Meble w stylu eko — sprawdź, co wyróżnia ten nowoczesny styl!
Meble w stylu eko stają się coraz wyraźniejszym elementem współczesnego ekologicznego podejścia do życia. Są nie tylko sposobem na piękną i klimatyczną aranżację wnętrza. Pomagają też zadbać o środowisko i pozwalają żyć w zgodzie z naturą nawet w centrum miasta. Czym, zatem są meble w stylu eko i na czym polega ten styl?
Nowoczesny powrót do natury, czyli meble w stylu eko
Coraz wyraźniejsze objawy kryzysu klimatycznego sprawiają, że świadomość ekologiczna w społeczeństwach zachodnich stale rośnie. Wyraźne kroki w kierunku zielonej energii czy lepszej gospodarki odpadami podejmowane są na szczeblach państwowych i międzynarodowych (np. w ramach Unii Europejskiej). To pierwsze kroki do (miejmy nadzieję) lepszego świata, w którym ludzie będą dbali nie tylko o siebie, ale też o swoje otoczenie.
Jednak działania na rzecz zdrowego i czystego środowiska należy podejmować także oddolnie. Powinny one wychodzić od ludzi i dotyczyć ich najbliższej przestrzeni życiowej — choćby mieszkań.
Dziś doskonale wiemy, że ekologia w domu to nie tylko segregowanie śmieci czy ograniczenie używania plastiku. Jeśli naprawdę chcemy zadbać o przestrzeń życiową — tak naszą, jak i przyszłych pokoleń — o ekologii powinniśmy myśleć na każdym kroku, także projektując czy urządzając swoje mieszkania.
Chodzi zatem o to, by zawsze mieć świadomość własnego wpływu na środowisko i starać się, by ten wpływ był jak najmniej destrukcyjny. Meble w stylu eko (czy szerzej, całe aranżacje w tym nurcie) są takim wyrazem świadomości ekologicznej.
Jednak popularność mebli w stylu eko wynika nie tylko z ich wartości ekologicznej. Są też wyrazem tęsknoty za naturą i chęcią powrotu na jej łono. Stanowią antytezę tak popularnego przez ostatnie lata stylu industrialnego. Są przeciwwagą dla bardzo nowoczesnych, ale często ascetycznych, pustych i sterylnych wnętrz o skrajnie minimalistycznym charakterze. Stanowią więc odtrutkę na wszystkie te nowoczesne trendy wnętrzarskie, które wyzuły współczesne mieszkania z indywidualizmu i prawdziwego charakteru.
Rosnąca świadomość ekologiczna
Meble w stylu eko ponownie wprowadzają do mieszkań naturę, z którą w ostatnich latach w pewien sposób walczyliśmy. Rewolucja przemysłowa, a później informatyczna w pewnym sensie antagonizowały naturę, przeciwstawiając jej nowoczesność i rozwój. Daliśmy sobie wmówić, że to, co naturalne jest prymitywne, a nawet barbarzyńskie. Przyszłością miała być produkcja masowa, automatyzacja czy syntetyczne materiały.
Natura stała się jedynie narzędziem czy źródłem zasobów, które wydawały się niewyczerpalne. Oczywiście dziś doskonale wiemy, że to wszystko było mrzonką. bezrefleksyjne wykorzystywanie natury doprowadziło do degradacji środowiska i globalnych zmian klimatu. Plastik, który miał być cudownym materiałem i miał m.in. chronić lasy przed wycinką na drewno, dziś stanowi jeden z największych problemów ekologicznych. I nie chodzi już nawet o wszechobecne tony plastikowych śmieci, a o mikroplastik, który już noworodki mają w swoim organizmie.
Dziś wiemy więc, że drogą do rozwoju nie jest wyzyskiwanie natury, a życie w zgodzie z nią. Zrównoważony rozwój, mądre wykorzystanie zasobów naturalnych i ponowne osadzenie człowieka w środowisku — to sprawy kluczowe, jeśli chcemy zadbać o przyszłość.
Zmiany w tym zakresie należy prowadzić zarówno odgórnie (na szczeblach rządowych i międzynarodowych), jak i oddolnie, a więc samodzielnie wprowadzając zmiany we własnych domach. Oczywiście takie działania, jak np. rezygnacja z plastikowych słomek do napojów wydają się błahą kwestią w zestawieniu z tonami odpadów generowanymi przez fabryki. Chodzi jednak o pewną zmianę myślenia, która musi objąć całe społeczeństwo.
Podnoszenie świadomości ekologicznej musi dotyczyć zarówno korporacji, rządów czy organizacji, jak i zwykłych ludzi. Tylko wtedy nauczymy się, że znaczenie ma wszystko, co choćby w najmniejszym stopniu poprawia nasze szanse na życie w czystym i zdrowym środowisku.
Co wyróżnia meble w stylu eko?
Meble w stylu eko wpisują się w nowoczesne trendy dotyczące zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Ich najważniejszą cechą jest wykorzystanie wyłącznie naturalnych materiałów, ale także dbałość o wydajną produkcję o minimalnym wpływie na środowisko.
Nie są to zatem meble produkowane masowo i bez umiaru. Chodzi m.in. o unikanie nadprodukcji i konieczności późniejszego utylizowania niesprzedanych produktów. Dlatego meble w stylu eko tworzy się w niewielkim nakładzie, a często wręcz na zamówienie. Gotowe produkty nie zalegają więc w magazynach czy w salonach meblowych i nie trafiają na śmietnik, kiedy zmieni się moda i konieczna jest wymiana ekspozycji w sklepach.
Sama produkcja także jest możliwie przyjazna środowisku — korzysta się przy niej z nowoczesnych, wydajnych i bezpiecznych metod produkcji. Dba się o rozsądne wykorzystanie zasobów — tak surowców do produkcji, jak i energii.
Mądrze gospodaruje się także odpadami produkcyjnymi, wykorzystując je na różne sposoby. W przypadku mebli w stylu eko jest to relatywnie proste, bo wykorzystuje się tu materiały naturalne, które nadają się do recyklingu. Odpadowe kawałki drewna można np. przerobić na rozmaite półprodukty — choćby płyty meblowe. W ostateczności można je też spalić, pozyskując z nich energię.
Materiały na meble w stylu eko
Meble w stylu eko to bezwzględnie meble wykonane z materiałów naturalnych i nadających się do recyklingu. Dominują zatem meble drewniane, choć pojawia się także wiklina, rattan, metal, kamień czy szkło.
Drewno na meble w stylu eko powinno być pozyskiwane ze zrównoważonych upraw i bezpiecznych, oficjalnych wycinek. Coraz więcej mówi się bowiem o nielegalnych wycinkach i to już nie tylko na terenach dziewiczych lasów gdzieś w dalekiej Brazylii czy krajach azjatyckich, ale także na naszym rodzimym terenie. Dobrze zatem, jeśli producent jasno przedstawia całą drogę mebla — od tartaku do klienta.
Kluczem są sprawdzeni, a co więcej — lokalni dostawcy. Lokalnie pozyskiwane drewno zostawia znacznie mniejszy tzw. ślad węglowy. Nie trzeba go bowiem transportować na duże odległości. Znaczenie ma oczywiście także wsparcie lokalnych przedsiębiorców, którzy mając rynki zbytu “pod nosem”, sami nie muszą wysyłać towaru w odległe zakątki świata.
Meble w stylu eko to jednak nie tylko dobre, lokalne i etycznie pozyskiwane drewno. Istotne jest także, by inne materiały były ekologiczne, bezpieczne dla środowiska i pozyskanie w sposób zrównoważony. Dotyczy to m.in. klejów, okuć, lakierów czy olejów.
Na szczęście dziś nie jest problemem wykorzystanie klejów naturalnych czy zastąpienie syntetycznych lakierów i bejc roślinnymi olejami, które są doskonałe do wykończenia drewna.
W The Beds dbamy o wszystkie wyżej wymienione aspekty. Korzystamy zatem wyłącznie z etycznie pozyskiwanego drewna, bezpiecznych, naturalnych klejów czy materiałów wykończeniowych. Mamy też nowoczesny zakład produkcyjny, w którym dbamy o oszczędność energii i maksymalne wykorzystanie wszystkich zasobów. Dzięki temu nasze meble nie tylko doskonale wyglądają, ale są też w pełni bezpieczne dla środowiska.
Trwałość mebli eko
Bardzo ważne jest, by meble w stylu eko były solidne i trwałe. Im dłużej taki produkt służy, tym rzadziej trzeba go wymieniać — tym mniejsza zatem produkcja i tym mniej odpadów.
Na szczęście meble z litego drewna z natury są dosyć trwałe. Odpowiednio wysezonowane i zabezpieczone drewno może zachować idealny wygląd i właściwości przez długie dekady.
Solidna konstrukcja mebli to oczywiście także właściwe łączenia elementów, wykorzystanie mocnych okuć i dbałość o detale. Dobre meble w stylu eko są więc odporne na upływ czasu i uszkodzenia, a do tego doskonale wyglądają, bo wykonane są z troską i uwagą.
Forma mebli w stylu eko
Meble w stylu eko to nie tylko kwestia odpowiedniego podejścia do produkcji. Skoro mowa o stylu, to także o charakterystycznych cechach wyglądu tych mebli. Rzeczywiście, meble w stylu eko mają pewną estetykę, ale nie jest ona tak mocno ukonstytuowana jak w innych stylach wnętrzarskich.
Nie ma więc charakterystycznych i typowych dla stylu eko motywów wzorniczych czy form. Znacznie ważniejsza jest tu pewna filozofia i podejście do budowy, jak i wykorzystania tych mebli.
Przeważnie jednak meble w stylu eko są meblami o minimalistycznej, prostej formie. Wynika to logicznie z założeń tego nurtu. Im mniej dekoracyjnych elementów i dodatków, tym mniej materiału potrzeba na taki mebel. Minimalizm jest tu zatem naturalną konsekwencją odpowiedzialnej gospodarki zasobami.
Druga istotna sprawa, to eksponowanie naturalności tych mebli, a zatem ich głównego budulca, czyli drewna. Meble w stylu eko najczęściej więc mają zachowaną naturalną barwę i rysunek usłojenia drewna. To nadaje im niezwykle ciepłego i przytulnego charakteru i to mimo minimalistycznej formy. Widzimy to choćby w takich kolekcjach, jak Vinci, Steel czy Vigo, gdzie bardzo proste formy nabierają niezwykłego uroku właśnie dzięki wykorzystaniu naturalnego drewna.
Trzeba jednak zaznaczyć, że w stylu eko jest miejsce również na nieco bardziej dekoracyjne formy. Nie powinny to być meble mocno wybujałe, ale nie muszą też być skrajnie minimalistyczne.
Przykładem może być kolekcja Abies. Mamy tu skrzyniowe, dosyć proste korpusy i płaskie fronty ozdobione charakterystycznym ułożeniem listewek w jodełkę. Taka konstrukcja jest zarówno oszczędna pod względem zużycia materiału, jak i ciekawa i w pewnym sensie rozrzeźbiona, dynamiczna.
W przypadku drewnianych mebli eko często właśnie takie proste, ale efektowne zabiegi pozwalają na tworzenie wyposażenia o bardzo odmiennych charakterach. To z kolei sprawia, że styl eko jest niezwykle różnorodny i, jak już wspomniałem, nie ma swojej jednej ustalonej formy.
Meble w stylu eko — zrób je sam!
Jak pokazałem, meble w stylu eko mogą mieć bardzo różne oblicza. Wspomnieć trzeba jednak o jeszcze jednym istotnym trendzie, a mianowicie o DIY (Do It Yourself - Zrób To Sam).
Meble w stylu eko mają jak najmniej wpływać na środowisko. Jest więc oczywiste, że pasują tu rzeczy zrobione samodzielnie, poza wielkimi zakładami produkcyjnymi, najlepiej z materiałów z odzysku.
Doskonale spiszą się tu zatem stoliki z palet i samodzielnie wykonane półki czy proste regały np. z drewna rozbiórkowego. Majsterkowicze i pasjonaci sami tworzą nawet bardziej złożone meble — od łóżek po piękne kredensy.
Meble DIY wymagają oczywiście pewnej wiedzy i doświadczenia, a także dobrego pomysłu, a niekiedy też warsztatu i profesjonalnych narzędzi. Nie jest to zatem rozwiązanie dla wszystkich. Jednak ci, którzy sami nie chcą, nie mogą lub nie potrafią zrobić takich sprzętów, mogą skorzystać z coraz szerszej oferty mebli rzemieślniczych.
Jedną z zalet rosnącej popularności trendu DIY jest bowiem powrót rzemieślników i ponowne zwrócenie się ku rzeczom robionym ręcznie, w małym nakładzie i przez lokalnych twórców.
Stopniowo odchodzi się zatem od tandetnej masówki, którą trzeba było wymieniać właściwie co sezon. Wielkie sieciówki meblowe wciąż trzymają się doskonale, ale powoli i nieubłaganie tracą zamożniejszych klientów, którzy wolą jednak postawić na jakość i unikatowość produktów rzemieślniczych.
To oczywiście doskonale wpisuje się w nurt eko, w którym płyta meblowa, laminaty i sztuczne okleiny są wręcz symbolem tandety i obciachu, a przede wszystkim negatywnego wpływu na środowisko. Rzadko zdarza się bowiem, by takie materiały były biodegradowalne czy nadawały się do recyklingu.
Nie tylko meble w stylu eko
Meble w stylu eko pomagają zmieniać myślenie o środowisku i własnym otoczeniu. Są jednak tylko jednym z wielu kroków, które warto, a może i należy podjąć, by żyć w prawdziwej zgodzie z naturą.
Nie zachęcam oczywiście nikogo do porzucenia dobrodziejstw cywilizacji i przysłowiowej ucieczki w Bieszczady. Nie chodzi o to, by rezygnować z technologii czy osiągnięć ludzkości. Jestem jednak pewien, że człowiek należy do natury — jest jej częścią i powinien dbać o swoje w niej miejsce.
Dlatego do domu warto wprowadzić nie tylko meble w stylu eko, ale też inne elementy wyposażenia, które pomogą utrzymać kontakt z naturą. Poczynając od bazy (podłogi i ścian), a skończywszy na drobnych dekoracjach i detalach, warto stawiać na naturalne materiały, zrównoważoną produkcję czy lokalnych rzemieślników. Wszyscy chcemy przecież żyć w otoczeniu, które jest zdrowe, bezpieczne i przyjazne.
Komentarze