Nowoczesne meble rustykalne — połączenie minimalizmu z klimatem wiejskiej sielanki
Nowoczesne meble rustykalne to idealne połączenie prostoty z nostalgicznym, sielskim klimatem wiejskich domów i dworków z minionej epoki. I choć wielu osobom styl rustykalny kojarzy się z przaśnością, kiczem i przerostem formy nad treścią, wcale tak być nie musi. Nowoczesne meble rustykalne są wysoce funkcjonalne i eleganckie. Pasują nie tylko do domu na wsi, ale również do mieszkania w bloku. Przyjrzyjmy się im bliżej!
Na czym polega styl rustykalny?
Styl rustykalny kojarzony jest z sielskim życiem na wsi. Rzeczywiście są to aranżacje inspirowane gospodarstwami z przełomu XIX i XX wieku. Znajdziemy tu odniesienia do motywów ludowych, stare lub postarzane meble czy rękodzielnicze wyposażenie i dodatki.
Najważniejsza dla rustykalnego stylu jest jednak naturalność i autentyczność wystroju. Nie ma tu miejsca na tworzywa sztuczne, masowo produkowaną tandetę czy bylejakość wyposażenia ze sklepów sieciowych. Królują naturalne materiały — lite drewno, kamień, ceramika, metal i roślinne tekstylia, takie jak len lub bawełna.
Kolorystyka wnętrz rustykalnych to przede wszystkim jasne barwy — lekkie beże i biele — a także kolory ziemi i natury — brązy, zielenie czy błękity. Mocne, wysycone kolory raczej tu nie pasują. Uroku i ciepła dodają natomiast bogate wzory i faktury. Pojawiają się ludowe motywy, kraty, pasy i kwieciste desenie. Widzimy je zarówno na ścianach, jak i meblach oraz dodatkach.
Ponieważ styl rustykalny odnosi się do wiejskich klimatów z dawnych lat, mamy tu też miejsce na elementy postarzane i prawdziwe antyki. Meble mają więc charakterystyczne przetarcia, a na ścianach pojawiają się faktury nagiej lub bielonej cegły.
Różne odcienie wiejskiej sielanki
Ludowy charakter tych wnętrz sprawia też, że styl rustykalny ma swoje lokalne wersje. Inaczej prezentuje się w wersji skandynawskiej, brytyjskiej, hiszpańskiej czy prowansalskiej. Lokalny koloryt widzimy też w polskich wnętrzach rustykalnych, w których pojawiają się motywy regionalne — śląskie, górskie, kaszubskie itd.
Wbrew pozorom i powszechnej opinii rustykalne wnętrza wcale nie muszą być przaśne. Naturalne materiały i płynące z nich ciepło doskonale łączą się bowiem z nowoczesnym podejściem do wystroju. Bogate faktury i wzornictwo świetnie przełamują surowość minimalistycznych form.
Współczesne aranżacje rustykalne są więc wysoce funkcjonalne, a przy tym bardzo przytulne. Takie wnętrza nie mają być rupieciarniami czy skansenami. Wyposażenie i meble rustykalne wprowadzają wraz z nostalgiczną atmosferą równowagę, spokój i klimat prawdziwego domu.
Jest tu więc miejsce na dekoracje i bibeloty, ale powinny one być dobrane rozważnie. Przede wszystkim liczy się jakość i umiar. Postawić warto więc na oryginalne rękodzieło, wysokiej klasy ceramikę, naturalne poszewki na poduchy, ręcznie szyte koce i pledy czy wiszące kwietniki z makramy. Ważne jednak, by z tym wszystkim nie przesadzić.
Nowoczesne meble rustykalne — co je wyróżnia?
Meble rustykalne z jednej strony kojarzą się z ciężkimi, nieco topornymi formami o bogatej ornamentacji, z drugiej natomiast z surowymi konstrukcjami z grubo ciosanego drewna. Wynika to z tego, że nie do końca wiadomo, czy styl rustykalny ma odnosić się do XIX-wiecznych dworków ziemiańskich, czy do uroczych, ale nieco biednych chałup zwykłych chłopów.
Przez długi czas wnętrza rustykalne skłaniały się raczej w stronę wystawności i luksusu możnych. Widzieliśmy więc ozdobne nóżki, tłoczone gzymsy, cokoły, intarsje, ażurowe szprosy w szybach mebli z przeszkleniem, i rzeźbione szczyty. Meble prowansalskie w tym wydaniu były ciężkie i wielkie. Pasowały głównie do bardzo przestronnych i wystawnych wnętrz.
Z czasem wprowadzono jednak chłopskie akcenty. Nie tylko w dodatkach i dekoracjach, ale też w samodzielnie robionych meblach (nie tylko) ogrodowych — np. ławkach i stołach z grubych belek, często z zachowaną naturalną krawędzią.
Nowoczesny rustykalizm
Nowoczesne meble rustykalne to zupełnie inna historia. Widzimy w nich wyraźny wpływ minimalizmu, odniesienia do stylu slow-life i nurtów ekologicznych. Coraz częściej są to formy proste, ozdobione lekko lub wcale. O ich uroku decyduje nie wybujała ornamentacja, a naturalna faktura litego drewna.
Meble rustykalne to bowiem przede wszystkim drewno i to wysokiej jakości. Doskonale pasują tu meble dębowe i bukowe, szczególnie wykonane z dużych, litych elementów. Idealnie pasują tu również wspomniane już meble z naturalną krawędzią, ale w nowoczesnym wydaniu, takie jak np. stół Golo.
Styl rustykalny wciąż pozwala oczywiście na dużą dozę swobody. Nie trzeba więc całkowicie rezygnować z ozdobnych form, ale wskazany jest umiar. Do sielskiego wnętrza pasują zatem zarówno dekoracyjnie nogi kolekcji Paris czy Bona, inspirowane stylem prowansalskim meble Odys, jak i delikatne zaokrąglenia frontów kolekcji Seti.
Pole do popisu jest więc naprawdę duże, a nowoczesne meble rustykalne przybierają rozmaite formy. Najważniejsza jest w nich naturalność i autentyczność. Na pierwszy rzut oka widoczny będzie fałsz płyty meblowej z okleiną. To musi być prawdziwe drewno z unikatowym rysunkiem usłojenia i swoją piękną, ciepłą barwą. Właśnie to, a nie wybujała forma przywodzi skojarzenia z wakacjami u babci i spokojnym życiem poza miejskim zgiełkiem i wyścigiem szczurów, a o to przecież chodzi w nowoczesnym stylu rustykalnym.
Czy meble rustykalne pasują do nowoczesnych aranżacji?
Wiele osób obawia się, że meble rustykalne nie pasują do współczesnej architektury i nowoczesnych wnętrz. To błąd. We współczesnych trendach wnętrzarskich widzimy wyraźny zwrot w kierunku naturalności i ekologii, a styl rustykalny wpisuje się w to idealnie.
Moda na industrializm i skrajny, ascetyczny wręcz minimalizm odchodzi do lamusa. Fascynacja rewolucją przemysłową, masową produkcją i życiem w ciągłym biegu przemija. Ludzie są już zmęczeni zgiełkiem wielkich miast i szukają odskoczni.
Aranżacje i meble rustykalne pozwalają stworzyć ciepły i spokojny azyl nawet w centrum miasta. Dzięki nim dom nabiera przyjemnego, przytulnego charakteru, bez utraty wysokiej funkcjonalności.
Nowoczesne meble rustykalne dostosowały się do potrzeb konsumentów. Łączą to, co najlepsze w prostych, praktycznych formach z urokiem naturalnych materiałów i nienachalnych akcentów ozdobnych. Co więcej, są świetną alternatywą dla sieciówkowej tandety. Meble z litego drewna są bowiem niezwykle trwałe i odporne na zniszczenie. Co więcej, elegancko się starzeją, nabierając z czasem szlachetności.
Nowoczesne aranżacje rustykalne sprawdzają się zatem w domach na wsi, ale również w małych mieszkaniach w bloku. Są pełne życia i światła, jak i elegancji. Naturalne faktury drewna świetnie współgrają z wzorzystymi tkaninami i żywymi roślinami doniczkowymi, które są teraz bardzo modne. Rustykalne meble to zatem świetny wybór nie tylko dla sentymentalistów urzeczonych sielskimi obrazami XIX-wiecznej wsi, ale także dla tych, którzy chcą być na czasie.
Komentarze