Drewno we wnętrzach w stylu boho — jak i gdzie je stosować?
Drewno we wnętrzach pojawia się w różnych odsłonach. Stosuje się je na tzw. bazę — podłogi, ściany, nawet sufity — jak i meble oraz dodatki. Wybór konkretnych form, gatunków czy barw zależy od stylu wystroju. Jak zatem stosować drewno we wnętrzach w stylu boho?
Kilka słów o stylu boho
O historii i założeniach stylu boho pisałem już w artykule “Wnętrza w stylu boho — czym charakteryzuje się najpopularniejszy styl minionego sezonu?”. Tutaj przypomnę więc tylko podstawy.
Boho to styl zapoczątkowany przez francuską bohemę artystyczną. Był wyrazem sprzeciwu wobec zastanych norm i sztywnych zasad nie tylko estetycznych, ale i społecznych. Estetyka boho łamie więc schematy poprzez wprowadzanie nieoczywistych zestawień, wybujałą, a nawet krzykliwą kolorystykę oraz mnogość faktur i wzorów.
Wnętrza w stylu boho cechuje wyraźny eklektyzm, czyli łączenie różnych stylów i estetyk. Swoje miejsce znajdują tu elementy etniczne, folklorystyczne, popkulturowe, a nawet minimalistyczne. To styl wolnych dusz, które od wnętrza oczekują nie tylko funkcjonalności, ale również przytulności i indywidualizmu.
Boho pozwala wyrazić siebie, przelać na otoczenie własną duszę, preferencje, upodobania czy sentymenty. Wnętrza w tym stylu wypełnione są pamiątkami i przedmiotami osobistymi. Są żywe, kreatywne, swobodne, a nawet nonszalanckie.
W stylu boho doskonale odnajdują się materiały naturalne — kamień, ceramika, wiklina, wzorzyste tekstylia, a przede wszystkim drewno w różnych formach.
Baza — drewno we wnętrzach boho na podłodze, ścianach i suficie?
Drewno we wnętrzach w stylu boho można wykorzystać na bazę. Przede wszystkim sprawdzi się drewniana podłoga, która dodaje aranżacjom uroku i wprowadza ciekawą fakturę usłojenia drewna jako tło dla innych elementów.
Wybór konkretnego typu podłogi drewnianej (wielkości, kształtu i sposobu ułożenia desek) zależy od wielu czynników. Uniwersalnym pomysłem, który sprawdza się właściwie wszędzie, są tradycyjne, długie i szerokie deski podłogowe z litego drewna. Taka kompozycja pasuje praktycznie do każdego wystroju, również boho.
Jeśli jednak chcemy podkręcić wygląd aranżacji, możemy połączyć boho ze stylem rustykalnym i zastosować stare drewno, np. rozbiórkowe. Stare deski podłogowe mają bardzo szlachetny wygląd, doskonale prezentują się na nich meble stylizowane lub w stylu retro, ale również nowoczesne, o minimalistycznych formach. Tworzą one ciekawy kontrast z surową, wyrazistą podłogą.
Wnętrza w stylu boho wzbogacić można również o drewniane panele ścienne. Doskonale sprawdzą się tutaj lamperie (w formie paneli ściennych ułożonych tylko do pewnej wysokości ściany), najlepiej z ciekawą sztukaterią. Wprowadzą one element elegancji i nawiązania do stylu klasycznego czy kolonialnego. Lamperie można też pomalować na biało, zestawić z pastelowymi ścianami i drewnianą podłogą o ciepłym odcieniu. To idealna baza dla współczesnej odsłony boho, która nawiązuje do jasnego, minimalistycznego stylu skandynawskiego.
Drewno we wnętrzach boho sprawdzi się też na suficie. Mogą to być np. wyeksponowane belki stropowe, które wprowadzą nutę rustykalną. Innym pomysłem są bogato zdobione kasetony drewniane nawiązujące do estetyki pałacowej.
Możliwości jest bez liku i wszystko zależy od tego, jaki ostateczny efekt chcemy osiągnąć. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzić. Cała baza z drewna to raczej kiepski pomysł. Zamiast ciepłego, przytulnego i kolorowego wnętrza boho otrzymać możemy bowiem atmosferę górskiej chaty.
Drewniane meble w stylu boho
Drewno we wnętrzach w stylu boho to również meble. Wiele osób kojarzy meble boho głównie ze stylem etnicznym oraz kolonialnym. Miękkie pufy, bogato zdobione szafki i komody, rattanowe lub wiklinowe fotele — wszystko to oczywiście znajduje swoje miejsce w aranżacjach boho.
Jednak to styl bardzo eklektyczny, pozwalający na wprowadzenie wielu estetyk. Wspomniałem wcześniej, że boho doskonale zgrywa się ze stylem rustykalnym. Swojskie, wiejskie elementy wnoszą ciekawy element surowości i folkloru, który łączy się tutaj np. z akcentami etnicznymi. Świetnie wyglądać będzie np. stół z naturalnym blatem, przy którym staną bogato rzeźbione, obite wzorzystymi materiałami krzesła w stylu kolonialnym.
W boho znajdzie się też miejsce na nowoczesność. Drewniane meble minimalistyczne stanowią ciekawy kontrast dla rozbuchanego wzornictwa, wyrazistych barw i faktur. Proste, skrzyniowe formy takich kolekcji jak Greg, Cubic czy Seti pomogą uspokoić aranżację i stworzą przestrzeń na ciekawe dodatki, pamiątki i bibeloty.
Pamiętajmy jednak, że boho ma zaskakiwać, łamać schematy i łączyć to, co teoretycznie do siebie nie pasuje. Dlatego obok mebli minimalistycznych postawić można regały, komody i szafki z kolekcji bardziej dekoracyjnych. Świetnie sprawdzi się zestaw Retro czy stylizowane meble Bona lub Paris.
Zaskoczyć można też połączeniami materiałów. Drewno we wnętrzach boho zestawia się zazwyczaj z barwnymi tekstyliami o bogatym wzornictwie. Na kanapach, fotelach i krzesłach pojawiają się klasyczne motywy kwiatowe, orientalne wzory etniczne lub rodzime elementy nawiązujące do lokalnego folkloru.
Jednak boho to nie tylko tapicerowane krzesła i sofy czy kolorowe poduchy, narzuty i koce. W otoczeniu drewnianych mebli zaskakującym elementem może być zastosowanie metalu. Stoliki na metalowych nogach, czy wybrane modele z kolekcji Steel to świetny sposób na złamanie rutyny i stworzenie szokującego, a jednak wpisującego się w estetykę boho efektu.
Jak wybrać meble w stylu boho?
Jak widać, możliwości wyboru mebli jest bardzo dużo. Boho nie narzuca konkretnej estetyki wyposażenia i pozwala na dużą dowolność. Eklektyzm jest jednak zarówno szansą, jak i niebezpieczeństwem. Swoboda wyboru łatwo przeradza się bowiem w chaos i losowość.
Dlatego, mimo wszystko, warto zachować umiar. Dobrym pomysłem jest wybór jednej kolekcji mebli drewnianych, do której dobierzemy tylko dodatkowe akcenty. Jeśli utrzymamy większość wyposażenia w jednej stylistyce, przełamując ją tylko miejscami, łatwiej będzie zachować spójność aranżacji.
Uwagę należy też zwrócić na gatunki drewna i jego kolorystykę. Warto przy tym wiedzieć, jak łączyć podłogę i meble z drewna, a także jak łączyć drewno z innymi materiałami.
Pamiętajmy też, że boho ma być kolorowe i radosne. Drewniane meble sprawdzają się tutaj doskonale, bo świetnie wyglądają z naturalnym rysunkiem usłojenia, ale można je też malować na różne kolory. Nie trzeba przy tym pokrywać farbą całego mebla. Pojedyncze barwne akcenty, najlepiej w jaskrawych odcieniach, to idealny dodatek do wnętrz boho.
Drewno we wnętrzach w stylu boho to również dodatki
Dodatki to kwintesencja wnętrz w stylu boho. To właśnie w nich ujawnia się pełnia krasy tych aranżacji. Dodatkiem w boho może być właściwie wszystko — od etnicznego rękodzieła przez wyroby lokalnych rzemieślników i artystów, pamiątki z podróży i fotografie rodzinne po masowo produkowane bibeloty z popularnych sieciówek.
Drewno można tu wykorzystać na tysiące różnych sposobów. Sprawdzą się bardzo dekoracyjne, jak i proste drewniane ramki na zdjęcia, grafiki czy plakaty. Orientalne naczynia — misy czy kolorowe talerze z drewna — można postawić na półkach lub zawiesić na ścianach. Doskonale wyglądają tu też rzeźbione figurki czy afrykańskie maski.
Egzotyczne drewno we wnętrzach boho to również strzał w dziesiątkę. Ozdoby i dekoracje, a także sztuka użytkowa z hebanu, mahoniu czy drewna tekowego nie tylko wprowadzają klasę i elegancję, ale też ciekawy, orientalny klimat. Warto jednak postawić także na rodzime gatunki, szczególnie te szlachetne, jak dąb czy buk. Połączenie lokalnego z egzotycznym to przecież jedna z podstawowych zasad aranżacji boho.
Ostatecznie wybór dodatków zależy jednak od indywidualnych preferencji. Boho to styl, który stawia duży nacisk na indywidualizm i wyrażenie własnej osobowości. Stosujmy więc to, co nam się podoba, polegajmy na intuicji i własnym wyczuciu estetyki. Boho daje wolność i niemal nieograniczoną swobodę, dlatego nie ma tu złych decyzji. Jeśli coś się nam podoba lub jest dla nas ważne, śmiało zastosujmy to we wnętrzu.
Komentarze