Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Pokój gościnny — jak urządzić przytulne, wygodne i funkcjonalne miejsce dla gości?

Pokój gościnny to miejsce urządzone z myślą o odwiedzających i nocujących u nas gościach. Powinien być praktyczny, przytulny i uniwersalny, aby każdy czuł się w nim dobrze. W zależności od wielkości mieszkania może to być pomieszczenie osobne lub strefa wydzielona w innym pokoju. Sprawdźmy więc, jak urządzić wygodny pokój gościnny w różnych warunkach.

Pokój dla gości - podstawowe meble
Idealny pokój dla gości łączy funkcję sypialni, miejsca wypoczynku, garderoby i gabinetu

Pokój gościnny — zadbaj o najważniejsze funkcje

Na początek zastanówmy się, jakie funkcje powinien pełnić pokój gościnny. To miejsce, w którym zakwaterujemy wizytujących nas członków rodziny czy przyjaciół przyjeżdżających na noc lub kilka dni. W pokoju gościnnym nie może więc zabraknąć miejsca do spania, ale również przestrzeni na ubrania, do wypoczynku czy pracy. Idealny pokój gościnny łączy zatem elementy sypialni, garderoby, salonu i gabinetu.

Najważniejszym meblem jest wygodne łóżko. W zależności od warunków może to być zwykłe łóżko dwuosobowe lub mebel rozkładany, który spełni jednocześnie rolę sofy do siedzenia i miejsca snu.

Równie ważne będą odpowiednie meble garderobiane. Dobrze dobrane meble na odzież pozwolą gościom rozpakować walizki, a to zapewni większy komfort i zbuduje poczucie gościnności gospodarzy.

Pokój gościnny
Miejsce na ubrania dla gości jest bardzo istotne dla zachowania porządku i budowania komfortu

Przyjeżdżający na dłużej mogą potrzebować spokojnego, zacisznego miejsca do pracy. Jeśli przestrzeń na to pozwala, pokój gościnny powinien więc być wyposażony w biurko i wygodne krzesło. W mniejszych pomieszczeniach można je ewentualnie zastąpić wysokim stolikiem czy ławą dostawianą do składanego łóżka.

Dodatkowo pokój gościnny wyposażyć można w meble i sprzęty służące rozrywce. Sprawdzi się m.in. szafka RTV z telewizorem i urządzeniami multimedialnymi, regał z książkami czy stolik kawowy z niskimi siedziskami do grania w gry towarzyskie i zabaw z dziećmi. Takie elementy pozwolą gościom spędzić czas po swojemu, odpocząć w swoim gronie czy zapewnić prywatność i spokój gospodarzom, np. w czasie ich pracy.

Jak urządzić pokój gościnny w osobnym pomieszczeniu

Urządzając pokój gościnny, największe pole do popisu mamy, kiedy na ten cel przeznaczymy osobne pomieszczenie. To dobry pomysł dla tych, którzy często organizują spotkania rodzinne czy towarzyskie. Pokój gościnny przyda się szczególnie rodzinom z dziećmi, które często odwiedzają dziadkowie pomagający w opiece nad maluchami. Takie wizytacje mogą trwać nawet kilka tygodni, warto więc zadbać o prywatną przestrzeń dla przyjezdnych.

Dobrze zorganizowany pokój gościnny w osobnym pomieszczeniu pozwala zrealizować wszystkie podstawowe funkcje. Będzie miejscem snu, wypoczynku, pracy, zabawy, garderobą, i prywatnym zaciszem, w którym goście poczują się jak u siebie.

Meble do pokoju gościnnego z kolekcji Vinci
Pokój gościnny w osobnym pomieszczeniu to połączenie sypialni, garderoby, dodatkowo można tu urządzić miejsce do pracy i rozrywki

Podstawowe meble w pokoju dla gości

Zacząć warto od mebli do sypialni, przede wszystkim dwuosobowego łóżka. W dużych pokojach gościnnych powinno to być zwykłe łóżko na prostej ramie, bo takie jest najwygodniejsze. W mniejszych pomieszczeniach sprawdzi się rozkładana sofa lub tzw. amerykanka. Przy łóżku powinny stanąć szafki nocne na drobiazgi, lampkę, budzik itp.

Niezbędna będzie też szafa. Najlepiej, jeśli mebel ten będzie łączył miejsce na wieszaki z półkami, jak w modelach Bianco, Golo, Retro lub Greg. Jeśli spodziewamy się dłuższych wizyt lub licznego towarzystwa, można postawić na szafę 3-drzwiową, np. model Steel lub Bingo.

Szafa z kolekcji Golo
Pojemna szafa z miejscem na wieszaki i półkami to idealny mebel na ubrania dla gości

Pokój gościnny w osobnym pomieszczeniu wyposażyć można także w funkcjonalną komodę. Najlepiej, by był to model uniwersalny, wyposażony w kilka szuflad i szafkę z drzwiczkami. Przykłady to np. modele Retro i Greg. Taki układ pozwala na dobrą organizację odzieży niezależnie od tego, kto nas odwiedzi i jakie ubrania przywiezie.

Łóżko i miejsce na ubrania oraz przedmioty osobiste to absolutna podstawa. W zasadzie w tak wyposażonym pomieszczeniu można już przyjąć gości. Jednak dla własnego i ich komfortu, warto zadbać też o dodatkowe sprzęty.

Wyposażenie uzupełniające

Biurko do pokoju gościnnego to doskonały pomysł. Zapewni odwiedzającym miejsce do pracy, przeglądania internetu czy rozrywki przy laptopie. Takie miejsce zagwarantuje spokój i komfort zarówno gościom, jak i gospodarzom, pozwoli bowiem jednym i drugim spędzić czas osobno, bez przeszkadzania sobie wzajemnie.

Biurko nie musi być duże, wystarczą kompaktowe modele o podstawowej funkcjonalności, takie jak Vento, Cubic lub Koli. Umieszczenie nad biurkiem lustra pozwoli zmienić je w funkcjonalną toaletkę. Dzięki temu goście będą mogli oporządzić się w swoim pokoju i zmniejszy się poranna oraz wieczorna kolejka do toalety.

Małe biurko i wygodne krzesło tapicerowane
Nawet niewielkie biurko z wygodnym krzesłem zwiększy funkcjonalność pokoju gościnnego i zapewni odwiedzającym miejsce do pracy

W pokoju gościnnym powinny też znaleźć się wygodne miejsca do siedzenia. Krzesło musi oczywiście stanąć przy biurku. Jeśli metraż na to pozwala, warto jednak zadbać także o sofę lub przynajmniej dwa fotele, szczególnie jeśli łóżko się nie składa. Przy siedziskach należy postawić choćby niewielki stolik, np. model Augusto lub Quadro. Stworzy to miejsce do wypoczynku, rozrywki, wypicia kawy czy przekąszenia czegoś bez przeszkadzania pozostałym domownikom.

Ten kącik wypoczynkowy można uzupełnić o małą szafkę RTV — np. Retro, Koli lub Greg. Te kompaktowe meble będą wystarczające na zorganizowanie niewielkiego centrum multimedialnego z telewizorem i podstawowymi sprzętami dla gości.

Umeblowanie pokoju gościnnego można rzecz jasna rozbudowywać o kolejne elementy — regały, witryny, półki itp. Najważniejsze jednak, by zapewnić funkcjonalność pomieszczenia. Przeładowanie pokoju gościnnego meblami do przechowywania może sprawić, że szybko zmienimy go w magazyn własnych rzeczy, a dla odwiedzających nie zostanie wiele miejsca. Lepiej tego unikać. Jeśli tworzymy pokój gościnny z prawdziwego zdarzenia, niech będzie to miejsce dla przyjeżdżających, a nie graciarnia dla domowników,

Przytulny, uniwersalny wystrój

Pokój gościnny ze swej natury tworzony jest dla różnych osób. Powinien więc mieć uniwersalny charakter i nienachalny, zrównoważony wystrój, w którym każdy poczuje się miło i komfortowo.

Warto więc postawić na spokojne barwy, desenie i wzornictwo. Sprawdzą się tutaj typowo klasyczne aranżacje. Takie wystroje są eleganckie, ale nie przeładowane dodatkami i zdobieniami. Sprawdzą się w nich meble z kolekcji Odys, Bona oraz Retro o prostej formie, ale ciekawych, dekoracyjnych detalach.

Uniwersalna aranżacja pokoju gościnnego
Aranżacja pokoju dla gości powinna być prosta, przytulna i uniwersalna, aby każdy czuł się tutaj dobrze

Pokój gościnny można też urządzić nowocześnie, w uniwersalnym minimalu lub ciepłym stylu skandynawskim. Takie aranżacje mają prostą, ale schludną i przytulną estetykę. Meble z kolekcji Bianco, Vinci czy Cubic doskonale tu pasują.

W dodatkach i dekoracjach należy zachować umiar i to nie tylko ze względów estetycznych, ale i praktycznych. Duża ilość bibelotów i ozdób to po prostu konieczność częstszego i dłuższego sprzątania. Przygotowanie takiego pomieszczenia na wizytę gości wymaga więc więcej czasu i wysiłku.

Najlepiej też wybierać uniwersalne dekoracje i dodatki. Pokój gościnny powinien być wolny od osobistych przedmiotów domowników, ich zdjęć czy pamiątek. Takie elementy sprawiają, że przestrzeń jest nazbyt spersonalizowana i trudno gościom poczuć się w niej jak u siebie.

Pokój gościnny jako strefa w innym pomieszczeniu

Pokój gościnny w osobnym pomieszczeniu to luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Znacznie częściej strefę dla odwiedzających wyznacza się w innym pokoju, łącząc różne funkcje.

Na pokój gościnny zmienia się najczęściej salon lub gabinet, rzadziej pokój dziecka. Takie połączenie funkcji to często jedyna opcja na małych metrażach. Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju miejsce dla gości musi być niewygodne czy niefunkcjonalne. Wystarczy o nim dobrze pomyśleć przy urządzaniu mieszkania.

Rozkładana sofa lub narożnik to nie tylko wygodne meble do siedzenia przed telewizorem i spędzania czasu z rodziną. To również praktyczne miejsce snu dla gości. Wystarczy przy meblowaniu salonu lub gabinetu pomyśleć o takim meblu, który przyda się i na co dzień i w czasie wizyt.

W gabinecie połączonym z pokojem gościnnym sprawdzi się amerykanka. To meble bardzo kompaktowe, po złożeniu zajmują niewiele miejsca i służą za wygodne siedzisko. Rozłożone zapewniają z kolei wygodne miejsce snu. Trzeba tylko pamiętać, by amerykankę ustawić tak, żeby było miejsce na jej pełne rozłożenie.

Rozkładana sofa typu amerykanka
Rozkładana sofa, typu "amerykanka" to idealny mebel do pokoju gościnnego na małym metrażu lub organizowanego w innym pomieszczeniu

Łączenie funkcji pomieszczeń ma swoje zalety. Pokój gościnny w salonie “załatwia” sprawę rozrywki — to tutaj zazwyczaj stoi domowe centrum multimedialne. Z kolei w gabinecie z pewnością jest już biurko z wygodnym krzesłem.

Największym problemem jest zatem garderoba. Na małych metrażach trzeba niestety iść na kompromisy. Zamiast szafy można postawić otwarty stojak na ubrania, który zajmuje niewiele miejsca, i często jest rozkładany. Zapewni on miejsce na ubrania wiszące. Na bieliznę i składane elementy odzieży przyda się choćby mała szafka czy komoda, ale można też zastosować praktyczną skrzynię Vento lub wydzielić gościom miejsce w szafkach wiszących w salonie czy gabinecie.

Organizacja pokoju gościnnego jako strefy w innym pomieszczeniu wielu osobom wydaje się trudna. Nie musi jednak tak być. Jeśli dobrze przemyślimy ten temat i zadbamy o podstawowe funkcje już na etapie meblowania mieszkania, z pewnością uda się stworzyć przyjazne i funkcjonalne pomieszczenie zarówno dla domowników, jak i odwiedzających.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum