czytania ( wyrazy)

Szafy drewniane — najlepsze meble do przechowywania ubrań i bielizny

Pojemne, solidne i wyjątkowo funkcjonalne — takie właśnie powinny być szafy drewniane. To meble, które odgrywają wyjątkową rolę i nie można się bez nich obejść w żadnym mieszkaniu. Pozwalają na dobrą organizację i bezpieczne przechowywanie garderoby, dzięki czemu pomagają zachować porządek w domu. Dobrze zaprojektowane szafy drewniane to jednak nie tylko wyjątkowa funkcjonalność, ale również niepowtarzalna estetyka. Jak zatem wybrać szafę idealną?

Funkcjonalne szafy drewniane — na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Miejsce do przechowywania i organizacji ubrań potrzebne jest w każdym domu. Jednak ze względu na niewielki metraż nowoczesnych mieszkań niewielu z nas może sobie pozwolić na osobną garderobę z prawdziwego zdarzenia. Z pomocą przychodzą drewniane szafy, które doskonale łączą wysoką funkcjonalność z estetyką. Odpowiednio dobrana szafa nie tylko zapewnia miejsce na różne elementy ubioru, bieliznę, dodatki i akcesoria, ale też wzbogaca wnętrze wizualnie.

Garderoba w osobnym pomieszczeniu
Dobrze dobrana szafa z powodzeniem zastąpi nawet najobszerniejszą garderobę

Funkcjonalność szafy zależy od kilku parametrów, które powinniśmy dobrać do indywidualnych potrzeb. Wymiary czy układ półek, wieszaków i przegród powinny być dopasowane do tego, co znajdzie się w szafie. Przed zakupem mebla musimy więc przede wszystkim przeanalizować swoją garderobę i zdecydować, jakiego typu mebel najlepiej nada się do jej dobrej organizacji.

Wielkość

Pierwszą kwestią, na którą musimy zwrócić uwagę, wybierając szafy drewniane, jest ich wielkość. Często błędnie zakłada się, że im większa szafa, tym lepiej. Jednak nadmiar przestrzeni wcale nie sprzyja dobrej organizacji. Zbyt duża szafa sprzyja chaosowi, rzeczy odkładane są w losowe miejsca, trudno zachować jakiś ustalony porządek, a odszukanie odpowiednich elementów garderoby może sprawiać problem. Mebel o dużych gabarytach niepotrzebnie zabiera też miejsce, które można by wykorzystać w inny sposób.

Oczywiście szafa nie może być też zbyt mała. Musi nie tylko pomieścić wszystkie elementy garderoby, ale też pozwolić na ich logiczne rozmieszczenie, co ułatwi codzienny wybór kreacji.

Wybierając szafy drewniane, musimy dobrze zastanowić się, co będziemy w nich trzymać i ile osób będzie z nich korzystać. Przyjmuje się, że dla jednej osoby wystarczający jest mebel o szerokości 140 wysokości 210 cm. Jednak to dane uśrednione, które należy traktować jedynie jako wskazówkę. Ostateczny wybór zależy bowiem od kwestii indywidualnych i np. tego, czy szafa ma być jedynym meblem na ubrania, czy chcemy ją np. połączyć z komodą. Niemniej, znając te liczby, możemy dokonać wstępnej oceny tego, jaki mebel warto wybrać dla jednej osoby, a jaki dla pary.

Szafy drewniane z kolekcji Cubic
Wielkość szafy ma znaczenie zarówno dla funkjconalności, jak i wyglądu mebla i jego dopasowania do aranżacji

Oczywiście wybór szafy drewnianej o konkretnej wielkości to nie tylko kwestia potrzeb czy preferencji, ale również warunków mieszkaniowych. Dużo zależy przecież od metrażu pomieszczenia, jak i samej aranżacji. Zachowanie odpowiednich proporcji poszczególnych mebli to istotny element wystroju, który zawsze trzeba mieć na uwadze.

Układ funkcjonalny wnętrza

W szafie liczą się nie tylko jej wymiary, ale również układ funkcjonalny. We wnętrzu mebla powinny znaleźć się wieszaki na ubrania takie jak sukienki i płaszcze, jak i półki na koszulki, swetry czy spodnie. Przydadzą się również przegrody na obuwie czy szuflady na akcesoria i biżuterię.

To właśnie rozkład wieszaków, półek i szuflad w głównej mierze (o wiele bardziej niż same gabaryty mebla) wpływa na funkcjonalność szafy. Układ ten musi być doskonale przemyślany i dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jeśli w szafie ma się znaleźć dużo eleganckich koszul, garniturów czy sukienek i żakietów, postawmy na model z większą przestrzenią na wieszaki. Jeśli jednak preferujemy styl casualowy, a więc spodnie i t-shirty, przyda się raczej więcej pojemnych półek.

Szafy drewniane i ich ukłąd funkcjonalny
Układ półek, wieszaków i szuflad ma kluczowe znaczenie dla funkcjonalności szafy

Trzeba pamiętać, że szafa służy nie tylko organizacji garderoby, ale też jej ochronie. Prawidłowe ułożenie czy rozwieszenie odzieży pozwala uniknąć zagnieceń i zabrudzeń, dzięki czemu umieszczone w środku ubrania są zawsze gotowe do założenia.

Drzwi

Nieodłącznym elementem każdej szafy są drzwi. Mogą one zwiększać funkcjonalność mebla na różne sposoby. Po pierwsze chronią zawartość przed zakurzeniem i zabrudzeniem, ale również przed wzrokiem gości.

Szafy drewniane do sypialni czy przedpokoju często mają też drzwi wyposażone w lustra. To świetne rozwiązanie nie tylko ze względów praktycznych, ale i estetycznych. Szafa z lustrem ułatwia wybór kreacji. Przeglądając się w lustrze, łatwiej dopasujemy poszczególne elementy garderoby, wybierzemy dodatki, a nawet poprawimy fryzurę czy zrobimy makijaż.

Jednak lustro doskonale też powiększa przestrzeń optycznie. Tworzy iluzję większej przestronności, dlatego doskonale sprawdza się np. na małych metrażach.

Lustro ścienne
Lustra doskonale powiększają przestrzeń optycznie. Można je umieścić nie tylko na ścianie, ale i na drzwiach szafy

Myśląc o drzwiach szafy, warto też zastanowić się nad sposobem otwierania. Klasyczne drzwi na zawiasach nie wszędzie się sprawdzą. Na małym metrażu lepszym wyborem będą drzwi przesuwne.

Jak dobrać szafy drewniane do aranżacji?

Wybór mebli do domu to nie tylko kwestia funkcjonalności. Niemniej istotna jest estetyka i dopasowanie do aranżacji. Szafa często staje przecież w sypialni, a to pomieszczenie, w którym dobra, spójna aranżacja jest szczególnie ważna, wpływa bowiem na jakość snu i wypoczynku.

Dopasowując szafy drewniane do wystroju, należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Po pierwsze, wybierzmy styl mebla odpowiedni dla naszej aranżacji. Szafa jest meblem prostym jedynie z pozoru, o jej uroku decydują bowiem subtelne detale, które powinny podkreślać charakter pomieszczenia.

Urządzając wnętrze nowoczesne, zdecydujmy się na szafy drewniane w stylu minimalistycznym. Dobrym przykładem są proste, ale bardzo estetyczne modele Steel, Bingo czy Cubic, a także utrzymana w stylu skandynawskim szafa Bianco z białymi frontami.

Do aranżacji klasycznych będą z kolei pasować szafy drewniane o bardziej dekoracyjnym charakterze. Sprawdzą się np. lekko wyniesione ponad szczyt boki o zaokrąglonych rogach oraz umieszczone pod kątem, zwężające się lekko ku dołowi nogi w szafie Retro.

Interesującym kompromisem między formalną prostotą i ozdobnymi detalami są szafy z kolekcji Seti. Skrzyniowa budowa i pozbawione uchwytów fronty mają wyraźnie minimalistyczny charakter, który przełamany jest przez eleganckie zaokrąglenia.

szafki i szafy drewniane z kolekcji Seti
Meble z kolekcji Seti to idealne połączenie minimalistycznej formy z dekoracyjnym wykończeniem

Dla dopasowania do aranżacji istotny będzie też wybór kolorów. Szafy drewniane, szczególnie bukowe i dębowe, urzekają rysunkiem usłojenia drewna i ten atut powinien być wyraźnie wyeksponowany. Jednak odpowiednie lakierowanie pozwala uzyskać różne odcienie bez utraty tej naturalnej faktury.

Warto tutaj zaznaczyć, że kolorystyka mebli ma nie tylko aspekt estetyczny, ale również funkcjonalny. Meble jasne dają większe poczucie przestrzeni i powiększają pomieszczenie optycznie. Z kolei odpowiednio zastosowane barwy ciemne intensyfikują atmosferę przytulności, ale mogą przytłaczać. Przy wyborze koloru należy więc uwzględnić nie tylko styl czy klimat, ale też kubaturę i poziom nasłonecznienia pomieszczenia.

Pamiętajmy również, że szafa to mebel o pokaźnych rozmiarach, może więc łatwo zdominować cały wystrój. Prawidłowe dobranie koloru, jak i formy mebla pozwoli uniknąć takiego efektu np. w sypialni, gdzie pierwsze skrzypce powinno grać łóżko.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

BARWY ZIMNE I CIEPłE DREWNO - JAK DOBRZE ZAARANżOWAć TEN DUET?
STYL RETRO W TWOIM WNęTRZU, CZYLI ODKURZAMY MEBLE, OZDOBY I DODATKI VINTAGE
ART DéCO — NAJMODNIEJSZY STYL 2021 ROKU CZY CHWILOWE ZAUROCZENIE — CZYM JEST I JAK WPASOWAć GO W NASZE WNęTRZE?

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum