czytania ( wyrazy)

Drewniana podłoga — jak o nią dbać, by zachowała doskonały wygląd przez długi czas?

Drewniana podłoga to marzenie wielu osób, które urządzają własne mieszkanie. Jest piękna, naturalna i wprowadza do wnętrz ciepły, bardzo przytulny klimat. Odpowiednio zabezpieczona, pielęgnowana i konserwowana zachowuje doskonały wygląd i wysoką funkcjonalność przez długi czas. Warto zatem wiedzieć, jak dbać o drewnianą podłogę.

Drewniana podłoga - długie deski z wyraźnym rysunkiem usłojenia
Drewno to ponadczasowy materiał o ciekawej fakturze i ciepłej barwie. Sprawdza się idealnie na podłogi, meble i inne elementy wystroju

Drewniana podłoga — podstawowe zasady użytkowania

Drewniane podłogi są ponadczasowe. Od wieków urzekają naturalną fakturą, rysunkiem usłojenia i barwą. Drewno jest stosunkowo łatwe w obróbce, a przy tym trwałe i estetyczne. Dlatego wykorzystuje się je jako materiał budowlany, na meble oraz dekoracje.

Lite drewno ma liczne zalety, ale nie można zapominać, że jest to materiał naturalny. Z czasem się starzeje i może ulegać np. wybarwieniu lub blaknięciu. Stopniowo też się zużywa i ulega uszkodzeniom. Może się przecierać, łamać czy pękać. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie i pielęgnacja drewnianej podłogi, mebli i innych elementów z tego materiału.

Sprawdźmy więc, jakich podstawowych zasad warto się trzymać, aby drewniana podłoga służyła nam jak najdłużej.

Drewniana podłoga i meble Vento - aranżacja salonu
Podłoga z drewna bez wątpienia dodaje wnętrzu uroku. Należy jednak odpowiednio o nią zadbać, by zachowała doskonały wygląd

Drewniana podłoga wysokiej jakości

O trwałości drewnianej podłogi warto pomyśleć już na etapie jej wyboru i zakupu. Wiadomo przecież, że im wyższa jakość samego materiału, jak i wykonania podłogi, tym lepiej. 

Warto więc postawić na podłogę z twardego drewna. Z naszych rodzimych gatunków dobrze sprawdzi się dąb, buk, jesion, grab czy wiąz. Możemy też zdecydować się na drewno egzotyczne — teak, merbau, iroko, kempas i doussie to najpopularniejsze wybory.

Twarde drewno jest mniej podatne na uszkodzenia, w tym na ścieranie, które w przypadku podłogi jest największym problemem. Można je układać nawet w miejscach o wysokim natężeniu ruchu — np. w korytarzach. Wytrzymała drewniana podłoga sprawdzi się też w pokoju dziecka, gdzie narażona jest na rozmaite uszkodzenia mechaniczne.

Podłogi drewniane wykonane z drewna średnio twardego (np. brzozy, olchy i wiśni) oraz miękkiego (sosny, jodły, modrzewia lub świerku) można stosować w miejscach o małym natężeniu ruchu, gdzie nie są narażone na uszkodzenia. Sprawdzą się np. w sypialni czy garderobie, gdzie nie wchodzi się w butach. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ewentualne uszkodzenia powstaną tu łatwiej, a podłoga może wymagać częstszej renowacji.

Dziecięcy rowerek na podłodze z drewna - pokój dziecięcy
Drewno na podłogę powinno być twarde i odporne. Szczególnie w miejscach narażonych na uszkodzenia -- np. w pokoju dziecięcym

Czystość to podstawa

Drewniana podłoga, nawet najtwardsza, będzie się stopniowo wycierać. Proces ten przyspieszy obecność piasku, który wdeptywany w deski, będzie działał jak papier ścierny. Dlatego tak ważne jest regularne i częste odkurzanie lub dokładne zamiatanie.

Drewniana podłoga nie lubi też błota i śniegu, a szczególnie źle robi jej sól drogowa sypana zimą na chodniki. Dlatego przed wejściem do domu należy położyć wycieraczkę, a buty zdejmować, zanim wejdziemy na deski (przyda się np. niewielki dywanik tuż za drzwiami do domu).

Czyszczenie drewnianej podłogi to również jej regularne mycie i dbanie o to, by szybko usuwać wszelkie zabrudzenia, szczególnie płynne. Drewno może bowiem wchłaniać płyny i pozostaną na nim trwałe plamy, które usuniemy jedynie przez szlifowanie.

Myjąc drewnianą podłogę, powinniśmy unikać jej nadmiernego moczenia. Warto wybrać płaski mop, który ma być jedynie wilgotny. Eksperci zalecają też wycieranie drewnianej podłogi do sucha tuż po umyciu. Ważne jest również, aby stosować odpowiednie, bezpieczne dla drewna detergenty.

Zamiatanie podłogi z drewna
Regularne sprzątanie to podstawa codziennej pielęgnacji drewnianych podłóg

Ochrona drewnianej podłogi przed zarysowaniami

Drewnianą podłogę porysować można, poruszając się po niej w butach, szczególnie tych na twardej podeszwie czy szpilkach. Unikajmy więc takiego obuwia.

Również meble mogą pozostawić trwałe ślady, dlatego warto je podkleić filcem. To szczególnie istotne w przypadku mebli, które są mobilne, ale nie tylko. Bezwzględnie podkleić trzeba krzesła, fotele czy stoły, ale też ciężkie meble, np. szafy i regały i łóżka. Co jakiś czas warto też wymienić filcowe podkładki, bo one także ulegają ścieraniu.

Uwagę warto zwrócić także na domowe zwierzęta. Pazury kota czy psa mogą porysować drewnianą podłogę, dlatego trzeba je regularnie przycinać.

Odpowiednie warunki

Drewniana podłoga wymaga odpowiednich warunków w mieszkaniu, Ważne jest utrzymanie optymalnej temperatury i wilgotności powietrza. Jeśli w mieszkaniu panuje nadmierna wilgoć, drewno będzie ją wchłaniało i pęczniało. Z kolei w zbyt suchych warunkach może się schodzić. Między deskami powstają wtedy szpary, a same deski mogą pękać.

Drewniane podłogi i łóżka drewniane
Drewniana podłoga wymaga odpowiednich warunków. Ważne jest utrzymywanie optymalnej temperatury i wilgotności powietrza

Równie ważna jest odpowiednia temperatura. Powinna utrzymywać się w granicach 18-24 stopni Celsjusza. Drewno bowiem pracuje — kurczy się i rozszerza w zależności od temperatury. Pamiętajmy o tym szczególnie, jeśli chcemy zastosować ogrzewanie podłogowe. Zastosować trzeba wtedy odpowiednie gatunki drewna o dobrej higroskopijności i niskim współczynniku skurczu. Sprawdzi się rodzimy dąb, ale również akacja, sucupira i drewno egzotyczne, np. merbau lub jatoba.

Jak dbać o drewnianą podłogę lakierowaną?

Drewniana podłoga to nie surowe drewno. Powierzchnię podłogi, podobnie jak w przypadku mebli, zabezpiecza się najczęściej przez lakierowanie lub olejowanie. W zależności od sposobu wykończenia inne są zasady pielęgnacji.

W przypadku podłogi lakierowanej uwagę trzeba zwrócić na jakość lakieru. Naniesiona powłoka powinna być twarda i odporna na ścieranie, ale również na promieniowanie UV, dzięki czemu unikniemy blaknięcia. Dobrym pomysłem są też lakiery antystatyczne. Zapobiegają one przywieraniu do drewnianej podłogi kurzu, pyłu i innych zabrudzeń.

Lakier to również ochrona przed wilgocią i różnymi płynami, o ile powłoka będzie naniesiona dokładnie. Mimo to wciąż warto unikać moczenia drewnianej podłogi. Płyny mogą bowiem wnikać w szczeliny między deskami i drobne uszkodzenia lakieru, powodując pęcznienie i wypaczanie desek.

Niska komoda James
Lakierowanie to idealny sposób na zabezpieczenie podłogi przed wilgocią, rysami, a nawet promieniowaniem UV

Odpowiednio dobrana powłoka lakiernicza powinna jednak dobrze zabezpieczyć podłogę. Pielęgnacja ogranicza się wtedy do regularnego sprzątania — odkurzania i mycia na mokro (dobrze wyciśniętą, tylko lekko wilgotną szmatką lub mopem).

Warto też stosować specjalne preparaty do mycia i konserwacji drewnianej podłogi lakierowanej. W sprzedaży dostępne są środki usuwające mikrouszkodzenia lakieru czy zabezpieczające przed promieniowaniem UV.

Jeśli już dojdzie do uszkodzenia lakieru, konieczne będzie uzupełnienie ubytków. W przypadku drobnych rys wystarczy lekkie szlifowanie papierem ściernym i nałożenie nowej powłoki.

Olejowana podłoga drewniana — jak ją konserwować?

Drewniana podłoga olejowana to przede wszystkim bardziej naturalny wygląd drewna. O ile lakier jest powłoką powierzchniową (tworzy cienką warstwę ochronną na powierzchni drewna), o tyle oleje wnikają w samo drewno, chroniąc je od środka.

Niestety takie podłogi drewniane są też bardziej podatne na uszkodzenia, a ich pielęgnacja i konserwacja wymaga więcej uwagi. Podstawowe zasady są takie same — olejowaną podłogę drewnianą należy utrzymywać w czystości, chronić przed wilgocią i zarysowaniem.

Olejowana podłoga drewniana w sypialni
Drewno olejowane wygląda bardziej naturalnie od lakierowanego, ale wymaga regularnej konserwacji

Raz na jakiś czas trzeba jednak przeprowadzać zabiegi konserwacyjne. Wykorzystuje się przy tym specjalne preparaty do podłóg olejowanych, które odświeżają wygląd desek. Co kilka lat warto też ponowić olejowanie.

Renowacja podłóg olejowanych też jest bardzo prosta. Wykorzystuje się do tego specjalistyczne preparaty z olejami i woskami. Istnieją środki, które można nanosić bezpośrednio na rysy. W przypadku poważniejszych przetarć powierzchnię trzeba przeszlifować delikatnym papierem ściernym, po czym nanieść odpowiedni preparat. Pamiętajmy, że takie środki trzeba dobrać do koloru podłogi.

Właściwie pielęgnowana i konserwowana podłoga drewniana zachowa idealny wygląd przez wiele lat, a nawet dziesięcioleci. Stopniowe starzenie się drewna też nie będzie problemem, ponieważ jest to materiał, który z czasem nabiera szlachetności.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

SYPIALNIA W STYLU BOHO — JAK WYBRAć IDEALNE MEBLE I DODATKI?
DREWNIANA PODłOGA — JAK O NIą DBAć, BY ZACHOWAłA DOSKONAłY WYGLąD PRZEZ DłUGI CZAS?
NOWOCZESNE MEBLE RUSTYKALNE — POłąCZENIE MINIMALIZMU Z KLIMATEM WIEJSKIEJ SIELANKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum