Styl boho – od eleganckiego minimalizmu do etnicznego szaleństwa
Czym właściwie jest styl boho? Nieraz pisaliśmy o nim na stronach naszego bloga. Jednak zawsze skupiamy się na jednym aspekcie tego aranżacyjnego hitu, a trzeba podkreślić że jest to styl, który ma wiele twarzy. Zapraszamy w podróż po typach i podtypach stylu mieszkań artystycznej bohemy. Zdziwisz się, jak zróżnicowane potrafi być prawdziwe BOHO!
Czy to styl boho?! Główny czynnik klasyfikujący ten styl
Kto kreuje trendy a kto odpowiada za to, czy utrzymają się przez kolejne sezony? No właśnie. To ludzie, a nie kreatorzy przestrzeni decydują o tym, co dobrze wygląda i jest funkcjonalne. Zatem można śmiało stwierdzić, że to ludzie mają ogromny wpływ na kształtowanie się stylów aranżacyjnych.
Architekci oraz dekoratorzy wnętrz przedstawiają nieco wyidealizowane koncepcje, które zachwycają oko. Jednak o tym, jak ich wizja poradzi sobie jako przestrzeń mieszkalna dowiadujemy się z grup, forum, komentarzy i blogów osób nie związanych bezpośrednio z branża dekoratorską czy architektry wnętrz.
Pewnie sami zauważyliście, że boho niejedno ma imię. Co więcej, jeden wzór mebla po lekkiej zmianie (np. tkaniny tapicerowanej), płynnie przejdzie ze stylu scandi/boho w pełen glamour! Łóżko drewniane z tapicerowanym zagłówkiem także może zostać zinterpretowane na wiele sposobów.
W każdym razie… wybraliśmy się w podróż po internetowych forach, na których mieszkańcy pokazują autentyczne zdjęcia swoich domów w stylu boho!
Lajki, serduszka, komentarze decydowały o tym, co boho społeczność uważa za prawdziwy styl boho, a co do niego w ogóle nie pasuje. Z dala od idealnych planów, programów do wizualizacji wnętrz i zespołu profesjonalistów. Na podstawie zdjęć wykonanych komórką przez użytkowników forum, stworzyliśmy zestawienie, które ma pokazać jak mocno zróżnicowany jest styl boho.
Ze względu na prawa autorskie, do zobrazowania przekroju użyliśmy zdjęć ogólnodostępnych, które są dopasowane do tego, co prezentuje dany typ aranżacji.
Zaczynamy!
Hippe boho
Ten styl nawiązuje bezpośrednio do tzw. cygańskiego stylu wystroju. Liczne koce, zachwycające frędzle, narzuty, serwety robione na szydełku, kolorowe zasłonki i cała gama ciekawych materiałów. To także falbany, geometryczne wzory w ciepłych rdzawych barwach.
Bardzo modnym dodatkiem, który jest niezwykle miły dla oka i maluje na ścianach przepiękne obrazy jest sun catcher (łapacz promieni słońca). Pasuje także do innych aranżacji wnętrz, jednak w stylu hippie boho czuje się jak ryba w wodzie.
Po łapaczach snów, zrobionych z naturalnych materiałów i zdobionych koralikami, piórkami, wstążkami, przyszedł czas na ozdobę, która sprawdza się w dzień. Rzadko mamy do czynienia z odświeżonym pomysłem, który dorównuje oryginałowi. Jednak łapacz promieni słońca to must-have stylu hippie boho.
Jego urok polega na rzucaniu na ścianę kolorowych mozaiek, codziennie nowych, codziennie innych. W zależności od pogody, promienie słońca padają pod innym kątem i o różnorodnym natężeniu. To sprawia, że kolorowe szkiełka zawieszone na łańcuszkach malują efemeryczne obrazy.
Styl boho w neutralnych barwach dla osób kochających harmonię
Ten podtyp stylu boho pojawia się bardzo często w katalogach wnętrz i na social mediach blogerek wnętrzarskich. Najprościej mówiąc, polega m.in. na zestawieniu kremowej palety nude z meblami drewnianymi i egzotyczną roślinnością.
Meble drewniane powinny być z trwałego drewna. Na fotografiach magazynów czy profilach w mediach społecznościowych częściej możemy wypatrzyć łóżka dębowe w sypialni lub komody bukowe niż meble sosnowe. Te ostatnie, chociaż wyglądają pięknie, niestety nie są trwałe.
Pierwsze skrzypce grają tu przytulne kąciki dla wielbicieli książek, makramy zawieszone na ścianach, doniczki z terakoty oraz poduszki dekoracyjne. Mieszkanie w stylu natural boho pełne jest magicznych zakamarków, udekorowanych lampkami i obrazami (często namalowanymi własnoręcznie!).
Ten styl zachwyca, ponieważ czuć w nim rodzinną atmosferę i szacunek do własnych uczuć. Każdy może znaleźć w nim miejsce dla siebie, odpłynąć do świata ulubionych lektur. Kremowa paleta barw jest bardzo elegancka i łatwo ją skompletować. Właściwie nie trzeba zastanawiać się, który kolor pasuje do którego. Barwy muszą być ciepłe, od odcieni ecru aż po neutralne brązy.
Dobrze jest wybrać jeden kolor kontrastujący. Doskonale się tu sprawdzi właśnie terakota. Oprócz tego trafnym wyborem są błękity i ciemne zielenie, które współgrają z bujną roślinnością obecną w tym stylu aranżacyjnym.
Modern boho
Najbardziej ułożony podtyp stylu boho. Zarezerwowany dla minimalistów, którzy chcieliby uniknąć bezdusznych aranżacji wnętrz. Jest nowoczesny, jednak wyważony. Można w nim odnaleźć inspirację stylem japandi.
Japandi cieszył się ogromnym zainteresowaniem w trakcie pandemii. Styl, który wynosi minimalizm na piedestał, uczy nas aby całą uwagę kierować w głąb siebie, aby stać się lepszym. W tym celu należy całkowicie zrezygnować ze zbędnych przedmiotów w przestrzeni.
Modern boho nie jest tak rygorystyczny, zatrzymał w sobie nutę ciepła, które jednoznacznie jest związane z wyrazem: boho.
Chic boho
Styl boho, który łączy w sobie czar wiejskiej gospody z babcinymi kwiatuszkami i pastelami. Całość ma za zadanie stworzyć efekt domku dla lalek. Kwieciste materiały, falbany, boazeria, ciekawe żyrandole wieloramienne, a także piękne łóżko z drewnianą ramą w centrum sypialni. To wszystko składa się na styl boho, który kryje w sobie styl epoki, do której tęsknimy.
Bardzo często to, co obecne w przestrzeni, przenosi się do szafy. To oznacza, że znajdziemy w niej romantyczne sukienki o długości do połowy łydki, zdobione opaski i gumki do włosów czy słodkie baleriny z małą wstążeczką.
W domu dla lalek (jak w uproszczeniu można nazwać tę odnogę stylu boho) musi znaleźć się drewniana toaletka. Można ją skonstruować ze stolika do kawy i lustra, ale zdecydowanie warto znaleźć oryginalny mebel, aby cieszyć się nim na długo.
Czy styl boho to styl życia?
Filozofia to może zbyt wiele powiedziane, ale z pewnością ma grono wiernych wielbicieli, którzy tworzą ciekawą społeczność. Wymieniając się zdjęciami i pomysłami na aranżację, inspirują się wzajemnie, co powoduje stały rozwój aranżacji wnętrz w klimacie boho.
To właśnie dzięki takim społecznościom, boho niezmiennie utrzymuje się na topie.
Komentarze