
Często w mieszkaniach obserwuje się, że ściany, na których znajdują się okna, są – poza tym jednym, jakże istotnym elementem – pozostawiane puste. To błąd! Ściana okienna nie musi być nudna. Odpowiednio zagospodarowana może stanowić jeden z ciekawszych elementów pomieszczenia. Jak tego dokonać nie ograniczając się do nudnych zasłon czy żaluzji? Dziś podsuniemy ci kilka sprytnych rozwiązań, dzięki którym twoje wnętrze nabierze charakteru.
Okienna biblioteczka
Obierając okno za centralny punkt, urządź wokół niego swoją prywatną biblioteczkę. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w gabinecie czy salonie. Możesz po prostu ustawić regały przy okiennych ramach, jednak dla lepszego efektu polecamy samodzielne wykonanie półek z ciekawej odmiany drewna. Wybierz odpowiednie deski a następnie przymocuj je do ściany tak, aby stworzyć konstrukcję pozbawioną tylnej ścianki. Głębokość półek powinna wynosić ok. 30 cm – zapewni ci to wystarczająco miejsca na pewne ustawienie na nich książek. Wysokość całej konstrukcji należy dostosować do indywidualnych potrzeb oraz wysokości samej ramy okiennej, aby wszystkie elementy współgrały ze sobą i tworzyły schludną kompozycję. Dodatkowo możesz również zdemontować stary parapet i zamiast niego z większej deski zrobić dodatkową półkę – takie rozwiązanie na pewno będzie ciekawsze dla oka, a książki będą służyły nam nie tylko w chwilach relaksu, lecz staną się one dekoracyjnym elementem wnętrza.

Garderoba z widokiem
Jeśli nie masz pomysłu na ścianę wokół okna w swojej sypialni a nie posiadasz w domu garderoby, możesz dla niej wygospodarować miejsce właśnie tam. Po obu stronach okna ustaw dwie szafy bez drzwi, o barwie spójnej z kolorem ściany. Zadbaj by nie były za wysokie, tak aby nad ramą okienną w dalszym ciągu było wystarczająco miejsca na karnisz – zawieszone na nim zasłony, o szerokości wystarczającej na zakrycie całej konstrukcji garderoby, zastąpią nam drzwi szafy. Wybierz tkaninę, która nada pomieszczeniu pożądany charakter.

Okno czy kanapa?
Jeśli ty lub twoje nastoletnie dziecko narzekacie na brak miejsca w pokoju, pomyśl o przerobieniu okna na kanapę. W tym celu usuń stary parapet i na ścianie zamontuj mocną deskę lub ustaw przy niej skrzynię. Utworzona w ten sposób "parapetopółka" powinna mieć głębokość około 50 cm. Aby nadać siedzisku bardziej komfortowego i dekoracyjnego charakteru zadbaj o jego obicie oraz ozdoby takie jak kolorowe poduszki.
Rozwiązanie łączy przyjemne z pożytecznym – nie tylko oszczędzasz cenne metry kwadratowe, zyskujesz także idealne, bardzo osobiste miejsce na relaks, które prezentuje się naprawdę oryginalnie. Jeśli cenisz wygodę, zadbaj aby pod obiciem znalazło się miejsce dla materacowej gąbki. Dzięki temu odpoczynek na nowo powstałej kanapie będzie sprawiał tobie i bliskim prawdziwą przyjemność.


Przyokienny składzik tajemnic
Wokół okna montujemy szafki głębokie na około 40 cm, aby pomieściły w sobie różnorodne przedmioty, których nie mamy gdzie schować. I gotowe! Otrzymujemy nietuzinkowy, funkcjonalny schowek. Warto zadbać o symetryczne rozłożenie szafek przy ramach okiennych, dzięki któremu konstrukcja stanie się spójna i będzie prezentowała się jako całość, a nie luźno powiązane ze sobą segmenty. Rozwiązanie jest uniwersalne – nadaje się do każdego pomieszczenia, bo przecież w każdym pomieszczeniu coś przechowujemy. Jego kolejną zaletą jest to, iż samo w sobie może stać się centralną pozycją aranżacji naszego wnętrza, przy okazji ukrywając wszystko, czego eksponować nie chcemy. W zależności od tego, jaka koncepcja bardziej nam odpowiada możemy postawić na ekstrawaganckie fronty szafek, które przyciągną uwagę, lub powierzchnie bardziej jednolite i neutralne, które wtopią się w tło i dzięki którym pomieszczenie będzie wydawać się przestrzenne.
