czytania ( wyrazy)

Wnętrza w stylu boho — czym charakteryzuje się najpopularniejszy styl minionego sezonu?

Wnętrza w stylu boho urzekają nonszalancją, swobodą, naturalnością i wygodą. Energetyczne, kolorowe i bardzo oryginalne aranżacje są wyrazem kreatywności i wolności, która przejawia się w eklektyzmie i łamaniu ustalonych wzorców. Skąd pochodzi, czym dokładnie charakteryzuje się styl boho oraz czemu jest tak popularny? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

wystrój boho
Bogactwo form, kolorów i wzorów to charakterystyczne cechy stylu boho

Skąd się wzięły wnętrza w stylu boho?

Boho to styl zapoczątkowany przez XIX wieczną bohemę paryską. Wywodzi się ze środowiska artystów i nomadów, dla których swoboda wyrażania siebie i kreatywność były ważniejsze od pieniędzy czy kariery.

Bohema, nazywana też artystyczną cyganerią, spędzała czas na podróżach, przyjęciach, towarzyskich spotkaniach i artystycznej twórczości. Bardzo huczny tryb życia miał jednak dualistyczną naturę. Swobodna, nieskrępowana zabawa podszyta była często pesymistyczną wizją świata i przyszłości wynikającą z negatywnego nastawienia do restrykcyjnych, dusznych zasad kulturowych XIX wiecznej Francji. Widać to również w klasycznych wnętrzach w stylu boho, gdzie mroczne spotyka się często ze swobodnym i lekkim, ludowe z orientalnym, a designerskie z prymitywnym.

Boho połączone ze scandi to współczesna wersja tej estetyki

Filozofia, moda i wnętrza w stylu boho są więc wyrazem sprzeciwu dla wszechogarniającego konsumpcjonizmu i ustalonych, sztywnych zasad. Bohema paryska była prawdziwą awangardą, która odrzuciła wypracowane trendy i konwenanse.

Czym charakteryzują się wnętrza w stylu boho?

Wnętrza w stylu boho to przede wszystkim eklektyzm i nieskrępowana swoboda. Łączy się w nich kolory, wzory i materiały, które na pierwszy rzut oka zupełnie do siebie nie przystają. Taka mieszanka skutkuje wizualnym przepychem, a nawet pstrokatością aranżacji.

Salon w stylu boho
Jaskrawe barwy i bujne wzornictwo tworzą typowy dla boho przepych

Intensywność kolorów i wzorów

Mocne, soczyste kolory oraz wyraziste wzory i faktury ścian, mebli i dodatków wprowadzają bardzo żywą, energetyczną atmosferę. Ekstrawagancja i oryginalność wnętrz boho płynie też z wyraźnych inspiracji orientem. Przejawia się ona zarówno w palecie barw, w której pojawiają się czerwienie, turkusy, kakaowe brązy i purpury, jak i w dodatkach i dekoracjach.

Współczesne wnętrza w stylu boho czerpią nie tylko z orientu. Ciekawym nurtem jest połączenie z estetyką skandynawską. To bardzo oryginalne, choć pozornie zupełnie nieintuicyjne rozwiązanie. O ile boho kojarzy się bowiem z przepychem, o tyle styl skandynawski to głównie minimalizm i umiar. Fuzja tych trendów skutkuje jednak bardzo ciekawymi aranżacjami. Baza (ściany, podłogi i sufity) są tutaj utrzymane w stonowanych barwach i gładkich fakturach, które są tłem dla wybujałych, kolorowych, bardzo dekoracyjnych dodatków. Można też zastosować meble o minimalistycznej formie, ale np. pomalowane na jaskrawe barwy.

Faktury, wzory i materiały boho

Boho to również bogate wzornictwo i ornamentyka. Garściami czerpie się tutaj z kultur całego świata. Afrykańskie arabeski zestawia się z ludowymi haftami, a elementy popkulturowe łączy się z rustykalnymi dekoracjami. Wnętrza w stylu boho są też bardzo osobiste i sentymentalne, wypełniają je pamiątki i rodzinne fotografie.

Bogate faktury i wzory mogą pojawić się wszędzie — w formie pstrokatych tapet, orientalnych dywanów i płytek czy trójwymiarowych paneli ściennych i sufitowych.

Etniczne akcenty charakterystyczne dla wnętrza w stylu boho
Charakterystyczne dla stylu boho są orientalne i etniczne akcenty

Wnętrza w stylu boho to również bogactwo materiałów. Orientalne drewno łączy się z rodzimą wikliną. Ręcznie robioną ceramikę, najlepiej przywiezioną z dalekiej podróży, zestawić można z lokalnym rękodziełem. Misternie plecione makramy czy łapacze snów znajdują natomiast miejsce obok wełnianych kilimów, kurpiowskich wycinanek i koniakowskich koronek z naturalnych materiałów.

Boho to jednak nie tylko wysokiej klasy rękodzieło. W popularnych sieciówkach znajdziemy całą masę dodatków w tym stylu. Co ciekawe, nawet plastikowy kicz może się tutaj doskonale prezentować.

Meble w stylu boho

Wnętrza w stylu boho cechuje przepych, bogactwo wzorów, barw i kolorów, a także wyraźne nawiązania do egzotyki. Widać to w każdym elemencie tych aranżacji, również w meblach.

Meble w stylu boho mogą mieć różne formy. W takich aranżacjach pojawiają się zarówno bogato zdobione meble kolonialne, jak i lekkie, minimalistyczne formy, najlepiej w żywych, jaskrawych kolorach. Obok antyków czy mebli stylizowanych na retro stają bezpretensjonalne i lekkie formy z rattanu i wikliny oraz miękkie, kolorowe pufy.

W nowoczesnej odsłonie boho doskonale sprawdzają się meble z drewna. Można je pomalować na jaskrawe kolory, ale równie dobrze wyglądają z zachowanym rysunkiem usłojenia, najlepiej w ciemnych, szlachetnych tonacjach.

Drewniane meble z kolekcji Vento
Minimalistyczna forma mebli zestawiona z bardzo kolorowymi dodatkami to sposób na boho w nowoczesnej odsłonie

Nie ma jednej ogólnej zasady wyboru mebli w stylu boho. Eklektyzm tych aranżacji sprawia, że pasuje tu niemal wszystko. Doskonale sprawdzają się jednak połączenia nieoczywiste i nietypowe. Zdobiony kredens Bona można więc umieścić w towarzystwie prostej komody Minimal, a skrzyniową formę kolekcji Cubic przełamać dekoracyjnością nóżek mebli Paris.

Meble z litego drewna mają jeszcze jedną ogromną zaletę — można je bez trudu spersonalizować. Pomalowanie całości lub tylko niektórych elementów może zupełnie odmienić ich charakter. Jeśli wybierzemy kolory z orientalnej palety lub zastosujemy wyraziste, jaskrawe akcenty, z łatwością uzyskamy nonszalancki efekt typowy dla boho.

Dodatki w stylu boho

Wnętrza w stylu boho to duża ilość dodatków i dekoracji, najlepiej wzorzystych i w wyrazistych barwach. Zacząć można od puszystych dywanów, najlepiej w orientalnym stylu. Tekstylia, takie jak poduchy, narzuty, koce czy pościel również powinny być wyraziste i kolorowe. 

Komody, regały i półki wypełnia się bibelotami i pamiątkami. Rękodzieło sprawdzi się tu równie dobrze, jak stylizowana masówka z sieciówek, a najlepiej, kiedy jedno połączymy z drugim.

Boho to przepych, więc nie trzeba sobie żałować. Wazony, figurki, oprawione w ramki zdjęcia, grafiki, a nawet pocztówki z podróży — wszystko to dodaje ciepła i osobistego charakteru.

Dodatki do wnętrza w stylu boho
Dekoracyjne wazony, etniczne rękodzieło, kolorowe grafiki i bibeloty oraz żywe rośliny - wszystko to świetnie sprawdzi się w aranżacjach boho

Na ścianach zawiesić można makramy, łapacze snów, kilimy, pstrokate grafiki i obrazy, ale również plakaty nawiązujące do popkultury. Mamy tu pełną dowolność, a brak umiaru i łączenie pozornie sprzecznych akcentów jest wręcz wskazane.

Wnętrza w stylu boho mają być pełne radości, kreatywności i życia. Dlatego doskonale sprawdza się w nich zieleń. Współczesne odmiany boho mocno czerpią z nurtu urban jungle, w którym pomieszczenia wypełnia się roślinnością. Rośliny w doniczkach mogą być wszędzie — na parapetach, podłodze, zwisające z sufitu czy pnące się po ścianach. Doskonale sprawdzą się również suszone lub świeżo cięte kwiaty w dekoracyjnych wazonach.

Mnóstwo zieleni w postaci wysokich palm i kaktusów i mniejszych roślin

Wnętrza w stylu boho to wnętrza z duszą

Wnętrza w stylu boho mają być kwintesencją indywidualizmu i manifestacją osobowości mieszkańców. Dlatego pozwalają na tak wiele. Nurt ten narodził się jako wyraz sprzeciwu wobec konwenansów i zasad, dlatego odrzuca się w nim wszelkie schematy. Ma być swobodnie, żywo, energetycznie i ciekawie. Bardziej niż w jakimkolwiek innym stylu liczy się tutaj nie to, co się powinno, a to, co się chce, czuje i lubi. 

Tworzenie aranżacji boho to zabawa formą, fakturą, barwą i wzorem. To nieskrępowana ekspresja własnych upodobań i preferencji, ale też sentymentalna podróż po różnych etapach życia, odwiedzonych miejscach i własnych wspomnieniach. To idealny wybór dla wolnych duchów i osób, które chcą mieszkać tak, jak żyją — na własnych zasadach.

Zdjęcia:
Wood photo created by svetlanasokolova - www.freepik.com

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

MINIMALIZM — NA CZYM POLEGA I CZEMU WARTO WPROWADZIć GO DO SWOJEGO żYCIA I DOMU?
DREWNIANE ZABAWKI DLA DZIECKA - CZY WYSZłY Z MODY?
MODNY, PRAKTYCZNY I W ODPOWIEDNIM ROZMIARZE – WYBIERAMY DYWAN DO SALONU

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum