mają ogromne znaczenie. Z jednej strony liczy się zaspokajanie potrzeb malca, z drugiej zminimalizowanie niepotrzebnych stołów, krzeseł, foteli czy szafy wolnostojącej.

Pokój dziecka
Beże, jasne pomarańcze, przydymione róże to neutralne kolory, które pasują każdej aranżacji.

Niezbędne jest łóżeczko, o którym wspominaliśmy już wyżej. Dobrze, jeśli będzie w nim dużo miejsca, ponieważ oprócz niemowlaka, znajdą się w nim: kołderka, kocyk, poduszka czy maskotki, grzechotki oraz inne akcesoria. Duże łóżeczko to również inwestycja na kolejne lata, ponieważ nie będzie potrzeby wymiany na wyposażenie większych rozmiarów. Pamiętaj, że niemowlę wkrótce zacznie raczkować, przewracać się w trakcie snu z boku na bok i bawić. Wszystko w swoim drewnianym łóżeczku.

Pokój dla niemowlaka wymaga dobrej klasy organizera. Pieluchy, oliwka, środki higieniczne… musisz je mieć zawsze pod ręką. Komoda drewniana może natomiast pełnić dwie funkcje: przestrzeni magazynowej na ubranka i rzeczy niemowlaka oraz miejsca na przewijanie. Przewijak z powodzeniem umieścić na płaskim blacie komody, która w pokoju niemowlaka powinna znaleźć swoje miejsce zaraz obok łóżeczka.

Pokój dziecka
Umieszczenie łóżeczka przy oknie zapewni maluszkowi stały dopływ świeżego powietrza.

Wygodny fotel. Dlaczego fotel, a nie sofa? Ze względu na jego kielichowy kształt, który zapewnia komfort podczas karmienia oraz szerokie podłokietniki, na których możesz zawiesić np. podręczny organizer. Chwila odpoczynku dla mamy jest bardzo ważna, dlatego tutaj niezwykle istotne jest szerokie oparcie z wypełneienim zapamiętującym kształt ciała. Wybór odpowiedniego fotela ma wpływ na prawidłowe ułożenie kręgosłupa, który po ciąży może być lekko nadwyrężony.

Gdzie usytuować pokój dla niemowlaka?

Wybierając miejsce na pokój dla niemowlaka warto powrócić do kwestii bezpieczeństwa. Usytuowanie pokoiku ma wpływ na samopoczucie malca, a także czas reakcji, gdy zapłacze.

Pokój dla niemowlaka powinien być jasny. Nie zawsze mamy wpływ na to, jakie okna są zamontowane w pomieszczeniu – czasem mieszkanie może być wynajmowane lub po prostu budżet determinuje wymianę okien w konkretnym, wyznaczonym czasie. Wówczas dobrze jest zadbać o to, aby okna po prostu wychodziły na zachód lub południowy zachód. O ile maluszek właściwie cały czas przebywa w łóżeczku, tak starsze dziecko doceni naturalne światło w swoim kąciku w trakcie wolnego popołudnia.

Pokój dla niemowlaka
Warto stawiać na przedmioty wielofunkcyjne.

Pokój niemowlaka z oknami na zachód sprawia, że sypialnia rodziców (ulokowana możliwie najbliżej pokoju dziecka) może mieć okna skierowane na wschód. To rozwiązanie posiada szereg zalet. Naturalne światło wpada wówczas do sypialni właśnie nad ranem, aby około południa niemal całkowicie zniknąć. Dzięki temu sypialnia nie będzie nagrzewać się w lato i dlatego będzie w niej po prostu chłodniej.

Fotel retro
Fotel retro | The Beds

Styl skandynawski w pokoju niemowlaka

Idealnym wyborem aranżacji wnętrza pokoju dla niemowlaka będzie styl skandynawski. Jasne, naturalne materiały wspierają jego rozwój oraz dobre samopoczucie. Zabawki wykonane z ekologicznych tkanin i wypełnienia umożliwią sensoryczne poznawanie świata. Natomiast minimalizm to Twój sprzymierzeniec w walce z nieporządkiem, który w mgnieniu oka pojawia się podczas opieki nad nowym członkiem rodziny.

Filozofia stylu skandynawskiego to właśnie redukcja niepotrzebnych elementów wyposażenia. Pomyśl, których pieluszek używasz najczęściej. Czy ilość śpioszków jest odpowiednia? Czy zabawki są jakościowe czy może w ferworze zakupów kupiliście jeszcze 3 niepotrzebne misie?

Pokój dziecka
Minimalizm w pokoju dla niemowlaka oznacza utrzymanie idealnej czystości.

Pamiętaj o drewnianych skrzyniach na zabawki. Są świetne w organizacji, ponieważ po zabawie możesz po prostu wrzucić do niej przedmioty, zamiast tracić czas na ustawianie ich na półkach. Ważną rolę odgrywa szafka z bajkami i książeczkami dla maluszka. Warto usytuować ją nieco dalej od łóżeczka. Duża popularnością w stylu skandynawskim cieszą się wiklinowe kosze, które również mogą stać się znakomitą przestrzenią do przechowywania.

Styl skandynawski promuje kontakt z naturą. Zatem dobrym wyborem będzie umieszczenie w pokoju dla niemowlaka roślin oczyszczających powietrze. Zieleń uspokaja, roślinność ociepla wnętrze, a jej zalety bezpośrednio wpłyną na zdrowie dziecka.

Ciekawym elementem wystroju może okazać się dywan z grubym włosiem. Wrażenia sensoryczne są gwarantowane, a dodatkowo bawiąc się zapewnisz swojemu dziecku komfortowe i bezpieczne miejsce do odkrywania swoich talentów.

Pokój dla dziecka – podsumowanie

Najważniejsze elementy pokoju dla niemowlaka to drewniane łóżeczko, komoda, przewijak oraz meble, które zapewniają dużo przestrzeni magazynowej. To wszystko musisz nabyć na kilka tygodni przed przyjściem malucha na świat.

Po wstępnej aranżacji upewnij się, czy pokój jest przygotowany w bezpieczny sposób. Następnie obserwuj maluszka, aby resztę dostosować do jego charakteru. Dynamika rozwoju jest również wspierana przez bezpośrednie otoczenie, w którym przebywa dziecko.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

MEBLE DREWNIANE DLA DZIECI
DREWNIANE MEBLE DO POKOJU DZIECKA — JAK URZąDZIć PRZYTULNE I BEZPIECZNE WNęTRZE DLA MALUCHA?
WNęTRZE W ODRESTAUROWANEJ KAMIENICY - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum