Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Styl boho — na czym polega i jakie meble do niego pasują?

Styl boho to synonim bezpretensjonalności, naturalności, swobody i autentyczności. Takie aranżacje są lekkie, przytulne, ciepłe, a przede wszystkim mocno zindywidualizowane. Sprawdź, skąd pochodzi, na czym polega i jak wprowadzić styl boho do Twojego wnętrza!

Sypialnia w stylu boho
Przytulne, ciepłe i bardzo osobiste - takie powinno być wnętrze w stylu boho

Skąd pochodzi styl boho?

Korzenie stylu boho sięgają XIX-wiecznej francuskiej cyganerii zwanej bohemą (fr. la boheme). Ta paryska społeczność artystów, buntowników i wagabundów można uznać za najważniejszy wczesny ruch kontrkulturowy. Wyrażali oni wyraźny sprzeciw wobec zastanych wzorców kulturowych.

Bohema swój bunt wyrażała w sposób twórczy — łamiąc schematy np. w sztuce. Powstawały więc nowe trendy w malarstwie, muzyce, modzie i wszystkich innych dziedzinach życia społecznego, kulturowego i artystycznego.

Rozkwit stylu boho przypada jednak na lata 60 i 70 wieku XX, a więc na okres dominacji kolejnego ruchu kontrkulturowego — hippisów. Nie ma jednak wątpliwości, że to właśnie oryginalna paryska bohema była wzorem dla beztroskiego, kolorowego i bardzo otwartego ruchu hippisowskiego.

Zarówno bohema, jak i hippisi odrzucali utarte schematy własnej kultury i chętnie sięgali po inspiracje z zewnątrz. Typowe dla obu ruchów było pewne wykorzenienie kulturowe. Ich przedstawiciele byli podróżnikami, włóczęgami i poszukiwaczami. Odrzucali oni jasne podział narodowe, rasowe, etniczne i wszelkie inne. Do obu środowisk przenikać mogły zatem osoby o dowolnym statusie i pochodzeniu.

Skutkiem w obu przypadkach było niezwykle globalistyczne, inkluzywne podejście do wszelkich wzorców. Styl boho czerpał (i czerpie) więc z wpływów etnicznych — afrykańskich, południowoamerykańskich czy orientalnych. Łączy je jednak z elementami rodzimymi — tak folklorystycznymi i tradycyjnymi, jak i nowoczesnymi. Jest więc wyrazem wolności i swobody — ideałów tak istotnych zarówno dla hippisów, jak i przedstawicieli bohemy.

Drewno we wnętrzach boho - wystrój salonu
W boho znajdziemy liczne motywy etniczne -- tak z dalekich krajów, jak i regionalne

Współczesne wnętrza w stylu boho

Oczywiście współczesny styl boho wszedł do mainstreamu. Został więc w pewnym sensie ugłaskany, wtłoczony w wymogi i możliwości kapitalistycznych społeczeństw. Stracił zatem wiele ze swojego buntu, ale wciąż pozostał naturalny, bardzo przytulny i w znacznej mierze zindywidualizowany.

Rzeczywiście, dostępne w sieciówkach, masowo produkowane wedle jednego wzoru wyposażenie czy dekoracje w stylu boho to w zasadzie kpina z oryginalnych założeń tego stylu. Na szczęście nawet w dzisiejszym świecie masowej tandety wciąż można znaleźć autentyczne rękodzieło, prawdziwych rzemieślników czy pasjonatów konwencji DIY. Urządzenie prawdziwego wnętrza w stylu boho wciąż jest więc możliwe.

Trzeba tylko pamiętać, że boho nie lubi zakłamania. Nie ma tu miejsca na udawanie. Wiele współczesnych aranżacji to w zasadzie scenografie, które dobrze wyglądają na zdjęciach, ale nijak nie sprawdzają się w życiu. Są nie tylko niefunkcjonalne, ale przede wszystkim pozbawione indywidualizmu i prawdziwej duszy. W stylu boho taka sceneria wygląda szczególnie niekorzystnie i nieutentycznie.

Prawdziwe boho musi być szczere. Pojawiające się w mieszkaniu elementy powinny mieć osobisty charakter i emocjonalną wartość dla domowników. Nie może to być odtwarzane wnętrz z okładek kolorowych czasopism.

Wnętrze w stylu boho powinno zatem być ozdobione pamiątkami z podróży, samodzielnie wykonanymi dekoracjami, meblami wygrzebanymi osobiście na pchlim targu i innymi elementami, z którymi łączy nas jakaś osobista historia. Takie aranżacje będą rzeczywiście przytulne, ciepłe i nasze. To one zmienią lokal mieszkalny w prawdziwy dom.

Hippie bohema
Boho nie znosi fałszu - to styl rebelii, łamania schematów i indywidualizmu

Najważniejsze cechy stylu boho we wnętrzach

Styl boho jest swobodny, eklektyczny i mocno zindywidualizowany. Nie oznacza to jednak, że brakuje w nim zasad czy pewnych cech charakterystycznych.

Przede wszystkim ważna jest naturalność i wspomniana już autentyczność. Wnętrza w stylu boho to nie jest miejsce na tandetę i podróbki. Nie pasują tu meble z płyty pokrytej laminatem udającym drewno, ani plastikowe dekoracje z sieciówek. Sprawdzi się natomiast lite drewno, kamień, ceramika, szkło i metal oraz tkaniny roślinne (len, bawełna itp.)

Pamiętajmy, że boho czerpie z kultur , które przez kapitalistyczne społeczeństwa uznawane są za prymitywne. Rękodzieło wywodzi się przecież z czasów przedindustrialnych, które dla społeczenstw zachłyśniętych masowa produkcją są po prostu zacofane. A jednak miłośnicy stylu boho odnajdują w tych “prymitywnych” metodach produkcji piękno, kunszt rzemieślników i jakość, której nie podrobi żadna linia produkcyjna.

We wnętrzach boho liczy się też komfort. Ponieważ nic nie jest tu na pokaz, każdy element może służyć poprawie wygody czy nastroju domowników. Przytulność budują np. miękkie tapicerki, pledy, koce, wszechobecne poduchy czy dywany (najlepiej tkane ręcznie). Ściany ‘zmiękcza się’ kilimami, tkanymi makatkami czy bardzo popularnymi w stylu boho makramami.

Boho doskonale też łączy nowe ze starym i designerskie z niskobudżetowym. Obok prawdziwych antyków czy elementów vintage stają zatem rzeczy designerskie czy wykonane samodzielnie w konwencji DIY. Na nowoczesnych, wyjątkowo wygodnych sofach rozkłada się stare, nieco już przetarte pledy po babci, a orientalne — często naprawde drogie i trudne do zdobycia w rodzimych kwiaciarniach — rośliny lądują w donicach czy osłonkach z odzysku.

W boho nie ma zatem złych połączeń. Jeśli dobieramy elementy wyposażenia zgodnie z własnym gustem, zainteresowaniami i emocjami, ciężko popełnić tu błąd. Dzięki temu wnętrza w stylu boho stają się odzwierciedleniem osobowości domowników — a o to przecież chodzi w prawdziwym domu.

Aranżacja salonu - meble Kula
W stylu boho liczy się wygoda domowników. To nadrzędna wartość, wokół której buduje się całą aranżację

Kolory i wzory w stylu boho

Wnętrza w stylu boho czerpią inspiracje z natury i wpływów etnicznych. Pojawiająca się tu kolorystyka jest więc przede wszystkim naturalna. Mamy barwy ziemi, wody, nieba i roślinności. Pojawiają się też kolorowe akcenty kojarzące się np. ze strojami ludowymi barwionymi naturalnymi barwnikami. Są to więc kolory intensywne, wyraziste, ale nie wydumane, a zaczerpnięte z przyrody.

Źródłem kolorów są oczywiście stosowane materiały. We wnętrzach w stylu boho jest to przede wszystkim drewno, wiklina, bambus, glina, kamień i naturalne tkaniny (przede wszystkim roślinne, choć historycznie pojawiały się tu także skóry czy futra).

Paleta może być różna w zależności od tego, z jakich obszarów będziemy czerpać inspiracje etniczne. Bazą wnętrz w stylu boho zazwyczaj jest jednak biel lub delikatne beże (szczególnie we współczesnych odsłonach, gdzie moda na bardzo jasne aranżacje nie wygasa). Do tego dołączają brązy, odcienie miodowe, pomarańczowe i żółte i złote, a także błękity i oczywiście zieleń.

Wzornictwo również jest zróżnicowane i inspirowane etnicznie. W dużej mierze wynika jednak z materiałów — plecionki wiklinowe, drewno, ceramika itd. mają swoje oryginalne faktury i desenie. Do tego dochodzą niebanalne, często bardzo kunsztowne sploty tkanin i tradycyjne wzornictwo.

Warto zaznaczyć, że owe etniczne motywy to nie tylko elementy afrykańskie, południowoamerykańskie czy orientalne (które same w sobie są kategoriami niezwykle szerokimi i trudnymi do jednoznacznego zdefiniowania). Inspiracje etniczne to także lokalny folklor. W Polsce mamy więc bogate tradycje kurpiowskich wycinanek, koniakowskich koronek czy kaszubskiego haftu z ich oryginalnymi formami i kolorami.

Sypialnia w stylu boho - meble Abies
W aranżacjach boho dominują kolory natury -- biele, beże, brązy, żółcie i zielenie

Naturalne materiały — kwintesencja stylu boho

Materiały odgrywają w stylu boho rolę kluczową. Nadają wnętrzom ton, wprowadzają charakterystyczne kolory i faktury. Dlatego warto powiedzieć o nich więcej.

Jak wspomniałem, aranżacje w stylu boho to przede wszystkim materiały naturalne. Prym wiedzie oczywiście lite drewno i to w każdej formie. Pasuje tu zarówno nowe, pięknie obrobione i wykończone, jak i stare, rozbiórkowe drewno z odzysku. Sprawdzą się równo wycięte deski, ale też powyginane gałęzie zebrane w lesie czy wyrzucone przez morze na plażę.

Mamy więc drewno we wszelkich możliwych postaciach i formach — na podłogach i w panelach ściennych, w meblach, dodatkach i dekoracjach. Często jest to drewno z zachowaną barwą i fakturą naturalną, ale także bielone czy przyciemniane. Rzadziej malowane dla pełnego pokrycia farbą, co zakrywa rysunek usłojenia.

Jednak drewno to nie wszystko. Wnętrza w stylu boho to również inne materiały naturalne. Szczególne miejsce ma tu wiklina (a w nowoczesnych elementach rattan), która także stosowana jest na meble, dekoracje i dodatki. Charakterystyczne dla stylu boho są (zaczerpnięte ze stylu kolonialnego i etnicznego) ażurowe, plecione meble — fotele wiklinowe (najlepiej bujane!), ale też stoliki, a nawet szafki czy komody. Pojawia się także bambus — np. w formie rolet, czy różnych mat wieszanych na ścianach lub rozkładanych na stołach.

Nie bez znaczenia we wnętrzach boho jest też glina. Mamy z nią do czynienia w odkrtytej cegle na ścianach, jak i w wyposażeni użytkowym i dekoracyjnym. Co istotne, pasuje tu zarówno surowa glina niepowlekana, jak i szkliwiona ceramika.

Można też śmiało powiedzieć, że nie ma stylu boho bez dobrze dobranych tekstyliów. Tkaniny odgrywają tu ogromną rolę, bo to właśnie one w dużej mierze wprowadzają atmosferę ciepła i przytulności. Grube pledy i koce, miękkie poduchy w delikatnych poszewkach czy ręcznie tkane dywany i kilimy oraz plecione ze sznurków makramy to w zasadzie symbole stylu boho.

Trzeba jednak pamiętać, że tu też nie ma miejsca na udawanie. Takie elementy powinny być wysokiej jakości. Jeśli nie robione ręcznie, to pochodzące z uznanych manufaktur czy fabryk wykorzystujących dobrej klasy surowce i odpowiednio staranne metody produkcji.

Boho to naturalne materiały -- drewno, wiklina, tkaniny roślinne itp.

Meble w stylu boho — co je wyróżnia?

Styl boho jest bardzo eklektyczny. pozwala zatem wprowadzić do wnętrza meble o bardzo różnym charakterze. Jako że korzenie boho sięgają wieku XIX, doskonale pasują tu antyki z tego właśnie okresu. Jednak rozkwit boho przypadł na amerykę lat 60 i 70, a więc okres hippisowski. Do aranżacji w tym stylu doskonale pasują zatem elementy vintage właśnie z tego okresu — i to nie tylko  amerykańskie, ale też rodzime, takie jak np. kolekcja Retro nawiązująca do estetyki PRL-owskiej.

Meble w stylu boho to także elementy inspirowane etnicznie. Świetnie pasują tu zatem motywy kolonialne, ale także europejskie style regionalne — choćby meble prowansalskie. Do nich nawiązuje m.in. kolekcja Odys.

W bardziej surowych wersjach stylu boho świetnie swyglądają się też meble rustykalne. Doskonale komponują się z elementami wykonanymi w konwencji DIY. W jadalni czy salonie boho idealnie sprawdzi się więc np. stół z oryginalną krawędzią — taki jak model Golo.

Drewniany stół jadalniany z naturalnym blatem
Boho jest eklektyczne. Pasują tu więc meble kolonialne, prowansalskie czy rustykalne - np. stół z naturalną krawędzią

Nowoczesne meble w stylu boho

Jednak współczesne meble boho to nie tylko zapożyczenia z innych stylów wnętrzarskich. To oryginalna i niepowtarzalna estetyka zbudowana w oparciu o zasady aranżacji boho i typowe dla nich materiały, faktury czy wzory.

Kolekcja Pola

Przede wszystkim meble w stylu boho są wykonane z materiałów naturalnych. Jedna z charakterystycznych cech jest łączenie korpusów z drewna litego z ażurowymi frontami z wikliny lub rattanu, jak ma to miejsce m.in. w kolekcji Pola. Takie meble przywodzą na myśl wyposażenie angielskich kolonistów w Afryce. Ich forma jest bardzo lekka, z pozoru delikatna, a jednak drewniana konstrukcja zapewnia trwałość i stabilność. Takie meble idealnie wpiszą się w aranżacje boho inspirowane właśnie Afryką.

Rattanowe fronty zapewniają wyraźne rozrzeźbienie mebla. Mocna, zdecydowana faktura to właśnie ta charakterystyczna cecha, która łączy różne modele współczesnych mebli w stylu boho. Ten sam efekt można osiągnąć innymi metodami.

Kolekcja Pola - meble w stylu boho
Drewniane meble z ażurowymi detalami z rattanu -- idealny wybór do aranżacji boho

Kolekcja Kula

Doskonałym przykładem są meble z kolekcji Kula. Tutaj fronty mają żebrowana czy falowaną strukturę. To nadaje im wyraźnie trójwymiarowego charakteru. Faktura jest więc bardzo wyrazista a mebel wybija się z tła, ale nie w sposób agresywny.

Ta forma nie dominuje więc nad pięknem samego drewna — nie odwraca uwagi od jego barwy i usłojenia. Mamy tu zatem bardzo wyważony design, który bez wątpienia jest unikatowy, ale nienachalny. Dlatego meble Kula świetnie wpisują się we wzorniczo bogate, ale nie wpadające w przepych czy tandetną pokazowość wnętrza w stylu boho.

Kolekcja Abies

Nowoczesne meble w stylu boho to jednak nie tylko wybujałe, trójwymiarowe formy. Fanom współczesnych, minimalistycznych rozwiązań spodoba się kolekcja Abies.

To meble o bardzo prostej budowie i gładkich frontach, co wpisuje je w najnowocześniejsze trendy projektowe. Wyraźnego charakteru i typowej dla stylu boho wybijającej się faktury dodają im fronty w jodełkę. Mimo, że są płaskie, deski, z których są zrobione ułożono w charakterystyczny wzór choinki (tzw. jodełkę). Dzięki temu mebel stwarza iluzję rozrzeźbienie i trójwymiarowości, zachowując atuty gładkiej powierzchni (np. łatwość jej sprzątania).

Jak zatem widać, meble w stylu boho to różne modele i podejścia. Wszystkie jednak są wyraziste (ale nie kiczowate), dzięki czemu wprowadzają do domu dynamikę i unikatowy, indywidualny charakter.

Komentarze

  • Fertig Parkiet
    30 Listopad 2022 o 10:41
    Wiele osób uwielbia styl boho w swoim salonie, ponieważ jest on świetnym sposobem na stworzenie unikalnego i indywidualnego wystroju. Jeśli chcesz uzyskać ten efekt, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze, meble powinny być lekkie i przenośne, tak aby można je było łatwo przesuwać w razie potrzeby. Ponadto należy zwrócić szczególną uwagę na kolorystykę - dominujące kolory to brązy, beże i czerwienie. Wreszcie istotną rolę odgrywa oświetlenie - lampy sufitowe
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

SUROWE, ALE CIEPłE – OZDOBY Z WIKLINY, RATTANU I TRAWY, KTóRE NADADZą WNęTRZU PRZYTULNY KLIMAT
MIESZKANIE W STYLU BOHO, CZYLI NONSZALANCJA, NATURA I SWOBODA W JEDNYM
NOWOCZESNE MEBLE DREWNIANE DO SALONU

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum