Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Aranżacja małej łazienki w bloku — jak urządzić funkcjonalne i estetyczne wnętrze?

Wiele osób zastanawia się, jak sprawić, by aranżacja małej łazienki w bloku była estetyczna, a do tego funkcjonalna i ekonomiczna. Takie pomieszczenia mają często zaledwie około 4 metrów kwadratowych. Mimo tak małego metrażu — stosując odpowiednie materiały, techniki i wyposażenie — da się urządzić wygodną i przytulną małą łazienkę. Sprawdź, jak!

Aranżacja małej łazienki - połaczenie wanny i prysznica
Mała łazienka też może być funkcjonalna i estetyczna. To jedynie kwestia odpowiedniej aranżacji i wyposażenia

Aranżacja małej łazienki — po pierwsze projekt

W 2015 roku serwis homebook.pl przeprowadził badanie, które wykazało, że aż 73% Polaków korzysta z łazienki o powierzchni poniżej 10 metrów kwadratowych. Jedne z najmniejszych łazienek znajdują się w blokach z wielkiej płyty — często mają zaledwie 4 metry kwadratowe. To naprawdę niewiele, szczególnie dla większej rodziny, ale istnieją sposoby na wygodne i estetyczne urządzenie nawet takiej łazienki.

Aranżacja małej łazienki w bloku wymaga przede wszystkim dobrego planowania. Projekt powinien być mocno zindywidualizowany. Uwzględnić należy w nim zarówno cechy samego pomieszczenia (jego wielkość, układ, rozmieszczenie przyłączy instalacyjnych itp.), jak i potrzeby czy preferencje mieszkańców.

Szczegółowa analiza potrzeb pomaga bowiem dostosować funkcjonalność wyposażenia. Łatwiej będzie więc wybrać odpowiednie sprzęty i meble do małej łazienki.

Na tak mocno ograniczonej przestrzeni istotne jest także, by wyposażenie pozwalało zachować porządek. Odpowiednia ilość szafek, szuflad i półek jest tu kluczowa, ale zapotrzebowanie na nie zależy przecież od konkretnych potrzeb użytkowników łazienki. Jeśli np. Pani domu ma toaletkę w sypialni, nie będzie potrzebowała tak wiele miejsca na kosmetyki w łazience. Wiele osób decyduje się też na wyprowadzenie pralki z tak małej łazienki i postawienie jej np. w kuchni. Takie sprawy warto rozważyć już na etapie projektowania.

Łazienka z prysznicem bezbrodzikowym
Dobry i zindywidualizowany projekt łazienki to podstawa

Minimalistyczna, ale estetyczna aranżacja małej łazienki

Ze względu na mały metraż pomieszczenia bardzo dobrym pomysłem jest aranżacja małej łazienki w duchu minimalizmu. Specjalnie nie piszę tu o minimalistycznym stylu wystroju wnętrza. Owszem, taka estetyka się sprawdzi i warto wprowadzić przynajmniej jej elementy, ale mam na myśli szersze rozumienie tego terminu.

Na małej przestrzeni trzeba bowiem dobrze przemyśleć, co jest istotne. Co sprawia, że aranżacja małej łazienki w bloku jest funkcjonalna i ergonomiczna? Jakie potrzeby mają być zaspokojone w tej przestrzeni, a które można z niej wyprowadzić?

Taka analiza pozwala z kolei określić, jakie wyposażenie jest w łazience niezbędne i ile musi go być. Czy rzeczywiście potrzebujemy aż 7 ręczników do rąk? Czy przy wannie naprawdę musi stać 26 buteleczek z szamponami, odżywkami balsamami, mleczkami do ciała i innymi specyfikami, które różnią się w zasadzie tylko etykietą? No i czy naprawdę trzeba mieć zapas papieru toaletowego na pół roku?

Ograniczenie takich elementów i racjonalne podejście do tego, czego i jak się używa, znacząco wpływa na aranżację małej łazienki. Przy mniejszej ilości gromadzonych przedmiotów potrzeba też mniej miejsca do ich przechowywania, a to pozwala na wybór zgrabniejszych mebli, które zajmują mniej miejsca.

Oczywiście minimalistyczna aranżacja małej łazienki to również kwestia stylistyki. Charakterystyczne dla minimalu gładkie fronty szafek, proste wzornictwo czy jasne barwy pomagają powiększyć przestrzeń optycznie i korzystnie wpływają na wystrój wnętrza.

Minimalistyczna aranżacja małej łazienki
Łazienka w minimalu to idealny wybór na małe metraże

Płytki do małej łazienki — jakie wybrać i jak ułożyć?

Dobra aranżacja małej łazienki zależy od wielu kwestii. Jedną z najważniejszych jest właściwy wybór i odpowiednie ułożenie płytek. To materiał, który najczęściej wybieramy zarówno na podłogi, jak i na ściany w łazience. Wynika to z licznych zalet kafli — są trwałe, odporne na wilgoć, łatwe do umycia i estetyczne.

Właściwie dobrane i ułożone płytki pomagają znacząco powiększyć optycznie przestrzeń. Aranżacja małej łazienki w bloku może więc zyskać nieco przestronności, a to kwestia zasadnicza.

Warto więc stawiać na duże płytki (tak podłogowe, jak i ścienne). Im większe kafle, tym mniej fug wprowadzających optyczne podziały. Regularne fugi pomagają w automatycznej kalkulacji odległości, więc ograniczenie ich ilości pozwala więc nieco “oszukać mózg”.

Bardzo ważny jest też kolor płytek. Bezwzględnie powinny to być barwy jasne, które pomogą doświetlić pomieszczenie i powiększyć je optycznie. Osobiście uważam jednak, że aranżacja małej łazienki w bloku w bieli to pomysł nietrafiony, choć mocno promowany.

W praktyce jednak śnieżnobiałe kafelki wyglądają dobrze wyłącznie na zdjęciach. W rzeczywistości widać bowiem na nich wszelkie zacieki, plamy i zabrudzenia. Biała aranżacja małej łazienki jest po prostu uciążliwa, trudna do utrzymania w perfekcyjnej czystości, a tylko w takim stanie wygląda dobrze.

Lepiej więc postawić na jasne, ale pastelowe barwy, szarości lub przynajmniej mocno złamaną biel. Doskonałym pomysłem są też płytki z choćby lekkim wzorem, który zamaskuje zacieki z wody czy plamy z mydła. Z tego samego powodu odradzam aranżację małej łazienki na wysoki połysk — sprzątanie tutaj również będzie katorgą i syzyfową, nigdy niekończącą się pracą.

Łazienka z beżowymi płytkami
Białe łazienki wspaniale wyglądają na zdjęciach, ale są mało praktyczne, Lepiej sprawdzą się jasne, ale kolorowe płytki i to najlepiej ze wzorem maskującym zacieki czy drobne plamy

Aranżacja małej łazienki — jakie znaczenie na układ płytek?

Warto pamiętać, że wzrok ma automatyczną tendencję do podążania za liniami prostymi. To oczywiście umożliwia sterowanie perspektywą i np. “poszerzenie” optyczne wąskich i długich pomieszczeń przez odpowiednie ułożenie płytek i fug.

W wielu przypadkach (np. w pomieszczeniach na planie kwadratu) korzystne jest jednak ułożenie kafli podłogowych diagonalnie (w tzw. karo). Skośne linie fug nie tylko wydłużają perspektywę od rogu do rogu pomieszczenia, ale też utrudniają automatyczne szacowanie odległości.

Nieco inaczej wygląda kwestia w przypadku płytek ściennych. Tu również poleca się duże kafle, ale inaczej wykorzystuje się fugi i tworzone przez nie linie. Automatyczną skłonność wzroku do podążania za liniami prostymi i tworzącą się w ten sposób iluzję przestronności można wykorzystać m.in. do “podniesienia” sufitu. Kafle układa się wtedy tak, by pionowe fugi były równe. Z kolei fugami poziomymi można skutecznie poszerzyć czy wydłużać perspektywę, sterując nią np. w różnych wnękach.

Jak więc widać, aranżacja małej łazienki w bloku zawsze powinna być zindywidualizowana i dostosowana do konkretnych warunków. Możliwość sterowania perspektywą przez ułożenie płytek sprawia, że inny ich układ będzie korzystny w pomieszczeniach o różnym układzie. Inaczej warto więc położyć kafle w małej łazience na planie kwadratu, inaczej w długiej łazience prostokątnej, a jeszcze inaczej przy układach nietypowych, np. z wnękami i załomami.

Biała aranżacja małej łazienki z drobnymi płytkami
Dużo fug to dużo podziałów i mocna faktura, która w małym wnętrzu może być przytłaczająca

Aranżacja małej łazienki w bloku — sposoby na optyczne powiększenie pomieszczenia

Aranżacja małej łazienki w bloku to przede wszystkim walka o przestrzeń — tak rzeczywistą, jak i jej optyczną iluzję. Wspomniałem już, że takie zabiegi jak właściwy dobór i ułożenie płytek mogą pomóc w “oszukaniu” mózgu, aby pomieszczenie wydawało się większe. Sposobów na to jest oczywiście więcej i warto z nich skorzystać przy aranżacji małej łazienki.

Wróćmy zatem do kolorów — jasna aranżacja małej łazienki to sprawa oczywista. Odradzałem jednak stosowanie białych, jednolitych kafli i odradzam takie rozwiązanie również przy meblach. Lepiej postawić na kolory pastelowe lub lekkie szarości, a przynajmniej biel złamaną.

Przyjęło się natomiast, że łazienkowe urządzenia sanitarne są śnieżnobiałe i nie ma co tego zmieniać. Owszem, w sprzedaży można znaleźć kolorowe sedesy czy umywalki, ale to gra niewarta świeczki, Takie wyposażenie jest często znacznie droższe od standardowego, a nie wnosi do pomieszczenia zbyt wiele. Często wygląda wręcz dziwnie, bo przyzwyczajeni jesteśmy do bieli tych urządzeń.

Aranżacja małej łazienki powinna być jasna nie tylko pod względem barw, ale i światła. Dobrze dobrane kolory w tym pomogą, ale nie zastąpią właściwego oświetlenia. Szczególnie że sporo małych łazienek w blokach nie ma okna.

Dobre oświetlenie nawet na tak małym metrażu wymaga właściwego źródła głównego (najczęściej lampy wiszącej), jak i źródeł punktowych. Te drugie powinny się znajdować przede wszystkim przy lustrze, ale można je zamontować także nad kabiną prysznicową (szczególnie gdy osłona kabiny jest nieprzezierna i blokuje światło).

Znaczące wydłużenie perspektywy (a więc optyczne powiększenie pomieszczenia) dają lustra. Aranżacja małej łazienki z dużym lustrem — nawet na całą ścianę — to zatem świetny pomysł, ale trzeba uważać. Raczej należy unikać montowania lustra w taki sposób, by odbijał się w nim sedes (i siedząca na nim osoba). Ogólnie jednak im większe lustro w łazience, tym większa iluzja przestronności.

Łazienka z przeszkloną kabina prysznicową i dużym lustrem
Przeszklona kabina prysznicowa i duże lustro to świetne sposoby na optyczne powiększenie łazienki

Jak wybrać wyposażenie i meble do małej łazienki?

Aranżacja małej łazienki wymaga dobrego przemyślenia tego, jakie wyposażenie jest w niej potrzebne. Czy ma tu być wanna, czy prysznic? Ile i jakie meble łazienkowe się przydadzą? Jaki sprzęt chcemy tu wstawić?

Mała łazienka z prysznicem

Na początek aranżacja małej łazienki w bloku z prysznicem — to rozwiązanie najprostsze i pozwalające na największą oszczędność miejsca, bo kabiny prysznicowe przeważnie są mniejsze niż wanny.

Nie warto jednak decydować się na bardzo małą kabinę. Będzie ona po prostu niewygodna i ciasna, a przecież łazienka ma być komfortowa. Wybierzmy więc taką kabinę, w której spokojnie można się umyć bez obijania łokciami o ściany.

Dobrym pomysłem są też prysznice bez brodzików i z przeszkloną kabiną typu walk-in. Brak brodzika nie tworzy optycznej bariery, bo cała podłoga jest na jednym poziomie, a to oczywiście otwiera przestrzeń. Również przeszklenie (przezierne, w żadnym razie nie ze szkła mlecznego!) wydłuża perspektywę i nie “odcina” przestrzeni kabiny od reszty pomieszczenia.

Minusem takiego przejrzystego przeszklenia jest sprzątanie — na szybie zostają zacieki czy plamy z mydła. Ich usunięcie nie jest jednak trudne, jeśli wykorzystamy odpowiednie narzędzia, takie jak gumowe ściągaczki i myjki z mikrofibry.

Jeśli natomiast zdecydujemy się na nieprzezierne przeszklenia czy inne osłony prysznica, koniecznie pamiętajmy o oświetleniu kabiny.

Aranżacja łazienki z przeszklonym prysznicem bezprodzikowym
Bezbrodzikowy prysznic z przeszklona kabiną to idealny wybór do małej łazienki

Aranżacja małej łazienki z wanną

Gorąca kąpiel w wannie bez wątpienia należy do jednych z większych przyjemności. To świetny sposób na relaks dla dorosłych i zabawę dla dzieci. Dlatego aranżacja małej łazienki z wanną cieszy się niesłabnącą popularnością.

Wanna zabiera niestety sporo miejsca, ale dla wygody i przyjemności warto się na nią zdecydować. Szczególnie gdy połączymy ją z prysznicem. Wykorzystać można do tego prostą zasłonę prysznicową, ale też estetyczne i funkcjonalne przeszklone ścianki z przesuwnymi drzwiczkami.

Połączenie wanny i prysznica to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, które na małej przestrzeni daje dostęp do obu urządzeń. Jest to zatem idealny sposób na aranżację małej łazienki w bloku.

Dobrym pomysłem jest też zawieszenie lustra nad wanną, co nieco neutralizuje jej masywny charakter przez wydłużenie perspektywy. Oczywiście nie jest to rozwiązanie dla nieśmiałych osób, którym może przeszkadzać oglądanie własnego ciała w pełnej krasie podczas kąpieli.

Połączenie prysznica z wanną
Wykorzystanie wanny jako brodzika prysznicowego to doskonały pomysł na aranżację małej łazienki w bloku

Pozostałe elementy wyposażenia łazienki

W każdej łazience, nawet najmniejszej, powinno być miejsce na sedes i umywalkę. Te elementy też warto dobrać z uwagą. Świetnie sprawdzą się wszelkie rozwiązania, które “otwierają” podłogę.

Dobrym pomysłem jest zatem aranżacja małej łazienki z podwieszanym sedesem i umywalką. To nie tylko estetyczne, ale też praktyczne, bo mniej jest trudnych do sprzątania zakamarków.

Pamiętajmy też, że w małej łazience dobrze sprawdzają się kształty geometryczne o prostych liniach. Lepiej więc wybrać prostokątną, a nie np. owalną umywalkę i muszlę klozetową.

Proste powinny być też meble do małej łazienki. Najlepiej sprawdzą się wiszące szafki o gładkich frontach. Brak toczeń i ornamentacji odciąża meble optycznie, ale ułatwia też ich mycie. Gładkie fronty lepiej też odbijają światło, przyczyniając się do tworzenia iluzji większej przestronności.

Aranżacja małej łazienki wymaga także myślenia o rozwiązaniach wielofunkcyjnych. Nad umywalką można więc zastosować płytkie szafki z frontami lustrzanymi. Zastąpią tradycyjne lustro, zapewniając jednocześnie miejsce na rozmaite drobiazgi.

Ogólnie warto jednak możliwie skutecznie ograniczyć umeblowanie małej łazienki. Nieużywane aktualnie ręczniki można przecież trzymać w szafie w innym pomieszczeniu, środki czystości przenieść do kuchni czy pomieszczenia gospodarczego itd. O ile to możliwe, w małej łazience trzymajmy więc tylko to, co jest tam niezbędne. To pomoże zarówno w zaoszczędzeniu miejsca, jak i w utrzymaniu porządku.

Meble do łazienki
W małej łazience dobrze dobrane meble to podstawa. Muszą one być dopasowane do indywidualnych potrzeb domowników

Drewniane meble do małej łazienki

Wiele osób wciąż uważa, że drewniane meble do kiepski wybór do łazienki. To jednak z gruntu błędne myślenie. Dobrze wysezonowane i zabezpieczone lite drewno sprawdza się bowiem znacznie lepiej niż płyty meblowe.

Owszem, łazienka jest miejscem wilgotnym i mogą tu występować częste, dość duże zmiany temperatur. Szczególnie wyraźnie widać to właśnie w małych łazienkach w blokach. Mała przestrzeń szybciej wypełnia się przecież parą czy nagrzewa, kiedy bierzemy gorącą kąpiel.

Niemniej jednak takie warunki są o wiele bardziej szkodliwe dla płyt meblowych niż dla litego drewna (o ile to drewno jest właściwie wykończone). Wynika to z faktu, że drewno oczywiście chłonie wilgoć, ale też skutecznie ją oddaje. Jeśli jednak płyta meblowa nasiąknie wodą, to pęcznieje znacznie bardziej od drewna litego, co skutkuje np. pękaniem powłok wierzchnich, czy powstawaniem bąbli, których w zasadzie nie da się już usunąć.

Ponadto w meblach z płyty wykorzystuje się kleje (tak do sklejenia samych płyt, jak i nakładania oklein). Te z kolei mogą być podatne na wilgoć i wysokie temperatury. W wielu przypadkach takie meble narażone na wilgoć i wysokie temperatury po prostu się rozklejają — obchodzi z nich okleina, a sama płyta staje się krucha i podatna na uszkodzenia.

Okazuje się zatem, że aranżacja małej łazienki z meblami drewnianymi to doskonały pomysł. Warto oczywiście wybierać meble wysokiej jakości, wykonane z drewna dobrego gatunkowo, właściwie osuszonego, wysezonowanego i wykończonego.

Wcale nie muszą to też być meble typowo łazienkowe. Wykorzystać można przecież różne komody i szafki wiszące. Właściwie dobrane zapewnią wysoką funkcjonalność i nienaganną estetykę.

Aranżacja małej łazienki wymaga też jak największej otwartości przestrzeni. Dlatego dobrym pomysłem są meble z przeszkleniem. Odpowiednio dobrane witryny lub szafki wiszące z przeszkleniem zapewniają wydłużenie perspektywy i nie “odcinają” przestrzeni, dzięki czemu powiększają łazienkę optycznie.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

MAłA łAZIENKA — JAK STWORZYć FUNKCJONALNą I ESTETYCZNą ARANżACJę NA MAłYM METRAżU?
CZY DREWNO W łAZIENCE TO DOBRY POMYSł? DREWNIANE ELEMENTY NA śCIANACH, PODłOGACH I JAKO MEBLE
CZARNA, ZłOTA, MOSIężNA CZY CHROMOWANA? ARMATURA łAZIENKOWA – JAKą WYBRAć I JAK O NIą DBAć?

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum