Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Ciekawe pomysły na przechowywanie zabawek Twojego dziecka

Są wszędzie. Gdzie nie spojrzysz tam odznacza się coś kolorowego lub grającego. Nad zabawkami naprawdę trudno zapanować. Zwłaszcza, gdy nasza pociecha nie ma w zwyczaju odkładania na miejsce rzeczy, którymi właśnie przestała się bawić. Przechowywanie zabawek to zmora wielu rodziców. Im więcej dzieci, tym więcej pluszaków, książeczek, kredek, klocków, lalek, samochodów, piłek, figurek itp. Przygotowaliśmy kilka porad, jak sprytnie przechowywać zabawki, aby były pod ręką, a jednocześnie nie sprawiały wrażenia nieustannego chaosu.



Wiek i przestrzeń ma znaczenie

Inaczej możemy planować przechowywanie zabawek dla roczniaka, a inaczej dla 10-latka. W pierwszym przypadku należy skupić się na lekkich pojemnikach, mocowaniu szafek do ścian oraz umieszczaniu zabawek w zasięgu małej rączki (chyba że nie chcemy, aby ta rączka do czegoś dosięgła). Przy starszych dzieciach możemy pozwolić sobie na znacznie więcej – szuflady, drewniane skrzynie czy wyższe półki.

Plastikowe pudło na zabawki
Plastikowe pudła może nie są najbardziej stylowym rozwiązaniem, jednak przy przechowywaniu zabawek są niezastąpione

Podobnie sprawa wygląda z przestrzenią. Jeśli dziecko posiada duży pokój, możemy z zabawek ułożyć wystawę, ponieważ mamy na nie miejsce. Gdy jednak wystarczyć musi niewielka przestrzeń, trzeba uciekać się do sprytnych pomysłów i pojemnych pudeł. W tej sytuacji możemy zaproponować siedziska z miejscem do przechowywania, np. otwierane pufy, szuflady pod łóżkiem, półki ścienne czy wiszące organizery. Można też pokusić się o dużą szafę, która dzięki wysokości do sufitu, pomieści ubrania, zabawki, bieliznę i wiele innych przedmiotów.

Sposobem mającym podwójne zalety jest też tymczasowe chowanie zabawek, np. do piwnicy. Po kilku tygodniach/miesiącach przynosimy schowane zabawki, a pakujemy obecne, które już się znudziły. W ten sposób oszczędzamy przestrzeń, a dziecko cieszy się jakby dostało nowe zabawki.

Często dzieci posiadają zbyt dużo zabawek niedostosowanych do wieku, które w konsekwencji tylko leżą i się kurzą. Co jakiś czas warto zrobić rozeznanie, czym dziecko się bawi, a co już nie sprawia mu przyjemności. Z pewnością pozwoli to zaoszczędzić sporo miejsca.

Drewniane meble do przechowywania zabawek

Meble z litego drewna to porządny sposób na porozrzucane zabawki. Drzewo to solidny materiał, który przetrzyma wiele dziecięcych eksperymentów. W dodatku można go malować i odnawiać. Sklepy meblowe oferują wiele kolekcji typowo dziecięcych, kolorowych, o niestandardowych wysokościach i finezyjnych żłobieniach. Warto jednak rozważyć zakup mebli drewnianych do pokoju dziecięcego o nieco bardziej standardowym wyglądzie. Dlaczego?

Po pierwsze, gdy dziecko podrośnie, doroślejsze szafy czy regały będą pasować także do poważniejszych wnętrz.

Po drugie, zabawki są wystarczająco kolorowe. Układając je na barwnych meblach zamiast wrażenia porządku, możemy wywołać odwrotny efekt.

Po trzecie, meble typowo dziecięce są często dużo droższe niż klasyczne, a jak widać - mniej praktyczne. Jeśli ich zaletą jest np. niższe zamontowanie uchwytów czy bardziej funkcjonalne rozmieszczenie półek, rozwiązaniem może być personalizacja mebli, którą stosuje kilka sklepów meblowych, np. sklep internetowy BEDs.

Pokój dziecięcy
Pleciony kosz z uszami nie musi być dziecinny. Równie dobrze sprawdzi się za kilka lat w innym pomieszczeniu

Pomówmy teraz o rodzajach szafek. Najlepiej sprawdzają się otwarte regały, na których można umieszczać pudła, kosze wiklinowe, pudełka plastikowe czy worki na zabawki. Zwykle tego typu meble są niskie, dziecko łatwo może znaleźć to, czego szuka, a dodatkowo pudła można opisać, aby zachować porządek wśród zabawek.

Alternatywa dla klasycznych mebli drewnianych

Ciekawym i bardzo dobrze wyglądającym pomysłem na przechowywanie książeczek dziecięcych są drewniane półeczki, na których układamy książki okładką w stronę pokoju. Półki są wąskie, a więc nie zabierają dużo przestrzeni, a dodatkowo pełnią funkcję ozdoby ścian zamiast plakatów czy obrazów. Także dziecko szybciej znajdzie interesującą go książeczkę.

Dla szukających czegoś bardziej wyrafinowanego, polecamy półki drewniane przypominające rozgałęzione drzewa lub nieszablonowe szlaczki. Jest to przyciągająca uwagę ozdoba ścienna, zdecydowanie ciekawsza niż nudne klasyczne półki. Oprócz książek można tam poustawiać pudełka z puzzlami, układankami, a także maskotki.

Półka na ksiażki
Drewniane regały wcale nie muszą być w kolorze drzewa.

Z litego drewna powstać mogą też fenomenalne skrzynie i kufry na zabawki. Często osadzone są na kółkach, dzięki czemu łatwiej przetransportować zabawki na miejsce zabawy. Tego typu skrzynie łatwo zrobić samemu. Można ją ciekawie ozdobić lub podpisać. Jest bardzo pojemna, a dodając do niej pokrywę i poduszki, można uczynić z niej praktyczne siedzisko.

Pomysły na przechowywanie zabawek – pudła, koszek i worki

Rozmaite pudła, kartony i kosze to najlepsze miejsca na zabawki. Zwłaszcza te, które ciężko przydzielić do jakiejś kategorii lub te, które nie mają oryginalnego opakowania. Przedstawmy wady i zalety poszczególnych propozycji.

  • Plastikowe pudła – są tanie i dostępne niemal w każdym markecie. Mogą być przezroczyste, dzięki czemu łatwo zobaczyć, co kryje się w środku. Są także lekkie, więc spada ryzyko zrobienia sobie nim krzywdy przez malucha. Plastikowe pudła nie każdemu jednak przypadną do gustu. W dodatku mogą się połamać, jeśli dziecko zacznie korzystać z nich inaczej niż trzeba.
  • Kartony – raczej nikomu nie spodoba się pomysł trzymania szarych kartonów w szafce, jednak obecnie można znaleźć prawdziwe estetyczne perełki. Pudła kartonowe są lekkie, ładne i stosunkowo tanie. Jednak są bardzo nietrwałym rozwiązaniem – szybko się niszczą.
  • Kosze wiklinowe i rattanowe – to bardzo stylowe rozwiązanie. Jednakowo wyglądające koszyki schowają wszystkie zabawki pozostawiając przyjemnie uporządkowany pokój. Do tego są całkiem trwałe i ponadczasowe. Z powodzeniem może ich używać dziecko, młodzież, jak i dorosły. Nie są też bardzo ciężkie. Ich cena jednak często potrafi odstraszyć, zwłaszcza gdy tego typu produktów szukamy w znanych sieciówkach z dodatkami dekoracyjnymi.
  • Worki tkane, usztywniane, plecione – to alternatywa dla ciężkich pudeł czy skrzyń, która oprócz praktyczności jest też bardzo stylowa. Tkane worki są wytrzymałe, a dzięki specjalnym uszom, można je łatwo transportować. Oczywiście za to, co piękne trzeba odpowiednio zapłacić. Jednak worek lub pleciony kosz są inwestycją na długie lata.

Kosze wiklinowe do przechowywania zabawek
Zastosowanie jednakowych koszy lub pudeł pomaga zachować wizualny porządek i harmonię we wnętrzu

Przechowywanie zabawek drobnych

Na koniec trzeba zająć się całą resztą zabawek, które nie klasyfikują się do konkretnych kategorii, a dodatkowo są zbyt małe, aby wrzucać je do wielkich pudeł. Kredki, koraliki, plasteliny, drobne figurki czy małe samochodziki warto najpierw umieszczać w mniejszych pudełkach, a dopiero później, segregować do poszczególnych szuflad czy kartonów. Można znaleźć piękne drobne pudełeczka, jednak ich cena często przewyższa wartość wnętrza, które chcemy tak włożyć. Jako małe pojemniki dobrze więc wykorzystać pudełka po butach, lodach, puszki po słodyczach lub mocniejsze kartoniki np. po elektronice. Zanim zostaną wykorzystane, może je odpowiednio zdobić opisując jednocześnie ich zawartość. Następnie drobniejsze pojemniki wkładamy do większych oznaczonych przykładowo jako: akcesoria plastyczne, samochody, klocki, układanki i puzzle, naczynia do zabawy w kuchnię, akcesoria dla lalek itp.

Worek z uszami na zabawki
Neutralne kolory pozwolą zachować estetykę wśród kolorowych zabawek

Podstawowa zasada zachowania porządku w każdym pomieszczeniu, nie tylko w pokoju dziecięcym brzmi, że wszystko musi mieć swoje miejsce. Ustalenie tego pomoże nauczyć młodsze pokolenie odnosić zabawki na miejsce. Jednocześnie zminimalizujemy ryzyko przekopywania całego domu w poszukiwaniu zaginionej rzeczy.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

ROZWIń KREATYWNOść TWOJEGO DZIECKA – ZABAWKI Z DREWNA, CZYLI EKOLOGICZNY I NATURALNY SPOSóB NA ZABAWę DLA TWOICH POCIECH
DREWNIANE MEBLE DLA DZIECKA – CZY WARTO W NIE INWESTOWAć?
DREWNIANE MEBLE DO POKOJU DZIECKA — JAK URZąDZIć PRZYTULNE I BEZPIECZNE WNęTRZE DLA MALUCHA?

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum