Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Drewniane meble lakierowane czy olejowane? Wady i zalety obu sposobów wykończenia drewna

Sposób wykończenia drewnianych mebli ma ogromne znaczenie dla ich wyglądu, ale również trwałości, sposobów pielęgnacji czy możliwości renowacji. Materiały wykończeniowe mają więc wiele funkcji — nie tylko estetycznych. Pomagają też zabezpieczyć drewno przed wilgocią, pleśnią i gniciem, jak i uszkodzeniami mechanicznymi. Sprawdź więc, jakie wady i zalety mają drewniane meble lakierowane i olejowane!

Komoda Vigo
Sposób wykończenia mebli wpływa nie tylko na ich wygląd, ale również na właściwości

Drewniane meble lakierowane, czy olejowane — co wybrać?

Wybierając drewniane meble olejowane lub lakierowane, wiele osób kieruje się wyłącznie wyglądem, co jest sporym błędem. Trzeba bowiem wiedzieć, że wykończenie mebli wpływa nie tylko na wygląd, ale również (a może i przede wszystkim) na właściwości drewna.

Wybór odpowiedniego sposobu wykończenia mebli powinien być podyktowany m.in. takimi kwestiami, jak zakładana intensywność eksploatacji mebli i ich umiejscowienie. Ważne jest też to, z jakiego drewna wykonano wyposażenie, ponieważ poszczególne gatunki różnią się odpornością na wilgoć, temperatury czy uszkodzenia mechaniczne.

Inne drewno i sposoby jego wykończenia będą więc odpowiednie do kuchni czy łazienki, a inne można zastosować w salonie. Pod uwagę warto brać także takie kwestie praktyczne, jak łatwość czyszczenia czy renowacji drewnianych mebli olejowanych i lakierowanych.

Jak wyglądają meble olejowane i lakierowane?

Dla wielu klientów podstawowym kryterium wyboru drewnianych mebli olejowanych lub lakierowanych jest ich wygląd. Dopasowanie wyposażenia do stylu aranżacji jest oczywiście bardzo ważne, dlatego zacznę od tego aspektu. Należy jednak pamiętać, że wygląd nie powinien być jedynym czynnikiem branym tu pod uwagę.

Drewniane meble lakierowane

Lakierowanie mebli drewnianych polega na pokryciu powierzchni warstwą odpowiednio dobranego lakieru, przeważnie na bazie rozpuszczalników. Lakier po wyschnięciu tworzy twardą, szczelną powłokę, która nie tylko chroni drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi — np. zadrapaniami — ale też przed wilgocią, działaniem detergentów itp.

Wygląd drewnianych mebli lakierowanych może być różny w zależności od właściwości samego lakieru. Powłoka może bowiem być przezroczysta i bezbarwna, ale do lakieru można też dodać pigmenty, które pozwalają rozjaśnić lub przyciemnić naturalny kolor drewna.

Co więcej, drewniane meble lakierowane mogą być wykończone w macie, satynie lub połysku. Ta druga opcja jest szczególnie popularna w wystrojach o wykwintnym, bogatym i ekskluzywnym charakterze — tak stylizowanych (np. w stylu glamour), jak i nowoczesnych (np. high-tech).

Drewniane meble lakierowane - krzesła
Lakiery do drewna mogą być przezroczyste lub mieć różne barwy. Mogą być w macie, satynie czy połysku. Można je też nakładać na drewno surowe, jak i malowane

Drewniane meble olejowane

Olejowanie mebli drewnianych to kolejny sposób na ich wykończenie i zabezpieczenie. Warto na wstępie zaznaczyć, że ta opcja jest o wiele bardziej ekologiczna i bezpieczna dla środowiska. Co prawda nowoczesne lakiery też nie są specjalnie toksyczne i szkodliwe, ale jednak są to produkty na bazie rozpuszczalników, produkowane sztucznie. Tymczasem do olejowania drewna stosuje się naturalne oleje roślinne.

Drewniane meble olejowane to zatem najbardziej ekologiczna opcja na rynku meblarskim. Naturalny jest tu bowiem zarówno surowiec konstrukcyjny (drewno), jak i materiał wykończeniowy.

Oleje świetnie podkreślają estetyczne walory naturalnego drewna. Przede wszystkim doskonale uwydatniają rysunek usłojenia. Dostępne są również oleje barwiące, które pozwalają zmienić odcień drewna. Jednak nawet bezbarwny olej nieco zmienia naturalny kolor drewna. Nadaje mu głębi i ciepła. Takie wykończenie doskonale sprawdza się więc w aranżacjach, w których podkreśla się przytulność — skandynawskich, boho itp.

Oleje pozwalają też zachować oryginalną fakturę drewna. Pod palcami czuć więc prawdziwą strukturę drewnianych mebli, co w przypadku lakieru jest niemożliwe do uzyskania. Zachowanie faktury wiąże się również z kwestiami praktycznymi — powierzchnia takich mebli jest naturalnie antypoślizgowa, ale z drugiej strony może być trudniejsza do wyczyszczenia.

Drewniane meble olejowane zachowują więc surowy wygląd. Wykończone w ten sposób drewno wygląda bardziej naturalnie. To idealne rozwiązanie do wszystkich aranżacji naturalistycznych i ekologicznych — np. stylu rustykalnego.

Ławka tapicerowana z szufladami - kolekcja Retro
Meble olejowane zachowują naturalną fakturę charakter surowego drewna

Pielęgnacja drewnianych mebli olejowanych i lakierowanych

Pielęgnacja mebli drewnianych lakierowanych czy olejowanych nie jest trudna, wymaga jednak nieco innego podejścia.

Drewniane meble lakierowane w zasadzie nie wymagają konserwacji, o ile nie zostaną mocniej uszkodzone mechanicznie. Działania wymaga dopiero ubytek w warstwie lakieru, który odsłania drewno, narażając je na szkodliwe czynniki zewnętrzne — głównie na wilgoć. Oczywiście istotne jest, by sam lakier był wysokiej jakości. Powinien być twardy, odporny na zarysowania, ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne. Dobrze też, by chronić drewno przed płowieniem pod wpływem promieniowania UV.

Pielęgnacja drewnianych mebli lakierowanych (o ile dobrze wybierzemy lakier) polega więc wyłącznie na ich regularnym myciu, najlepiej przy pomocy lekko zwilżonej, miękkiej szmatki. Odradza się stosowanie tłustych mleczek myjących, które mogą prowadzić do zmatowienia lakieru. Eksperci uważają, że wystarczy czysta woda z odrobiną płynu do mycia naczyń. Jeśli jednak chcesz stosować specjalistyczne środki do lakieru, pamiętaj, by dobrać je odpowiednio do danego rodzaju powłoki.

Drewniane meble lakierowane po umyciu “na mokro” należy też od razu wycierać “na sucho”. To szczególnie ważne w przypadku wykończenia na połysk, pozwala bowiem uniknąć smug.

Pielęgnacja mebli drewnianych
Prawidłowa pielęgnacja i konserwacja mebli olejowanych i lakierowanych jest konieczna, by zachowały idealny wygląd i właściwości

Pielęgnacja drewnianych mebli olejowanych jest nieco bardziej wymagająca. Przede wszystkim lakierowanie należy okresowo powtarzać. Na szczęście nie jest to trudne, a w prawidłowym przeprowadzeniu tego zabiegu pomoże nasz poradnik olejowania.

Warto zadbać również o codzienną pielęgnację — mycie miękką, wilgotną szmatką, natychmiastowe wycieranie rozlanych płynów czy innych zabrudzeń i unikanie stawiania bezpośrednio na meblach gorących naczyń.

Co ważne, oleje do drewna mają właściwości antystatyczne (chronią przed osiadaniem kurzu), zabezpieczają przed promieniowaniem UV i wnikaniem wilgoci w drewno. Przy właściwej eksploatacji i pielęgnacji drewniane meble olejowane zachowają więc dobry stan przez wiele lat.

Drewniane meble lakierowane i olejowane — renowacja powierzchni

Renowacja mebli drewnianych również przebiega inaczej w zależności od sposobu wykończenia powierzchni.

Zacznijmy od tego, że drewniane meble lakierowane są nieco trudniejsze do odświeżenia i odnowienia. Rysy na lakierze z czasem ciemnieją i robią się wyraźniejsze. O ile drobniejsze, płytkie zadrapania można stosunkowo łatwo usunąć przez szlifowanie drobnym papierem ściernym, o tyle głębsze uszkodzenia wymagają już poważniejszych działań.

Jeśli dojdzie do przerwania warstwy lakieru i odsłonięte zostanie drewno, działania renowacyjne stają się wręcz konieczne. Lakier tworzy bowiem jedynie powierzchniową ochronę przed wilgocią. Ubytek w tej powłoce naraża więc drewno na szkodliwe działanie wody. Nie tylko tej bezpośrednio wylanej na meble, ale też tej wchłanianej z powietrza.

Renowacja drewnianych mebli lakierowanych w takim przypadku wymaga zdjęcia warstwy lakieru i nałożenia nowej. Wiele osób próbuje to robić miejscowo i teoretycznie jest to wykonalne — zdzieramy tylko lakier w okolicy uszkodzenia i w tym miejscu nakładamy nową warstwę. W praktyce jednak okazuje się, że nie jest to takie proste.

Przede wszystkim może pojawić się wyraźna różnica koloru starego i nowego lakieru. Szczególnie kiedy mamy do czynienia z meblami wiekowymi. Nawet najlepsze lakiery z czasem zmieniają bowiem nieco swoją barwę. Nawet ten sam produkt prosto z puszki może się więc różnić od tego, który już od kilku lat jest nałożony na mebel.

Renowacja drewnianych mebli lakierowanych może więc wymagać wymiany powłoki lakierniczej na całej powierzchni blatu czy frontu, a w skrajnych przypadkach na całym meblu.

Zniszczony stolik - renowacja drewnianych mebli
Innego podejścia wymaga renowacja mebli olejowanych, a innego lakierowanych

Renowacja drewnianych mebli olejowanych

Drewniane meble olejowane mają tu wyraźną przewagę. Można je bowiem odnowić “od ręki” i w zasadzie robi się to (a przynajmniej powinno) regularnie w ramach działań konserwacyjnych. Nałożenie nowej warstwy oleju nie wymaga bowiem wcześniejszego usuwania starej powłoki.

Ponieważ olej wnika w głąb drewna, usuwanie drobnych uszkodzeń mechanicznych to również pestka. Wystarczy delikatne szlifowanie. Jeśli rysy są naprawdę płytkie, nie trzeba nawet ponownie olejować, bo nie zedrzemy całej warstwy drewna, w którą olej wniknął. Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, by przeszlifowany mebel odpylić i wetrzeć w niego trochę oleju. Co ważne, można to zrobić zarówno miejscowo — tylko w punkcie uszkodzenia —  jak i całościowo.

Warto jednak zaznaczyć, że sama aplikacja oleju możliwa jest wyłącznie na drewnie surowym. Lakier zastosować można natomiast na różnych powierzchniach, również malowanych, co znacząco zwiększa zakres jego zastosowań. Drewniane meble olejowane dłużej też schną. Oleje do drewna utwardzają się nawet przez 7 dni. Nie oznacza to, że przez tydzień nie można korzystać z mebli, ale że należy zachować ostrożność. Przed utwardzeniem oleju drewno jest bowiem podatne na wchłanianie płynów. Ewentualne zachlapanie czy zabrudzenie takiej powierzchni może więc prowadzić do powstania trwałych przebarwień.

Wybór między drewnianymi meblami olejowanymi i lakierowanymi nie jest więc taki prosty. Sposób wykończenia wpływa bowiem na różne aspekty związane zarówno z wyglądem, jak i trwałością, konserwacją czy renowacją wyposażenia. Decyzję należy więc podejmować w oparciu o dokładną analizę wszystkich tych czynników, dopasowując sposób wykończenia mebli do indywidualnych potrzeb i warunków każdego klienta.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

MEBLE Z DREWNA LITEGO - JAK JE WYKOńCZYć, ABY BYłY PIęKNE I TRWAłE?
URZąDZAMY TARAS W DREWNIE! MEBLE DREWNIANE, HUśTAWKA, DREWNIANE DONICE I CO JESZCZE?
DREWNIANE MEBLE DO POKOJU DZIECKA — JAK URZąDZIć PRZYTULNE I BEZPIECZNE WNęTRZE DLA MALUCHA?

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum