Pokój dla nastolatka i nastolatki — jak go urządzić, umeblować i o czym pamiętać?
Pokój dla nastolatka lub nastolatki powinien być funkcjonalny, estetyczny i zindywidualizowany, czyli dopasowany do osobistych preferencji, potrzeb oraz zainteresowań młodego człowieka. Jak go zatem urządzić i umeblować, aby spełnił te wymagania?
Pokój nastolatka i nastolatki — jakie meble wybrać?
Urządzając pokój dla nastolatka i nastolatki, przede wszystkim pomyślmy o kwestiach praktycznych. To pomieszczenie, które musi połączyć wiele funkcji. Jest jednocześnie sypialnią, miejscem nauki i rozrywki czy garderobą. Meble muszą więc być dobrane z rozwagą i uwzględnieniem potrzeb lokatora.
Miejsce snu i wypoczynku
W pierwszej kolejności zadbajmy o odpowiednie meble do sypialni młodzieżowej. W pokoju nastolatka i nastolatki bezwzględnie musi znaleźć się wygodne łóżko. Jego wybór nie jest tylko kwestią estetyki, ale również, a może przede wszystkim, wygody i zdrowia.
Materac i stelaż
Właściwie dobrane łóżko z odpowiednim stelażem i materacem wpływa na komfort snu, ale ma też znaczenie dla zdrowia. Powinno zapewniać odpowiednie ułożenie ciała podczas snu. Źle dobrany materac, np. zbyt miękki lub zbyt twardy, może prowadzić do bólu pleców oraz wykształcenia i utrwalenia wad postawy.
Ważne więc, aby prawidłowo dobrać ten element. Dobry materac dostosowany jest do indywidualnych parametrów użytkownika, przede wszystkim do jego wagi. Powinien równo podpierać całe ciało i dopasowywać się do jego naturalnych krzywizn. Jeśli materac będzie zbyt miękki, śpiąca osoba będzie się w niego zapadać. Z kolei zbyt twardy nie podeprze należycie kręgosłupa i będzie prowadził do napięcia mięśni, a w konsekwencji do ich sztywności czy bólu.
Dobrze sprawdzają się materace kieszeniowe, takie jak Rodos, Active czy Jawa. Wyposażone są w sprężyny umieszczone w specjalnych kieszeniach. Dzięki temu każda sprężyna działa niezależnie od pozostałych, a materac doskonale dopasowuje się do kształtów ciała.
Ważny jest nie tylko materac, ale i stelaż. Powinien być dobrze wyprofilowany i również dopasowany pod względem miękkości. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie stelaży z regulacją zagłówka i podnóżka, takich jak R-ZP lub E-ZP. Zapewniają one wygodę nie tylko w pozycji leżącej, ale i półleżącej, umożliwiając np. wygodne czytanie książki.
Rama łóżka
Rama łóżka młodzieżowego również ma duże znaczenie. Znacząco wpływa na estetykę w pokoju dla nastolatka i nastolatki, ale zapewnia też różne dodatkowe funkcjonalności. Dobrze sprawdzą się łóżka z zagłówkiem, takie jak Vigo, Will, Rasta lub Ti, szczególnie kiedy wybierzemy stelaż bez regulacji. Zagłówek pozwoli bowiem przyjąć wygodną pozycję siedzącą.
Pokój dla nastolatka czy nastolatki powinien też zapewniać sporo miejsca do przechowywania. Z tego względu warto wybrać łóżka z pojemnikiem na pościel.
Nie zapominajmy też o estetyce i solidności. Meble z drewna litego są trwałe i doskonale wyglądają właściwie w każdej aranżacji. Łóżko drewniane będzie więc rosło razem z nastolatkiem i posłuży mu przez wiele lat.
Pokój nastolatka jako miejsce do nauki
Pokój nastolatka czy nastolatki to również miejsce nauki, zabawy i rozwijania indywidualnych pasji. Ważne jest więc odpowiednie stanowisko. Jego zasadniczymi elementami są biurko oraz wygodne krzesło.
Biurko młodzieżowe powinno być przede wszystkim funkcjonalne, czyli dopasowane do potrzeb użytkownika. W pokoju nastolatka lub nastolatki najlepiej sprawdzą się biurka z miejscem do przechowywania przyborów szkolnych, zeszytów i innych akcesoriów. Modele James, Vigo i Seti wyposażono w kontenery z drzwiczkami lub szufladami, które pomieszczą wszystkie potrzebne w miejscu nauki przedmioty.
Pamiętajmy również, by zadbać o odpowiednio przestronny blat. Pomieścić się na nim powinny nie tylko zeszyty czy podręczniki, ale również komputer, który wykorzystywany jest zarówno do nauki, jak i rozrywki.
Nawet najlepsze biurko nie spełni swojej funkcji bez krzesła. Dobrze dobrane, ergonomiczne i wygodne krzesło to absolutna konieczność w pokoju nastolatka i nastolatki. Młody człowiek spędza przecież sporo czasu w pozycji siedzącej — czy to w czasie nauki, rozrywki przy komputerze, czy uprawiając rozmaite hobby. Krzesło musi więc zapewniać odpowiednią postawę podczas siedzenia.
Doskonale sprawdzają się profilowane krzesła i fotele biurowe. Ważne jest, by możliwa była regulacja wysokości siedziska, ustawienia podłokietników czy kąta nachylenia oparcia. Dzięki temu krzesło będzie rosło razem z użytkownikiem i posłuży dłużej.
Jeśli metraż pomieszczenia na to pozwala, pokój nastolatka czy nastolatki warto też wyposażyć w wygodny tapicerowany fotel. Modele takie jak Warsaw, Rome, czy Venice są doskonałym miejscem do czytania, ale też oglądania telewizji i gry na konsoli. Miękkie siedziska i wygodne oparcia gwarantują komfort, a sam mebel zapewnia miejsce wypoczynku czy rozrywki oddzielone od stanowiska do nauki. Dzięki temu biurko staje się wyłącznie miejscem skupienia i efektywnej pracy, a nie zabawy.
Miejsce do przechowywania
Pokój nastolatka czy nastolatki to zarówno sypialnia, miejsce nauki, jak i garderoba i magazyn rozmaitych przedmiotów — akcesoriów szkolnych, zabawek, pamiątek i przedmiotów osobistych. Dlatego tak ważne jest miejsce do przechowywania.
Pokój nastolatka i nastolatki jako garderoba
Zacząć warto od szafy, szczególnie jeśli nie mamy miejsca na osobną garderobę dla dziecka. W innym artykule pisałem już o pomysłach na przechowywanie odzieży. Tutaj przypomnę więc tylko najważniejsze kwestie.
Szafa powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkownika, czyli do jego kolekcji ubrań. Oznacza to przede wszystkim odpowiedni wybór gabarytów i układu funkcjonalnego mebla.
W pokoju dla nastolatki przyda się z pewnością obszerniejszy mebel z przestronnym miejscem na ubrania wiszące, np. sukienki. Dobrze sprawdzają się szafy 3-drzwiowe — m.in. Steel, Bingo czy Vinci. Dwa segmenty są w nich poświęcone na drążek na wieszaki, a trzeci zawiera praktyczne półki.
Dziewczynom przyda się też komoda z licznymi szufladami na bieliznę oraz drobiazgi, dodatki czy akcesoria. Modele Odys, Minimal czy Golo z pewnością pomogą w dobrej organizacji i zachowaniu porządku.
Pokój dla nastolatka warto z kolei wyposażyć w większą ilość miejsca na ubrania przechowywane w formie złożonej — spodnie, koszulki czy bluzy. Chłopcy nie potrzebują tak dużo przestrzeni na wieszaki. W ich przypadku sprawdzą się więc szafy 2-drzwiowe, np. Bianco, Retro lub Seti. Uzupełnić je można komodą z obszernymi szafkami czy szufladami, np. modelami Koli, Vento czy Cubic.
Regały, szafki i półki
Garderoba to nie wszystko. Pokój nastolatka i nastolatki to również nagromadzenie innych przedmiotów. Znajdziemy tu książki, artykuły szkolne i hobbystyczne, przedmioty osobiste, pamiątki i całą masę innych drobiazgów. Doskonale wiemy, że zachowanie porządku nie jest mocną stroną młodych ludzi w okresie dojrzewania. Jednak właściwie dobrane meble mogą w tym pomóc.
Przede wszystkim warto pokój dla nastolatka wyposażyć w obszerny regał. Będzie on pełnił funkcję biblioteczki, ekspozycji bibelotów dekoracyjnych i pamiątek oraz miejsca na wiele innych rzeczy. W zależności od potrzeb i metrażu pomieszczenia może to być regał wąski, taki jak Bingo czy James lub większy mebel, taki jak Bona, Odys lub Retro. Do pokoju dla nastolatka lub nastolatki doskonale pasuje też nietypowa, asymetryczna konstrukcja regału Cubic.
Jeśli mamy na to miejsce, meble do przechowywania warto uzupełnić o szafki nocne i wiszące półki. Przyda się też szafka RTV, na której stanąć może telewizor z podłączoną konsolą do gier.
Pamiętajmy, że młodzież lubi gromadzić przedmioty, więc miejsca do przechowywania nigdy za wiele. Wykorzystajmy więc każdą możliwą przestrzeń. Wspominałem już o łóżkach z szufladą na pościel, ale dobrym pomysłem będą też pufy z pojemnikiem, rozmaite kosze, pudła i organizery, a także skrzynia Vento, która sprawdzi się np. na ubrania sezonowe, akcesoria sportowe i masę innych przedmiotów.
Estetyczny pokój dla nastolatka i nastolatki, czyli kilka słów o wystroju
Do tej pory mówiliśmy o funkcjonalności, ale pokój nastolatka czy nastolatki wymaga również odpowiedniego podejścia do estetyki. Wiemy przecież, że przestrzeń, w której przebywamy, ma na nas niebagatelny wpływ. Wystrój pomieszczenia może pobudzać lub uspokajać, może wspierać kreatywne, nieszablonowe myślenie i wyobraźnię, ale może też drażnić lub po prostu nudzić. Jak zatem stworzyć pokój nastolatka lub nastolatki, który nie tylko doskonale wygląda, ale zapewnia też świetny nastrój i dobre warunki rozwoju?
Spersonalizowany pokój dla nastolatka i nastolatki
Po pierwsze personalizacja, czyli dopasowanie aranżacji do potrzeb, preferencji, gustu i charakteru lokatora. Pokój nastolatka lub nastolatki ma być właśnie tym — ich przestrzenią osobistą.
Nie możemy więc narzucać dziecku swojej wizji, ale musimy też zachować zdrowy rozsądek. Pozwolenie nastolatkowi czy nastolatce na wszystko nie jest dobrym pomysłem. Ich wizja często jest bowiem nazbyt radykalna i może się skończyć np. czarnymi ścianami czy chaotyczną mieszanką losowych elementów.
Trzeba więc znaleźć złoty środek między indywidualnym poczuciem estetyki młodego człowieka i praktyczną, spójną aranżacją. Warto jednak pozwolić nastolatkowi czy nastolatce na uczestnictwo w procesie decyzyjnym.
Istotne będzie też wygospodarowanie miejsca, w którym młody lokator będzie mógł zamanifestować swoje poglądy, gust i preferencje. Dobrym pomysłem jest więc np. pomalowanie części ściany farbą tablicową, po której można pisać i rysować czy też zawieszenie tablicy korkowej do przypinania rysunków i notatek. Sprawdzą się też wybrane przez dziecko bibeloty i dekoracje oraz grafiki i plakaty oprawione w ramy.
Indywidualizacja to jednak nie tylko kwestia estetyki, ale i funkcjonalności. Meble powinny być dobrane do ulubionych aktywności i trybu życia lokatora. Dziewczynom z pewnością przyda się funkcjonalna toaletka z lustrem, taka jak Cubic, Koli lub Vento. W pokoju nastolatka i nastolatki warto też znaleźć miejsce na stół, który posłuży jako miejsce do majsterkowania, działalności artystycznej czy gier i zabaw z rodziną i przyjaciółmi.
Funkcjonalna kolorystyka
Urządzając pokój dla nastolatka lub nastolatki, stajemy przed koniecznością wyboru kolorów. Dotyczy to zarówno ścian, jak i mebli oraz dodatków. Decyzje warto podjąć wspólnie z dzieckiem, ale trzeba też pamiętać, że nie można przesadzić.
Młodzież lubi żywą, ostrą kolorystykę, która jest bardzo pobudzająca i energetyczna. Niestety taka aranżacja wcale nie jest korzystna. Nazbyt ostre barwy, tak samo jak pstrokate wzory czy faktury, rozpraszają uwagę, mogą powodować rozdrażnienie i problemy z koncentracją.
Częste jest też infantylizowanie wystroju. Pokój dla nastolatka urządza się w błękitach, obwiesza zdjęciami aut czy dekoruje starymi zabawkami. Pokoje nastolatek z kolei utrzymane są w słodkich różach i wypełnione pluszakami czy dziecięcymi motywami motylków i kwiatków. Nie dość, że takie podejście sprowadza dorastającego już człowieka do pozycji małego dziecka, to jeszcze gruntuje utarte schematy. Aranżacja powinna natomiast wyrażać obecny charakter dziecka, rosnąć wraz z nim, a nie być przejawem sentymentów rodzica.
Lepiej więc postawić na spokojne i wyważone barwy i faktury. Doskonale sprawdzą się beże, brązy czy szarości jedynie wzbogacone o żywsze akcenty. Intensywne kolory możemy więc zastosować w dodatkach i dekoracjach. Wzorzysta pościel i ozdobne poduchy, dywan w geometryczne wzory, kolorowe grafiki na ścianach czy ciekawe w formie bibeloty to idealny sposób na ożywienie pokoju nastolatka i nastolatki. Takie elementy — wprowadzone z umiarem — wniosą energię i pobudzą wyobraźnię bez przeładowania zmysłów lokatora.
Pamiętajmy też, że gust młodych ludzi może się zmieniać w zastraszającym tempie, dlatego najlepiej postawić na uniwersalne aranżacje i wyposażenie. Meble z drewna są tu doskonałym przykładem — ich barwa i rysunek usłojenia ocieplają wnętrza i doskonale prezentują się właściwie w każdym otoczeniu. Z typowo dziecięcych czy młodzieżowych, niezwykle kolorowych i ekstrawaganckich mebli szybko się wyrasta. Lite drewno jest natomiast ponadczasowe, takie wyposażenie posłuży więc nie tylko nastolatkowi i nastolatce, ale też dorosłym.
Oświetlenie i dodatki
Jak wspomniałem, pokój nastolatka lub nastolatki pełni wiele funkcji — młody człowiek nie tylko tu śpi, wypoczywa i oddaje się rozrywce, ale też uczy się, rozwija swoje pasje i zainteresowania.
Ważne jest zatem dobre oświetlenie, które zapewni widoczność podczas czytania, działalności artystycznej czy uprawiania hobby. Zadbać należy zarówno o główne, podsufitowe źródło światła, jak i lampy punktowe, które doświetlą wybrane obszary.
Lampka na biurko to oczywiście podstawa — warto wybrać model na ruchomym ramieniu, który pozwoli swobodnie kierować strumieniem światła. Wiele osób zapomina, jednak że biurko to nie jedyne miejsce, które wymaga doświetlenia. Łóżko jest dla nastolatków nie tylko meblem do spania. Często właśnie tutaj czytają, uczą się czy korzystają z komputera lub tabletu. Na szafce nocnej powinna więc znaleźć się praktyczna lampka.
Jeśli w pokoju nastolatka lub nastolatki znajduje się stół, też wypada go doświetlić. Sprawdzi się tu nisko zawieszona lampa sufitowa lub punktowy kinkiet. Przy fotelu lub sofie do czytania, grania na konsoli i oglądania telewizji umieśćmy natomiast wysoką lampę stojącą.
Właściwe oświetlenie to zarówno kwestia wystroju, jak i funkcjonalności oraz zdrowia. Zapewniając dobre doświetlenie strategicznych punktów w pokoju młodzieżowym, dbamy nie tylko o komfort, ale i o zdrowy wzrok dziecka. Aranżując pokój nastolatka lub nastolatki w ogóle powinniśmy kierować się nie tylko komfortem czy estetyką, ale przede wszystkim funkcjonalnością i ergonomią. Pozwoli to stworzyć przytulną przestrzeń i optymalne warunki rozwoju.
Komentarze