Urządzamy przytulny salon. Co powinno się w nim znaleźć?
Własne cztery kąty kojarzą się z prywatnym, przytulnym salonem, w którym po ciężkim dniu pracy z wytchnieniem odpoczywamy. Nie zawsze jednak zaaranżowana przestrzeń jest kompatybilna z naszymi potrzebami i oczekiwaniami. Jak zorganizować wygodny i przytulny salon z kącikiem wypoczynkowym? Co powinno znaleźć się w miejscu relaksu? Oto praktyczne rady, jak stworzyć komfortowy pokój dzienny oraz jak za pomocą dodatków nadać mu odpowiedni klimat.
Wygodny i przytulny salon – absolutne must have!
- Sofa, narożnik, fotel, szezlong – nikt przecież nie będzie wypoczywał na stojąco lub siedząc na niewygodnym i twardym krześle. Odpowiednie miejsce wypoczynku ma być duże i miękkie. Niech sprawia wrażenie otulania nas przy kontakcie z nim. Skórzane, eleganckie meble prezentują się bardzo wytwornie, jednak zupełnie nie nadają się do tworzenia przytulnego kącika wypoczynkowego. Skóra jest śliska i zimna w dotyku.
- Stolik kawowy, konsola, ława – można relaksować się leżąc, ale zwykle odpoczywając mamy w zasięgu ręki kawę, ciasteczko, chipsy czy kieliszek wina. Nic tak nie psuje relaksu jak nagłe wylanie czerwonego wina na kanapę. Tak więc twarda podstawa, na której w zasięgu ręki będziemy bezpiecznie przechowywać dodatki wypoczynkowe, jest jak najbardziej wskazana!
- Lampa, świece – do tworzenia klimatu jeszcze dojdziemy. Nadmieńmy jednak, że źródło światła, delikatne i subtelne, to obowiązkowy element dobrego wypoczynku.
- Tekstylia – nawet jeśli lubisz klarowność wizualizacji i rygorystyczny minimalizm, w kwestii wypoczynku trzeba nieco nagiąć zasady. Koce, poduszki, zasłony, przyjemne faktury i miękkie gadżety to ważne dekoracje nadające przytulny charakter wnętrzu.
- „Twoje” dodatki – najlepiej czujesz się ubierając według własnych zasad i jedząc to, co podpowiada Ci kulinarny gust. Dlatego optymalny kącik wypoczynkowy również powinien być dopasowany do Ciebie. Ulubione kolory, odpowiednia ilość miejsca dla wszystkich domowników czy elementy nawiązujące do hobby. To aspekty, które uczynią salon naprawdę prywatnym miejscem relaksu.
Przytulny salon bez komfortowych mebli nie istnieje!
Meble wypoczynkowe to podstawowe elementy wyposażenia salonu. Jeśli bardziej niż na wytworność stawiasz na przytulny charakter, wybierz miękkie obicie kanapy lub narożnika. Postaw obok duży fotel, w którym zatopisz się z książką i kubkiem gorącej czekolady. Dodaj stylową i praktyczną otwieraną pufę, aby ułożyć na niej nogi, a po relaksie schować do niej koc.
Oprócz mebli tapicerowanych, ważne są meble skrzyniowe oraz stolik kawowy. Ten ostatni przyda się nie tylko gdy przyjmujesz gości. Przytulny pokój dzienny to miejsce, w którym cała rodzina chce przebywać. Duży stolik pozwoli spędzić miło czas grając w gry z dziećmi, układając puzzle czy urządzając seans filmowy z mnóstwem przekąsek. Wybierając meble, zadbaj o ich wyjątkową jakość. Nic tak nie psuje relaksu, jak widok poniszczonych płyt czy odklejającej się okleiny. Najodpowiedniejszym materiałem będzie lite drewno, które nie tylko jest wytrzymałe, ale także wyjątkowo piękne, naturalne i przytulne. Do stolika dobrze dopasować kilka mebli skrzyniowych, najlepiej z tej samej kolekcji, aby dopełniły harmonii aranżacji.
Jak za pomocą światła stworzyć przytulny salon?
Światło to element odgrywający bardzo ważną rolę w budowaniu atmosfery przytulnego salonu. W ciągu dnia dobrze jest zadbać o prawidłowe nasłonecznienie pomieszczenia. Najlepsza ekspozycja okien to ta na stronę południową. Jeśli salon, nawet w ciągu dnia, należy do raczej ponurych, nie zaciemniajmy go dodatkowo ciemnymi meblami czy barwami ścian. Lepiej postawić na jasne, skandynawskie wnętrza.
Zwykle salonem cieszymy się popołudniami i wieczorami, gdy odpoczywamy po pracy. Wtedy dobrze zadbać o odpowiedni klimat wykorzystując do tego punkty świetlne w postaci lamp, podświetleń oraz świec. Przede wszystkim nie ograniczajmy się do jednego, górnego źródła światła. Poza lampą sufitową dobrze pomyśleć o stojącej, zlokalizowanej blisko fotela lub niewielkiej nocnej na komodzie czy konsoli. Ciekawą propozycją są też podświetlenia przy sufitach podwieszanych, przy niektórych ściankach lub przy meblach. Chcąc zadbać o przytulny nastrój, wybierzmy światło ciepłe. Na końcu wymieńmy świece te wolnostojące oraz w klimatycznych świecznikach. Dopełnią całości, a gdy wybierzemy naturalne, sojowe świece zapachowe, zyskamy dodatkowo przyjemny aromat w całym wnętrzu.
Przytulny salon to Twój salon!
Nawet gdy korzystasz z pomocy projektanta wnętrz, który ma pomóc zaaranżować przytulny salon pamiętaj, aby nie iść ślepo za modą. Najnowocześniejsze wnętrze, które nie będzie współgrało z tym, co masz w sercu, nie będzie odpowiednim miejscem dla Twojego odpoczynku. Wzbogać więc salon w ulubiony kolor, wzór na tapecie czy tekstyliach, obraz lub plakat przywołujący przyjemne wspomnienia oraz oczywiście sentymentalne zdjęcia Twoje i Twoich bliskich. Pamiętaj, że urządzasz Twój salon, więc ma w nim być dobrze Tobie, a nie gościom odwiedzającym.
Przyjemne w dotyku materiały, tkaniny i kolory
Każdy potrafi wymienić podstawowe barwy ciepłe i zimne. Można się tym sugerować aranżując przytulny salon. Jednak nie musisz być skazany na ciepłe brązy, beże, czerwienie czy żółcie. Odpowiednie podświetlenie oraz rodzaj użytej tkaniny potrafią nawet z głębokich, zimnych barw, jak butelkowa zieleń, grafit czy granat, uczynić podstawę klimatycznej atmosfery. Wbrew pozorom, ciemne barwy w towarzystwie przyjemnego światła pozwalają dużo łatwiej uzyskać przytulny efekt.
Dopełnieniem wystroju niech będą zaciemniające zasłony, klika dobranych do siebie miękkich poduszek oraz ciepły pled przerzucony przez brzeg kanapy czy fotela. Do tego miękki dywan z naturalnej wełny położony na drewnianej podłodze. Wszystkie elementy z pewnością pomogą zaaranżować przytulny salon, jednak powinny być do siebie dobrze dobrane, aby nie popaść w skrajność urządzając starodawne, babcine wnętrze.
Porządek i przestrzeń, ale bez przesady
Elementy stałe to jedno, jednak dbanie o porządek i prawidłową atmosferę, to druga, ważna kwestia przy aranżacji przytulnego salonu. Najlepiej relaksować się w posprzątanym wnętrzu. Dlatego zadbaj o odpowiednią ilość szaf zamkniętych, aby zagracone półki nie zaburzały ostatecznego wyglądu. Zachowaj jednak równowagę, gdyż przesyt mebli lub dodatków może podświadomie przytłaczać. Unikaj zbyt dużej ilości kolorów oraz mebli z różnych serii. Postaw na klarowną formę w pięknym wydaniu. Inspiracją może być seria mebli z litego drewna Bingo, która łączy w sobie prostotę kubatury z wyjątkowym dopracowaniem szczegółów.
Jak we w każdej dziedzinie, również i tutaj trzeba pilnować, aby dbałość o przestrzeń i porządek nie była przesadna. Niedbale rzucone poduszki, czy krzywo położone książki na blacie stolika nie muszą być szybko poprawiane. Dom to nie muzeum, lecz Twoja przestrzeń. Postaw więc na luz i aranżując przytulny salon posłuchaj, co podpowiada Ci gust i serce.
Photo by Paige Cody on Unsplash, Roberto Nickson on Unsplash, Sophia Kunkel on Unsplash, Emmanuel Martin on Unsplash, Sand Atkinson on Pexels
Komentarze