Styl retro w Twoim wnętrzu, czyli odkurzamy meble, ozdoby i dodatki vintage
Styl retro jest estetycznym powrotem do przeszłości — zarówno tej bliskiej, którą pamiętamy z własnego dzieciństwa, jak i odleglejszej, znanej ze starych filmów czy opowieści dziadków. Aranżacje tego typu są wyrazem nostalgii i tęsknoty za minionymi czasami. Jednocześnie są również sposobem na wykorzystanie starych gratów i nadanie im nowego życia, co wpisuje się w popularne dziś ruchy eko i zero waste. Jak zatem wprowadzać styl retro do własnego wnętrza?
Czym charakteryzuje się styl retro?
Styl retro nie jest konkretną, ustaloną estetyką. Główną jego zasadą jest nawiązanie do przeszłości, ale bez określenia konkretnych czasów. Dlatego styl retro daje duża swobodę interpretacji. Nawiązać możemy w nim zarówno do lat 50, czy 60, jak i do końcówki XX wieku. Jest to więc idealny wybór dla indywidualistów, którzy z każdego okresu mogą czerpać to, co dla nich najciekawsze.
We wnętrzach retro często pojawiają się intensywne barwy. Spotkamy tu mocne czerwienie, pomarańcze, zielenie i fiolety, ale również czerń czy eleganckie złoto. Żywe kolory zestawia się ze spokojniejszymi odcieniami oliwkowego czy brązu. Doskonale sprawdza się spokojna baza, która będzie tłem dla energetyzujących barw mebli i dodatków.
Żywe są nie tylko barwy, ale i wzory. Geometryczne układy z płytek, pasiaste tapety czy tekstylia z motywami roślinnymi urozmaicają wnętrza wizualnie i dodają ciekawego charakteru.
Styl retro to również długowieczne, trwałe materiały. Popularne jest drewno, szczególnie lakierowane lub fornirowane i wykończone na wysoki połysk, ale również płytki, a nawet linoleum. Wprowadza się także elementy metalowe, a nawet plastik.
Meble w stylu retro
Charakterystyczne dla stylu retro jest stosowanie mebli vintage. To nie tylko antyki czy starocie wygrzebane na pchlich targach, strychach i w piwnicach, ale również meble stylizowane. Doskonałym przykładem jest kolekcja Retro nawiązująca formą i wzornictwem do ubiegłego wieku.
Jednym z najbardziej klasycznych elementów są tu komody w stylu retro, na których urządza się wystawki dekoracji vintage. Szczególnie popularne są drewniane komody na wysokich, ściętych ku dołowi nóżkach, dokładnie takie, jak modele ze wspomnianej kolekcji Retro.
Ciekawym rozwiązaniem są jednak również meble łączące elementy stylizowane z nowoczesną formą. Przykładem mogą być minimalistyczne, skrzyniowe korpusy i pozbawione uchwytów fronty połączone z dekoracyjnymi nogami w kolekcji Paris.
Bardzo charakterystycznym elementem aranżacji retro są fotele, sofy i krzesła. Tu również wykorzystać można oryginalne, stare meble, jak i nowsze, stylizowane modele. Typowe są dla nich cienkie, często tłoczone nóżki, drewniane podłokietniki i proste, tapicerowane siedziska oraz oparcia. Doskonale sprawdzają się odważne tapicerki w intensywnych kolorach lub z bujnymi zwierzęcymi czy roślinnymi wzorami. Jako materiał obiciowy wykorzystuje się płótno, ale również sztuczną skórę czy welur.
Meble retro to również masywne, często bogato zdobione sztukaterią i tłoczeniami barki, szafy i regały. Do łask wracają też meblościanki, szczególnie, gdy chcemy przywołać ducha czasów PRL-u. Najlepiej, jeśli będą to meble pokryte lakierowanym na wysoki połysk fornirem, co w PRL-u było szczytem elegancji.
W jadalni koniecznie powinien znaleźć się kredens z przeszkleniem. Za szybką ustawić można elegancki zestaw porcelany, kryształowych kieliszków czy karafek z ciętego szkła. Kredens powinien oczywiście być zdobiony intarsjami, sztukaterią czy tłoczeniami i podniesiony na nóżkach, jak w modelu Odys.
Eklektyczny styl retro
Jak widać, nie ma tu jednej stylistyki. Meble retro mogą być zarówno lekkie i delikatne, jak i masywne, mocne i ciężkie. Wszystko zależy od tego, do jakiego okresu historycznego nawiążemy i co będzie pasowało do naszego wnętrza. Właśnie ta swoboda i szerokie możliwości wyboru stanowią siłę tych aranżacji.
Wystroje retro są bardzo eklektyczne nie tylko dlatego, że umożliwiają swobodny wybór epoki, do której nawiążemy. Pozwalają też łączyć elementy z różnych okresów i zestawiać stare z nowym. Pojedyncze akcenty retro sprawdzą się bowiem w różnych innych stylach aranżacji. Antyki czy meble stylizowane możemy wpasować w wystrój loftowy, art déco, glamour czy klasyczny, a przy odrobinie fantazji nawet w minimalistyczne, bardzo nowoczesne wnętrza.
Retro dodatki
Styl retro nie kończy się na odważnych barwach i wzorach czy stylizowanych meblach. Bardzo ważne są również dodatki, które dodają wystrojowi charakteru.
Typowe dodatki vintage kojarzą się z pchlim targiem czy elementami wygrzebanymi na strychu lub w piwnicy dziadków. Stare radia, gramofony, wiekowe telefony z tarczą, zegary z wahadłem czy lekko zużyte walizki, pudełka i szkatułki to tutaj idealne dekoracje.
Styl retro to jednak nie duszna piwnica. To estetyka bardzo radosna i kolorowa. Barwne tekstylia to przecież nie tylko odważne tapicerki mebli, ale również kolorowe serwety, obrusy, poduchy, narzuty i koce.
Pamiętajmy, że nawiązujemy tu do czasów minionych, dobrze więc przypomnieć sobie, co było ozdobą w domu babci. Ja kojarzę jej mieszkanie z ogromem zieleni. Rzeczywiście, żywe rośliny pojawiają się w stylu retro na parapetach, podłodze, półkach czy w misternie plecionych makramowych kwietnikach podwieszanych pod sufitem.
Motywy roślinne spotkamy też na tekstyliach, tapetach, dywanach i wykładzinach. Sprawia to, że aranżacje vintage są bardzo żywe i energetyzujące.
Jak połączyć styl retro z nowoczesnością?
Wspomniałem już, że elementy w stylu retro pasują do wielu aranżacji, nawet tych nowoczesnych. Wcale nie trzeba więc urządzać całego wnętrza w duchu minionych epok. Zastosować można też pojedyncze meble czy dekoracje, które dodadzą wnętrzu smaczku i “pazura” oraz przywołają ciepłe wspomnienia.
Przełamanie typowej dla minimalizmu prostoty stylizowanym barkiem czy komodą to doskonały sposób na odejście od sterylności takich wnętrz. Pięknie wykończony mebel wprowadzi wyraźny akcent elegancji i klasy, bez łamania głównych założeń minimalizmu.
Łącząc ze sobą stylistykę nowoczesną i retro, warto jednak pamiętać o zasadzie 80/20. Mówi ona, że 80% wyposażenia powinno być utrzymane w głównym motywie aranżacyjnym — np. minimalistycznym. Pozostaje zatem 20% na wprowadzenie akcentów retro. Trzymanie się tych proporcji to gwarancja, że aranżacja będzie spójna i nie popadnie w wizualny chaos.
Dobierając do siebie meble nowoczesne i retro, warto też poszukać elementów wspólnych, które zwiążą jedne z drugimi. Antyczne, masywne biurko możemy połączyć np. z nowoczesnym w formie krzesłem wykonanym z tego samego gatunku drewna. Oba meble połączy wtedy barwa i rysunek usłojenia.
Pamiętajmy też, że wygląd aranżacji można zrównoważyć dodatkami. Jeśli na ozdobnej, antycznej lub stylizowanej konsoli ustawimy prostą lampkę o minimalistycznej formie, a na nowoczesnej szafce nocnej znajdzie się duży budzik vintage, całość doskonale się zrównoważy.
Jeśli zatem chcemy wprowadzić akcenty retro do wnętrza nowoczesnego, najważniejszy będzie balans. Wyważyć trzeba proporcje nowego i starego oraz minimalistycznego i dekoracyjnego. Jeśli zachowamy umiar we wprowadzaniu mebli i dodatków retro, osiągniemy zamierzony efekt — nowoczesną aranżację z nutą eleganckiej nostalgii.
Komentarze