Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Produkcja mebli drewnianych. Droga mebli od projektu do domu klienta.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak powstają meble drewniane? Droga od abstrakcyjnego projektu w głowie projektanta do fizycznego obiektu, z którego korzystasz na co dzień, jest długa, skomplikowana, a przede wszystkim fascynująca. Przekonaj się sam i sprawdź, jak wygląda produkcja mebli drewnianych!

Produkcja mebli drewnianych
Produkcja mebli drewnianych to długi, skomplikowany i niezwykle ciekawy proces wymagający wyobraźni, zmysłu artystycznego i umiejętności technicznych

Po pierwsze projekt

Wiele osób myśli, że produkcja mebli drewnianych odbywa się warsztatach i fabrykach. Fizycznie rzeczywiście tak jest, to tu tworzy się namacalny obiekt, który potem kupujemy w sklepie. Tak naprawdę jednak meble najpierw powstają w głowach projektantów.

Wszystko zaczyna się więc od wizji, pomysłu na formę i wzornictwo. Warto oczywiście zaznaczyć, że obraz w głowie (a potem na papierze lub monitorze) nie zawsze da się zrealizować. Fantazja ponosi czasem projektantów zbyt daleko, wyobrażają sobie formy i kształty, których realizacja jest niemożliwa choćby ze względów technicznych. Dlatego tak ważna jest rola konstruktorów, którzy sprowadzają projektantów-wizjonerów na ziemię. 

Zadaniem konstruktora jest więc ocena projektu pod względem jego wykonalności i adaptacja wizji do rzeczywistości. Uwzględnić trzeba zatem prawa fizyki, właściwości materiałów, gabaryty mebli, ich kształty, sposoby łączenia poszczególnych elementów itp.

Produkcja mebli drewnianych wymaga więc nie tylko wyobraźni, zmysłu estetycznego i artystycznej wizji, ale też bardzo konkretnych, technicznych umiejętności i dużej wiedzy. W całym procesie realizacji projektów istotni są zatem technolodzy. To oni testują właściwości materiałów, oceniają ich jakość, wyznaczają możliwe zastosowania itp. Co istotne, przy produkcji mebli drewnianych technolodzy pracują nie tylko z najważniejszym surowcem — drewnem. Badają też właściwości klejów, okuć, lakierów i innych materiałów konstrukcyjnych czy wykończeniowych.

To m.in. ta wiedza dostarczana przez technologów pozwala konstruktorom weryfikować wykonalność wizji projektantów. Wszyscy są więc od siebie zależni i pracują jako zespół.

Produkcja mebli drewnianych - projekt
Wszystko zaczyna się od wizji projektanta, która przelewana jest na papier lub ekran monitora przy udziale konstruktorów i technologów

Meble drewniane — surowiec najwyższej jakości

Praca technologów i konstruktorów pokazuje, jak istotna jest doskonała jakość wszystkich materiałów, których używa się przy produkcji mebli drewnianych. Im lepszy surowiec, tym lepsze jego właściwości, a więc tym większe możliwości realizacji różnych projektów.

W The Beds dbamy więc o pozyskanie najlepszego drewna na meble. Współpracujemy jedynie z tymi firmami, które pozyskują drewno w sposób ekologiczny, legalny i udokumentowany. Bardzo ważne jest dla nas, by surowiec pochodził z zasobów odnawialnych, z wycinek prowadzonych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Wyselekcjonowane drewno z wycinki trafia do tartaku, gdzie dzielone jest na tarcicę (mniejsze elementy, np. nieobrobione deski). Następnie tarcicę zabezpiecza się przed grzybami oraz szkodnikami i suszy (sezonuje).

Sezonowanie drewna jest niezwykle istotnym etapem. Do produkcji mebli drewnianych wykorzystywać można bowiem wyłącznie odpowiednio wysuszony surowiec. Wszyscy przecież słyszeli o tym, że drewno “pracuje”. W dużej mierze wynika to właśnie z parowania i wchłaniania wody, co prowadzi do kurczenia i rozszerzania się materiału. W czasie sezonowania usuwany jest więc nadmiar wilgoci, a drewno się obkurcza.

Ważne jest też odpowiednie tempo suszenia drewna. Zbyt szybkie może prowadzić do pękania materiału. Dlatego, w zależności od gatunku, sezonowanie trwa od kilku tygodni nawet do kilkunastu miesięcy.

Wysezonowane drewno tnie się na odpowiednie kawałki i selekcjonuje, po czym tworzy się z niego klejonkę. To nic innego jak mniejsze kawałki połączone w większe płyty. Klejonka jest znacznie mniej podatna na kurczenie i pęcznienie niż jednolite kawałki drewna. Dlatego taki materiał jest po prostu bardziej stabilny i trwały. Oczywiście w The Beds do produkcji mebli drewnianych wykorzystujemy wyłącznie ekologiczne kleje bezpieczne dla ludzi i środowiska.

Drewno na meble
Dobrej jakości surowiec to podstawa, dlatego w The Beds korzystamy jedynie z wyselekcjonowanego drewna pozyskiwanego w sposób etyczny i ekologiczny

Produkcja mebli drewnianych — bierzemy drewno na warsztat

Mamy więc projekt (który przeszedł przez ręce konstruktora) i mamy materiał — wysokiej jakości drewno w formie klejonki litej lub łączonej. Przechodzimy zatem do fizycznej produkcji mebli drewnianych.

Materiał trafia do naszego warsztatu, gdzie poddawany jest mechanicznej i ręcznej obróbce. Klejonkę docina się do odpowiednich rozmiarów i wygładza. Następnie wycina się z niej docelowe już elementy mebli i wykonuje niezbędne frezy oraz otwory. Tak przygotowane części szlifuje się dokładnie, a w razie potrzeby załamuje też krawędzie.

Produkcja mebli drewnianych odbywa się z wykorzystaniem najlepszej klasy maszyn i narzędzi — tak automatycznych, komputerowo sterowanych maszyn CNC, jak i urządzeń ręcznych. Nad wszystkim czuwają oczywiście nasi fachowcy — doskonale wykwalifikowana kadra specjalistów, która dba o to, by każdy detal wykonany był estetycznie i precyzyjnie.

Po tym wszystkim elementy trafiają do montażowni, gdzie zostaną złożone w konkretne już szafy, łóżka, stoły, komody czy inne meble. Zanim jednak trafią do klientów, wymagają jeszcze wykończenia.

Produkcja mebli - wykorzystanie maszyn CNC
Odpowiednio przygotowany surowiec obrabia się (docina, nawierca, frezuje itd.) z pomocą maszyn CNC i narzędzi ręcznych

Sposoby wykończenia mebli drewnianych

W The Beds meble wykańczamy jedną z dwóch metod — olejowaniem lub lakierowaniem. Stosujemy przy tym wyłącznie ekologiczne materiały, a więc oleje naturalne i bezpieczne lakiery rozpuszczalnikowe, które spełniają normy PN-EN-71-3.

Wykończenie mebli związane jest też z nadaniem im barwy. Oczywiście jednym z największych atutów mebli drewnianych jest charakterystyczny rysunek usłojenia, dlatego wykorzystywane przez nas metody wykończenia nie zakrywają go.

Często korzystamy z bezbarwnych środków, aby zachować nie tylko oryginalną fakturę, ale i kolor drewna bukowego lub dębowego. Odpowiednio dobrane lakiery i oleje barwiące (z dodatkiem pigmentów) pozwalają jednak również na zmianę wybarwienia drewna, np. rozjaśnienie go lub przyciemnienie.

Wady i zalety mebli lakierowanych i olejowanych opisywaliśmy już w innym artykule. Tu zaznaczę więc jedynie, że do tego etapu produkcji mebli drewnianych przykładamy bardzo dużą wagę. Decyduje on bowiem nie tylko o wyglądzie gotowego produktu, ale również o jego właściwościach — m.in. odporności na wodę czy mechaniczne uszkodzenia powierzchni. Dlatego The Beds korzysta nie tylko z najlepszych dostępnych na rynku materiałów i narzędzi do wykańczania drewna, ale też z doświadczenia, wiedzy i umiejętności doskonale wykwalifikowanych pracowników.

Wykończenie mebli drewnianych
Wykończenie to jeden z najważniejszych etapów produkcji mebli drewnianych, dlatego przykładamy do niego szczególną wagę

Pakowanie i dostawa prosto do domu

Dla wielu producentów mebli drewnianych ich rola kończy się wraz z powstaniem mebla i wstawieniem go do sklepu (stacjonarnego lub internetowego). Jednak w The Beds uważamy, że nasza misja kończy się dopiero, kiedy mebel trafi na swoje miejsce docelowe — do Twojego domu.

Właśnie dlatego dbamy nie tylko o najlepsze standardy produkcji mebli drewnianych, ale również o skuteczną, bezpieczną dostawę. Meble zabezpieczamy więc solidną warstwą specjalnych okładzin i papieru i dopiero umieszczamy w dopasowanym kartonie. To gwarancja, że zakupione u nas produkty dotrą do Ciebie nienaruszone.

Pakowanie mebli w bezpieczne p[aczki
Meble pakujemy w sposób bezpieczny, zabezpieczając je dokładnie przed uszkodzeniami w trakcie transportu

Większość mebli dostarczamy też w stanie złożonym (wyjątkiem są meble o bardzo dużych gabarytach, jak łóżka, szafy czy stoły, a także niektóre modele szafek nocnych). Robimy tak, ponieważ bierzemy odpowiedzialność za każdy etap produkcji mebli drewnianych. Zdajemy sobie sprawę, że przy montażu można coś uszkodzić, porysować czy pobrudzić, dlatego nie zrzucamy tego na klientów. Meble składamy więc sami, upewniając się, że wszystko jest wykonane perfekcyjnie, a gotowy produkt w pełni spełnia wyśrubowane standardy — nasze i naszych klientów.

Co istotne, dostarczając meble do klientów, korzystamy wyłącznie z własnych, sprawdzonych dostawców. Doświadczenie nauczyło nas bowiem, że firmy kurierskie nie są w stanie zagwarantować bezpiecznego i terminowego transportu ciężkich, dużych produktów wymagających troski, uwagi i ostrożności. Ponadto chcemy, by nasze meble trafiały wprost do Twojego domu. Nie tylko przywieziemy je więc pod wskazany adres, ale też wniesiemy, czego kurierzy nie zapewniają.

Tak kończy się produkcja mebli drewnianych i ich droga biegnąca od głowy projektanta aż do Twojego domu. Nie oznacza to jednak, że kończy się nasz udział i zaangażowanie. Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji na infolinii i pod adresem e-mail, a na naszym blogu znajdziesz wiele porad, inspiracji i informacji, np. o pielęgnacji mebli drewnianych.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

ARTYSTYCZNY RAJ W PRZESTRZENI POPRZEMYSłOWEJ - PANORAMA 360°
MIESZKANIE "NA PRZESTRZAł" - PANORAMA 360°
WNęTRZE W ODRESTAUROWANEJ KAMIENICY - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum