Salon z kuchnią pełen pozytywnej energii, czyli urządzamy wnętrze zgodnie z zasadami Feng Shui
Salon z kuchnią urządzony zgodnie z Feng Shui będzie pięknym, funkcjonalnym i wygodnym miejscem wypoczynku i codziennej aktywności. Ta starożytna, chińska sztuka aranżacji przestrzeni to przepis na harmonię i porządek połączony z wysoką estetyką i komfortem. Sprawdźmy zatem, na czym polega Feng Shui i jak dzięki niemu wprowadzić do domu pozytywną energię.
Czym jest Feng Shui?
Feng Shui jest chińską techniką planowania i organizacji przestrzeni, której celem jest wprowadzenie do wnętrza pozytywnej energii i stymulacja różnych stref życia. Specjaliści od Feng Shui twierdzą, że właściwie urządzona przestrzeń wpływa nie tylko na komfort mieszkańców, ale również na takie aspekty jak powodzenie w związkach i pracy, bogactwo czy zdrowie. Współczesna psychologia do pewnego stopnia potwierdza te tezy, dowodząc, że otoczenie, w którym żyjemy, nie tylko odzwierciedla naszą osobowość, ale może też na nią aktywnie wpływać.
Nadrzędnymi zasadami Feng Shui są harmonia i porządek. Przestrzeń powinna być uporządkowana, pozbawiona nieistotnych elementów i nadmiarowego wyposażenia, które zabiera czas i energię. Widzimy tu więc wyraźne powiązania z popularnym obecnie nurtem minimalizmu.
We wnętrzach minimalistycznych i tych urządzonych w zgodzie z Feng Shui ważny jest zatem umiar. Widzimy go nie tylko w ilości wyposażenia, ale również w jego formie. Stawia się na proste konstrukcje i geometryczne desenie. Otwarte półki zastępuje się zamkniętymi szafkami, które pozwalają odgracić wnętrze i schować przedmioty poza zasięgiem wzroku.
Ważny jest również przepływ energii utożsamianej z powietrzem i światłem. Mieszkania urządzone zgodnie z zasadami Feng Shui są dobrze doświetlone i przewiewne. Podobnie jak w aranżacjach minimalistycznych, wolna przestrzeń jest tu cenniejsza niż najpiękniejsze meble. Stawia się też na jasne barwy i lustra, które optycznie powiększają pomieszczenia.
Salon z kuchnią — kolory zgodne z Feng Shui
Urządzając salon z kuchnią w nurcie Feng Shui, zacząć trzeba od wyboru kolorystyki. Chińscy specjaliści wiążą różne barwy z energią yin i yang. To przeciwstawne sobie siły reprezentujące aktywność i bierność, spokój i pobudzenie, księżyc i słońce itp. Właściwe zastosowanie barw pozwala pobudzić te energie, skupia je i przekazuje mieszkańcom.
Salon z kuchnią to miejsce codziennej aktywności, ale też wypoczynku. Spotykają się tu zatem zarówno moce yin, jak i yang. Tam, gdzie zależy nam na pobudzeniu, kreatywności i motywacji, wprowadza się barwy reprezentujące yang, czyli czerwień, żółć czy pomarańcz. Z kolei w miejscach wyciszenia i relaksu lepsze będą barwy Yin — biel, czerń, błękit oraz zieleń.
W żywszych barwach warto utrzymać kuchnię i strefę jadalnianą. Energia yang pobudza bowiem zmysły, wspomaga kreatywność przy gotowaniu, ale wzmaga też sensoryczną przyjemność z jedzenia. Akcenty yang warto zastosować m.in. tam, gdzie jemy śniadanie. Pomoże to naładować się dobrą energią już od rana i przygotuje nas na wyzwania codzienności.
Z kolei w kąciku wypoczynkowym w salonie możemy wprowadzić więcej energii yin, która pomoże się odprężyć i zrelaksować po pracy. Wszyscy doskonale znamy chiński symbol yin i yang, czyli koło z czarną i białą “łezką”. Znak ten wyraźnie sugeruje, że energie te nie są rozłączne, a przenikają się wzajemnie. Tak samo powinno być we wnętrzu. Do kolorów kojarzonych z yang wprowadza się delikatne akcenty yin i odwrotnie. Najważniejsza jest tu harmonia i balans pomiędzy dwoma typami energii.
Materiały Feng Shui w salonie z kuchnią
Salon z kuchnią w stylu Feng Shui wyposażyć należy przede wszystkim w sprzęty z materiałów naturalnych. To, co płynie z przyrody, niesie ze sobą dobrą energię czterech żywiołów — wody, ognia, ziemi i powietrza. Dobrze, aby każdy z nich znalazł swoje miejsce w mieszkaniu.
Żywioły kojarzone są z kolorami, ale również z materiałami, a także formą. I tak np. drewno czy ceramika reprezentują dary ziemi, stal (jak i światło — naturalne i sztuczne) kojarzona jest z ogniem, w którym się ją wykuwa. Lekkie, zwiewne tekstylia — zasłony czy firany z tkanin naturalnych wprowadzą energię wiatru, a obłe, delikatne kształty i odcienie niebieskiego to woda.
Duży nacisk na stosowanie materiałów naturalnych przywodzi na myśl współczesne nurty eko oraz aranżacje rustykalne. Doskonale odnajdują się tutaj meble z litego drewna, dodatki ze szkła i ceramiki oraz naturalne tkaniny.
Warto tu zaznaczyć, że sztuka Feng Shui kładzie ogromny nacisk na poszanowanie życia. W mieszkaniach urządzonych zgodnie z jej zasadami nie ma więc miejsca na zwierzęce skóry i futra, jak i na cięte kwiaty. Mile widziane są z kolei żywe rośliny doniczkowe (ale tylko te w dobrym stanie) oraz tekstylia roślinne.
Jak umeblować salon z kuchnią w zgodzie z Feng Shui?
Meble do salonu z kuchnią w nurcie Feng Shui to, jak wspomniałem, przede wszystkim materiały naturalne i proste formy. Doskonale sprawdzą się meble drewniane oraz naturalne tapicerki.
Odpowiednie będą lekkie i zwiewne formy minimalistyczne, takie jak w kolekcjach Bianco, Golo lub Vigo. Dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju szafki wiszące i meble na nóżkach. Pozwolą one na lepszy przepływ energii i ułatwią dokładne sprzątanie podłogi.
Salon z kuchnią zgodny z Feng Shui powinien też mieć jak najmniej mebli otwartych. W miarę możliwości należy zrezygnować z półek czy dużych regałów, a w zamian wprowadzić zamykane szafy, szafki i komody. Dzięki temu unikniemy zagracenia pomieszczenia bibelotami, a pozytywna energia nie będzie się “gubić” pośród licznych przedmiotów na półkach.
Ważny jest nie tylko rodzaj mebli, ale również ich ustawienie w salonie z kuchnią. Stół powinien być w miejscu dobrze doświetlonym światłem naturalnym. Centrum salonu powinno być puste, aby energia mogła swobodnie rozchodzić się po całym pomieszczeniu. Dopuszczalnym tu elementem jest dywan, najlepiej o jednolitej barwie lub prostym, geometrycznym deseniu. Meble wypoczynkowe — sofy czy fotele — ustawia się przy ścianach, by siedzący kierował twarz w stronę środka pomieszczenia. Przed sofą nie może rzecz jasna zabraknąć stolika kawowego, ale warto wybrać mebel skromny zarówno w rozmiarach, jak i designie.
Pozostałe sprzęty — komody, witryny czy szafkę RTV również umieszcza się pod ścianami, najlepiej zostawiając między poszczególnymi meblami trochę miejsca. Taka “luźna” aranżacja wedle zasad Feng Shui pozwala na swobodny przepływ energii, ale warto zauważyć, że robi też wrażenie przestronniejszej i lżejszej.
Ostatnim elementem, w który należy wyposażyć salon z kuchnią zgodny z Feng Shui, jest lustro, a nawet kilka. Skierujmy je tak, by odbijało najbardziej atrakcyjne punkty pomieszczenia. Lustra nie tylko pomogą skumulować energię, ale też powiększą przestrzeń optycznie.
Komentarze