Renowacja mebli kuchennych — jak naprawić i odnowić meble w kuchni?
Renowacja mebli kuchennych to doskonały sposób nie tylko na naprawę wyposażenia, ale też na odświeżenie lub zmianę aranżacji. Naprawa mebli jest zdecydowanie tańsza niż ich wymiana i daje też wiele możliwości, których nie ma w przypadku gotowych elementów ze sklepu. Sprawdź więc, jak skutecznie i estetycznie naprawić meble w kuchni.
Czemu meble kuchenne niszczą się szybciej niż inne?
Meble kuchenne niszczą się zdecydowanie szybciej niż wyposażenie innych pomieszczeń. Wynika to zarówno z intensywniejszej eksploatacji, jak i warunków panujących w kuchni oraz funkcji samego wyposażenia.
Przede wszystkim meble kuchenne są narażone na wilgoć. Dotyczy to szczególnie szafek przy zlewie. Kuchnia jest też miejscem, w którym relatywnie często zdarza się coś rozlać czy rozchlapać. Meble w tym pomieszczeniu mają kontakt nie tylko z wodą, ale też z innymi płynami, tłuszczem, parą i produktami spożywczymi. W kuchni jest też znacznie większa amplituda temperatur, szczególnie przy kuchence czy piekarniku, co również ma negatywny wpływ na meble.
Niekorzystne warunki, takie jak wilgoć i zmiany temperatury, negatywnie wpływają właściwie na wszystkie meble kuchenne. Jednak uszkodzeniom najszybciej ulegają te wykonane z płyt meblowych, np. z MDF-u. Często występuje odklejenie okleiny, a dostająca się pod nią wilgoć prowadzi do puchnięcia płyty. Znacznie trwalsze będą więc meble z litego drewna, o ile zostaną odpowiednio zabezpieczone (zaimpregnowane i wykończone odpowiednimi, chroniącymi przed wilgocią lakierami lub olejami).
W przypadku mebli kuchennych istotnym czynnikiem są też uszkodzenia mechaniczne. Wynikać mogą z intensywnej eksploatacji, częstego otwierania szafek i szuflad, dużego obciążenia półek, przypadkowych uderzeń czy zadrapań. W kuchni pracujemy z narzędziami ostrymi i ciężkimi, wiele sprzętów AGD przy pracy tworzy duże wibracje itd. Wszystko to sprawia, że renowacja mebli kuchennych jest potrzebna znacznie częściej niż w przypadku mebli do innych pomieszczeń.
Jak przedłużyć żywotność mebli kuchennych?
Meble w kuchni niszczą się szybciej, ponieważ narażone są na różne szkodliwe czynniki. Podstawowym sposobem na przedłużenie ich żywotności jest zatem zabezpieczenie przed działaniem tych czynników.
Wspomniałem już, że duże znaczenie ma tu materiał, z którego meble wykonano i sposób ich wykończenia. Warto jeszcze raz podkreślić, że meble z drewna litego, jeśli są właściwie zabezpieczone, niszczą się zdecydowanie wolniej od tych z płyty. To wcale nie jest fakt oczywisty, wiele osób wciąż uważa bowiem, że drewniane meble kuchenne nie są dobrym pomysłem, bo drewno źle reaguje na wilgoć. Jest to prawda, ale tylko w przypadku drewna surowego. Dobre meble kuchenne robione są natomiast z drewna zabezpieczonego przed wilgocią — odpowiednio impregnowanego i wykończonego wodoodpornymi lakierami lub olejami.
Wybór dobrych mebli to zatem podstawowy sposób na zapewnienie ich trwałości i funkcjonalności przez wiele lat. Ponadto ważne jest utrzymanie porządku w kuchni. Znaczenie ma np. natychmiastowe wycieranie rozlanych płynów z powierzchni mebli czy regularne mycie korpusów i frontów z osadzającego się tłuszczu. Ważne jest także unikanie stawiania na nich gorących przedmiotów czy nadmiernego obciążania półek i szuflad.
Najważniejsze powody do renowacji mebli kuchennych
Renowacja mebli kuchennych sprawdza się w dwóch zasadniczych przypadkach. Po pierwsze jest sposobem na naprawę zniszczonego wyposażenia. Po drugie natomiast, jest dobrą metodą na zmianę wyglądu mebli, a w konsekwencji na zmianę aranżacji w kuchni.
Odnowienie mebli uszkodzonych pozwala na przedłużenie ich żywotności i zachowanie funkcjonalności oraz dobrego wyglądu kuchni bez kosztownej wymiany wyposażenia. Taką renowację mebli przeprowadza się przede wszystkim, kiedy uszkodzenia są na tyle wyraźne, że znacząco pogarszają wygląd wnętrza lub kiedy zagrażają funkcjonalności mebla.
Naprawia się więc zawiasy, uchwyty czy zniszczone prowadnice szuflad, ale również porysowane lub uszczerbione blaty, fronty, a nawet korpusy. Uszkodzenia mebli kuchennych bardzo często dotyczą też elementów stykających się z podłogą, ca więc cokołów, które są bardzo narażone na działanie wilgoci.
Powodem do renowacji mebli kuchennych będą więc uszkodzenia konstrukcji, ubytki materiału, mocno widoczne rysy, plamy i przebarwienia czy uszkodzone elementy funkcjonalne — zawiasy, prowadnice itp.
Z drugiej strony renowacja mebli do kuchni to również sposób na zmianę wyglądu. Najpopularniejszą metodą na metamorfozę aranżacji jest zmiana koloru mebli — przez malowanie lub wymianę okleiny. Wymienić można też całe fronty (np. z gładkich na tłoczone i odwrotnie) czy detali, takich jak gałki i uchwyty.
Co ważne, wszystkie te działania można przeprowadzić samodzielnie, bez zatrudniania profesjonalistów i relatywnie niskim kosztem.
Renowacja mebli kuchennych — cokoły i korpusy
Bywa tak, że renowacja mebli kuchennych wymaga wymiany całych elementów konstrukcji. Zazwyczaj dotyczy to cokołów, rzadziej korpusów. Cokoły to te elementy, które stykają się bezpośrednio z podłogą. Są więc najbardziej narażone na wilgoć — nie tylko, kiedy coś się rozleje, ale również przy myciu podłogi.
Naprawa cokołów zazwyczaj polega na wymianie listew cokołowych na nowe. W celu przedłużenia ich żywotności można jednak zamontować odpowiednie uszczelki chroniące cokół przed bezpośrednim działaniem wody. Można też zdecydować się na meble kuchenne na nóżkach. Pomagają one nieco odciążyć aranżację, nadając jej lekkości.
Decydując się na wyposażenie na nóżkach (lub montując takie nóżki w czasie renowacji mebli kuchennych), warto przemyśleć ich wysokość. Zbyt niskie będą bowiem utrudniały dostęp pod korpusy, gdzie zbiera się nie tylko kurz, ale również resztki jedzenia i inne zanieczyszczenia. Nóżki powinny więc podnosić korpusy na tyle wysoko, by łatwo się pod nimi sprzątało.
Jednym z poważniejszych zadań przy renowacji mebli kuchennych jest naprawa korpusów. Nie chodzi tu o lifting powierzchni — malowanie czy zmianę okleiny — a o naprawę poważniejszych uszkodzeń, takich jak ubytki materiału czy napuchnięte od wilgoci fragmenty.
Drobniejsze ubytki można wypełnić odpowiednimi masami i pastami drewnianymi. Zawierają one pulpę drzewną i substancje klejące, dzięki czemu doskonale nadają się zarówno do naprawy ubytków w meblach z płyty, jak i z drewna litego.
Zdarza się jednak, że korpusy są na tyle zniszczone, że żadne zabiegi renowacyjne nie pomogą i konieczna jest po prostu ich wymiana. Warto przy tym rozważyć, czy do wymiany jest od razu cały korpus, czy tylko jego elementy (np. pojedyncza ściana). Obecnie meble kuchenne przeważnie nie są klejone, a skręcane, więc ich rozłożenie i dosztukowanie elementów nie powinno być technicznie trudne.
Renowacja mebli kuchennych — fronty
Fronty meblowe to elementy, które w największym stopniu wpływają na wygląd wyposażenia. To one są najbardziej widoczne, ale też najbardziej eksploatowane i narażone na uszkodzenia.
Naprawa (lub wymiana) frontów to zatem jedno z najważniejszych zadań przy renowacji mebli kuchennych. Podobnie jak w przypadku korpusów, naprawę drobnych ubytków można przeprowadzić z użyciem odpowiednich szpachli. O ile jednak przy korpusach estetyka nie musi być aż tak ważna (boki czy tył mebli kuchennych często są niewidoczne), o tyle w przypadku frontów ma znaczenie zasadnicze.
Dlatego wypełnione ubytki trzeba pomalować lub okleić okleiną. Estetyczne dosztukowanie fragmentu okleiny jest trudne (choć nie niemożliwe), więc przeważnie kończy się na wymianie całej powierzchni frontu.
Renowacja mebli kuchennych to jednak nie tylko ich naprawa, ale też zmiana wyglądu. Malowanie i wymiana okleiny są na to świetnym (prostym i relatywnie tanim) sposobem. Jednak metamorfoza wystroju na nowy styl może wymagać zmiany formy. Dotyczy to np. przypadku, kiedy szafki stylizowane (z tłoczeniami, intarsjami itp.) chcemy zmienić na minimalistyczne (gładkie). Takie działania wymagają oczywiście wymiany całych frontów i należą do najbardziej kosztownych zadań związanych z renowacją mebli kuchennych.
Przy wymianie frontów szafek należy pamiętać o kilku rzeczach. Oczywistą sprawą jest, że trzeba dopasować wymiary do posiadanych korpusów. Wiele osób zapomina jednak, że odpowiednio rozmieszczone muszą być także zawiasy, uchwyty i gałki. Jeśli źle dobierzemy pozycję tych elementów, w najlepszym wypadku będzie trzeba je przekładać (co nie jest wcale takie proste), w najgorszym fronty będą bezużyteczne.
Malowanie mebli kuchennych
Renowacja mebli kuchennych to oczywiście nie tylko naprawa czy wymiana elementów konstrukcyjnych. Doskonałe efekty estetyczne przynosi też zmiana kolorystyki. Najprostszą i najszybszą metodą jest tu malowanie. Pozwala ono odnowić lub całkowicie odmienić wygląd mebli w kuchni.
Aby malowanie mebli kuchennych było skuteczne, trwałe i estetyczne, trzeba je odpowiednio przeprowadzić. Pierwszym krokiem zawsze jest przygotowanie powierzchni. W tym celu należy lekko przetrzeć meble papierem ściernym o gramaturze 100-120. Można to zrobić ręcznie lub przy użyciu szlifierki.
Niekoniecznie trzeba tu ścierać całą starą farbę czy lakier. Chodzi raczej o zmatowienie powierzchni, by nowa powłoka dobrze trzymała. Co istotne, malować można nie tylko lite drewno czy surową płytę meblową, ale również okleinę.
Jeśli planujemy renowację mebli kuchennych, które są mocno porysowane, konieczne może być nieco głębsze szlifowane w celu zredukowania rys. Przed malowaniem trzeba też uzupełnić ewentualne ubytki wspomnianymi już pastami do drewna.
Nowa powłoka musi być naniesiona bardzo dokładnie, często używa się do tego wałków, które pomagają równomiernie rozprowadzić farbę po całej powierzchni mebla. Zazwyczaj malowanie mebli kuchennych wymaga nałożenia 2-3 warstw farby, przy czym każda z warstw musi wyschnąć przed aplikacją kolejnej.
Oczywiście rodzaj produktu malarskiego może być różny w zależności od materiału, który malujemy i oczekiwanego efektu. Stosuje się zatem farby, lakiery, bejce itp. Warto zwrócić uwagę na to, by używany produkt był wodoodporny, co zapewni lepszą ochronę mebli kuchennych.
Wymiana okleiny
Renowacja mebli kuchennych przez wymianę okleiny to świetny sposób nie tylko na zmianę koloru, ale również faktury. Okleiny mogą mieć powierzchnię gładką i jednolitą, ale również trójwymiarową czy z jakimś deseniem. Popularne są np. okleiny z imitacją rysunku usłojenia drewna, a w aranżacjach nowoczesnych ze wzorami geometrycznymi.
Wymiana okleiny nie jest wcale trudna, o ile przeprowadzimy ją prawidłowo. Ważne jest jednak, by powierzchnia mebli nie była zbyt uszkodzona. Głównym problemem jest tu napuchnięcie płyty meblowej spowodowane wilgocią. Takie nabrzmiałe fragmenty właściwie należałoby wymienić, choć w niektórych przypadkach można je zeszlifować na płasko.
Znaczenie ma też wybór samej okleiny nie tylko pod względem jej wyglądu, ale i właściwości. W kuchni warto postawić na produkty łatwo zmywalne i odporne na działanie wilgoci, przebarwienia czy temperatury.
Przygotowanie powierzchni do oklejania
Pierwszym etapem przygotowania do renowacji mebli kuchennych przez oklejanie jest oczywiście odkręcenie uchwytów. Pracę może ułatwić też całkowite rozkręcenie mebli. Rozmontowanymi elementami łatwiej bowiem manipulować, a oklejanie wymaga dużej precyzji. Wygoda pracy ma tu zatem spore znaczenie.
Jeśli oklejamy meble w dobrym stanie technicznym, nową okleinę możemy nałożyć na starą. Wymaga to oczywiście bardzo dokładnego oczyszczenia i odtłuszczenia powierzchni. Jeśli jednak stara okleina jest uszkodzona lub się odrywa, należy ją zdjąć.
Odrywanie okleiny zaczynamy od narożników, podważając ją szpachelką. Proces ułatwi podgrzanie powierzchni. W tym celu można wykorzystać zwykłą suszarkę do włosów lub żelazko. Korzystając z żelazka, nie przykładamy go bezpośrednio do okleiny, a przez szmatkę. Usunąć trzeba też resztki kleju. Można zastosować odpowiednie preparaty lub zeszlifować stary klej papierem ściernym.
Kolejny krok to dokładne odpylanie i odtłuszczenie powierzchni, po czym można przystąpić do naklejania nowej powłoki.
Oklejanie mebli
Nową okleinę nakłada się od góry mebla w dół. Istnieją dwie szkoły dotyczące dopasowania okleiny do mebla. Pierwsza mówi, że płaty okleiny należy przygotować wcześniej i dociąć idealnie na wymiar. Druga zakłada, że na meble naklejamy nieco większe płaty okleiny i docinamy, prowadząc nóż po krawędzi mebla. Obie techniki wymagają dużej precyzji. Wydaje się jednak, że metoda pierwsza jest lepsza z kilku względów.
Przede wszystkim okleiny często mają na tylnej stronie narysowaną siatkę, która ułatwia odmierzenie wymiarów i równe przycinanie. Ponadto, przy ewentualnym błędzie materiał możemy po prostu wyrzucić (lub dociąć na mniejszy element). Tymczasem już naklejona i źle docięta okleina będzie wymagała zerwania, wyczyszczenia powierzchni z kleju i przygotowania powierzchni do ponownego oklejania.
Uchwyty, gałki, prowadnice i inne akcesoria
Renowacja mebli kuchennych to również wymiana (lub naprawa) detali i akcesoriów. W każdym meblu co jakiś czas warto po prostu dokręcić śrubki, sprawdzić, jak dobrze trzymają się uchwyty, gałki, prowadnice czy zawiasy. Te ostatnie często są też regulowane i mogą wymagać okresowej kalibracji.
Zdarza się także, że uchwyty, zawiasy czy prowadnice szuflad się zrywają. Pół biedy, kiedy się po prostu odkręcą, gorzej, gdy zostaną wyrwane z fragmentem frontu lub korpusu. Ich ponowny montaż w tym samym miejscu może wtedy wymagać uzupełnienie ubytku mocną szpachlą. W skrajnych przypadkach konieczne może być przeniesienie elementu, a nawet wymiana części mebla, do której był on mocowany.
Jeżeli celem renowacji mebli kuchennych jest naprawa uszkodzonych elementów, najlepiej wybrać te same modele zawiasów, uchwytów czy prowadnic, które mieliśmy wcześniej. Jeśli jednak chcemy zmienić wygląd lub funkcjonalność, ważne jest, by dobrać akcesoria o odpowiednich wymiarach, parametrach i sposobie montażu. Najlepiej, kiedy nowy element będzie można zamontować dokładnie w miejscu starego lub tak, by maskował stare połączenia (dziury po kołkach czy śrubach). Nie będzie trzeba wtedy wypełniać ubytku po dawnym mocowaniu, zamalowywać go czy wymieniać okleiny.
Renowacja mebli kuchennych przez wymianę uchwytów ma nie tylko znaczenie funkcjonalne. Takie detale często zmienia się też w celach estetycznych. Nowe uchwyty mogą bowiem znacząco odmienić wygląd mebla. Zazwyczaj wymianę robi się przy okazji zmiany koloru lub okleiny, aby gałki i rączki do otwierania dopasować do nowego stylu mebla i odświeżonej aranżacji.
Jak widać, renowacja mebli kuchennych może dotyczyć wielu aspektów — tak funkcjonalnych, jak i estetycznych. Starannie przeprowadzona, pozwala więc dopasować meble do własnych potrzeb i gustu. Jest doskonałym sposobem na przedłużenie żywotności wyposażenia, jak i na nadanie kuchni unikatowego wyglądu i stworzenie pięknego wystroju wnętrza.
Komentarze