Pokój przechodni – zmora perfekcyjnego mieszkania?
Rewelacyjna lokalizacja i klimatyczny budynek, a w środku… mieszkanie z pokojem przechodnim. Czy to pech? Nie zawsze. Pokój przechodni nadaje wnętrzom klasy, jest rewelacyjny pod względem designerskim (bo kto może dziś pozwolić sobie na taki „zbytek”?), a także pomaga w logistyce przyjmowania gości.
Jak poradzić sobie z takim pokojem, jeśli nie do końca chcesz, aby pozostał przechodni?
W jakich budynkach najłatwiej o pokój przechodni?
W nowym budownictwie rzadko zdarzy się pokój przechodni. Takie pomieszczenia to najczęściej efekt przebudowy mieszkań w kamienicy. Niegdyś budowano stare mieszkania na planie kwadratu bądź prostokąta. Co ciekawe, zajmowały najczęściej całe lub połowę piętra i ciąg komunikacyjny wiódł… w koło.
W koło takiego mieszkania, co oznacza, że przechodząc przez wszystkie pokoje, można było znaleźć się w punkcie startowym. To bardzo teatralne rozwiązanie, ponieważ ze szkolnych wizyt w miejskim teatrze na przedstawienia komediowe (tj. Zemsta) z pewnością pamiętasz, że aktorzy pojawiali się wyłącznie w 1 pokoju. Pokoju przechodnim.
Kiedy ogromne mieszkania w kamienicach podzielono na mniejsze, zadbano o dodatkowe ściany, które jednak oddzielały jedno mniejsze mieszkanie od drugiego. Natomiast pokoje przechodnie naturalnie zostały w każdym z nich.
W niskich kamienicach, które można spotkać na Górnym Śląsku również znajdują się pokoje przechodnie. To z kolei efekt dzielenia dużej izby na mniejsze tak, aby każdy z członków licznej rodziny mógł znaleźć miejsce dla siebie. Niegdyś mieszkanie w śląskiej kamienicy liczyło 3 pomieszczenia: izbę, kuchnię z piecem oraz sypialnię. Mieszkania miały dość duży metraż, dlatego w latach 90-tych niektórzy zdecydowali się na tzw. amfilady.
Amfilada to długie pomieszczenie stworzone z pokoi przechodnich, w których drzwi są umieszczone na tej samej osi.
Problem czy wyzwanie?
Być może wiele osób wzdryga się na myśl o pokoju przechodnim. Może nawet uznaje go za marnotrawienie przestrzeni. Jednak taka przestrzeń nie stanowi problemu aranżacyjnego.
W rodzinie bądź wśród zgranych lokatorów może być wręcz miejscem pożądanym. Dzięki takiej wspólnej przestrzeni można czuć się, jak na neutralnym gruncie, gdzie każdego obowiązują te same zasady (czego niestety nie można powiedzieć o rodzeństwie, które kłóci się bo któreś weszło nie do tego pokoju, co trzeba).
O ile reszta przestrzeni ma wystarczający metraż, pokój przechodni może przynieść wiele dobrego dla domowników.
Pokój przechodni – 3 pomysły na nadanie mu funkcjonalności
Jednym z wyzwań pokoju przechodniego jest odnalezienie jego nadrzędnej funkcji. W dobrze zaprojektowanym mieszkaniu nie może po prostu pozostać czymś na wzór korytarza.
Oddzielenie od reszty
Pokój przechodni możesz oddzielić od reszty pomieszczeń, pozostawiając przestrzeń na ciąg komunikacyjny. Jeśli chodzi o sam design, rozwiązania są proste, tanie i przede wszystkim ładne. Jednak żaden parawan, kotara, komody ustawione w rzędzie, roślinność, ława, szklane drzwi przesuwne, industrialne oszklone drzwi nie wyciszą dźwięków w 100%.
Z wszystkich wymienionych elementów, jako najlepszy pochłaniacz dźwięków przedstawia się kotara z grubego materiału plus drzwi przesuwne. Materiałem na kotarę może być plusz, który często jest wykorzystywany do szycia kurtyn teatralnych, które słyną z rewelacyjnego pochłaniania głosów z kulis.
Jednym z minusów tego rozwiązania jest stale osadzający się w niej kurz, który wnika głęboko w materiał. Niestety, najlepsza z opcji wygłuszających nie będzie odpowiednia dla alergików.
Urządzenie jadalni (przestrzeni wspólnej)
Jadalnia jest pomieszczeniem, które zwykle wykorzystuje metraż innego pomieszczenia. Dzieje się tak na przykład, gdy jest częścią salonu lub kuchni. Trzeba jej wówczas wydzielać osobne miejsce, zadbać o to aby aranżacja była spójna, a jednak wyróżniała miejsce do spożywania posiłków.
Równocześnie, jadalnia jest miejscem w którym spędzamy stosunkowo mało czasu, ponieważ ciężko urządzić sobie w niej kącik na e-lekcje lub oglądać TV.
Pokój przechodni jawi się zatem jako doskonała lokalizacja jadalni w domu. Łatwy dostęp z niemal każdego innego pokoju w mieszkaniu sprawi, że stanie się centralnym punktem komunikacyjnym.
Dodatkowo, gdy dzieciaki będą malować, dojadać posiłek czy grać w panszówki, będziesz mieć je zawsze na oku, ponieważ pokój przechodni stanowi otwartą przestrzeń.
Zadbana przestrzeń magazynowa
Ogólnodostępność pokoju przechodniego sprawia, że jest on świetnym miejscem do magazynowania. Ręczniki, pościel, przybory do pielęgnacji tarasowego ogródka, składzik na zabawki dziecka, miejsce na słoiczki z domową konfiturą czy szafa na zimowe kurtki w lecie.
Wszystko, o czym pomyślisz może być składowane w estetycznej przestrzeni magazynowej pokoju przechodniego. Każdy z domowników będzie miał zawsze do niej dostęp, bez dzielenia się kluczem czy stałych pytań: “a gdzie znajdę…?”. Jak to gdzie? W ogólnodostępnym „magazynie”, gdzie każda rzecz ma swoją osobna półeczkę.
Proste i genialne równocześnie.
Aranżacja przestrzeni przechodniej
Do stworzenia wygodnej i funkcjonalnej aranżacji pokoju przechodniego, wykorzystaliśmy trzy kolekcje rodzinnej manufaktury The Beds. Meble z litego drewna to przede wszystkim wysoka jakość, ale również uniwersalność, ponieważ meble drewniane pasują niemal do każdego wnętrza, a materiał z roku na rok staje się bardziej luksusowy.
Pokoje przechodnie najczęściej są spotykane w kamienicach, zatem zdjęcia również przedstawiają pokoje kamieniczek z wysokim sufitem.
KOLI
Prostota kolekcji KOLI będzie świetna do pokoju przechodniego. Nienarzucający się styl nie będzie stanowił problemu nawet dla najbardziej wymagających lokatorów. Przestrzeń wspólna mieszkania musi być uniwersalna, chyba że wszyscy zgodnie twierdzicie, że kochacie np. styl industrialny. Wówczas meble drewniane można dobrać pod właśnie te estetykę.
ODYS
To kolekcja, która ma bardzo ciekawe nóżki mebli. Lekko wygięte, nadają całej konstrukcji mebla awangardowy wyraz, co doskonale łączy się z nieco artystycznym wystrojem kamienicy. Wiszący ozdobny żyrandol, niewielkie nawiązania do stylu ludwikowskiego działają na wyobraźnię. Na zdjęciu opcja z sypialnią, ponieważ pokój przechodni może stanowić również pokój dla gości, którzy przyjadą do was w odwiedziny.
VIGO
Te meble drewniane są idealne do pokoju przechodniego ze względu na duże drewniane płyty. Stół nie posiada klasycznych nóżek, a właśnie nogi w formie płyty, która doskonale dzieli przestrzeń na pół.
Komentarze